Protivná úmrtí?

Každé úmrtí je protivné, týká-li se to právě umírajícího. Ne každé protivné úmrtí je ovšem podivné. A podivnostmi se to, například v ruské diplomacii, jen hemží.

Po mimořádném a zplnomocněném velvyslanci RF v Turecku, Andreji Karlovovi, který byl exemplárně popraven jedenácti výstřely na sklonku prosince v turecké Ankaře, zastihla smrt 20. února 2017 ruského diplomata Vitalije Čurkina v New Yorku. Smrt ho sevřela ráno v 9 hodin 30 minut v sídle mise OSN, den před jeho narozeninami, které připadaly na 21. únor 2017. Dožil by se 65. let.

Poprava Karlova i smrt Čurkina z plného zdraví mi nepřipadají samy od sebe. Nevidím je jako nahodilosti. Ruský velvyslanec v klíčové blízkovýchodní zemi a stálý představitel Ruské federace při OSN, s právem rozhodovat v Radě bezpečnosti OSN. Klíčová místa. Dokonce si dovolím tvrdit, že Vitalij Čurkin patřil k „pětce“, rozhodující o osudech Ruska a světa. Putin, Lavrov Šojgu, Medveděv, Čurkin. Exekutivní pětice, která rozhodovala o mnohém. Velmi milostivě se píše o mrtvém Čurkinovi, že to byl maestro diplomacie, jediný ruský diplomat schopný se podívat veřejnosti do očí po sestřelu KAL 007 v září 1983, kdy sloužil ve Washingtonu, D.C. Srbové ho dokonce vyznamenali post mortem ihned, jak se o jeho smrti dozvěděli, za rezoluce o Srebrenici.

Zemřel opravdu  z plného zdraví, nebo byl zabit? Člověk jeho významu je zdravotně sledován více, než kosmonauti. Náhodná aortální výduť, vmetek v krevním řečišti či infarkt se nemanifestují z plného zdraví: jdeš a padneš mrtev. V budově OSN. Ano. Francouzský prezident, stařík Felix Faure se při milostném vzepětí v ložnici svalil na místě mrtev. Před více než sto lety a za stavu, kterému Francouzi  ostatně říkají la petite morte, malá smrt.  Smrt malá se může měnit ve velkou. Kdoví.

Tom Cruise by si natáhl kůži co rukavici  na ruku, potřel ji jedem, a potřásl nepříteli rukou. O smrti Čurkina se nic nedozvíme. Vstoupil do dějin, ovšem. Kdo si pamatuje vyhlášení bezletové zóny nad Libyjskou džamáhiríjí, ví, že Putin a Lavrov instruovali velvyslance RF v libyjském Tripolisu, aby Muamaru Kaddáfímu předal zprávu, že rezoluce OSN bude Ruskem vetována. Kaddáfí to s ulehčením přijal. Ve skutečnosti ovšem bývalý prezident Medveděv instruoval Čurkina, aby rezoluci nechal projít. Rezoluce prošla, následky známe. Prezident Medveděv si zřejmě myslel, že bezletová zóna bude pro tehdejší džamáhiríji bezpečnější. Ruští velvyslanci mají unifotmu s ratolestmi. Jsou vojáci. A jako voják Čurkin konal, a rozkaz, po němž „padly libyjské  dějiny“ splnil. Padl stát, prchá lid a odešel i on, jako člověk, který něco věděl a zřejmě… vadil. Ví Bůh…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
25. 2. 2017 7:22

Mezi podivná úmrtí význačných Rusů na území USA patří celý seznam osob.Někde jsem ten seznam četl,již si nepamatuji zdroj.V paměti mi zůstal zakladatel RT a bývalý poradce Putina, který zemřel ve Washingtonském hotelu (ani jeho jméno si nejsem teď schopen vzpomenout) a pak tam byla ještě řada dalších podobně „protivných“ úmrtí. Nešlo sice o lidi s diplomatickou „ochranou“, nicméně z hlediska jejich skutečného významu pro Rusko to byli lidé důležití. Ruská ( Putinova) trpělivost šachového velmistra je po desítkách vážných pokusů ze strany neoconů o vyprovokování Ruska k otevřenému silovému zásahu pověstná,nrčitě ale má své meze. Cosi mi říká, že… Číst vice »

peter.
25. 2. 2017 11:47

hudryper napsal Cosi mi říká, že už velmi brzo sáhnou Rusové po politicko-vojenských nástrojích ,jimiž dají jasně najevo, že druhá strana musí počítat s tvrdou reciprocitou. Na ruských serveroch sa objavila správa,že ukrajinská armáda nerešpektujúc prímerie,obsadila dnes v noci úpravovňu vody,ktorá zásobuje (?) Doneck a celú doneckú oblasť pitnou vodou.Práve toto môže rozhodnúť o tom,že Rusko zaujme tvrdší postoj k Ukrajine.Už viackrát som prezentoval názor,že Porošenko vstúpi do otvoreného konfliktu s RF s vedomím,že prehrá.Lebo vie,že z víťaza sa stane porazený.Na ľudských životoch porošenkovcom nezáleží ani najmenej.Putin je teraz v ťažkej situácii,lebo vzhľadom na ekonomickú situáciu v Rusku,si nemôže dovoliť… Číst vice »

mm
mm
25. 2. 2017 14:55

nepochybně jde o východní Ukrajinu, navazuji na poslední komentář. Myslím si, že Rusy vyjde levněji vyvedení občanů Doněcka a Luhanska do RF, než válka. Doklady jim platí, takže……k záhadným vraždám možno přičíat i smrt Kima. Malajci všechno podělají. Jedno letadlo jim zmizí, druhé je sestřeleno a teď je člen vládnoucí korejské dynastie zabit. Psalo se kdysi, že je to člověk, který zná hodně lidí v Macau. Tam se hodně hraje, a je tam také sídlo asijské větve FBI (cituji informaci, kterou jsem kdysi dostal. Netuším, proč by americká kontrarozvědka zvídala v Asii) Prostě v případě Kima bych čekal doprovod do… Číst vice »

mm
mm
25. 2. 2017 19:40

https://www.youtube.com/watch?v=shk2P1vo34Q a toto je lepší, aneb není Putina