Průmysl 4.0

Průmysl 4.0 je označení pro současný trend digitalizace, s ní související automatizace výroby a změn na trhu práce, které s sebou přinese.

Zavádět se bude pomocí metod strojového vnímání, autokonfigurace a autodiagnostiky a s počítačovým spojením strojů a dílů. Produkty i stroje dostanou čipy, pomocí nichž je bude možné kontrolovat a obsluhovat přes internet. Dále se budou využívat cloudová úložiště, 3D tisk, datová centra, automatické hlášení problémů či „chytré sklady“, které samy informují o docházejících zásobách.

Pomocí metod a nástrojů průmyslu 4.0 by mělo dojít k úsporám času a peněz a zvýšení flexibility firem.

Automatizace, integrace systémů a vyšší efektivita díky propracovanější logistice jsou také nadějí pro snižování negativních lidských vlivů souvisejících s průmyslem a pro implementaci udržitelného rozvoje.

Tolik o nejmodernějších trendech v průmyslu říká Wikipedia.

Pojďme se podívat na Průmysl 4.0 v praxi:

Výroba mosazných konvic

Převíjení elektromotorů

Výroba okrasných dlaždic 

Výroba tenisových míčků

Oprava a renovace diferenciálu nákladního automobilu

Výroba nepřilnavého nádobí

Renovace baterií

5 8 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
2. 9. 2021 18:01

Jo dobrý, teď jen letecky. Až někdo nebo něco vypne elektriku, tak ten průmysl bude úplně na konci tlustého střeva. Bláboly z nočníku podobné kecům, že baráky si postavíme za pomoci 3D tiskárny. Pokud to prakticky domyslím, tak i vyměšovat budeme ve 3D. A smrdět? Nejspíše v 5G!
Svět zalidnili naPROSTÍ idioti, kteří vůbec nemají tušení, jaký trend nastolili obřezaní Švábové ze Švajcu. Jurské firmy chtějí změnu trhu práce. Počítačů je prý přehršel … ale chybějí lidi. Tedy … podle klasika … je jich jak nas.RÁNO, ale je málo těch, co něco umějí.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
2. 9. 2021 18:02

Aha, zase jsem jel podle nadpisu. Tímto se omlouvám za posun obsahu.

Aleš
Aleš
Reply to  orinoko
3. 9. 2021 19:29

Tomu se říká POKROK NEZASTAVÍŠ. Osobně bych za vyřčení takových manter věšel za kule do průvanu a nechal houpat.

Alva
Alva
2. 9. 2021 19:15

„Zavádět se bude pomocí metod strojového vnímání, autokonfigurace a autodiagnostiky ——— mělo dojít k úsporám času a peněz a zvýšení flexibility firem“-

A kde zůstal člověk a jeho mentální vývoj? K tomu by mu měla dopomoci ta automatizacxe, robotizace, digitalizace. etc, ale vypadá to, že bude stačit vrátit se na úroveň cvičené opice.

Bety
Bety
Reply to  Alva
4. 9. 2021 14:56

Snižování negativních lidských vlivů…co takhle říct naplno snižování lidských vlivů vůbec? Vždyť ten lidský faktor se do všeho plete a do finančních toků vnáší jen zmatek, ne?

PPK
PPK
2. 9. 2021 20:49

Průmysl 4.0 je psychologicky vyděračský strašák vlastníků bank a výrobních prostředků k omračování mysli lidí, neznalých skutečné technologie tvorby duševních a hmotných produktů. Jedna věc je fantazírování humanitně „vyškolených“ laiků o řadách robotů vylučujících člověka z procesu práce, druhá věc je představa dělňasů o menší dřině a třetí věc je bezohledná spekulace vlastníků marketingu na rychlejší tvorbu zisků při nejnižších mzdových nákladech. Ergo, psycho-sociální pojmový podvod jelit, podobně jako covid.

Last edited 1 rok před by PPK
Gatta
Gatta
3. 9. 2021 14:00

Do EU míří další pracovní posila. To nejsou záběry z nějakého apokalyptického filmu … https://www.youtube.com/watch?v=gKQLDJRv7Yc&t=4s Jinak výroba v mnoha provozech je zautomatizovaná a robotizovaná nad naše představy – z toho jiné věci se opravdu vyrábí jak za dob řemeslnických dílen a začínajících manufaktur. Jde jen o peníze a „aby to šlo aspoň někomu se ziskem prodat“. Jak jsem psal, nedávno jsem byl v servisu VW – když se mi to časem rozleželo v hlavě, tak jsem zjistil, že z toho celého nám pocit jakéhosi „umírání“ – jen nevím, jestli jen konec výroby spalovacích motorů, firmy VW, nebo jestli umírá ještě… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
3. 9. 2021 15:30

Roboti jsou krámy, užitečné jen kamerám filmařů vydírací propagandy proti proletariátu. Jsou rentabilní pouze ve velkosériové výrobě, protože programovatelné stroje vždy vyžadují dlouhý a náročný vývoj, pracné zhotovení a denní údržbu. Vyplatí se jen v jednoúčelové výrobě a vyžadují trvalý přísun energie. Dělníkovi přitom postačí zaplatit po směně trochu peněz, vyspekulovaných obchodováním, nebo vytisknutých bankéřem – a je hotovo. Roboty proto nelze mzdově vykořisťovat. Takže, strašení robotizací? Jen sociálně vydírací propaganda.

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
3. 9. 2021 18:03

V podstatě souhlasím – všechno má svoje plus a mínus a taky svoji smyluplnost.

Přidám jedno video z mnoha na netu – výroba Audi.
https://www.youtube.com/watch?v=rbki4HR41-4

A přidám ještě jedno delší od BMW.
https://www.youtube.com/watch?v=P7fi4hP_y80

No, vzhledem, že jsem ve výrobě pracoval a vím, co to je a co dovede způsobit lidský faktor, tak jsem docela rád, že ty auta dělají ze značné části roboty.
A to následné kontrolní měření svařence na X bodech – to je něco úžasného.

zart
zart
4. 9. 2021 10:14

Průmysl 4.0 se přece vůbec netýká průmyslu, ale hlavně lidí.
Jde jenom o úhybný manévr. Jde o počítačové a strojové propojení lidí a strojů, jejich sledování, autodiagnostiku, autokonfiguraci, autodestrukci, autolokvidaci atd.

idiotronic
idiotronic
5. 9. 2021 0:38

Tak dlouho se snažili plně automatizovat montáž elektronek (především v USA), až elektronky zmizely ze spotřebního zboží. Z ukázek představuje asi nejpoctivější práci rekonstrukce elektromotoru. To ostatní je řemeslo, podmíněné levnou prací (elektromobil diferenciál nepotřebuje, uvidíme, kde to začne drhnout). Nejhorší ukázka je ,,renovace“ Pb akumulátoru. Z ukázky je vidět, že došlo k úspoře plastové bedny, ale riziko práce s olovem je plně zachováno, ba spíše je větší, než v dobře vedené fabrice. Nevíme, kde skončila kyselina, ale při její výrobě ze síry se získá několik kWh energie, bezprostředně využitelné pro parní turbínu, zatímco recyklace (H2o, SO2,O2, vysušení a katalytická… Číst vice »

dvacítky.jpg