Co říkáte, proč Vladimír Putin souhlasil s účastí na „Normandském summitu“ (NS), na této podivné akci, už dopředu odsouzené k neúspěchu? To ani já nevím, mohu jen předpokládat.
Pro začátek předpokládám, že Vladimíru Zelenskému neříkají všechno. Jemu se například zdá, že svou horlivostí a argumenty dokáže přesvědčit v Paříži shromážděné lídry Ruska, Francie a Německa o tom, že v roce 2015 nedomyšleně podepsali nesprávné „Minské dohody“ a RB OSN je nesprávně potvrdila… Dokonce si domýšlím, kdo mu tuto podivnou myšlenku vsugeroval.
Ministr zahraničí Ukrajiny Vadim Pristajko vyprávěl novinám „Evropská pravda“ o červených čarách, za které Kyjev za žádnou cenu nevstoupí – a vyjmenoval je:
- Žádné změny v Ústavě (Ukrajiny)
- Nejdříve kontrola (ukrajinská) na hranicí (Rusko/DLNR), a teprve potom volby na Donbasu
- Žádná přímá jednání Ukrajiny s DLNR
Jak chápeme, všechny tyto body zásadně odporují Minským dohodám. Jednoduše řečeno, je to úplná blbost, o které nikdo vážně jednat nebude. Kromě úzkého okruhu ukropatriotů, žijících ve svém ve svém smyšleném světě, v němž Ukrajina velí, vítězí a diktuje.
Nicméně, Vladimír Putin se do Paříže chystá a nejspíš tam také pojede. Dokonce i přesto, že si velmi dobře uvědomuje, že na Zelenském nezávisí vůbec nic. Možná, že tento obstojný herec dokonce ani nechápe význam některých termínů a základů mezinárodní politiky a práva.
Jinými slovy, jednání s ukrajinským prezidentem bude připomínat rozhovor autopilota se záznamníkem.
Z toho plyne, že příčina není v tom, že Putin od NS očekává nějaký neuvěřitelný průlom, něco, čeho se nemohl domoci u Porošenka. Ale v čem tedy ta příčina je?
1. Nechal se přemluvit Macronem a Merkelovou výměnou za slib, že spolu pobesedují o čemsi důležitějším a užitečnějším. Například, o Jednotné Evropě od Lisabonu po Vladivostok. Lze si, koneckonců přece naklonit francouzského prezidenta, který se pokouší stát lídrem Starého světa a podruhé i lídrem Francie. Anebo o Severním proudu 2, jehož výstavba se, jak se dalo předpokládat, protahuje. Zkrátka, seriózní lidé mají vždy o čem jednat. Těmito tématy ho, zřejmě, také do Paříže přilákali.
2. Z úcty, a to už se týká Zielenského. Otevřeně řečeno, žádný jiný důvod já prostě nevidím. No a navíc, aby se Putin vyhnul budoucím výtkám, že prý se nechce s mladým perspektivním lídrem setkat. Takže 9. prosince se odehraje jejich první, ale také poslední setkání.
Zdroj: Liverjournal
Překlad: st.hroch 191210
Pozn. překladatele:
Překlad tohoto včerejšího článku jsem si odložil pro případ, že by na jednání v „Normandském formátu“ skutečně nedošlo nějakému průlomu (jak jsem očekával). Takže vám Šipilinův článek, po vyslechnutí vystoupení aktérů na tiskovce, a přečtení závěrečného komuniké, předkládám. Mám-li shrnout závěrečné komuniké, pak:
- Minské dohody zůstávají i nadále základem práce v Normandském formátu
- Stažení sil od „linie dotyku“ na Donbasu bude provedeno ve třech dalších bodech do konce března 2020
- Vůdci „normandské čtyřky“ dali najevo svůj příklon k úplnému splnění režimu přerušení palby do konce roku
- Lídři také vyzvali k organizaci výměny zajatců podle schématu „všechny za všechny“ do konce roku
Pokud jde o poznatky z tiskovky, pak se Macron a Merkelová vyjadřovali vcelku neutrálně až optimisticky. Vadilo mi jen, že jednáním Macrona a Merkelové zvlášť se Zelenským a zvlášť s Putinem prezentovali občanský konflikt na Ukrajině jako konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, a v očích Západu fungují jako mírotvůrci. Rozdíl mezi Zelenským a Putinem byl naprosto zřejmý. Ruská novinářka se Zelenského zeptala, zda je ochoten jednat s představiteli DLNR. Ten se odpovědi vyhnul konstatováním, že hovoří s lidmi uprchlými na Ukrajinou kontrolované území.
Dále Zelenský např. prohlásil, že Ukrajina trvá na převzetí kontroly nad hranicí mezi Donbasem a Ruskem ještě před tamními regionálními volbami, což je prý psáno v Minských dohodách, zatímco Putin mu citoval konkrétní 4. bod těchto dohod, kde se píše o pořadí přesně opačném – a navíc připomněl, že dokument v roce 2015 podepsal i prezident Ukrajiny Porošenko.
Od novinářů padl k Putinovi i dotaz stran reakce Ruska na rozhodnutí WADA o vyloučení Ruska ze všech mezinárodních akcí na další čtyři roky. Putin předeslal, že vše je nutné nejdřív analyzovat, nicméně mj. dodal, že WADA se opět dopouští svalování kolektivní viny na místo potrestání konkrétních viníků, a motivem postupu WADA není čistota sportu, ale motivy politické nemající nic společného ani s čistotou sportu, ani olympijského hnutí. Navíc upozornil, že WADA nemá žádné pravomoci vůči MOV, a tudíž země může, dle olympijské charty, vystupovat na OH pod státní vlajkou, a rozhodnutí WADA je v rozporu s ní.
Prezidenti a kancléřka shodně prohlásili, že se k tématu znovu sejdou za 4 měsíce. Celý ten proces bude ještě velmi složitý, a dle demonstrací nacistů před sídlem prezidenta v Kyjevě nečeká doma Zielenského nic příjemného…
Stanův komentář: Ono nešlo o tranzit plynu? A na tom se, jestli jsem to dobře pochopil, dohodli…
Stane: Podle mne se na plynu zcela určitě nedohodli. Jediný výstup je, že lidé za energetiku spolu budou jednat dál. A vzhledem k tomu, že je málo pravděpodobná změna přístupu Ukrajiny, tak to vidím bledě. Ostatně už jsem viděla články, že se na to připravuje Slovensko i Polsko… Na alternativní zajištění dodávek.
A tady odkaz na článek, co s tím nesouvisí:
https://zen.yandex.ru/media/zadolban/russkie-uspeshno-blokirovali-britanskii-specnaz-a-posle-kontratakovali-sila-russkogo-duha-v-estonskih-parniah-5def5351f7e01b00ad743235
Citace: Dále Zelenský např. prohlásil, že Ukrajina trvá na převzetí kontroly nad hranicí mezi Donbasem a Ruskem ještě před tamními regionálními volbami, což je prý psáno v Minských dohodách, zatímco Putin mu citoval konkrétní 4. bod těchto dohod, kde se píše o pořadí přesně opačném – a navíc připomněl, že dokument v roce 2015 podepsal i prezident Ukrajiny Porošenko. Myslím, že to má pomoci Zelenskému: Podívejte, já jim to tam řekl, jak to chceme s tou hranicí a oni mně omlátili ohlavu ty Minské dohody, které podepsal Porošenko! Ve smyslu: Vidíte? Nic s tím neuděláme, to Poroch to podělal… Musíme… Číst vice »
Mám zato,že názor o pomoci Zelenskému je na místě. Kromě toho jednal Putin se Zelenským přes hodinu beze svědků.Seznámit se s Putinovou vizí dalšího vývoje
událostí na Ukrajině muselo být pro Zelenského nejdůležitějším poznatkem jeho
prezidentství a určitou zárukou jeho setrvání ve funkci. Dostat se pod ochranu
Světového židovského kongresu má řádově větší váhu,než podpora Kolomejského.
@hudryper „Dostat se pod ochranu Světového židovského kongresu má řádově větší váhu,než podpora Kolomejského.“ Myslím, že je to naopak – že Kolomojskij jako hlavní představitel ukrajinského centra Chabadu má na dění na Ukrajině větší vliv, než Zelenský, a tedy než Světový židovský kongres. Jak se totiž před časem vyjádřil šéf Světového židovského kongresu Lauder, tak Izrael měl už na jaře 2018 na kahánku https://zidovskelisty.info/2018/04/21/ronald-lauder-rany-ktere-si-izrael-zasadil-sam/ jak ale víme, tak Izrael stále existuje (byť i Kissinger hovořil o jeho likvidaci) a jak dále víme, tak Kolomojskij je jeho občanem. Závěr z toho mám takový, že Rusko a jeho podpora Izraele mají větší… Číst vice »
Dnes jsou další volby v Británii – běží tedy ten nekonečný scénář Brexitu. Ten ale není o tom, jestli Británie chce z EU odejít, ale o tom, že Británie má za úkol z Británie odejít. Řídí to člověk, který stál už za zvolením D. Trumpa a který stojí i za N. Farage – šéf Cambridge Analytica R. Mercer a s ním S. Bannon
https://cs.wikipedia.org/wiki/Cambridge_Analytica
Tak dál sledujme tu frašku, sledujme ji ale s tím, že Británie je hlavním sponzorem likvidace Izraele/sionismu – proto je i hlavním nepřítelem Ruska, které Izrael podporuje.
„Británie má za úkol z EU odejít“ – tak to mělo být správně, bohužel, není tady možnost opravit se jinak, než novým diskusním vstupem.
Patriku: zajímavé myšlenky, nicméně se domnívám, že se v jednom šeredně mýlíte. Sionisté jsou momentálně největším nepřítelem Izraele a jeho lidu. Jestli sionismus v historii předcházel vzniku Izraele, tak momentálně je jeho největším bytostným ohrožením. Rusko a Izrael jsou spojenci, ale Rusko nepodporuje sionismus. O tom svědčí i dlouhodobé vztahy Ruska se zeměmi v regionu – Sýrie, Írán, Turecko, Ázerbajdžán či práce na nových vztazích v Saúdské Arábii a Spojených Arabských Emirátech. Kolega tady často dává odkazy na vystoupení izraelského bezpečnostního experta ruského původu Jakova Kedmiho.
@Aleš Sionismus je ideový směr z 19. století, spojený se s existencí státu Izrael. A v tomto smyslu je sionistou každý, kdo si existenci Izraele přeje, sionistou tedy je i Jakov Kedmi (znám ho) a stejně tak i hnutí Chabad je sionistické. Na západní straně světa jsou to především neokoni, kteří si existenci státu Izrael přejí jako snad nikdo jiný. A myslím, že tady byl svět účelově uveden v omyl s tím, že přestane-li existovat stát Izrael, bude zlikvidován i sionismus. Jenže mým pohledem bude zlikvidován pouze sionismus jakožto ideový směr, ale nikoliv sionismus tzv. náboženský. Ten druhý sionismus, kterému… Číst vice »
@Aleš – PS:
Dílo Siónistů pokračuje, tady je aktuální zpráva:
„Američtí senátoři po obstrukcích jednomyslně schválili rezoluci o genocidě Arménů“
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/usa-senat-armeni-genocida-turecko_1912122248_cen
Trump se snažil ochránit Izrael
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2997164-ted-se-nehodi-bily-dum-zakazal-senatu-oznacit-vrazdeni-armenu-za-genocidu
ale běžící proces nezastavil….
Ještě jedna aktualita k Arménii
„Izrael sa snaží obnoviť aramejský jazyk“
https://www.katolickenoviny.sk/spravodajstvo/category/zahranicne/article/izrael-sa-snazi-obnovit-aramejsky-jazyk.xhtml
Ona to ale aktualita až tak není, protože už několik let výuku aramejštiny financuje Švédsko, a to nejen v Izraeli, ale i v Palestině
https://www.denik.cz/ze_sveta/v-izraeli-a-v-palestine-vyucuji-aramejstinu-jazyk-jimz-hovoril-kristus-20120528.html
V aramejštině přitom byl napsán Babylonský i Jeruzalemský talmud, údajně i Starý zákon, co ale považuji za nejvýznamnější, tak aramejština byla oficiálním jazykem Perské říše
https://cs.wikipedia.org/wiki/Aramej%C5%A1tina
,,, Dále Zelenský např. prohlásil, že Ukrajina trvá na převzetí kontroly nad hranicí mezi Donbasem a Ruskem ještě před tamními regionálními volbami, ,,,, —- Šmarjá, tak si to zkuste představit! nejlíp konkrétně, fyzicky. Jak tu kontrolu nastaví? Ukrajinskou armádou? Policií? oddíly SBU? Ten kousíček hranice má přes 400km. RF nelze cosi takového přikázat, tím myslím přístup ozbrojených sil Ukrajiny na své území, a pokud má vedení RF cosi v hlavě,na nic podobného vůbec nepomýšlí! Tak jak??? nijak, že? A proč ne? Protože by na hranicích RF x Ukrajina nastal konflikt, ten by se bezprostředně dotknul území RF a ta by… Číst vice »