Pustina

Pustina (ČSFD) je chválená a oceňovaná česká detektivní série a já musím uznat, že právem. Pokud jsem před časem vysoce hodnotil Labyrint, tak Pustina je o třídu, možná dvě lepší, zejména proto, že je civilní, naprosto logická a konzistentní a zcela se obejde bez jakéhokoliv mysteriózna. Pokud bych hledal něco, co Pustině vytknout, tak jedině že by mohla být o díl kratší a některé vedlejší dějové linie nemusely být sledovány tak důkladně, je ovšem otázka, jestli tomu tak je proto, aby byla dodržena nasmlouvaná stopáž, nebo proto, aby diváka udržovaly v napětí a záměrně ho mátly; skoro se přikláním k druhé možnosti.

Pustina není jen název díla, je to i jméno obce kdesi na průmyslové periferii republiky, ve které je umístěn diagnostický ústav, a zároveň je to velmi výstižný popis krajiny poznamenané povrchovou těžbou. A nejen krajiny fyzické, je to i trefný popis krajiny mentální, zdevastované ztrátou životní perspektivy.

A v této P(p)ustině se ztratí čtrnáctiletá dcera starostky Pustiny Míša. Hledání je dlouho marné, až je dívka nalezena mrtvá poblíž domu svého otce, jenž s rodinu nežije. Podezřelých je mnoho, od otce přes někoho z obce, komu vadí, že starostka pořádá referendum a blokuje tak prodej domů těžební společnosti (není vám tento motiv povědomý?), až po delikventy z ústavu, nikoho se nicméně nedaří usvědčit a když je pachatel nakonec odhalen, je to odhalení stejně překvapivé jako banální, přitom ale naprosto logické, žádný oslí můstek, žádná berlička.

Co je na Pustině asi nejvýraznější, je bravurní vystižení atmosféry zmaru, strachu, nenávisti, zoufalství a zároveň obyčejnosti, které je místy až k nesnesení. V Pustině nejsou žádná monstra, jako v hollywoodských thrillerech, ale ani žádní superhrdinové, všichni jsou tak nějak obyčejní, nikdo není bez chyby, nikdo není dokonalý a záleží na okolnostech, jak se projeví. Ani rodiče malé Míšy, ani sousedé, ani policajti, kteří nejsou ani zkorumpovaní, ale ani žádní Sherlockové, a dokonce ani chovanci z ústavu nejsou žádné vtělení zla, byť tak na prvních pohled mohou vypadat, ale spíše oběti podobných pustin po celé republice.

Velmi výrazným, byť pasivním aktérem je krajina, která je povědomá i cizí zároveň. Krajina, která na první pohled vypadá jako severočeské uhelné pánve a zámek, který v ní figuruje, je podle všeho Jezeří, nicméně leží v polském pohraničí a když je řeč o konkrétním místě, tak je to Liberec.

Je to krajina bez krásy a bez perspektivy, šedivá a uondaná těžbou, stejně jako lidé, kteří v ní žijí. Již jsem to zmiňoval, ale toto je zkrátka klíčový atribut, určující vše ostatní. Práce v dolech je čím dál tím méně a na vytěžené uhlí už nemůže být nikdo pyšný, protože zájem zbytku republiky vzbudí periferie, jedině když se ztratí dítě nebo je pak nalezeno mrtvé. Společnost periferii opustila, ale lidi, kteří na ní žijí, tam zanechala, vzala si s sebou jen jejich perspektivu. Zjevnou materiální bídou nikdo netrpí, jen nikdo neví, co se sebou. Proč studovat, k čemu to bude? Proč zůstávat, když všechno spolknou doly? Proč odcházet, když ani doly nemají budoucnost?

Pustina. Zapomenutá, vytěsněná pustina. Ale i v té pustině žijí lidé a žijí, jak umí.

To vše bravurně vyjádřeno filmovými postupy. Ovšem je to čistě fikce, nebo nás nutí vzít na vědomí problémy, které nechceme vidět – problémy lidí bez perspektivy?

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Clair
17. 1. 2017 21:35

Vážený pane Tribune, jsem si se zájmem přečetla vaši recenzi na českou detektivní sérii Pustina a musela jsem si smutně povzdychnout, neboť váš náhled jakkoli reálný a skličující se nikdy nemůže vyrovnat tomu co jsem viděla já tuto poslední neděli, když mě muž vytáhl do downtown Chicaga s tím, že prý kdesi na Čermák Avenue pečou pravý český výražkový chléb. Čistě pro upřesnění Cermak Avenue je pojmenována podle bývalého českého starosty, která měří jenom asi 19 mil. Vůbec se mi tam nechtělo, ale pak jsem nakonec svolila. Projeli jsme to celé a mohu upřímně přiznat, že už dávno na mě… Číst vice »

Clair
17. 1. 2017 21:36

dokončení
Právě tady i na jiných jižních předměstích se odehrává každý týden nejméně 50 vražd i více, přesto nikdo z politiků není připraven tuto zoufalou situaci s kriminalitou, beznadějí a sociálním zoufalstvím řešit. A to nechci ani připomínat jak to vypadá v Detroitu i jinde. Jenom mě napadá až současně nově zvolený prezident bude odsunovat těch 12 milionů ilegálů, kdo bude v těchto místech žít?

Dana
Dana
18. 1. 2017 3:20

Clair proste manipuluje tim, ze odvadi pozornost na Spojene Staty. Nevim, co ma film Pustina spolecneho s velkymi americkymi mesty, muze mi to nekdo vysvetlit ? Ze by tridni boj ? :-) Kdyz uz, tak dle ukazek je to trochu podobne prostredi jako u nejakych zavrenych dolu v Kentucky. Porovnanim odlisnych mist Clair ukazuje naprostou neznalost americkych pomeru. Takove kulhave prirovnani ceskeho filmu k velkomestskym vyloucenym lokalitam v Americe vypada jako prirovnani hrusek s pomeranci.. Anebo, od Obamy jiz ne tak casto pouzivane : „A v Americe bijou cernochy“..Chikagske gheto a psychologicky film Pustina ? Kde je jaka logika ?… Číst vice »

fajt
fajt
18. 1. 2017 5:47

Dana napsal
Dana

mimořádně nepovedený bullshit – neměli bychom žádnou pustinu dnešního rozsahu, kdyby se americká korporace nesrala do všeho a do všech, takže doufám, že se ti, karle, přání splní a konečně se jeden z us prezidentů ( a hlavně jeho vlastníci) začnou starat vyloženě sami o sebe a svět nechají být ( a postahují své okupační vojenské základny, které mají rozeseté po celé planetě ) – a měl by, protože amerika je opravdu v otřesném stavu, který se už nedaří maskovat ani mediím, které hystericky brojí za válku a za čirý fašismus. ..)

Bety
Bety
18. 1. 2017 7:42

Nejlepší na tom am. příspěvku je to: protože je tu svoboda, necháme své problematické lidi žít mezi svými. Tak nám Dano promiňte, pro nás je situace lidí žijících bez naděje poměrně nová a neumíme v tom chodit jako v Americe a hodit to bez přemýšlení za hlavu.Osobně si myslím, že kdybyste tu svou svobodu tak štědře nerozsévali po celém světě, žilo by se nám líp. I tu zas.anou politickou „korektnost“ máme importovanou od vás. Pokud Trump opravdu Mexiko od USA odstřihne, mohlo by to Mexiku jen prospět. Teď je to země prakticky pod nadvládou drogových kartelů a vy jste hlavním… Číst vice »

zedd
zedd
18. 1. 2017 10:42

Dano, je to právě naopak. Clair správně upozorňuje na paralely mezi US a CZ periferií. Je naprosto irelevantní, jaká konkrétní story je za úpadkem. Jejich esencí je vždy privatizace zisku a socializace ztrát – etnické konflikty jsou většinou symptom, nikoliv příčina.

Je naprosto fascinující sledovat, v jakém stádiu popření reality se nacházíte. Začátek druhé letní ofenzivy, chvilku před Stalingradem, věrná žena hrdiny ženoucího se širou stepí na jihovýchod k tučným ropným polím.
.

Dana
Dana
18. 1. 2017 19:37

Jiste, soudruzi. vase myslenkove pochody slouzi NWO velice dobre. Zde vam soudruhTribun podvedome poukazuje na tristni situaci v ceskem kapitalismu, misto abyste hledali pricinu u svych kapitalistu, tak se ihned upnete na vysledky cinu kapitalistu v USA. Jenze kapitalisti v Emerice to maji zmaknute, uz na tom pracuji stovky let a vas bridilsky odpor nema silu ani na to, aby se nejak zviditelnil na domaci pude.. Podobne, jako kdyz se ant-ami v prazskych Dejvicich rozhorcoval na internetu nad spatnou vodou v americkem meste Flint.. Zatim co byl cely, literalne cely podelany az za usima pitim prazske kontaminovane vody, kterou mu… Číst vice »

Bety
Bety
18. 1. 2017 21:19

My víme dobře kdo tady NWO slouží. Co ty drogy, milá Dano? Nějak nevíme co na to říct, tak mlžíme, mlžíme….
Kdyby ta vaše Amerika neohrožovala celý svět, tak si jí klidně můžete zabalit, převázat pruhovanou mašličkou s hvězdičkami a uvnitř se ujúesejovat třeba do zblbnutí. Nám to bude fuk.

Dana
Dana
19. 1. 2017 0:20

Jo, uz je v Cesku americka armada a vrazdi lidi v Prostejove… :-) Drogy ? Velky problem a masivni paserovani z Mexika a take i z Kanady zpusobuje drogovou pohromu. Zvlaste v ghetech, kde panuje vymluva, ze je zivot beznadejny a tak je treba drogy na utlumeni reality. .Pokud to neohrozuje zakladni funkci statu, tak at se lidi pro mne za mne sebezabijeji. Je to jejich svobodna a dobrovolna volba, co ja mam co delat s drogovymi zavislaky ? Nic. At se vrazdi mezi sebou, nekde v Chikagu. V nekterych statech na severu USA nejsou zavisli na paserovani drog, jelikoz… Číst vice »

leho
leho
19. 1. 2017 0:36

Bety napsal My víme dobře kdo tady NWO slouží. Co ty drogy, milá Dano? Nějak nevíme co na to říct, tak mlžíme, mlžíme…. Kdyby ta vaše Amerika neohrožovala celý svět, tak si jí klidně můžete zabalit, převázat pruhovanou mašličkou s hvězdičkami a uvnitř se ujúesejovat třeba do zblbnutí. Nám to bude fuk. Amerika nějak ohrožuje celý svět? To by mě zajímalo, jak ohrožuje malého českého človíčka v Horní Dolní. Tedy kromě toho, že třeba ta Horní Dolní byla například Mimoň s velkou sovětskou posádkou, kde se vesele kšeftovalo s okupanty a mnohým místním lidem, a zvláště funkcionářům místního Národního výboru,… Číst vice »

zedd
zedd
19. 1. 2017 9:02

Leho, máte přece na víc. Argumentovat ekonomickým přínosem základny cizí moci pro (některé) místní obyvatele … No a když jsme u těch základen, kolik pak jich v zahraničí provozují USA? Pokud se ptáte na přímé ohrožení místních obyvatel, pak se podívejte na ekologické dopady nejen sovětských, ale také emeryckých základen. Kam zelený mužík vstoupí (a jedno pod jakou vlajkou), tam sto let tráva neroste a pokud tak silně jedovatá. Emerycká zahraniční politika dlouhodobě rozvrací jakékoliv náznaky stability ve světě, což má za důsledek krom jiného ekonomické problémy a ty se přece v globalizovaném světě týkají všech – včetně malého českého… Číst vice »

zedd
zedd
19. 1. 2017 9:08

Kupodivu moje naštvanost nepramení z vlivu zhrzených předsedů NV, ale z četby převážně konzervativních US webů. Vaši patrioti jsou přece hodně naštvaní – já jim jen dávám za pravdu, i když se v některých případech s nimi neshodnu na příčinách pozorovaného stavu.

Bety
Bety
19. 1. 2017 12:52

Moje naštvanost nejspíš pochází z toho, že jsem si kdysi myslela, že by na té demokracii mohlo něco být. No co, byla jsem naivní. Teď už vím, a politika USA má na tom velký podíl, že šlo vždy jen o kracii.
Ve Vietnamu, Libyi, Iráku, Sýrii atd., atd. měli také své Horní Dolní s malými človíčky – a kdepak asi dneska jsou? V lepším případě jen už ta jejich Horní Dolní neexistuje, v tom horším neexistují ani ti malí človíčkové.

orinoko
orinoko
19. 1. 2017 15:09

Bety,to je dobrý. Prudký ženský prvek. Ma to koule.

orinoko
orinoko
19. 1. 2017 15:46

Lidi, tady je to dobrý. Ma to stavu Zedde, dobra prace. ,- Tak to komentuji emericke flaksy jednou z pěti globálních funkčních vet. Delal jsem nedávno do gati, když v emerickem pornu si dvě emericka mužská hovada dávala slavnou emerickou placacku pri souloží la vache. I viděl jsem emerický schlastany víkendový dobytek v reportáží. Jak potvrdil jeden intossky emik – tato země je plna kanonenfutru. Proto také porad valcime. Demogracie je dneska to poslední_ čím Emerika sluje. Je to naprosto zoufalý, vnitřně spotrebovany a co do vnějšku vyhnily stát, který potřebuje dostat konečně historicky i dějinné PO DRZCE. Aby si… Číst vice »

Gatta
Gatta
19. 1. 2017 16:20

Bety napsal Moje naštvanost nejspíš pochází z toho, že jsem si kdysi myslela, že by na té demokracii mohlo něco být. No co, byla jsem naivní. Teď už vím, a politika USA má na tom velký podíl, že šlo vždy jen o kracii. Ve Vietnamu, Libyi, Iráku, Sýrii atd., atd.měli také své Horní Dolní s malými človíčky – a kdepak asi dneska jsou? V lepším případě jen už ta jejich Horní Dolní neexistuje, v tom horším neexistují ani ti malí človíčkové. Bety – demokracie, tedy lidovláda je jen způsob rozhodování ve státě kde není moc předávána na základě rodu, ale… Číst vice »

Bety
Bety
19. 1. 2017 19:43

Gatto, já vím. Jen jsem neodolala zareagovat na připitomělý lehův komentář o čecháčcích z Horní Dolní.