Putinova výroční zpráva: Kritika i podaná ruka

Ve svém čtvrtečním výročním slově k národu v ruském federálním shromáždění promluvil prezident Putin o domácích a zahraničních záležitostech, o důsledcích globální finanční krize, o mezinárodní spolupráci i o vyhlídkách jednotlivých odvětví národního hospodářství.

K východní politice:

Znovu zdůrazňuji, že ruská východní politika není motivována dočasnými oportunistickými úvahami či ochlazením vztahů se Spojenými státy a Evropskou unií, ale vychází z dlouhodobých národních zájmů a tendencí globálního vývoje. Očekáváme vysoký kvalitativní vývoj vztahů s naším východním sousedem Japonskem, a vítáme úsílí těch vlád států, které chtějí rozvíjet vztahy s Ruskem uskutečňováním společných projektů a programů. Spolupráce rusko-čínská slouží jako jedinečný příklad vztahů, založených na vzájemných ohledech a zájmech každého z těchto dvou států spíš než na dominanci jednoho či druhého.

K rusko-americkým vztahům:

Doufám, že společným úsílím s USA v boji proti skutečným a nikoliv imaginárním hrozbám a proti mezinárodnímu terorizmu budeme úspěšní. Rusko je připraveno spolupracovat s novou americkou administrativou. Je důležité normalizovat a rozvíjet bilaterální vztahy na základě rovnosti a oboustranné výhodnosti. Spolupráce Ruska a USA ovlivní globální i regionální řešení sporů na celém světě. Společně sdílíme odpovědnost za zajištění mezinárodní bezpečnosti a stability..

Ke spolupráci s EU:

Ruský plán na vytvoření mnohaúrovňového integračního modelu Eurasie považujeme za velmi zajímavý. Zahájili jsme o něm diskuzi na mezinárodních i regionálních úrovních. Jsem si jist, že tato diskuze je možná i s těmi zeměmi EU, ve kterých sílí požadavek nezávislé politické a hospodářské politiky.

Ke studené válce:

Dlouhodobě prosazujeme přátelské mezinárodní vztahy založené na zásadě dialogu rovného s rovným a se zdůrazněním principu spravedlnosti a vzájemného respektu. Jsme připraveni vést vážnou debatu o vytvoření stabilního systému mezinárodních vztahů pro 21. století. Bohužel, celá desetiletí, jež uplynula od konce Studené války, byla – pokud jde o toto – promarněna.

K cenzuře:

Jsme stále kritizování za údajné zavádění cenzury – a to v čase, kdy cenzuru praktikují samy západní země.

K nukleárním zbraním:

Rád bych zdůraznil, že pokusy narušit strategickou rovnováhu nukleárního vyzbrojení jsou extrémně nebezpečné a mohou vést ke globální katastrofě. Ani na minutu se nesmí na tohle zapomínat.

Zdroj: Sputnik via Paul Craig Roberts

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
2. 12. 2016 17:30

to je všechno hezké, ale jak píše jeden diskutující na ruském webu – je to všechno nádherný, jak se zvedá v Kremlu nacionalismus a jak ruská věrchuška státním úředníkům a podnikatelům, kteří nectí vlast a ruskou gospodarku, jde po koulích, ale na druhou stranu samotný Puti a Lavrov mají své děti na západě a ti se rozhodně nechystají do Ruska vrátit, natož tam budovat nové Rusko, takže všechna povinnost zase spadne na obyčejného mužika, kterého za čas obere o ruský sen a majetek další perestrojka. ..)

peter.
3. 12. 2016 19:52

V posledných dvoch rokoch boli najviac pertraktovanými výrazmi u nás slová extrémizmus,nacizmus a fašizmus.Slovenský parlament dokonca schválil zákon o boji proti extrémizmu,nacizmu a fašizmu a vytvoril parlamentnú komisiu pre boj proti týmto neduhom.Povedali by ste,že je to chvályhodný počin,aj keď táto komisia nedokáže presne zadefinovať pojmy extrémizmus a fašizmus.Mainstream sa snaží presvedčiť Slovákov o tom,že nič tak nemôže ohroziť demokraciu na Slovensku a jeho údajnú prosperitu, ako práve fašizmus,nacizmus a extrémizmus.Tak teda pripusťme,že je to pravda.No ale ako si potom máme vysvetliť,že keď sa v OSN prejednáva rezolúcia odsudzujúca práve nacizmus,fašizmus a extrémizmus,tak 48 delegácií Európskych štátov a medzi nimi… Číst vice »