Radar, který měl stát v Brdech, možná vyroste na ruských hranicích

Plánovaný radar Brdského typu, bude nejspíš přesunutý z Pacifiku blíže k Íránu a KLDR. Tak o tom aspoň uvažují Spojené státy americké.

Norští spojenci USA plánují modernizovat radarovou stanici ve Vardø. Tamní zpravodajská služba Etterretningstjenesten dala na své stránky strohé oznámení, že původní radar dosluhuje a bude nahrazen systémem Globus II. Výstavba začne letos a bude dokončena v roce 2020. Odhadovaná cena výstavby je 50 milionů amerických dolarů.

Někteří odborníci se domnívají, že systém slouží jen pro obranu USA. Bezpečnost Norska to údajně v žádném případě neposílí. Naopak — Rusko bude muset na tento krok reagovat. Norsko se tak dostane do centra napětí mezi soupeřícími mocnostmi. Ke snížení ekonomické krize v kraji Finnmark to v žádném případě také nepovede.
https://forsvaret.no/aktuelt/ny-radar-i-vardoe
http://www.nrk.no/finnmark/amerikansk-professor-mener-ny-militaerradar-vil-fore-til-stormaktskonfrontasjoner-1.12929922
http://www.nrk.no/finnmark/krever-mer-apenhet-om-ny-vardo-radar-1.12924517

12
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
12 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Autoři komentářů
hudryperBédaIrenaMartin (už bez taky m) Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Béda
Člen
Béda
Béda
Člen
Béda
Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Cíl „0-ltého“ pořadí.
Víc netřeba psát…

Irena
Člen
Béda
Člen
Béda

Ami to hrotí jak můžou – natahují vojenskou techniku do Gruzie, do pobaltí, do Bulharska, cvičí v Moldávii, kde lidi nechtějí do NATO, křižují svými bitevníky, špionážními letadly a křižníky kolem ruských hranic jako mlsní vlci kolem oploceného salaše. To asi bude ta ruská rozpínavost , to ruské rostoucí nebezpečí. Americké národní zájmy jsou ve velkém ohrožení. Američané nemohou na ruské území. Rusové již stojí tváří v tvář NATO. Když Rusové začnou přemisťovat své jednotky recipročně na vlastním územím, hned mediální „mírotvůrci“ začnou řvát, že se chystají ovládnout celou Evropu. PS: doufám že Rusové mají dobře zaměřený Yellowstone. Taky by… Číst vice »

Béda
Člen
Béda
Béda
Člen
hudryper
Člen
hudryper

Ani následující příspěvek nejde k tématu článku. Německá organizace Campact se obrací na všechny Evropany s kampaní za povinnou registraci lobystů . Vytvořila krátké a názorné video, které prosí šířit na síti.Protože jde o akci v souladu se zdejšími většinovými názory, doporučuji následující výzvu okopírovat a rozeslat dalším adresátům. Am kommenden Mittwoch, 11. Mai, ist ein entscheidender Termin: Der Bundestags-Ausschuss für Wahlprüfung, Immunität und Geschäftsordnung diskutiert die Einführung eines verpflichtenden Lobbyregisters. Linke und Grüne haben Anträge dafür eingebracht, die SPD bewegt sich in die richtige Richtung. Die Union blockiert bisher jeden Versuch für mehr Transparenz im Bundestag. Wir haben einen… Číst vice »