Radar, který měl stát v Brdech, možná vyroste na ruských hranicích

Plánovaný radar Brdského typu, bude nejspíš přesunutý z Pacifiku blíže k Íránu a KLDR. Tak o tom aspoň uvažují Spojené státy americké.

Norští spojenci USA plánují modernizovat radarovou stanici ve Vardø. Tamní zpravodajská služba Etterretningstjenesten dala na své stránky strohé oznámení, že původní radar dosluhuje a bude nahrazen systémem Globus II. Výstavba začne letos a bude dokončena v roce 2020. Odhadovaná cena výstavby je 50 milionů amerických dolarů.

Někteří odborníci se domnívají, že systém slouží jen pro obranu USA. Bezpečnost Norska to údajně v žádném případě neposílí. Naopak — Rusko bude muset na tento krok reagovat. Norsko se tak dostane do centra napětí mezi soupeřícími mocnostmi. Ke snížení ekonomické krize v kraji Finnmark to v žádném případě také nepovede.
https://forsvaret.no/aktuelt/ny-radar-i-vardoe
http://www.nrk.no/finnmark/amerikansk-professor-mener-ny-militaerradar-vil-fore-til-stormaktskonfrontasjoner-1.12929922
http://www.nrk.no/finnmark/krever-mer-apenhet-om-ny-vardo-radar-1.12924517

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
5. 5. 2016 19:36
Béda
5. 5. 2016 19:41
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
6. 5. 2016 9:10

Cíl „0-ltého“ pořadí.
Víc netřeba psát…

Béda
6. 5. 2016 13:13

Ami to hrotí jak můžou – natahují vojenskou techniku do Gruzie, do pobaltí, do Bulharska, cvičí v Moldávii, kde lidi nechtějí do NATO, křižují svými bitevníky, špionážními letadly a křižníky kolem ruských hranic jako mlsní vlci kolem oploceného salaše. To asi bude ta ruská rozpínavost , to ruské rostoucí nebezpečí. Americké národní zájmy jsou ve velkém ohrožení. Američané nemohou na ruské území. Rusové již stojí tváří v tvář NATO. Když Rusové začnou přemisťovat své jednotky recipročně na vlastním územím, hned mediální „mírotvůrci“ začnou řvát, že se chystají ovládnout celou Evropu. PS: doufám že Rusové mají dobře zaměřený Yellowstone. Taky by… Číst vice »

Béda
6. 5. 2016 18:30
hudryper
hudryper
7. 5. 2016 7:08

Ani následující příspěvek nejde k tématu článku. Německá organizace Campact se obrací na všechny Evropany s kampaní za povinnou registraci lobystů . Vytvořila krátké a názorné video, které prosí šířit na síti.Protože jde o akci v souladu se zdejšími většinovými názory, doporučuji následující výzvu okopírovat a rozeslat dalším adresátům. Am kommenden Mittwoch, 11. Mai, ist ein entscheidender Termin: Der Bundestags-Ausschuss für Wahlprüfung, Immunität und Geschäftsordnung diskutiert die Einführung eines verpflichtenden Lobbyregisters. Linke und Grüne haben Anträge dafür eingebracht, die SPD bewegt sich in die richtige Richtung. Die Union blockiert bisher jeden Versuch für mehr Transparenz im Bundestag. Wir haben einen… Číst vice »