Radiolog: Zdravotní rizika katastrofy v JE Fukušima jsou hrubě podceňována

Červenec 23, 2011

http://inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2011/07/Chris-Busby-on-Fukushima-Health-Effects-3-537x383.jpgPodle fyzikálního chemika Chrise Busbyho, který se specializuje na radiaci, by mohla katastrofa ve Fukušimě působit na lidské zdraví více než ta černobylská. V nedávném rozhovoru pro Asia Pacific Journal odhaduje toto vyhrocené riziko s ohledem na blízkost JE Fukušima k hustě osídlené oblasti v kombinaci s velkými kvanty radiace o nízké intenzitě, která se rozšířila po zeměkouli. Prohlašuje, že Mezinárodní komise pro radiologickou ochranu (International Commission on Radiological Protection – ICRP) hrubě podceňuje toto riziko, které by mohlo způsobit více než 200 tisíc případů rakoviny navíc k těm, jež jsou oficiálně prognózovány v Japonsku, v příštích 50 letech – a ještě více celosvětově. Jeho závěry jsou překvapivé a kontroverzní, ale vzhledem k oficiálním podceněním vlivu, který měl na zdravotní stav obyvatelstva Černobyl, není jeho práce zanedbatelná.

Analýzy dr. Busbyho jsou založeny na jeho teorii, že nízké dávky ionizujícího záření způsobují více buněčných poškození, než se udává v oficiálních normách nastavených podle modelu ICRP, který byl vyvinut po jaderném bombardování Hirošimy a Nagasaki. Jeho práce je o tom, že tyto nízké dávky radiace mají mnohem větší účinky než se všeobecně věřilo, když se rozkládají, nebo když jsou vyvolány gama zářením, a že riziko toho, že poškodí buňky a DNA je z tohoto důvodu podceňováno. Vzhledem k blízkosti místa katastrofy od Tokia a všeobecně vysoké hustotě osídlení v této ostrovní zemi, je zde riziko rakoviny vyšší než bylo při roztavení reaktoru v JE Černobyl, které nastalo v oblasti s relativně nízkým osídlením.

Mám v autě filtry pro Fukušimu a Tokio. Zjistil jsem v nich vysokou hladinu radioaktivních částic. V mém článku z přelomu března a dubna jsem předvídal dalších více než 200 000 případů rakoviny navíc ve dvousetkilometrovém pásmu kolem Fukušimy. Zatím jsem nezpozoroval nic, co by změnilo tento můj názor. Ve skutečnosti je to ještě horší, než jsem si myslel i než jsem řekl do televize.“

A pokračuje spekulací, že v 3. reaktoru došlo k jaderné explozi, nikoli k vodíkové, a že radioaktivní voda z chlazení, která se vylila do moře, bude mít vliv na celé východní pobřeží. Jeho tvrzení, že zdravotní ohrožení v důsledku japonské havárie je větší než po Černobylu, je také založeno na mnohem větším množství nechráněného jaderného materiálu, přičemž odhady počtu těch, kteří onemocněli v důsledku černobylské katastrofy, dosáhly 1 milionu.

Velká část jeho práce o nebezpečí nízkých úrovní radiace nebyla vědecky oponována a byla v rozporu s komunitou jaderných vědců. ICRP nicméně hrubě podcenila počty těch, kteří byli zasaženi Černobylem v mnoha studiích, a japonská vláda též podcenila množství radiace, která se uvolnila.

Převzato z Inhabitat

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments