Rakety a antirakety

Za 2. světové války se bombardovalo. Buď bomba po dopadu vybuchla a ničila nebo dopadla bez výbuchu a zabořila se do země. Vzpomeňme si na to, že po r. 1945 se psalo, že leckde našli nevybuchlou bombu a místo detonátoru měla lísteček od totálně nasazených dělníků s heslem Smrt Hitlerovi. Ještě dnes tak občas nevybuchlou bombu najdeme při zemních pracích.

Bomby se sestřelovat nedaly, občas byl sestřelen bombardér. Když dopadl do polí, nic moc se nestalo, když dopadl do města, byla škoda jako při bombardování, zvláště pokud v něm ještě zůstaly bomby.

Až dnes, kdy se méně bombarduje a víc se používají rakety, dochází k něčemu novému. Málokdo si to, zvláště pak málo technicky vzdělaný novinář, uvědomuje. Raketu lze totiž sestřelit. Ovšem to je nutno poněkud více posoudit.

Jak funguje sestřel rakety? Antiraketa nemusí útočící raketu přímo zasáhnout. Stačí, když vybuchne v její blízkosti (známé jsou detonátory, reagující na těleso v blízkosti). Co se pak stane? Ideální by bylo, kdyby vybuchla i útočící raketa a na zem by dopadly jen její trosky a udělaly malou škodu. Myslím, že řada fotografií v novinách, kdy ze země trčí zadní část rakety (všichni jsme takové viděli), je právě tento případ. Kdyby totiž dopadlá raketa vybuchla, těžko bychom viděli její nepoškozenou zadní část, zarytou do země (určitě by byla výbuchem roztrhaná).

Ideál, kdy by po výbuchu zasazená raketa i vybuchlá antiraketa zůstaly na obloze a nic by nespadlo, je samozřejmě nesmysl.

Ale významnější je jiná situace. Po výbuchu antirakety v blízkosti rakety útočící dojde nejčastěji k poškození pohonu rakety a ta se nekontrolovaně zřítí nebo změní směr a někde spadne! A tuto možnost media nevnímají. Je proto velmi pravděpodobné, že řada útoků na civilní cíle a civilní infrastrukturu, není záměr, ale důsledek účinku antirakety !

Občas se v tisku objeví informace o důsledcích sestřelu rakety, ale není nijak vyhodnocena a zanikne.

Už při válce v Zálivu, bylo možno se dočíst, že americká sestřelená raketa způsobila v iráckém  městě škodu. A i v současnosti byly takové případy zmíněny, ovšem bez velké publicity. Tak letos 17.3. novinky.cz uvádějí: Sestřelená ruská raketa trefila v Kyjevě výškovou budovu. Obdobný případ publikovala ČTK  31.10. tr.: Na moldavské území dnes ráno dopadla raketa sestřelená ukrajinskou protivzdušnou obranou, uvedlo na facebooku moldavské ministerstvo vnitra. Střela se zřítila na okraji vesnice Naslavcea v okresu Ocnitsa na severu země u hranic s Ukrajinou. Incident se obešel bez obětí.  Na webu Seznam Zprávy bylo v březnu 2022 publikováno toto: Rusové na Kyjev vypustili raketu, kterou sestřelila ukrajinská protivzdušná obrana. Raketa dopadla do čtvrti Vinograd, kde způsobila velké škody. 

Dnes se na webu objevila informace o ruské raketě, která zasáhla dům za hranicemi Ukrajiny v Polsku. A za pár hodin se objevily pochybnosti, zda nešlo o zbloudilou ukrajinskou antiraketu.  To je totiž další riziko nahodilých výbuchů. Pokud se antiraketa nestrefí, odpálí se sama, aby omylem nepoškodila něco vlastního? To za předpokladu jejího sofistikovaného řešení. Pokud je to však finančně úsporné provedení, tak prostě poletí, až někde spadne (a asi to bouchne).  Prostě ta raketová válka je rizikem pro obě strany.

A tak pokud uvážíme tyto výjimečně publikované informace, je nutno se zamyslet nad tím, že použití antiraket nemusí znamenat, že je to ideální obrana. Doba se změnila a používání raket není rovnocenné efektu bombardování a sestřel rakety může tedy způsobit škodu v naprosto nezamýšleném místě. Ta úvaha platí i pro nejnověji používané bombardovací drony. I tak nemusí dojít k výbuchu dronu ve vzduchu, ale ten může nekontrolovaně někde dopadnout s aktivní náloží. Takže nedávná zpráva, že ten den ze sta ruských raket jich bylo sestřeleno 40, neznamená, že ke 40 procentům důsledků výbuchu nedošlo.

4.5 11 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Standa1
Standa1
20. 11. 2022 8:14

40% sestřelených raket ? 40 ze 100 ? A tak ohromné poškození? To nejde k sobě. Mohli rovnou nahlásit 50% nebo 70%. Doufám, že jaro přinese konec války i Ukrajiny jak jsme ji znalil.

Alva
Alva
Reply to  Standa1
20. 11. 2022 9:49

Možná i dřív. https://www.armadnymagazin.sk/2022/11/20/strategia-uplne-zlyhala-kedmi-vysvetlil-preco-usa-prosia-o-rokovania-s-ruskom-usa/ Američania si uvedomili, že na Ukrajine sa príbeh o hanebnom úteku z Afganistanu zopakuje a Moskvu „ostreľujú“ signálmi o pripravenosti na rokovania o podmienkach Ruskej federácie. Washington chápe, že posilnenie ruského zoskupenia vojsk na Ukrajine a následná ofenzíva v každom prípade hrozí katastrofou pre ozbrojené sily Ukrajiny a kontingent NATO bojujúci o Kyjev pod rúškom žoldnierov. Kurátori kyjevského režimu v ďalšom oslabovaní Ruska nevidia žiadnu šancu na víťazstvo či dokonca minimálny úspech. ….. „Ak poradca prezidenta Spojených štátov pre národnú bezpečnosť zrazu povie: „A zabudnete na Krym. Odstráňte Krym z agendy!“ To hovorí o dvoch veciach.… Číst vice »

Irena
20. 11. 2022 11:25

od Thierry Meyssan
Kdo zná historii ukrajinských „integrálních nacionalistů“, „nacistů“ podle terminologie Kremlu? Začíná během první světové války, pokračuje během druhé, studené války a pokračuje dnes na moderní Ukrajině. Mnoho dokumentů bylo zničeno a moderní Ukrajina zakazuje pod trestem odnětí svobody zmínit se o jejich zločinech. Faktem zůstává, že tito lidé zmasakrovali nejméně čtyři miliony svých krajanů a vymysleli architekturu konečného řešení, tedy zavraždění milionů lidí kvůli jejich skutečnému nebo domnělému členství v židovských nebo cikánských komunitách v Evropě.
VOLTAIRE NETWORK| PAŘÍŽ (FRANCIE)| 15. LISTOPADU 2022

file:///C:/Users/Irena/Downloads/Kdo%20jsou%20ukrajinští%20integrální%20nacionalisté%201.pdf

PPK
PPK
Reply to  Irena
20. 11. 2022 14:45

Vážená paní Ireno, já ten Váš odkaz trošičku opravím, můžu? 
https://www.voltairenet.org/?lang=cs
a
https://www.voltairenet.org/article217906.html

PPK
PPK
Reply to  Irena
20. 11. 2022 16:39
Alva
Alva
Reply to  PPK
20. 11. 2022 18:49

Zajímavé, ale ještě víc děsivé.
Ani se nedivím těm výhradním „konzumentům“ mainstreamových zpráv, kteří o něčem takovém čtou po prvé, že se nechtějí své víry v konspirace a dezinformace vzdát.
A ani odkazy na konkrétní osoby a léty potvrzené události je nepřesvědčí.

PPK
PPK
20. 11. 2022 14:27

Určitá budoucnost (nejen) antiraketové obrany je sice v radioelektronickém boji (REB), t.j. v přebírání řízení dráhy raket (a tzv. chytrých dělostřeleckých nábojů) a v následném odklánění jejich letu, nejlépe zase zpět na území těch, kteří ty útočné rakety vystřelili. To však ještě víc povede k používání nízko letících raket autonomně programovaných (např. typu Kaliber) a balistických hyperzvukových (např. Kinžal) a vývoj raket a dronů bude pokračovat tak, aby riziko bylo na straně protivníka. Vše je jen otázkou peněz na výzkum a vývoj.

Honza999
Honza999
22. 11. 2022 0:15

Pro autora…
Ony ty zasní části :nevybuchlých raket: nejsou nevybuchlé rakety,ale odhozené první stupně raket dvoustupňových,
Jinak souhlasím s tím, že Ukrajinou tolik prezentované údajné útoky na civilní budovy jsou opravdu ukrajinskou PVO sestřelené rakety původně mířící na vojenský cíl.