Reakce Hnutí Duha: Papež František vyzval ke snížení závislosti na fosilních palivech

PAPEŽ FRANTIŠEK VYZVAL KE SNÍŽENÍ ZÁVISLOSTI NA FOSILNÍCH PALIVECH

REAKCE HNUTÍ DUHA

čtvrtek 18. června 2015

Ve Vatikánu byla právě představena nová encyklika, kde se hlava katolické církve dle očekávání a dříve uniklé pracovní verze dokumentu odvolává na závěry vědců a vyzývá k razantnímu snížení emisí skleníkových plynů. Ty totiž způsobují změnu klimatu na planetě a jsou výsledkem zejména vysoké spotřeby fosilních paliv.

Právě Česká republika je jedním z největších producentů emisí skleníkových plynů v Evropě v přepočtu na hlavu. Přitom změna klimatu ohrožuje nejvíce chudé rozvojové země, které zdaleka nedosahují takové spotřeby.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Česká republika patří k evropským rekordmanům v emisích skleníkových plynů na osobu. Proto razantně snížit naši závislost na ropě, plynu a uhelných dolech je výraz globální odpovědnosti. Jde ale také o pragmatický ekonomický kalkul. Dovoz ropy a plynu nás stojí půl miliardy korun každý den a znečištění z uhlí vyžaduje miliardové náklady například ve zdravotnictví. Naopak zateplování domů nebo výstavba obecních větrných elektráren jsou velkou příležitostí pro náš průmysl a vytvoří desítky tisíc pracovních míst.“

„Česká vláda může mít na dnes zveřejněnou papežovu encykliku, stejně jako na výzvy předních vědců a ekonomů odpověď. Je jí připravovaný antifosilní zákon podle úspěšného britského vzoru, který stanoví závazné tempo snižování naší závislosti na uhlí, ropě a plynu. Vláda se zavázala k jeho přijetí a ministři by jej měli schválit co nejdříve.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
18. 6. 2015 14:46

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/372714-z-planety-je-hora-spiny-papez-varuje-lidstvo-pred-sebeznicenim.html Z novinek to rychle zmizelo do archivu zpráv… Že by se nehodilo mocným…? Není to jeho prohlášení zdaleka a jen o energetice či změně klimatu. Podstatná věta však zní jen jako z krásného snu… cit.: „Papež František ve čtvrtek vydal encykliku o ochraně životního prostředí. Světové představitele jejím prostřednictvím vyzývá, aby „naslouchali nářku Země a pláči chudých“. Bohaté země by se podle hlavy římskokatolické církve měly zříct konzumu a namísto zisku by měly mít na zřeteli především dobro.“ Kde je síla, která ji prosadí…??? Z hořké osobní zkušenosti vím, že „občanská společnost“ (čímž myslím angažovaného, lobby neplaceného občana a… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
18. 6. 2015 15:12

Toho chlapa měli v té díře nechat…
http://cz.sputniknews.com/svet/20150617/565273.html

lomikel
lomikel
18. 6. 2015 15:46

http://www.nwoo.org/2015/06/17/papez-vola-po-globalnim-uradu-k-uvaleni-agendy-klimaticke-zmeny-na-svet/
1. globalni oteplovani nedolozeno
2. klimatologicka agenda pro realizaci NWO
3. papez je nejak podezrele synchronicitni s importem imigra

jak to rici slusne ..

Alena
Alena
18. 6. 2015 16:46

domnívám se , že to tentokrát nemá jako hlavní bod setkání spiklenců Bilderberg, tak to má další globální politik

cnemo
18. 6. 2015 18:40

Paráda, globální ohřev se zařadil mezi takové, církví svatou posvěcené, „vědecké“ teorie, jako je placatá Země a geocentrická soustava. Jen doufám, že jeho popírači nebudou upalovaní na Campo de flori :)

Martin (už bez taky m)
18. 6. 2015 19:22

Svět by mohl být krásný…
Příroda krásná je.
I pro Lidi by měla být cesta…
Až Vám bude ouzko:
https://www.youtube.com/user/bluesensation75

idiotronic
18. 6. 2015 19:29

Je jistě správné, že se církve vyjadřují k praxi energetiky. Následovat bude politicky korektní vyjádření Pačesovy komise ohledně optimálního rozmístění mešit. Např. chladicí věže jaderných elektráren poskytují na svém vrcholu výbornou slyšitelnost muezína v kraji (i v okrese). Chybí jen vyjádření úřadu paní Dany Drábové , zda přítomnost muezína nenarušuje jaderné reakce v aktivní části reaktoru.

Aleš
Aleš
19. 6. 2015 4:53

cnemo napsal

Paráda, globální ohřev se zařadil mezi takové, církví svatou posvěcené, „vědecké“ teorie, jako je placatá Země a geocentrická soustava. Jen doufám, že jeho popírači nebudou upalovaní na Campo de flori

Automaticky vkládaný spam…

humbru
humbru
19. 6. 2015 6:45

Kdyby se raději církev snažila o omezování porodnosti.

lomikel
lomikel
19. 6. 2015 9:06

ales – jak jste na to prisel ze je to spam, protoze to nekonvenuje s obrazem sveta ve vasi hlave ? :)
me ta lehla nadsaza pana cnema prijde pomerne vystizna.

cnemo
19. 6. 2015 15:06

Aleš napsal
Automaticky vkládaný spam…

Přeceňujete mě Aleši, opravdu jsem nevymyslel Turingův stroj. Ano, na rozdíl od nevzdělaných aktivistů z Nutí Ztuha mám jisté vzdělání i schopnosti, ovšem této výše nedosahuji:)

Neználek
Neználek
19. 6. 2015 15:25

cnemo napsal

Paráda, globální ohřev se zařadil mezi takové, církví svatou posvěcené, „vědecké“ teorie, jako je placatá Země a geocentrická soustava. Jen doufám, že jeho popírači nebudou upalovaní na Campo de flori

To by zvyšovalo koncentraci CO2. Modernizovaná, ekologicky šetrná varianta bude kompostování.

cnemo
19. 6. 2015 16:05

Neználek napsal
To by zvyšovalo koncentraci CO2. Modernizovaná, ekologicky šetrná varianta bude kompostování.

Podle svědectví odborníků, se s pomocí dotací, „ekologicky“ udělané komposty nakonec spalují ve spalovnách, protože to nikdo nechce a nikdo neví co s tím:) Takže na tu oxidaci stejně nakonec dojde:)

Neználek
Neználek
19. 6. 2015 16:15

Vy tomu nerozumíte. To už přece nebude nikdo vidět, a navíc dotace bude možno čerpat DVAKRÁT.