Řecko jako symbol

 

Řecký dluh zcela zaniká v pravé spodní části grafu. Největším dlužníkem v Evropě je Německo. To Německo, jehož ministr financí nás všechny poučuje, jak se má hospodařit. Druhým dlužníkem v pořadí je Itálie, potácející se nad propastí od dob zavedení EURA. Třetí příčka patří Francii a čtvrté místo náleží Velké Británii. Spolu se Španělskem jsou tyto čtyři země odpovědné za celých 77 % evropského dluhu, který je mimochodem větší než dluh USA.

Věc je velmi vážná. To co potkalo Řecko, může kdykoli potkat celou Evropskou unii a to v násobném měřítku A dluhy dále stoupají rychlostí, za kterou by se nemusela stydět voda v podpalubí Titanicu. Proto bychom se měli – my všichni – zamýšlet nad tím, proč preferujeme systém, který nám není schopen garantovat ani elementární ekonomickou bezpečnost, o lidské důstojnosti nemluvě. A také nad tím, jaké jsou důvody jeho malfunkce, která se sice pregnantně projevuje v zadlužení států, ale jejíž příklady najdete doslova na každém kroku.

Celý článek najdete na webu Prozítřek.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ducatista
ducatista
5. 8. 2015 10:28

samotná výše dluhu nemá dostatečnou vypovídací hodnotu, stejně jako někdo může relativně v pohodě splácet 3 mil hypotéku na byt a někoho naopak totálně zruinuje řádově menší půjčka. Čili daleko důležitější je poměr dluhu k HDP. A tam si Německo nestojí zle, rozhodně nejlépe ze všech velkých ekonomik EU. Viz graf http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/graph.do?tab=graph&plugin=1&pcode=tsdde410&language=en&toolbox=type

Alena
Alena
5. 8. 2015 10:34

přesně, pane ducatisto, chtěla jsem zareagovat stejně.
Jinak poznámečka. Jediná země, která splácela svůj dluh, bylo socialistické Rumunsko. O další zemi nevím. Dluhy tady jsou hlavně proto, že se splácí úroky z úvěrů. Je proto velmi důležité, komu stát dluží. Je známo, že velmi zadlužené je např. Japonsko, ale jeho věřitelé jsou převážně Japonci

Sasin
Sasin
5. 8. 2015 14:25

ducatista • 5. Srpen 2015

Přesně tento omyl funguje mezi kupčíky, kterým dává na kupčení táta harpagondechaj z čisté harpagondechajcké lásky. Ten dluh jsou bankocetle, které ještě nedostáli reálnému vyrovnání s užitečnou a pevnou hmotou, jestli. Čili už za těmi bankocetlemi na pekelné váze stojí spoustu zla, nactiutrhání a ujařmění, igdyž stále nejsou ty bankocetle reálně využitelné zamožují všechno kolem sebe. Takové bankocetle fungují jako pytle blech a mračna klíšťat, co zamořují okolí, nejde se jich zbavit máchnutím rukou. Všechna jiná vysvětlení nemohou na tom nic změnit. Heh

Sasin
Sasin
5. 8. 2015 14:29

Proč si tedy nepučit rovnou na 100 000 let dopředu, vychovat největší psychopaty a postavit největší klacek na světě aby ostatní jako drželi huby z přesvědčení a lásky a makali dle taktu dunivé ozvěny toho klacku. Dyk to je přece sen zlo dějů a zrádců, né? Muheeeeeeee

Béda
5. 8. 2015 17:16

Aktuální situace z Ukrajiny. V r.2013 byl dluh Ukrajiny cca 40%, v r.2014 70%, letos je odhadován na 135% k HDP. Příjmy Ukrajinců klesly v průměru o 1/3 až 2/3. Protože je MMF spokojený s pokrokem v ekonomických reformách je ochoten navýšit „pomoc“ (půjčku) Kyjevu o dalších 10 mld dolarů.

Bety
Bety
5. 8. 2015 17:27

Poměr dluhu k HDP, nebo prostá výše dluhu mě ani tak nezajímá. Mě by zajímala tabulka, komu to všechny ty státy platí úroky a v jaké výši v poměru k dluhu.
Neboť zadluženy jsou všechny. Komu???

Sasin
Sasin
5. 8. 2015 19:56

Gdyž vařila myšičkám, „maminka“ kašičku, šak to jste snad už něgdy slyšeli, že dávala jak se jí zachtělo a ta poslední, co dostala dycky nasrat. musela běžet kamsi do komůrky aby se napapala, nebo-li nepošla hlady. A gdyž to budete praktikovat dostatečně dlouhou dobu, z první myšičky se stane tlustá sviňa, co si myslí, že je něco víc a ta posední natáhne brka, igdyby jí to pálilo v makovici psychopatických 200IQ. Neomarxisti si na to už zvykli, zůstávají stabilně intelektuálně předposlední, ale přísun živin na konspirativní slohové úlohy mají dostatek. Premianti marxistického učení, „že nic jiného než práce nemá pro… Číst vice »

Petr777
Petr777
6. 8. 2015 6:56

Tiskaři peněz, sio – nacisté, brzo skončí :-) :
Rev 3:9 : Hle, dávám ti ze shromáždění satanova ty, kteří si říkají Židé, a nejsou, ale lžou. Hle, způsobím, že přijdou a pokloní se u tvých nohou a poznají, že jsem si tě zamiloval.

peter.
6. 8. 2015 15:23

Tento múdry človek realisticky hodnotí situáciuv ktorej sa nachádza eurozóna
http://www.konzervativnyvyber.sk/rozhovor-experiment-euro-konci-tvrdi-pavol-podolay/7179/