Velká Británie snížila spotřebu o 18 % za deset let

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 18. BRITÁNIE SNÍŽILA SPOTŘEBU ENERGIE O 18 PROCENT ZA DESET LET. ZÁROVEŇ ROSTE EKONOMIKA

středa 5. srpna 2015

Za jediný rok 2014 snížila Británie spotřebu energie o rekordních 6,6 procent. Zároveň ekonomika ostrovního království rostla relativně rychle: o 2,8 procenta. Celková spotřeba energie je o 18 procent nižší než době maxima v roce 2005 i nižší než před 50 lety. Ukazují to nové údaje britského ministerstva energetiky a změny klimatu [1].

Zejména po roce 2008 – kdy byl schválen britský antifosilní zákon – dochází k zrychlení úspor energie i posilování ekonomiky. Země se také zbavila už pětiny své závislosti na fosilních palivech a spotřeba uhlí je nižší než v roce 1850 [2].

Dlouhodobě se daří snižovat spotřebu energie v průmyslu. Proto také Svaz britského průmyslu a Konfederace odborových svazů podporovaly přijetí antifosilního zákona. Dodnes jeho přínos pociťují investicemi do inovací a nových odvětví. Do Británie se – díky místní poptávce – stěhují továrny vyrábějící větrné elektrárny či úsporná auta.

Od přijetí zákona se začala zvyšovat energetická efektivita domácností a dokonce se podařilo i snížit závislost dopravy na ropě [3].

Británie není jediná země, která zdůrazňuje snižování spotřeby energie a fosilních paliv a ekonomicky i sociálně z toho profituje. Francouzský senát předminulý týden definitivně schválil zákon, který směřuje zemi ke snížení spotřeby energie o 50 procent. Stejný cíl má i Německo ve své Energiewende [4].

Naproti tomu schválená aktualizace Státní energetické koncepce počítá s nárůstem konečné spotřeby energie o 3 až 10 % do roku 2040 (proti současnému stavu). Přitom experti renomovaného Wuppertalského institutu na základě podkladů vládní Pačesovy komise spočetli, že konečná spotřeba energie v ČR může klesnout do roku 2050 až o 38 procent [5].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Britská ekonomika prožila minulý rok nenápadný, zato důležitý zlom. Posilovala a přitom spotřeba energie klesla pod úroveň šedesátých let minulého století. Cestou výrazného snižování spotřeby energeie jdou i další země, třeba Francie Německo. České plány na zvyšování spotřeby jsou čím dál zjevněji zcela mimo diskurz. A přestává to být legrace, za pár let může být zcela mimo i náš průmysl zatížený vysokou energetickou náročností. Sobotkova vláda by neměla otálet se schválením antifosilního zákona, tedy zákona, který stojí za britským úspěchem a kopírují ho úspěšně další evropské země. K jeho přijetí se zavázala i ve svém programovém prohlášení.“

Poznámky:

[1] http://www.carbonbrief.org/blog/2015/07/five-charts-show-the-historic-shifts-in-uk-energy-last-year/

[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-1850-loni-spotrebovala-britanie-nejmene-uhli-od-roku-1850

[3] http://www.carbonbrief.org/media/427793/energy-use-by-sector.png

[4] http://energytransition.de/2015/02/french-energy-transition-german-energiewende-comparison/

[5] http://chytraenergie.info/images/stories/chytra_energie.pdf (tab. 11 na str. 95)

Stanův komentář: Možná bych jen pro pořádek Hnutí Duha požádal, aby se podívalo, ve kterých segmentech britská ekonomika posílila. Jestli to náhodou nebyly jen finanční služby a kouzla se statistikou (započtení šedé a černé ekonomiky).

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
5. 8. 2015 8:43

Debilní žabičky blaženě kvákají nad tím, že je v Anglii krize a krachuje průmysl.

Sio
Sio
5. 8. 2015 10:00

V podstatě mě to napadlo také. Pokud se reálná ekonomika stěhuje na východ, logicky se v GB snižuje spotřeba vázaná na výrobu, nebo ne? HDP se může vylepšit díky finančním spekulacím. V takovém případě je ten údaj téměř bezcený, protože z hlediska ekologické zátěže zeměkoule se nic moc nezlepšilo. Naopak zbyly brownfieldy a jinde se zastavěla půda. Díky levnější pracovní síle se také pozastavuje vývoj technologií, které by byly při levné pracovní síle neefektivní, tj. vyjdou levněji manuálně, než s roboty nebo jinými pokročilejšími technologiemi. Suma sumárum, z hlediska ekologických podmínek v GB to může být i dobrá zpráva, ale… Číst vice »

cnemo
5. 8. 2015 10:29

Stan napsal

Bez těch invektiv a s nějakým argumentem by to nešlo?

Určitě ano, ale nedivím se, je to opravdu nutné pokaždé složitě argumentovat, když nějaký ekoignorant napíše podobnou slátaninu? Nestačilo jako argument podívat na „made in“ libovolného výrobku ve Vašem okolí a pak se podívat, jak je to s tou „úsporou“ v těchto zemích? Opravdu nestačí, že celosvětová výroba elektřiny je už 10 let něco přes 10 PWh pořád stejná?

brtník v brlohu
brtník v brlohu
5. 8. 2015 11:45

Jestlipak do toho započítali leteckou dopravu a emise z aut???

Martin (už bez taky m)
5. 8. 2015 12:34

cnemo napsal Určitě ano, ale nedivím se, je to opravdu nutné pokaždé složitě argumentovat, když nějaký ekoignorant napíše podobnou slátaninu? Nestačilo jako argument podívat na „made in“ libovolného výrobku ve Vašem okolí a pak se podívat, jak je to s tou „úsporou“ v těchto zemích? Opravdu nestačí, že celosvětová výroba elektřiny je už 10 let něco přes 10 PWh pořád stejná? Nechci teď hodnotit článek, kde se blížím názorově Stanovu komentu, neb mladí ekoaktivisté mají bohužel ve finančních spekulacích velké manko v poznání současného „letadla“ či „závodu ke dnu“ (třeba ani I. Švihlíková jim mnohým nic neříká). Chtěl bych jen… Číst vice »

jogín
jogín
5. 8. 2015 13:15

Kupodivu autor článku nebere v úvahu, že Velká Britanie se živí především finančnictvím a její průmysl dávno umřel na úbytě. Produkuje minimum, ale stahuje všechno potřebné z ostatního světa. Bankéři a dealeři potřebují než maličko elektřiny ke krmení počitačů. Zdá se, že ekoaktivistům je technická civilizace přinejlepším cizí, pokud to není něco hnusného. Ideální stav by pro ně byl, kdybychom utloukali uhnané zvíře kamenem, protože i pazourek je surovina s omezeným výskytem. A svou inteligenci bychom užívali k tvoření nepřekonatelných mýthů.

Martin (už bez taky m)
5. 8. 2015 14:52

Neznám moc ekoaktivistů co by chtěli do jeskyní… předhazovat jim to je skutečně „fér“ a „smysluplná cesta“… ale kam jako? Další „kolo nenávisti?“ Nestačí ta „uprchlická nenávist“? Zbylo některým v mozkovnách z jejich inteligence ještě vůbec něco jiného, nežli „…jeden proti druhému“??? Nestálo naopak „na úsvitu civilizace“ poznání, že „spolu je víc“ i výhodnější, než jen a pořád „proti sobě“, urvi co můžeš, atd…? Není spousta technických „zázraku“ založena právě na spolupráci (byť často hooodně nerovné)? Právě že ta skutečná civilizace jogíne přece nemůže a nesmí být jen ryze technická. Taková by přece ve své sebezahleděnosti narazila na „meze růstu“… Číst vice »

Sio
Sio
5. 8. 2015 16:09

Můj příspěvek se týkal čistě hodnověrnosti článku. Samozřejmě, že nepovažuji techniku za samospasitelnou, jen snad v některých oblastech může kvalitní technika ušetřit zdroje. Výchova lidí, především mladých, vedoucí k šetrnosti, nejen v přírodě ale i k věcem, protože co se předčasně vyhodí, musí se znovu vyrobit. Například bychom tu už dávno měli mít PET na více použití a organizován výkup jako u skla. Když chodím kolem vodních nádrží a řek, jsou PETky všude, jako nějaký mor. Apeluji na každého, kdo jde na vycházku, k vodě, na ryby, na houby apod, aby nejen nic podobného v přírodě nezanechával, ale odvděčil se… Číst vice »

jogín
jogín
5. 8. 2015 16:44

Ani v nejmenším nejsem proti ekologii, ale zkoušku z ní jsem absolvoval z Oduma, ne ze stránek Greenpee. Dneska je ekologizmus záležitost politiky a peněz, péče o přírodu je dobrá jen na shánění kořenů, co slouží jako kanonenfutr pro šéfy organizací. A kromě politiky jinde nenajdete taková kvanta dezinformací a propagandy pro nesmyslná rozhodnutí. Jen tak co mě přinese slina na jazyk- solární tunel, dušení Plzeňáků, Šumava s víc než 90% umělé monokultury národním parkem a boj za její sežrání kůrovcem, podpora užívání insekticidů místo neškodných GMO, produkce 10ti násobného počtu úpracovních míst v Německé energetice atd atd. Potřebujeme jako… Číst vice »

brtník v brlohu
brtník v brlohu
5. 8. 2015 20:48

jogin – tak nějak —
apropo proč nejsou u nás petky zálohované jako v Německu?? inu řetězce by měly víc práce a přišly o zisk – stejně je cena flašek s obsahem našroubovaná ad maximum — v onom Deutschlandu vyhozenou petku neuvidíte a jestli v koši — tak pochází z čechistanu – tu automat v hypáči nevezme neb nemá příslušný kod.
To se raději brčálníci přivazujou ke stromům než by prosadili něco užitečnýho.

brtník v brlohu
brtník v brlohu
5. 8. 2015 20:49

PS – Ale i vAustrii nejsou rozházený byť tam zálohovaný nejsou.