Ředitelkou CIA je válečná zločinkyně

Grafickými znaky popsala současná ředitelka CIA Gina Haspelová podoby záměrného mučení (včetně waterboardingu), podezřelých příslušníků al-Kájdy, kteří se nalézali pod jejím dohledem, když vykonávala funkci velitelky základny CIA na utajeném místě v Thajsku v roce 2002. Vyplývá to z čerstvě odtajněných kabelogramů CIA, které Haspelová buď sama psala, nebo jako velitelka základny autorizovala.

Zprávu o tom obdržel 10. srpna t.r. Národní bezpečnostní archiv, a to podle zákona o svobodě informací.

Kabelogramy, jež Haspelová do ústředí CIA odesílala, detailně popisují praktiky mučení, které veřejnost až dosud viděla jen na proslulých fotografiích z irácké základny CIA v Abú Ghraibu – američtí mučitelé tlučou hlavami vezňů do zdi, pěchují je do miniaturních dřevěných krabic, vězňové jsou trvale nazí, ale celou hlavu mají přikrytou kapucí – to vše obohaceno o tzv. simulované topení, čili waterboarding, který je ovšem jak podle amerického, tak i mezinárodního práva válečným zločinem. A to už od dob 2. světové války, kdy jej japonští vojáci používali proti zajatým americkým vojákům.

Ginu Haspelovou jmenoval ředitelkou CIA prezident Trump a americký senát její jmenování potvrdil 17. května t.r. s poměrem hlasů 54 ku 45.

Tom Blanton – Národní bezpečnostní archiv

Z Information Clearing House vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments