Ze sobotních Lidovek: „Ve společnosti existuje stále živá představa, že Čechy a Moravany živila výroba, kterou mohli kontrolovat od počátku procesu do jeho konce. Na představu, že by nás živily dejme tomu informační technologie, reklama a služby, si vysoké procento občanů dosud nezvyklo.“
Jen jestli ono to není spíš tak, že vysoké procento české populace je zatím ještě intuitivně elementárně příčetné, na rozdíl od postmoderních intelektuálů z pražského kavárenského skleníku. Lze si snadno představit, že se na reklamě a službách dá dobře vydělat, ale neexistuje způsob, jak by nás mohla reklama živit. Reklamy ani služeb se nenajíme. Živí nás obilí, mléko, maso, v širším slova smyslu domov. Výše uvedená úvaha ovšem krásně ilustruje metropolitní aroganci, podle které hodnoty nevznikají prací, ale vlastnictvím nebo spekulací, a dokud budou peníze, tak budou regály v obchodech přetékat zbožím, které nějakým zcela nepodstatným způsobem z těch peněz vzniká. Jenže ono z nich nevzniká, ono se za ně kupuje, což znamená, že musí být někdo, kdo je ochoten prodat, a ten někdo musí mít co prodat. Správná úvaha je, jak snížit počet lidí potřebných pro produkci potravin a uvolnit kapacity pro činnosti s vyšší přidanou hodnotou, ale živit nás bude vždy primární produkce. Jestli si zvykneme na to, že nic nevyrábíme a jen přeprodáváme, tak se budeme při první vážnější krizi (věřte mi, že existují vážnější krize, než prasknutí bubliny na burze) moc divit, jak to že nás nikdo nechce živit, protože potom budou všichni potřebovat chleba, ale nikdo reklamu.
Převzato z blogu Tribun
Skvěle napsáno!
Báječné připomenutí jedné ze základních předností a pravd (socialismu).
Připojuji se k hodnocení PPK. To bylo jedno z prvních, nad čím mi zůstával rozum stát, když naši vševědoucí novináři po převratu líčili, jak je potřeba se zbavit výroby, zejména těžkého průmyslu a zaměstat naše lidi ve službách. Svým přímým uvažováním jsem nemohla pochopit jak budeme žít. Nemusela jsem příliš pátrat. Novináři i to vysvětlili. Budeme kupovat v zahraničí. Jenže s tím jsou spojené mnohé otázky, které je potřeba vyřešit. Například bezpečnost dovážených potravin. To znamená kontrolu dováženého sortimentu, na kterou je potřeba mít dobře zavedené úřady a ústavy s laboratořemi vybavenými drahou technikou a také v dostatečném počtu. Přitom… Číst vice »
Holt košile bližší, než kabát. Bohužel selský rozum je dnes vlastnost ojedinělá. Platí to i v IT. Nic proti, pokud si rozjíždějící se firmička sdílí data přes Google, ale pokud mám zavedenou firmu o 10ti zaměstnancích+, pak jde o dost sebevražednou politiku. Ekonomicky by to dávalo smysl ještě tak před 10ti lety, kdy železo a konektivita stály majlant, ale to zas nebyly Google Apps. Nějaká rozumná kombinace produktivních serverů na virtuálech v pražském datacentru (případně u místního ISP) a backupu na lokální mašině zas tak moc nestojí. Rel. drahý je člověk, který to navrhne, dá do kupy a pak spravuje.… Číst vice »
Sancta simplicitas! To je ale blbá úvaha! Jak to myslíte, že reklamy se nenajíme? Česko má vývozní ekonomiku. Potřebuje toho maximum vývézt a samozřejmě prodat. Nebude reklama, nebude vývoz, nebude na jídlo. Takhle je to prostý. Samozřejmě je dobré, když něco produkujeme, ale také to musíme prodat a větší část vyvézt. To mimochodem platilo i za socíku. Služby nás mnohé pochopitelně živí také, pod tím pojmem si ale nesmíme představovat dům služeb, kde je holič, pedikůra a kosmetika (jakkoli jsou to služby potřebné). Kolik asi cizinců navštíví zemi, kde jsou jim k dispozici služby jako za Krále Klacka? Kolik bude… Číst vice »
@zajoch: Jistěže by bylo krásné, pokud by naši zemědělci dokázali vyrábět kvalitnější a levnější tuzemské produty. A v mnoha případech to i dokáží. Ale realita je taková, že je pro ně mnohdy lukrativnější pěstovat řepku. Musíme žít v takovém podnikatelském prostředí, jaké nám svět poskytuje, oddávat se snům je nebezpečné. Pokud nám sem cpou silně dotovanou stravu (třeba z Francie) a našemu státu dotace zakazují, dost těžko tomu konkurovat. Ale za kvalitu bychom do nich řezat jistě mohli. Jen by inspekční orgány musely mít dostatečnou podporu (nezkorumpovaných) politiků.
V každém případě neplatí, že si budeme krásně žít, když si budeme navzájem všichni prodávat karbanátky.
Sio, nenapadlo vás, že Čína přišla s novou strategií? Omezit náklady na marketing a konkurovat cenou. Všude vyhrávají její výrobky, prodávané pod nejrůznější hlavičkou zastupotechen. A když budou mít monopol na výrobu, tak kde budou ostatní?
Pěkná ukázka, jak racionalizovat zemědělskou výrobu (chov králíků), byla ve filmu Slunce, seno a erotika. V Ostravě je pobočka švédské firmy, která posílá mladé Čechy programovat za české mzdy do Anglie. Navíc k práci doma mají diety ze zahraničních cest.
http://magazin.aktualne.cz/kuriozity/ceska-stala-modelem-svetove-oblibene-eroticke-pomucce/r~5893e15aa16411e49bec0025900fea04/ – pak ze cezko nema sve talenty. ..)
Křižík, Kaplan, Kolben s Daňkem a Skoda se obracejí v hrobě. Baťu trefí šlak. Klaus bude mít radost.
Ještě jsem zapomněl na Zemana. Ten pozve cizího investora s příslibem, že Čechům mohou platit za práci podstatně méně než Španělům.
Na mnohé co se zde diskutuje zajímavě odpovídá prof. Peter Staněk. Sice starší záznam, ale dost věcí stále aktuálních.
Svet za oponou VII – Peter Staněk
http://www.zemavek.sk/videos/play/41
-Sio – Já s Tribunem souhlasím. Podívejte se na USA, jak se dostali se svou politikou přenesení výroby do cizích, lacinějších zemí do slepé uličky.Nikdo přece neříká, abychom nevyváželi vaše, jistě kvalitní, „myšlenkové zboží“. Sám jistě chápete, že každý na to nemá. Naši lidé jsou šikovní, ale těžko mohou svou šikovnost uplatnit v mizerných montovnách, které navíc jejich vlastník může kdykoli přenést jinam. I nové technologie mají základ ve výrobě, která je základem pro zlepšování a inovace. Také je důležitá aspoň určitá soběstačnost ve výrobě potravin, to se s žádným pokrokem nedá nahradit, protože jíst se musí. A reklama? Má… Číst vice »
je výhoda, pokud jsme vývozní zemí? Čína např. se pomalu uzavírá. Nelze, aby všichni vyváželi. To brzo skončí. Co dál. Uživí nás naše vlastní produkce, která bude mít odbyt u nás- to jest potraviny, a přidaná hodnota- chytrost a kreativita lidí, uplatněná např. v IT technologiích. Obávám se ale, že potravinové soběstačnosti již nelze dosáhnout. Díky postoje v Praze opěvovaného knížete, který velmi loboval za zákon, umožňující půdu prodávat cizincům. Poláci, kteří si svou půdu uchovali pro sebe, budou na tom lépe.
Jistě je nejlepší pružný a akceschopný mix výroby, servisu a služeb. Nevyrábět v zemědělství potraviny v zemi která k tomu má vhodné klimatické podmínky je hloupost. Tady se dá solidní míra soběstačnosti zajistit. Nezapomínejme, že zemědělská půda je ŽIVÁ a funkční jen když se obhospodařuje, i ty pastviny se mají střídat s loukami a jednou za x let trošku zorat (samo že vyjma pramenných horských oblastí a ne po svahu). Dtto průmyslová výroba, nejen hutě a cementárny, ale zejména strojírenství. Jistě i IT a atp., ale to také není pro všechny. „Jít s dobou“ve stylu „sledovat cvrkot“ tj co se… Číst vice »
Ale pánové, vždyť třeba s to reklamou, to je přece jednoduché… Podívejte, budeme dělat reklamu třeba pro Volkswagen. On nám za reklamu zaplatí a my za ty utržené peníze nakoupíme auta Volkswagen. To bude pro firmu jasné znamení, že tu reklamu provádíme úspěšně a zadá nám další reklamu a dokonce, když ta minulá byla tak úspěšná, nám ji i lépe zaplatí. No a my zase nakoupíme více dalších automobilů Volkswagen. A tak dále geometrickou řadou, až skoupíme všchna auta, která Volkswagen bude schopen vyrobit. A když to takhle provedeme i s různými dalšími firmami, to by bylo, abychom s nakonec… Číst vice »
Takže díky němu mají vůbec nějakou práci.
Do poslední chvíle reklama a služby v Detroitu fungovaly skvěle. A přece se tam něco změnilo. Odešla reálná výroba.. Ale možná tam měli otevřít mohutnou vysokou školu, která by zvedla možnosti uplatnění na tržnici práce. Jenže ta škola by mohla být tak nanejvýš s právnickou či politologickou fakultou, možná doplněná o výuku anglického jazyka s využitím rodilých mluvčích, těch mají v Detroitu jistě dost. Lidí, které lze vzdělávat v exaktních disciplínách, je v populaci jen omezené množství (zeptejte se na ZČU v Plzni, proč početně rostla zrovna právnická fakulta a ne třeba elektrotechnická, tu tam přeci mají déle). Navíc Všemohoucí… Číst vice »
idiotronic,
tyhle technokratické řeči mám velmi rád. Proč si myslíte, že technické vedy jsou nadřazeny ostatním vědám? K čemu budou světu sebelepší automatické linky, které zastanou všechnu práci lidí a výsledky jejich práce si přivlastní několik málo majitelů těch linek? Čím se budou živit lidé, kterým ty automatizované linky vymyšlené a naprogramované pár lidmi vemou práci a živobytí? Za co budou kupovat zboží z těch linek? To se mají všichni vyškolit na vynálezce a programátory podobných linek pro oligarchy?
Mezi hromadou odpadu a mainstreamového balastu rusofoba Dolejšího, který hází viny Západu za války, převraty, chaos, násilí na RF se opět nachází na BL pověstná výjimka – článek I.Švihlíkové http://www.blisty.cz/art/76367.html
A to si vezměte, že už takzvané 3D tiskárny už umí nejen různé výrobky, ale i jednodušší jídlo. Všechno to zrobotizujeme a až těch robotů bude dostatečné množství, tak většina obyvatel zeměkoule bude opravdu už jen na odstřel. To by mě ale zajímalo, jak ten zbytek, který bude mít úplně všechno, bude žít? Může je ten život vůbec ještě bavit? No jen si to představte, nebude skoro nikdo, kdo by jim mohl ten jejich přepych závidět a množit se budou taky jen mezi sebou (tedy pokud někdo nevymyslí 3D tiskárnu i na lidi) a těch pár posledních degenerátů (*Degeneráti jsou… Číst vice »
Neználku, vy se mylně domníváte, že jste odpověděl vtipně. Ušlo vám, že jste začal závod ke dnu. V čele pelotonu běží Zeman. Pochybuji, že vůbec víte, co závod ke dnu znamená. Přeji vám ještě menší plat, než snad máte.
@Jogín: Konkurovat cenou ala Čína? No, pokud by tu někomu stačil plat čínského dělníka … podle mého tudy cesta nevede. A taky jsem nikde netvrdil, že bychom se měli zbavovat výroby. Tvrdil jsem, že potřebujeme reklamu. Právě proto, abychom mohli vyrábět, musíme také prodávat. @mirror: Ale neuvedl jste, jaká je „česká mzda“ programátora. Diety v Anglii jsou tuším 35 liber/den, dnes libra kolem 30 Kč. Najíst se tam dá za 5 liber/denně v pohodě. Jaká by asi tady byla dnes nezaměstnanost, pokud by cizí investoři odešli? Jaká by asi byla cena práce, když by bylo řekněme o půl miliónu pracovních… Číst vice »
@Alena: Nemáme dost vlastních surovin, proto MUSÍME být vývozní zemí. Bez vývozu tu bude Bangladéš, to je známo. Za co bychom koupili ocel, plyn, ropu? @Honza999: To co jste popsal je reklama cizích firem u nás prostřednictvím naší agentury. Ale ta naše agentura může také dělat reklamu našich výrobků jak u nás, tak i v zahraničí, na to jste zřejmě pozapomněl. @Béda: Možná technické obory nejsou nadřazeny jiným vědám (pokud se tyto dělají stejně poctivě), ale faktem je, že jsou zatím stále základem naší prosperity. I když uznávám, že zdaleka ne jediným. @aram: Přečtěte si třeba v Marxově kapitálu, jak… Číst vice »
@mirror: Mohl byste nám hloupějším prosím objasnit, jak více pracovních příležitostí snižuje platy a naopak? Já naivně myslel, že ke dnu jde člověk s požadavky na plat, když je málo nabídek na trhu práce. Naopak, když je práce dost a málo lidí, pracující si může klást požadavky na plat vyšší. Co je na té úvaze špatně?
Sio, sežeňte si film Závod ke dnu. Švihlíková také popsala, jak nás drtí podivné investice. To je studijní material pro vás. Možná, že pochopíte.
Sio, bylo chybou pozývat tady Amazon. Podle Švihlíkové bychom měli rozvíjet kvalifikovanou výrobu a investovat sami. Má to haček. Kdo zašantročil banky do ciziny? Kdo lákal výrobce obrazovek do Hranic? Kdo uvěřil slibům, že Philips postaví technické centrum buď v Hranicích nebo Ostravě? Vy byste nemusel od rodiny. Hospodářská politika vašeho oblíbence selhala. Pohádejte se tady!
Béda napsal idiotronic, tyhle technokratické řeči mám velmi rád. Proč si myslíte, že technické vedy jsou nadřazeny ostatním vědám? K čemu budou světu sebelepší automatické linky, které zastanou všechnu práci lidí a výsledky jejich práce si přivlastní několik málo majitelů těch linek? Čím se budou živit lidé, kterým ty automatizované linky vymyšlené a naprogramované pár lidmi vemou práci a živobytí? Za co budou kupovat zboží z těch linek? To se mají všichni vyškolit na vynálezce a programátory podobných linek pro oligarchy? Technické vědy nejsou nic platné, když není rozvinutá celá společnost, technici nejsou obdobou šlechty.Ale že nejde chybějící techniky získat… Číst vice »
Oprava.
Technické vědy nejsou nic platné, když není rozvinutá celá společnost. Technici nejsou obdobou šlechty.
Původní formulace šla vyložit dvojím způsobem,za což se omlouvám. Amen
V této zemi byl a stále ještě je velký potenciál. Popřevratovou likvidaci těžkého průmyslu bychom zvládli daleko lépe, pokud by každou vládou deklarovaná podpora drobného a středního podnikání nevyústila v investiční pobídky korporátním molochům – od těch lze snáze získat bakšiš. Pokud tu existují úspěšné domácí výrobní závody, dosáhly úspěchu všem vládám navzdory. Nemá smysl konkurovat Číně v produkci spotřební elektroniky. V poslední době jsem se několikrát potkal s kvalitními českými výrobky kolem automatizace menších systémů typu domovní vytápění. Jsou levnější, než produkce korporací, a často mají něco zajímavého navíc. Od určité úrovně ale nemá smysl tišťák vyrábět zde a… Číst vice »
mirror napsal Sio, bylo chybou pozývat tady Amazon. Podle Švihlíkové bychom měli rozvíjet kvalifikovanou výrobu a investovat sami. Má to haček. Kdo zašantročil banky do ciziny? Kdo lákal výrobce obrazovek do Hranic? Kdo uvěřil slibům, že Philips postaví technické centrum buď v Hranicích nebo Ostravě? Vy byste nemusel od rodiny. Hospodářská politika vašeho oblíbence selhala. Pohádejte se tady! @mirror: Neodpověděl jste na moji otázku, proč je více pracovních míst horší než méně. Pokud takto odpovídáte i na otázky, které jsou před vás stavěny v práci, tak potěš koště. Já odpovím. Nebylo chybou sem pozvat Amazon. Pokud lidi najdou lepší práci,… Číst vice »
@idiotronic, zedd: Myslím, že máme obdobné zkušenosti a rozumíme si.
Neplatí to zdaleka absolutně a ve všech případech, ale výroba má na ekonomiku daleko výraznější multiplikační efekt než služby a to zhruba po ose: Čím komplexnější výrobek, tím víc subdodavatelů se v dobrém slova smyslu přiživí. Pokud je finální výrobce domácí, tím větší pravděpodobnost, že zvolí zdejší subdodavatele. U korporace je větší pravděpodobnost, že vlastní někde na druhém konci světa výrobu komponent pro zdejší montovnu. Bude užívat své komponenty, i když by se z čistě nákladového hlediska vyplatilo nakupovat u našich výrobců. Korporace se neřídí primárně kupeckými počty – rozhodující jsou pro ně ceny vlastních akcií, které se řídí úplně… Číst vice »
Sio napsal @Alena: Nemáme dost vlastních surovin, proto MUSÍME být vývozní zemí. Bez vývozu tu bude Bangladéš, to je známo. Za co bychom koupili ocel, plyn, ropu? @Honza999: To co jste popsal je reklama cizích firem u nás prostřednictvím naší agentury. Ale ta naše agentura může také dělat reklamu našich výrobků jak u nás, tak i v zahraničí, na to jste zřejmě pozapomněl. @Béda: Možná technické obory nejsou nadřazeny jiným vědám (pokud se tyto dělají stejně poctivě), ale faktem je, že jsou zatím stále základem naší prosperity. I když uznávám, že zdaleka ne jediným. @aram: Přečtěte si třeba v Marxově… Číst vice »
@zedd: existuje i jiný SW, než windows. Třeba takový, který vede k automatizaci výrobních činností nebo zásadně zvyšuje užitnou cenu výrobku, obecně řídící aplikace, dnes se tomu říká embedded SW. Většinou se stále ještě píše klasicky v C nebo C++ a součástí takového procesu je detailní průzkum procesů, které mají být řízeny. Pravda, vývoj SW nezaměstnává tolik lidí, jenže také to zvládá jen určité malé procento populace, takže poptávka po lidech zde obecně převyšuje nabídku. Najímání přes agentury na kontrakt přichází do módy, nicméně u větších aplikací není nejlepším řešením, zapracování trvá obvykle nejméně tři měsíce a projekty jsou dlouhodobé,… Číst vice »
Ad „Česko má vývozní ekonomiku“: Co vlastně je vývozní ekonomika? Ta, která vyváží suroviny, anebo ta, která vyváží výrobky? Je to snad zaviněno jen množstvím vlastních surovin, jen množstvím rozvinuté výroby ze surovin vlastních či těch dovezených, anebo je to skladbou sortimentu jakékoliv produkce, která (nejen) tady v ČR VZNIKÁ PRACÍ lidí? A proč má ČR dnes jen vývozní ekonomiku? Vznikla snad jen tak, sama od sebe? Mělo Česko vývozní ekonomiku vždycky? Jistě že nemělo. A není tudíž dnes ta zprofanovaná fráze „Česko má vývozní ekonomiku“ jen berličkou něčí neschopnosti a floskulí, vyjadřující stav špatné politické promyšlenosti hospodářství státu, čili… Číst vice »
Bezbřehé otevření hranic pak umožňuje i stěhovat cokoliv kamkoliv a suplovat tak jakoukoliv výrobu vlastní, výrobou cizí a vyrovnávat tak ten chaos. A hlavně: Umožňuje tvořit zisky cizími surovinami a levnou cenou cizí práce. Cenou práce lidí ze zemí, odkud byla ta původní výroba „odvezena“ a tím i rozvíjet ještě účinnější neokolonialismus velmocí, z něhož žijí jejich finanční paraziti všeho druhu. Je proto pochopitelné, že ti parazité v mateřských velmocenských zemích se pak mohou „zabývat“ už jen financováním svých mohutnějších armád k teroru kolonií a ke krádežím jejich surovin a lidských zdrojů, nákupem cizích mozků pro další vojenský a vědecký… Číst vice »
Je to asi 60 let, kdy jsem s otcem navštívil Brněnský strojírenský veletrh. Pamatuji doby, kdy výstaviště bylo plné vystavovatelů, jak cizích, tak československých. Nebyli jen v pavilonech, ale i na prostranstvích mezi nimi. Vloni jsem byl v Brně také. Venku se nevystavovalo skoro nic. Malé pavilony byly zavřené. V pavilonu Z byla druhá galerie prázdná a první galerie jen snad s několika stánky. Debilní hospodářská politika vedla k tomu, že vystavovat už není skoro co. Samozřejmě myslím něco českého a originálního. Cizí vystavovatelé nechodí, Češi kupují málo. Už skoro ničemu nevládnou. Pro zdejší obdivovatelé geniálního prezidenta bych uvedl, co… Číst vice »
pokrač. …
Jeden střední manažer mi vysvětlil, že cizí vlastník podniku domorodcům spočítá výrobní náklady a nechá tady dvě procenta zisku. Celostátní loterií, které se říká falešně demokratické volby, vygeneruje amatérský tým politiků, kteří v životě nic užitečného neudělali, aby tady vládli. Poslední premiér je typ naprosto amatérského neumětela. Navštívil USA. Jsem zvědav, kdy přizná, že Temelín dostavějí Američané a že přezbrojíme ruské vrtulníky na americké.
Jsem zvědav, kdy si Češi otevřeně řeknou, aby politici, které volí, vládli k jejich prospěchu a nemysleli jen na sebe.
to je tezky, kdyz si zdejsi zbohatlici mysli, ze nejvetsi bohatstvi a zivotni meta je jejich naducane konto v bance a zlate cihly v prirucnim skladu. ..)
Ale hovňajs. Ten začali Klaus s Havlem, Tošovským atd. Zeman po nich jenom uklízel. A schytal nenávist lůzy.
@PPK: Hádejte, co je vývozní ekonomika, můžete 3x. Ale napovím. Vyváží více, než dováží. A jestli Česko vyváží spíše kvalifikovanou práci nebo suroviny? No schválně – co myslíte? Nečekal bych od vás takové otázky. Co se toho plánování týče – je to teď reálné? pokud ano, kdy to začne?
@PPK: Pokud vím, čínský zázrak je založen na otevření země cizímu kapitálu a levné pracovní síle. A jde to už zhruba 30 let, tak můžeme bilancovat. Zchudla Čína nebo zbohatla? Co obyčejní lidé? Mají se hůř nebo tam dokonce vznikla 200-miliónová střední třída?
@@@ Mirror: Také jsem chodil na BVV. A také na Pragoregula & Pragomedika. V elektronice tam české produkce bylo minimum a to ne moc zajímavé. Vy jste prostě člověk éry, kdy Československo produkovalo skoro tunu oceli na obyvatele, z čehož třeba Ostravsko bylo zničeno spadem a kyselými dešti (teď se to vrací). Celý západní svět už industrializaci založenou na těžkém průmyslu v té době opustil. Chápu, že se vám stýská po dobách, kdy jsme vyváželi válcovací stolice a velké investiční celky do SSSR na tuny (takže čím těžší, tím dražší) Nicméně ta doba je pryč, Rusové už taky nehledí na… Číst vice »
neznám ta čísla přesně, ale asi 30 % čínského HDP tvoří státní podniky, většinou strategického energetického aj. průmyslu, které si Čína nechala pod svou kontrolou. Dále by mne zajímalo, jak je to s čínským bankovnictvím, ale ( dle pana Fjodorova zde na některém z jeho videí) zaznělo, že podmínky, které má v oboru finančnictví Čína, jsou nesrovnatelně příznivější než tzv, ruský okupační rubl. A je to vidět, protože Čína se pouští do obrovských investičních projektů, finančně nákladných. V české republice , i kdyby vyvážela ostošest, a její zaměstnanci pracovali za stejnou nebo nižší mzdu jako dělníci v Bangladéši, se žádný… Číst vice »
pane Sio, to říkají všichni mladí, jak za socíku bylo všechno špatné, nemoderní a zastaralé. Ve svém věku mám obrovskou výhodu- i když je samozřejmě mé tělo zhuntováno těmi jedy, které jsme nyní nuceni jíst( a to mám výhodu, že máme zahrádku), mám velkou výhodu- zdravý základ, který jsem získala za socíku, kdy byly zdravé potraviny. A bude hůř. Takže laskavě z toho výčtu, jak vše bylo špatné, vynechte zemědělství, rybářství, a následně potravinářský zpracovatelský průmysl. A když jsme u toho hutnictví. POLDI KLADNO prostě byla jednička. Mnoho podniků bylo naprosto cíleně zlikvidováno. Na ty povídačky o nemožném socíku jsem… Číst vice »
Sio, krajane, je mi trapné vás poučovat. V ČSSSR bylo mnoho podniků elektrotechnického průmyslu. Byly to TESLA s množstvím poboček, ČKD Polovodiče, ZPA s množstvím poboček, Aritma, VÚAP, Zbrojovka, Mesit, MEZ, Laboratorní přístroje, částečně Chirana. Co zůstalo v tomto oboru dnes?
@Sio – Mám zato, že každý rozbor musí začínat poctivým konstatováním dosud známých faktů (a nikoliv jen emocí) a pak i musí pokračovat pokládáním otázek na souvislosti těch faktů. Proč? Protože výklad reality ještě nemusí být totožný s realitou skutečnou. Proto ani pouhá prezentace názorů a přání také ještě nepodává důkaz jejich existence, když pouhý světonázor nebo přesvědčení člověka se ne vždy kryje s tím, co všichni kolem sebe vidíme. Přesto zastávám názor, že mýlit se naschvál možné není a určitá míra tolerance k tomu, mně osobně potíže nečiní. Pokud to ovšem mně samotnému – nějak radikálně nemanipuluje se životem.
Sio, toto jste v jednom svém kometáři uvedl: „Služby jsou stejně legitimní produktivní činnost, jako výroba. Školství – služba. Potřebujeme? Zdravotnictví – služba. Policie – služba. Atd…“ To máte samozřejmě pravdu, ale ono je to tak. Školství, zdravotnictví a policie tu byly i před převratem a byly tu i ty služby, které se tak nezbytné nezdají. Ale záleží na míře. Jak se školství a zdravotnictví postupně po převratu měnilo k horšímu (o policii nemám informace), tak služby ostatní se propagovaly a preferovaly a mělo se zato, že nahradí výrobu. Podívejte se na záplavu obchodních řetězců, kam chodí celé rodiny o… Číst vice »