Retro: 10 českých politiků, kteří za své kariéry nejvíce ztloustli

 

1. 4. 2014

Pamatujete si ještě papaláše, kteří nám vládli před rokem 1989? Typickým představitelem byl tlouštík v šedém tesilovém obleku, kterého šofér vozil šestsettřináctkou od jedné žranice ke druhé. Po převratu nám bylo slibováno, že se z politiků stanou štíhlí a výkonní profesionální manažeři, kteří nás přivedou k lepším zítřkům.

25 let po Listopadu s hrůzou zjišťujeme, že se změnila pouze barva obleků (přes fialovou ke dnes módní černé) a místo šestsetřináctek se naši dnešní papaláši na své žranice vozí limuzinami západních značek. Navíc ani nemusí nikam jezdit, v poslanecké kantýně je o ně dobře postaráno, podle tohoto článku průměrný poslanec přibere za volební období něco přes 11 kg.

Pojďme se teď, milí čtenáři, podívat na ty aktivní politiky, kteří v politice nejvíce ztloustli (čísla v závorce jsou kvalifikovaným odhadem našeho redaktora, který má dlouholetou praxi v odhadování hmotnosti jatečných býků):

1. Miroslav Váňa (+40 kg)

Sociálně demokratický poslanec za Pardubický kraj, který prožil comeback po těžkém politickém direktu. Fotogalerii krále politických tlouštíků si můžete prohlédnout zde.

2. Zdeněk Škromach (+27 kg)

Neodolatelný bonviván proslulý svým bazénkem patřil k favoritům našeho výběru. Nakonec tento sociálně-demokratický senátor z Hodonína získává blýštivou stříbrnou medaili. Gratulujeme a přejeme Zdeňkovi bezpečné domácí koupání!

3. Vítězslav Jandák (+25 kg)

Třetí sociální demokrat v řadě. Zdá se, že voličům sociální demokracie na nějakém tom kile nesejde. Nakonec to, že nepodléhají módním trendům, je naší redakci velmi sympatické. Bývalá (štíhlá) filmová hvězda a účastník nezapomenutelných parlamentních slovních přestřelek z jižních Čech nepatří k poslancům s nejvyšší účastí. Že by kvůli levné a chutné parlamentní kuchyni občas nestíhal účast na hlasování?

4. Karel Schwarzenberg (+22 kg)

První pravicový politik ve výběru. Nepatří k těm nejtěžším vahám, ale spíše k těm, kteří před nástupem do politiky byli štíhlí jako jedle. Pivní bříško prozrazuje, že neúspěšný kandidát na prezidenta a jihočeský poslanec, který se sám skromně označuje za obyčejného lesníka, má rád dobré pivo. A ani na mladé milence, zdá se, žádný tuk nevypotil.

5. Pavel Ploc (+20 kg)

Bývalí sportovci to mají obzvláště těžké. Byli zvyklí se po namáhavém tréninku dobře najíst, teď vysedávají po schůzích. Sociálně-demokratický poslanec za Liberecký kraj by se dnes na skokanský můstek asi drápal jen těžko a za odrazovou hranou by padal jako balvan.

6. Zbyněk Stanjura (+17 kg)

Předseda poslaneckého klubu ODS vyznačující se nekonečnou loajalitou bude také určitě skvělým společníkem při žranicích a pitkách.

7. Jaroslav Zavadil (+16 kg)

Táta chudých odborářů vedl jako nestraník pražskou kandidátku sociální demokracie. A na pivo tudíž určitě nechodí jen s Kalouskem. Ze všech vybraných u něj pozorujeme nejvýraznější jojo-efekt.

8. Jiří Šlégr (+15 kg)

Mistr světa, olympijský vítěz a vítěz Stanley Cupu je jediný z našeho výběru, u nějž jsme nemuseli použít metody dobytčích handlířů. Tvrdý hokejový obránce přezdívaný „Guma” se přiznal, že v politice ztloustnul o 15 kg a mohl proto fungovat jako etalon, podle nějž jsme měřili všechny ostatní.

9. Petr Nečas (+14 kg)

Přeměna „pana Čistého” v hromadu třesoucího se sulcu je jednou z největších tragikomedií české politiky. Kvitujeme, že pan expremiér po ukončení své politické kariéry zhubnul (a odložil sako a kravatu). Stále však ještě nepominula hrozba, že jeho další zhubnutí zařídí vězeňská strava. Petře, nedej se!

10. Miroslava Němcová (+12 kg)

Možná se to dnes nezdá, ale dáma, jejíž billboardy s nápisem „Premiérka” ještě stále semtam hyzdí českou krajinu, byla kdysi krásnou štíhlou dlouhovláskou. Což je také ten hlavní důvod, proč je jedinou ženou ve výběru i přesto, že ve sněmovně či senátu sedí plnoštíhlejší krásky. Ty totiž, jak ukázal náš průzkum, měly nějaké to kilíčko navíc už před vstupem do politiky.

Z uvedeného trendu však existují i výjimky. Tou nejvýraznější je Milan Chovanec, který se dietou a zvýšenou fyzickou aktivitou zbavil nelichotivého titulu nejtlustšího českého politika. Zhubnul o 65 kg, sladkou odměnou je mu ministerské křeslo.

Hubne a mládne i Jiří Paroubek. Hitem na YouTube se stalo jeho omlazovací cvičení:

O účinnosti panují v redakci jisté pochyby, ale snaha se cení.

Velmi účinným se jeví i způsob, jakým o 7 kg zhubl David Rath. Mnoha dalším českým politikům by jistě prospělo, kdyby jim soudy naordinovaly stejnou odtučňovací kúru.

4.2 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
4. 4. 2021 12:55

Pozor na koronavirus – tlusťochy prý má nejraději!

orinoko
orinoko
Reply to  Bety
4. 4. 2021 13:13

Je zvláštní, jaká pozornost byla v době nákazy věnována Klausovi starsimu a jak málo je naprena na vládní sud Maláčovou. Jestli pak se také bude vystěhovat, jak myslela, že udeřila poslední hodina jako v Sotolovi. Přímo kolmo nad hlavou a Kuzvartovsky nesmlouvavě.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
4. 4. 2021 13:15

Má být vysvětlovat.