Retro: Americká finanční krize

30. března 2008

Americká finanční krize je nám většinou našich ekonomů prezentována jako důsledek málo odpovědné politiky některých investičních bank na úzkém segmentu tzv. sub-prime hypoték. Její příčinou je údajně poskytování hypotéčních úvěrů, jejichž výše převyšovala reálnou hodnotu nemovitostí, na něž byly tyto hypotéky poskytnuty. S takto vzniklými hypotéčními listy se pak dále obchodovalo, navíc byly spojeny s jinými cennými papíry do tzv. derivátů, a obchodníci, kteří s nimi dále obchodovali, prý nedovedli odhadnout velikost rizika nesplácení sub-prime hypoték.Podle mého názoru to nemusí být primární příčinou krize. Pokud si uvědomíme, že ve Spojených státech dlouhodobě vládnou neokonzervativci, kteří svou ekonomickou politiku opírají o snižování daní, zvyšování výdajů na zbrojení a pumpování peněz do ekonomiky, nedivme se, že důsledkem takové politiky je trvalý deficit státního rozpočtu, deficit obchodní bilance a slábnoucí dolar. Dalším logickým a málo známým následkem takové politiky je, že zahraniční držitelé astronomických sedmi bilionů dolarů za tyto své prostředky skupují podíly v amerických společnostech. A tak se stalo, že Saúdové, Číňani, Rusové a další investoři jsou podstatnými vlastníky velkých amerických společností.

Při svých úvahách nezapomeňme na to, že FED je v podstatě soukromý bankovní kartel, ovládaný šesti vlivnými bankéřskými rodinami. Pro ilustraci – banka JPMorgan Chase, která převzala za masivní podpory FEDu Bear Stearns, má více než poloviční podíl na onom podivném, monstrózním a krachujícím trhu s tzv. deriváty. Navíc má na 1 dolar čistého jmění více než 4 dolary v těchto „losech“ zvaných deriváty. A jako náhodou je přes své majitele propojena na soukromý bankovní kartel, který před 2. světovou válkou získal podvodným způsobem v USA monopol na penězokazectví, jménem FED. Bear Stearns a další čtyři velké investiční americké banky byly prý navíc několik týdnů před krachem prodány východoasijským investorům.

Vidíme v přímém přenosu, jak FED porušuje všechna vlastní pravidla, pumpuje stamiliardy dolarů do americké ekonomiky a potápí dolar bezprecedentním způsobem jen proto, aby zabránil šíření krize, které by mohlo zasáhnout i členy tohoto bankovního kartelu. Tomuto cíli jsou obětovány úspory, budoucí penze a ekonomický rozvoj amerických občanů. Ovšem ani my v Evropě nejsme uchráněni, finanční svět je propojen netušenými vazbami a americká finanční krize se s velkou pravděpodobností starému kontinentu nevyhne, i když se nás o tom mnozí naši ekonomičtí experti snaží ujistit.

To, že krize vypukla na trhu s hypotékami, není podstatné, za trochu jiné konstelace mohla vypuknout v jiném segmentu finančního trhu. Přiznejme si konečně skutečný stav věcí. G. W. Bush a jeho neocons ve vládě, FEDu a dalších institucích přivedli USA do krize, která je svou intenzitou srovnatelná s tou argentinskou, svým rozsahem ji však tisícinásobně překonává a hrozí kolapsem celosvětové ekonomiky.

Zjednodušeně řečeno – pokud se panovník rozhodne si na válku půjčit u jedněch svých nepřátel, aby porazil jiné nepřátele a nepovede se mu získat tu kořist, kterou očekával, dostane se do velkého maléru. A malér je ještě větší, když mu jeho věřitelé skoupí jeho doly na stříbro, banky, manufaktury, přístavy, krámy, hostince apod. A z maléru se stane katastrofa, když přitom válčení ten hlupák snížil daně svým poddaným. Pak už jenom věřitelům stačí mu přestat půjčovat.

Další informace (anglicky)

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
24. 6. 2015 18:21

velmi trefně popsáno. Nejen americké hospodářství, ale i americký dolar jako nositel světové měny má namále
http://www.nwoo.org/2015/06/24/ron-paul-varuje-ze-zabrani-ruskych-aktiv-uspisi-upadek-dolaru/

hudryper
hudryper
24. 6. 2015 18:52

Źe je dolar na nejlepší cestě k obrovskému znehodnocení,o tom nepanuje nejistota,není to otázkou jestli,nýbrž kdy ? Nesouhlasím tak zcela s tvrzeními autora (nikoliv překladatele Stana),jsem si skoro jistý,že i finanční krize v jeho jednotlivých etapách v podstatě probíhá podle plánu. Autoři mají jedinou starost,aby ukočírovali rychlost tohoto procesu a aby gradoval tehdy,kdy oni to chtějí. A tady cítím,že mají největší starosti,protože nemají vliv na spojenou akci Ruska a Číny – na dedolarizaci. Tempo pádu dolaru neurčuje FED,ani City v Londýně,nýbrž čínští finančníci, odpovědní svými kroky čínské vládě v koordinaci s s Moskvou.Proto takový zběsilý tlak na válku v Evropě,když… Číst vice »

Dana
Dana
24. 6. 2015 21:24

To bylo vecneho haraseni, jak jsou arabove utiskovani, americti imperialiste jim nici domovy, zvlaste Palestinci byli diskriminovani, a tak se organisovaly pomoce jako lode s aktivisty „Osvobozte Gazu“, hazely se miliardy do cerne diry africkych zemi humanitarnimi pomocemi – to uz bezi 30 let…. Takze se nesmite divit, ze se tito bezenci z tretiho sveta cpou do naruce socialnich multikulturalistu. Vezmete si priklad z Ameriky, ta se snazi ochranit sve hranice daleko lepe, nez Evropska Unie. Uz zacli lode paseraku ve Stredozemnim mori potapet ? Znehodnoceny dolar by pomohl splacet obrovske statni pujcky USA, protoze pak pet miliard bude bude… Číst vice »

Sio
Sio
24. 6. 2015 22:48

Jak vidno, Dana asi moc úspory nemá, spíše dluhy, a tak se těší na inflaci. Jako všichni dlužníci.

orinoko
orinoko
25. 6. 2015 7:52
abx
abx
25. 6. 2015 8:24

vsimnite si ten datum: ________________ Hádajte, kde bude nový Majdan? Vrabce čvirikajú, že v Arménsku Jerevan 19. februára 2015 (HSP/Foto:TASR/HSP-Sergei Chuzavkov) Prečo si niektorí analytici a politológovia myslia, že ďalší Majdan vybuchne práve v Arménsku? Poukazujú na podozrivé aktivity najvyšších predstaviteľov americkej administrácie. Hlavne spomínajú najnovší výlet Viktórie Nulandovej „na juh“… Zástupkyňa ministra zahraničných vecí USA Viktória Nulandová sa vybrala na krátky výlet a navštívila niekoľko exotických pre Američanov krajín – bývalé republiky ZSSR – Azerbajdžan, Gruzínsko a Arménsko. Najprv, 16. februára, sa zastavila v Baku, ďalší deň strávila v Tbilisi a včera si obdivovala krásy hlavného mesta Arménska… Predovšetkým… Číst vice »

petr
petr
25. 6. 2015 8:34
Sio
Sio
25. 6. 2015 9:06

orinoko napsal

Arménie. Je to pořád dokola. Ale tady se s tím moc nepářou.

http://video.aktualne.cz/armenska-policie-tvrde-zasahla-proti-demonstrantum/r~94e2ab3019ac11e5ae1b002590604f2e/

Patrně se jejich elity na Ukrajině poučily, vidí, jak dopadl Janukovič. Snaží se je rozehnat dříve, než dorazí agresivní jádro ze západu, aktivizují se potenciální fašisté nejspíše dobře vycvičení a objeví se ostřelovači. Mají recht. Docela bych se nedivil, kdyby celou situaci vyhodnotili tak, že se připojí zpátky k Rusku. Tedy pokud by o ně stálo, počítám, že spíše ne. Ale nějaká forma ochrany by se jistě našla.

aram
aram
25. 6. 2015 9:52

Arménie je od konce roku 2014 členem Euroasijské ekonomické unie. Sice nevím, co to v tomto případě znamená vzhledem k možnosti ochrany, ale jedná se rozhodně útok na jedno z členů.

nikdo
nikdo
25. 6. 2015 16:26

Váleční reportéři budou mít těžší život, ale zato o to lehčí smrt
New Pentagon manual declares journalists can be enemy combatants
http://www.washingtontimes.com/news/2015/jun/21/military-manual-declares-war-on-spies-propagandist/

Dana
Dana
25. 6. 2015 18:46

Nu Sio, proc hromadit penize, ne ? Uz jsem psala, ze v dobe krise budeme moci vlastnit ve meste domaci zvirectvo. Nam staci jedna ovce na spasani travniku a koza na strihani keru. Par slepic na vajicka taky uneseme.. A kukurice zde roste prirodne. Zde v horach zije mnoho krestanskych skupinek, co nejsou vubec na moderni civilisaci zavisle, jmenovite Amish, u nas vice Mennonitu. Naprosto v pohode. Nepouzivaji ani elektrinu, jejich prirodni zemedelske a hygienicke vyrobky jsou vyborne. .Ovci se od nich naucim strihat a delat vlnu, hackovat jeste umim. . ——- O Armenii je treba podotknout, ze jejich elektrickou… Číst vice »

Bety
Bety
25. 6. 2015 20:38

Inu Danuško, pročpak jste k nám tedy už dávno neposlali tu organizátorku „demokratických převratů“ paní Nulandovou? U nás cena elektřiny od sametu už dávno vylétla až do oblak. Takže Nuland : Nástup!

Bety
Bety
25. 6. 2015 20:42

Vlastně pardon, omlouvám se, vždyť vy už jste to zkusili – pamatuješ? Ty červené karty, házení vajec atd.

Dana
Dana
25. 6. 2015 21:25

Jiste, hazeni vajec na presidenta bylo zpunktovane americkymi agenty. . Hlavne, ze se cesky narod nedal a tyto praktiky imperialistu odhalil a semknuty ve vlasteneckem siku zaskodniky zahnal.