Retro: Atentát na Ratha

26. ledna 2009

V jedné povídce od Jaroslava Haška je popsáno, jak pan správce a šafář spolu chodili do hospody. Oba vypili svých pět piv a několik panáků, ale druhý den se po vesnici vykládalo, že šafář byl „nalitej jak dělo“, kdežto pan správce měl „veselou náladu“. Šafáře ta nespravedlnost velmi rmoutila, a to až do té doby, kdy cestou do hospody hodili do rybníka místního strážníka. U soudu byl šafář osvobozen (podle svědků „byl jako dělo“) a správce (který měl podle týchž svědků „veselou náladu“) šel sedět.

Když Mirek Topolánek a Marek Dalík používali nacistickou terminologii, vzalo se to jako takový lehký poklesek (měli zkrátka „veselou náladu“), když David Rath zmíní historický fakt, že Hitler podpořil zaměstnanost zbrojní výrobou, což nakonec vedlo k válce, tak se z toho udělá titulek článku a z Ratha obdivovatel Hitlera („asi byl jako dělo“). Mediální tamtamy hřmí českým pralesem a modře pomalovaní divoši křepčí své domorodé tance. ODS svolává mimořádné zasedání parlamentu a chystá se Ratha odvolat z čela sněmovního výboru.

Zběsilá mediální a politická štvanice na Davida Ratha vypukla i přesto, že na jejím počátku novinářka Renata Kalenská spáchala profesní sebevraždu v přímém přenosu. Porovnejte si zvukový záznam (zde) s tištěnou podobou (zde) a musí vám být jasné, že Rath dával Hitlerovo zbrojení do protikladu k výstavbě Hladové zdi Karla IV. i Rooseveltovu New Dealu, a uváděl ho jako příklad toho, jak by se krize řešit neměla. Hvězda Lidovek Kalenská to ovšem po výroku o Hitlerovi vystřihla, zjistila totiž, že má konečně něco, na čem Ratha uvaří. Poté ona nebo editor článku udělali z marginálního konstatování historického faktu palcový titulek, a z Ratha, jehož několik příbuzných podle dostupných informací vyletělo komínem v koncentráku, udělala div ne nacistu.

Hlupáků, kteří se tím nechají strhnout, jsou v Česku veletucty, naopak každý, kdo se již opět (tentokrát mediálně) fackovaného Ratha proti našim modrým gentlemanům zastane, je obviněn z bolševismu. Celé to až nápadně připomíná mediální štvanice, které se tady dělaly za komunismu na disidenty.

Tady teď nejde o politické sympatie, ale o zoufalé volání po základním dodržování fair-play v politice a médiích. Fuckování, shitování a „eskommtdertagování“ od našeho „správce“ je v našem pojetí přípustné, ostrá kritika vlády vyřčená bez použití jediného neslušného slova od „šafářů“, ať už se jmenují Rath, Paroubek, Filip, Zubová nebo třeba Hovorka, se bere jako nehorázná sprosťárna, a to i přesto (nebo právě proto?), že v ní většinou mají pravdu.

A tak nám nezbývá než doufat, že se jednou najde nějaký soudce, který pozná, že správce i šafář byli opilí namol oba, a vyměří jim každému takový trest, jaký si za své skutky skutečně zaslouží.

23
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
21 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Autoři komentářů
asymfajthudryperStanpeter. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
bergpora
Člen
bergpora

O Rathovi coby cloveku si muzeme myslet co chceme, ovsem je bez pochyby, ze jde o prvou obet moderniho ceskeho (polistopadoveho) politicko- prumysloveho korporativismu, neboli….
Ten clovek by si zaslouzil pomnik, teba nahore u Stalina.

Vlastimil
Člen
Vlastimil

Vypujčil jsem si část posledních vět, bez dovolení autora. Ano, bez činů, které neuděláme, nám opravdu nic jiného nezbyde.

A tak nám nezbývá než doufat, že se jednou najde nějaký soudce…

Irena
Člen

bergpora napsal

O Rathovi coby cloveku si muzeme myslet co chceme, ovsem je bez pochyby, ze jde o prvou obet moderniho ceskeho (polistopadoveho) politicko- prumysloveho korporativismu, neboli….
Ten clovek by si zaslouzil pomnik, teba nahore u Stalina.

Ti na dnech přehrad nebo ti, co se upálili se nepočítají?

Gatta
Člen
Gatta

Co je „gentlemanský prohřešek“ a co je „odporný neomuvitelný čin“ – kde je ta hranice ? – to vždy musí „někdo“ určit. Někdy je to obecný úzus, tedy obecná nepřekročitelná morálka. U zakroucených paragrafů to už tak jasné není a člověk občas žasene, co vše může být „právně čisté“. U dalších případů záleží jen na na tom, kdo má nad kým moc, nebo někdy i jen dost drzosti se do role rozhodčího postavit. Typickým příkladem je nesymetrický vztah „učitel – žák“. Co je pouhé přeřeknutí, pouhý výpadek znalostí, opomenutí a co základní neznalost a šlompáctví ? … máte-li za zády… Číst vice »

Nerevar
Člen
Nerevar

Nezapomněl autor na prezidentovu virózu?

Alena
Člen
Alena

Teď se policie údajně zajímá o Čapí hnízdo Babiše.
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Capi-hnizdo-se-muze-Babisovi-hodne-vymstit-Policie-pry-tuto-dotacni-kauzu-bere-velmi-vazne-418360
To by mělo dopad i na pana Ratha, který jako středočeský hejtman dotaci schvaloval

bergpora
Člen
bergpora

Irena napsal
Ti na dnech přehrad nebo ti, co se upálili se nepočítají?

Uzce vzato ne, protoze to byste pak musela zapocitat i Mrazka :o)
A samozrejme i vsechny pronasledovane za komunismu, tehdy to bylo take propletene, jeste vice, nezli dneska a jeste vice, nezli v tehdejsi Italii.

fajt
Člen
fajt

http://www.novinky.cz/domaci/392618-miloslav-ransdorf-zemrel.html – škoda ho, jeden z těch slušnějších ve službách říše ( idealista, kterého zběsilost dnešního světa docela zaskočila a pak se s ní popasoval po svém ), jeden z mála komunistů pro které byla tahle fallen partaj ještě volitelná – na druhou stranu to bylo asi i vysvobození ( jeho politická mise už neměla žádný smysl, dle mého si toho byl dobře vědom ), určitě by nechtěl osobně zažít tragedie, které se na nás chystají … upřímnou soustrast rodině. ..

Alena
Člen
Alena

fajt napsal

http://www.novinky.cz/domaci/392618-miloslav-ransdorf-zemrel.html – škoda ho, jeden z těch slušnějších ve službách říše ( idealista, kterého zběsilost dnešního světa docela zaskočila a pak se s ní popasoval po svém ), jeden z málakomunistů pro které byla tahle fallen partaj ještě volitelná – na druhou stranu to bylo asi i vysvobození (jeho politická mise už neměla žádný smysl, dle mého si toho byl dobře vědom ), určitě by nechtěl osobně zažít tragedie, které se na nás chystají … upřímnou soustrast rodině. ..

ano, jeden z nejlepších z řad KSČM, i přes průsery….
připojuji se k vyjádření soustrasti
zřejmě jeho poslední článek
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Chudi-plati-na-bohate-zakony-vysavaji-obycejne-lidi-Pravicak-Mach-a-levicak-Ransdorf-pohovorili-o-kolapsu-kapitalismu-a-meli-k-sobe-bliz-nez-byste-cekali-418238

orinoko
Člen
orinoko

Hmm, to jsou rachy … Lemmy killmister od Motorhead, David Bowie, manzel Celiny Dionovy … ted Ransdorf. Vubec se mi to nelibi. Osud nam neco vzkazuje. Ted to jeste umet precist. Co rici? No, snad se Mila neurazi. Uz je to je to radu let, kdy jsme se s byvalkou pomalu balili v kempu ve Varnsdorfu, abychom navstivili kamose pobliz Kytlice, myslim , ze misto se jmenovalo Polevsko. Volal mi kamarad … take uz bohuzel na pravde Osudu … jestli dorazim na pivo – byl patek . Byvalka – Kdo vola? – Jirka. – Tak mu vyrid , ze ho… Číst vice »

orinoko
Člen
orinoko

Njn, kopirovat na detske kratochvili jsem se naucil , ale vkladat jeste nikoli.

Na youtube staci zadat – hlavsa basnici ticha oficialni video …

Sasin
Host
Sasin

Orinoko
Peklo otevřelo svoji náruč pro své ztracené děti.
Úpisy nabyly platnost.

Ostatní hujeroposrlance s důchodem 9000 hujero veme taky čert.

Všechny papaláše a šmejdy vezme čert.
V CERNu na tom usilhovno s harpagondechajcama „pracují“.

Dolmen
Člen
Dolmen

fajt napsal
http://www.novinky.cz/domaci/392618-miloslav-ransdorf-zemrel.html – škoda ho, jeden z těch slušnějších ve službách říše ( idealista, kterého zběsilost dnešního světa docela zaskočila a pak se s ní popasoval po svém ), jeden z mála komunistů

skrze něž je tato partaj ještě volitelná. Mnoha neslušným a to i v řadách jeho „soudruhů“ spadl zajisté kámen ze srdce, ale nepadal z velké výšky, protože mají srdce již dlouho umístěné hodně nízko v kalhotech. Nebudou již muset svolávat inkviziční komise a stavět kostnické hranice-jaká to úleva! Čest jeho památce!

Sasin
Host
Sasin

Fascinuje mě, že se vlastně kolem průseru furt jen bavíme. Třeba o zastoupení šmejdů, bárs namátkou Rothschildů Ale já vím, ještě jim to nigdo nedokázal. : -) :-) :-), a nigdo jim ještě neposlal nažízení aby se dostavili k vysvětlení. Třeba jakto, že jejich peníze z jejich domácí tiskárny jsou platné? To vážně nigdo nepotřebuje vysvětlení? Nebo jakou „prací“ se k té tiskárně dopracovali. Kolik třeba stála a nějaké účtenky by byly? Je toho spousta k vysvětlení. Třeba o tom, jak je možné, že psychopati na tom staví svá impéria? Jak může být demograticky vůbec možné aby něgdo měl proti… Číst vice »

Aleš
Člen
Aleš

Mně se ta epidemie uvádění v bezživotí nějak nelíbí. To na nehodu, rakovinu, infarkt či cukrovku nemůžou chcípat tací zmrdi jako Kraďousek?

Aleš
Člen
Aleš
peter.
Člen

Aleš napsal

Mně se ta epidemie uvádění v bezživotí nějak nelíbí. To na nehodu, rakovinu, infarkt či cukrovku nemůžou chcípat tací zmrdi jako Kraďousek?

comment image?oh=2b0b132c63bc0ac1ecf1c728f72d025a&oe=574727AE

hudryper
Člen
hudryper

Stane, to to trvalo ! Máš neuvěřitelnou trpělivost,to bude asi dlouholetou praxí s každodenním kontaktem a výchovným působením na teenagery

fajt
Člen
fajt

http://www.novinky.cz/koktejl/392649-zeman-si-na-plese-strihl-valcik.html – někdo drží smutek ( i když někteří truchlící se spíše radují, že Vojtěchu ) a jiní pašíci plesují a debužírují ( jaká asi droga udržela Miloše v rytmu tance, v každém případě dobrá práce felčara a jeho apatyky ), tohle s rezidenty česka nedopadne dobře. ..)

asym
Člen
asym

Miroslave R.I.P.