Retro: Bývalý agent CIA potvrdil mučení v tajné polské mučírně

22. září 2010

Bývalí agenti CIA potvrdili zvěsti, že tato zpravodajská služba mučila podezřelé z terorismu v nápravném zařízení v Polsku. Jeden agent údajně držel vrtačku u hlavy vězně, zatímco ten byl nahý a v kapuci.

Bývalí agenti CIA poprvé potvrdili, že agentura mučila vězňě na „temném místě“ detenčního centra v severovýchodním Polsku v době vrcholící války proti terorismu. Podle Associated Press mučil bývalý agent CIA, identifikovaný jen jako „Albert“ vícekrát s elektrickou vrtačkou muže, jménem Abd al-Rahim al-Nashiri, podezřelého z terorismu, na bývalé vojenské základně Stare Kiejkuty poblíž obce Szymany v polském Mazurském vojvodství.

Al-Nashiri je podezříván, že byl osnovatelem jednoho z prvních velkých  útoků al-Kaidy, který byl zacílen na torpédoborec USA USS Cole v Adenském zálivu v říjnu 2000. Podle bývalých agentů CIA, kteří chtějí raději zůstat v anonymitě, Albert mučil podezřelého po dva týdny v prosinci 2002. Toto tvrzení se opírá o zprávu generální inspektora CIA, v níž se můžeme dočíst, že „vyslýchající se vstoupil do cely zadrženého a roztáčel vrtačku do vysokých otáček, zatímco zadržený stál nahý a v kapuci.“

Albert řekl, že opakovaně držel vrtačku a zbraň u hlavy al-Nashiriho a hrozil mu smrtí. Agent byl později pokárán a opustil CIA. Nicméně od pokusu vést proti němu soudní řízení bylo upuštěno. Albert se podle sdělení AP poté vrátil k práci pro CIA jako informátor.

Bývalý prezident popírá obvinění

Bývalý polský prezident Aleksander Kwasniewski důsledně popřel existenci tajných věznic na polském území, a ani tato čerstvá obvinění s ním nepohnula. „Nejsem schopen říci, zda k takovým věcem došlo nebo mohlo dojít – to všechno je  třeba ještě ověřit,“ řekl agentuře AP.

Adam Bodnar z Helsinské nadace pro lidská práva (HFHR) žádal prošetření, zda do toho nebyli přímo zapojeni polští důstojníci, a zda by polští politici neměli být postaveni před státní tribunál za porušení polské ústavy, která zakazuje mučení.

Svědci říkají, že základna Stare Kiejkuty byla použita jako krátkodobé vězeňské zařízení během provádění „zadržovaní velmi významných vězňů – nejvýznamnějších podezřelých z terorismu – od konce roku 2002. Místo bylo zřejmě vybráno pro své vzdálené umístění a blízkost malého letiště Szczytno-Szymany, které bylo dlouho podezříváno, že je cílem pro lety „zvláštního určení“.

Převzato z Information Clearing House

Překlad: Aram

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments