Retro: Červená se, line záře…

27. 10. 2017

(Skutečná) zpráva z tisku:

“V městečku South Fulton ve státě Tennessee vypukl požár, při kterém dům Američana Gena Cranickse shořel až do základů – i s jeho psy a kočkou. Přivolaní hasiči pouze přihlíželi, dokud z domu nezbyly jenom základy. Důvodem bylo to, že Cranick nezaplatil 75 dolarů ročního poplatku za ochranu proti ohni.

Hasiči v South Fultonu jsou totiž soukromou společností …“

-.-.-.-.-.-

Clara si odkašlala a její reportáž začala.

„Vážení přátelé, tady Clara Moustiffová, kanál QWESTORR+. Je 9.40 PM, hlásím se Vám z Monte Rouge, bouganvillský okres ve státě Illinois.

Za mými zády divák vidí velký požár rodinného domu, který pravděpodobně celý shoří, aniž by byl hašen, protože majitel domu řádně nezaplatil hasební poplatek. Jak ale pozorný divák vidí, hasiči tu přítomni jsou – i když se svinutými hadicemi – a právě o čemsi živě hovoří. Nyní už skončili a rozestupují se kolem ohně. Pokusíme se tedy odchytit jejich velitele …“

„Hej, Bobe,… ano, sem před kameru …., Bobe, proč nehasíte, to už víme a stejně tak i naši diváci – Marthy Summers nezaplatil hasební poplatek.

Proč tu ale, Bobe, máte svou partu, proč nejste doma?

A co tu vlastně děláte, chlapci?“

„Podívejte se, Kláro, to je přece jasná věc – dáváme pozor, aby od Marthyho domu nechytil sousední dům Pata Cormicka, který ten svůj platební poplatek řádně zaplatil. A jak ten by chytnul, naše nářadíčko se rozběhne a pěkně to tu roztočíme –  to byste pak viděla koncert. Naše parta umí vzít za práci …“ 

Clara poděkovala a obrátila se zas do kamery:

Zapomněla jsem dodat, milí diváci, že jednotka hasičů tvoří i malý zpěvácký sbor, který za jiných okolností nábožně zpívá na kůru a který si proto i nyní zpěvem krátí dlouhou chvíli při sledování ohně, aby nepřeskočil na domy řádných občanů, kteří své hasební poplatky s plnou odpovědností řádně platí. Přála bych vám přátelé, zažít tu neopakovatelnou atmosféru, kdy se žárem hořícího domu proplétá čistý, takřka profesionální vícehlas, kdy hasiči zpívají:

Červená se, line záře,

Červená se, line záře,

Oheň!

Oheň!

Hřeje ruce, barví tváře

Červená se, line záře

„Možná, že text zpívaného kánonu, který vzpomíná spíše pozitivní schopnosti ohně, který prý hřeje ruce a barví tváře, je poněkud nefér vůči Marthymu Summersovi, jehož dům zde právě hoří … kdepak ale máme pana Summerse ? … Á tady je, tady ho máme, … je chudák celý špinavý, protože se zpočátku pokoušel ještě s několika dalšími podivíny svůj dům hasit… Marthy můžete na okamžik?

…ano, Marthy, takhle do kamery prosím … takhle je to dobře… takže, Marthy, dům Vám hoří a co nevidět se z Vás stane takřečený bezdomovec. Mohl byste našim divákům říci něco o tom, jak k tomu všemu mohlo dojít?“ 

Marthy Summers, ušpiněný tmavovlasý hromotluk něco žmoulá v pravé ruce a udýchaně chroptí do mikrofónu :

„Jsem už rok bez práce, Rachel chodí na vysokou, moje žena Doris je nemocná. Nemáme pomalu co do huby…

…v tu chvíli se reportérka obrací s mikrofonem ke kameře a říká divákům:

„…takže, jak vidíte milí diváci, Marthy dal nakonec přednost žvanci a plnému panděru před jistotou. Přitom stačilo trochu toho hladu a toto vše se prostě nemuselo stát. Ale Marthy prostě bezstarostně spoléhal na to, že u něj to nechytne. Jenže mně vážení diváci něco říká, jakýsi vnitřní instinkt, že právě domy těch, kteří poplatek nezaplatí, vzplanou…

Je to tvrdé ponaučení – pro Marthyho i pro nás ostatní…“

-.-.-.-.-.-

A čilá Clara už přivádí kněze ….

Baptistický farář Clovis se nahlas modlí a pak káže všem, kteří se sešli u ohně:

„Sestry a bratři v Kristu!

Jsme všichni v duchu s naším trpícím bratrem Marthym a ve svých modlitbách prosíme, aby utrpení, které na něho seslal, bylo co nejdříve vystřídáno milosrdenstvím.

Bratr Marthy se však musí zbavit své pýchy – jeho zpupné pobíhání se štoudví jej ukázalo jako jednu z oveček, která nepochopila, že co Bůh činí, dobře činí. Jeho bezmocná snaha hasit byla projevem snahy protivit se Božímu Úmyslu a Plánu, který Bůh měl s jeho nyní už dohořívajícím domem…

…Přátelé a bratři, pomodleme se ještě jednou za našeho bloudícího a trpícího bratra Marthyho a opakujte po mne…“

-.-.-.-.-.-

Oheň už není to, co býval a proto brilantní Clara, která nic nedělá zbytečně, končí svou reportáž a říká:

„Na shledanou, milí a vážení… Oheň nám tu už beztak jen slábne, kam se jen poděla ta jeho brutální síla asi před půl hodinou. Dům neopatrného Summerse, který dal přednost plnému panděru před platbou hasebního poplatku, zvolna dohořívá, ohořelé zdi se rýsují proti temnému nebi…

Sbohem, mějte a já se loučím s heslem „plaťte hasební poplatky, abyste nedopadli jako Marthy“.

„Končíme, …tady Clara Moustiffová, …CANAL QWESTORR+,  …Monte Rouge, Illinois, 17. 10. 20XY…,   10.08 PM…“

V Chrudimi dne 27. 10. 2010

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
27. 10. 2017 12:41

Soukromí hasiči, soukromí doktoři… už chybí jen soukromá policie.

fajt
27. 10. 2017 13:10

http://www.jenprozeny.cz/wp-content/uploads/drpl/2017/50990/gettyimages-633594146.jpg – jo a kdyby někdo náhodou nevěděl, co nosí chlapi od hranic kolonie na západ . ..)

Dana
Dana
27. 10. 2017 21:26

Clanek demonstruje, jak rozdilna je sprava v jednotlivych statech USA. V kazdem state maji suverenni moc obce a mesta, to nespada pod federalni(Washington) vladu, ale opira svou autoritu na voleni obcanu v mistech, kde ziji. Mestska sprava je samostatna pravni entita. V Tennesse ma zrejme tato obec (asi 2000 obcanu) sve usporadani, ze pojisteni proti pozaru je dobrovolne. Nasledne maji hasice-dobrovolniky, kteri existuji jen z prispevku na pojisteni. Samo, ze si nekteri lidi reknou, proc mam platit nejakou sluzbu, kterou jsem x roku nepotreboval ..A proto se musi udelat odstrasujici priklad a jednoho neplatice nechat na pospas osudu – mam… Číst vice »

idiotronic
28. 10. 2017 2:41

Bety napsal
už chybí jen soukromá policie.

Nechybí. Až vás ochranka v OBI v Plzni hlasitě obviní z krádeže zboží a bude se domáhat kontroly vašich zavazadel a kapes kdesi v uzavřeném kumbálu, odmítněte to a vysypte okamžitě na podlahu, kam je z okolí dobře vidět, všechna zavazadla a obsah kapes.Mluvte přitom zřetelně a hlasitě. Jinak vše zaranžují tak, aby na vás nějaké to podezření zůstalo. Někomu to může být jedno, ale učiteli nebo kandidátovi do lokální politiky nikoli.

fajt
28. 10. 2017 7:01

idiotronic napsal
idiotronic

musíte být spritnější než soukromá ochranka – krom toho nejvíce v ober kaufech čorují jejich zaměstnanci ( maj na to statistiky, lichváři), takže tohle honění prémií lumpenproletariátem s klackem v ruce je prostě kapitalistický standard, na který je pravda hovno zbraň. ..) znal jsem zo pár jedinců, co chodili systematicky a propracovaně čorovat do kaufů, ochranka je znala a nechala je být, páč jim mohli udělat takový problém, že by je žádná žebrácká mzda nezachránila, raději si od nich občas taky něco vzali ( když u toho , hlavně, krvácí korporátní kapitál proč ne ). ..)

Bety
Bety
28. 10. 2017 10:02

idiotronic napsal Nechybí. Až vás ochranka v OBI v Plzni hlasitě obviní z krádeže zboží a bude se domáhat kontroly vašich zavazadel a kapes kdesi v uzavřeném kumbálu, odmítněte to a vysypte okamžitě na podlahu, kam je z okolí dobře vidět, všechna zavazadla a obsah kapes.Mluvte přitom zřetelně a hlasitě. Jinak vše zaranžují tak, aby na vás nějaké to podezření zůstalo. Někomu to může být jedno, ale učiteli nebo kandidátovi do lokální politiky nikoli. No to jste mě tedy „potěšil“. Jinak samozřejmě vím, že existují ochranky. Já to myslela tak, že vás např. zmlátí a oloupí a policie jako taková… Číst vice »

fajt
28. 10. 2017 10:45

https://www.youtube.com/watch?v=3kj1_2m-RLo&feature=youtu.be – tem mi dostal – hlásí sa cigán, ktorý neciganí :-) … dále už to tak vesele není. ..)