Retro: ČEZká parta „Dolce vita“

25. 2. 2011

Každá vyspělá společnost by měla mít své přirozené elity. Bývají to respektované autority, které požívají u veřejnosti všeobecné úcty. V dnešním mediálně marketingovém světě je spíše nahrazují „celebrity“ z bulváru.

Nemocnou pak bývá ta společnost, která nemá anebo spíše nedává prostor osobnostem, které by měly býti pozitivními vzory. A mohou to být vážení představitelé intelektuální obce, ale i občanských iniciativ, úspěšní zástupci všech možných povolání a profesí. Důležité je to především proto, neboť lidé těchto kvalit bývají těmi, kteří do společnosti přinášejí tolik potřebné hodnoty a také hodnotová měřítka. Hodnotová krize může napáchat mnohem větší škody, než sebevětší hospodářský pokles. A to je bohužel naše dnešní realita.

Klíčové pozice v zemi ovládla prazvláštní smetánka, kterou nazývám ČEZkou partou „Dolce vita“. Jsou to ti, kteří ovládli státní a polostátní firmy, veřejné (či spíše neveřejné) státní a obecní zakázky, a především provize z nich plynoucí. Součástí party jsou i důležité exekutivní figury na různé úrovni, straničtí bafuňáři a někteří poslanci různých zastupitelských sborů.

S jídlem roste chuť. Nejprve jenom využívali různých příležitosti, ale postupně si stát zcela přivlastnili. Obvykle se případné překážky odstraňují jednoduše – je to jenom otázka ceny. Zdroje jsou nekonečné. Ceny přeci určuje parta „Dolce vita“. Když ovládáte výrobu a prodej tramvají, vlaků, elektřiny, tepla a dalších klíčových komodit, pak snadno uvěříte tomu, že řídíte vesmír. Zvláště, když je váš měsíční příjem sto násobkem průměrné mzdy a ročně to je ještě mnohem více, neboť umíte kouzlit s akciemi podle potřeby.

Pokud by chlapci utráceli své těžce vydělané peníze, pak ať… Ale to není tento případ. To jejich perpetum mobile pohánějí veřejné zdroje. Zima je dlouhá a nuda k ukousání. Nezbývá, než si na pár dnů zaletět do tepla, a s klukama z party si trochu užít. Co třeba golf v Dubaji? Fajn, skvělý nápad. Alespoň probereme pár kšeftů. Jo, a taky vezmeme nějaký „kulichy“. Je třeba jim připomenout, kdo jim nasypal na ty jejich pitomé volební kampaně. Proslýchá se, že u nejmenovaných čtyř partají to byla suma v řádu stovek milionů Kč. Zřejmě dobrá investice.

Stali jsme se téměř nesrozumitelnou zemí, s doslova neomezenými možnostmi, připomínajícími spíše modely zemí z dálného východu. Dokladem toho budiž i stále častěji se objevující spekulace v politických kruzích o tom, že se Mirek Topolánek chystá stát posilou TOP 09. Byl by to další doklad tristního půdorysu české politické krajiny. Ale kdo ví? Pouto obou Mirků je víc než silné.

Pokud se někdo naivně domníval, že se všechny nepravosti odstraní našim vstupem do EU, pak asi nevěřícně kroutí hlavou. Ostatně, ani náš vstup do NATO nezvýšil morálku těch, kteří v posledních letech organizovali nákupy a prodeje v armádě. Dnešní podoba naší země je naší domácí vizitkou a nehledejme pro její obhajobu alibi mimo nás. Čím více chaosu, selektivního práva a mediální bubliny, tím více profitu pro ČEZkou partu „Dolce vita“.

Á propos, blíží se darda století – dostavba Temelína. Všude na světě platí to, že ti nahoře si dovolí jen to, co jim dovolí ti dole.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments