Svět ruskýma očima 442

 

Turecko odchází od NATO k Rudému moři

Ljubov Stěpušova

16. února 2018

Přibližně 40 let bylo Turecko nadějným členem NATO, ale zdá se, že nyní již pro přítomnost v alianci nenachází smysl. Svědčí o tom bezvýsledná návštěva státního tajemníka USA v Ankaře. Že by tak jednoduše Turecko propustili? Velice pochybné. Ale Erdogan se připravuje.

Turecko již de facto v NATO není

Tillerson navštívil řadu zemí Perského zálivu, potom jednal čtyři hodiny s Erdoganem, ale nenásledovala žádná tisková konference. To znamená, že Ankara a Washington jsou v opačných geopolitických táborech. Nehraje v tom roli jen Sýrie, ale je to především důsledek pokusu o státní převrat v roce 2016. USA jej podporovaly a dosud ukrývají jeho původce. Erdogan považuje podporu Kurdů Spojenými státy za hrubou urážku své osoby. Pro Ankaru jsou Syrská kurdská milice YPG, stejně jako Kurdská strana práce PKK teroristické organizace, podrývající celistvost Turecka. Konfrontace kurdských organizací s Tureckem stála život přes 40 tisíc lidí.

„Osmanský políček“

Vztahy mezi jmenovitými spojenci v NATO se zostřily poté, když Turecko zaútočilo na Afrin ve snaze překazit pokusy syrských Kurdů opevnit se v regionu. Dne 14. února pohrozil Erdogan USA „osmanským políčkem“ (smrtelná rána janičáře dlaní), pokud jemu podřízení Kurdové neopustí město Manbidž.

Turecký ministr obrany žádal přímo po Washingtonu, aby vyloučil YPG ze svazku sil ozbrojené opozice v Sýrii – tak zvaných Syrských demokratických sil (SDS) podporovaných USA. Jenomže jak to udělat, když je YPG základem SDS. Jak také opustit Manbidž, jsou-li tam američtí poradci: znamenalo by to přímé předání vlastních pozic v Sýrii. Co v případě, že nemá Washington v Sýrii jiné pozemní síly kromě Kurdů? Všechny požadavky Turecka vůči USA jsou tedy nesplnitelné.

Turecko sankce neustojí?

USA dosud odmítají všechna obvinění a vyhrožují odvetou, včetně odvety na „osmanský políček“. Prohlásil to velitel amerických vojsk v Sýrii a Iráku. Tillerson řekl smířlivě, že chápe „znepokojení Turecka“.

Ale USA mají v odpověď sankce. Náznak už tu byl, to když v New Yorku odsoudili bankéře blízkého Erdoganovi, který prý pomáhal Íránu obcházet americká omezení. Krom toho zastavily loni Spojené státy vydávání neimigračních víz Turkům, provokujíce je tak k odvetným opatřením.

Washington má v rezervě ještě sankce proti bankám a obrannému průmyslu Turecka. Odborník Mark Bentley na internetových stránkách Ahvalnews uvádí, že hospodářská situace Turecka je charakterizována ohromným rozpočtovým schodkem (5,6 % HDP), únikem kapitálu (341 milionů dolarů jen za listopad a prosinec 2017) a dluhy. Čisté devizové rezervy 32,9 miliard USD a 116 miliard USD bankovních rezerv nestačí na pokrytí šestiměsíčního dovozu. Rovněž neumožní vypořádat se se splacením 170 miliard zahraničního dluhu v příštích 12 měsících.

Strategie USA vedená k Turecku je stejná jako k Íránu a Rusku. Írán nakonec předal část svrchovanosti, Rusko ne. Jak to dopadne s Ankarou se uvidí.

Erdogan vybuduje vojenskou základnu v Súdánu

Erdogan připravuje odvetu. Kromě nového centra vlivu, jíž je Rusko – Turecko – Írán, se tvoří další: Turecko – Súdán – Katar. Jestliže Rusko uvažuje, zda přijmout pozvání súdánského prezidenta al-Bašíra vytvořit zde vojenskou základnu, Erdogan již přístup k Rudému moři dostal. Turecko podepsalo dohodu o přeměně přístavu ostrova Suakin na severovýchodě Súdánu na kulturní a turistické centrum země a získalo plnou správní moc nad ostrovním městem s možností vojenské přítomnosti. Tak Turecko získalo možnost kontroly Rudého moře a přístup k jedné z nejživějších přepravních tras ropy ve světě, z Perského zálivu do Suezského průplavu (přes 4,5 milionu barelů za den).

Přítomnost Turecka u Rudého moře je špatnou zprávou pro Egypt a Saúdskou Arábii a nejinak pro USA, vždyť Ankara podpořila Katar v konfliktu se Saúdskou Arábií.

Erdogan může opustit NATO. Přitom už přemýšlí o nákupu druhého komplexu raketového systému S-400, což nezůstane bez pozornosti Washingtonu, který má opět možnost přistoupit k sankcím. Ankara může odpovědět uzavřením Suezského průplavu. Vždyť i slovní výhrůžka může destabilizovat ropné kotace, tak proč ne?

Přesto všechno není Erdogan pro Rusko důvěryhodný spojenec. Právě Turecko sponzoruje bojovníky Džabhát an-Núsra, kteří sestřelili ruský Su-25 nad zónou deeskalace Idlíb a zavraždili pilota Filipova. Pro Moskvu by bylo lepší neostýchat se budovat v regionu alternativní osy, dokud Súdán a Katar nic nenamítají.

Převzato z Pravda.ru

***

„Jsme ve své svrchované zemi“: V Rusku odpověděli na požadavek NATO „transparentněji rozmisťovat Iskandery“

Polina Duchanova, Pavel Astachov

15. února 2018

NATO vyzvalo Rusko k větší průhlednosti jeho akcí týkajících se rozmístění Iskanderů v Kaliningradské oblasti. Podle nich by bylo vhodné posoudit tuto otázku v rámci Rady RF – NATO. Moskva na to odpověděla, že komplexy rozmisťuje výlučně na svém svrchovaném území a ruské vedení není povinno v této otázce skládat účty Západu.

Stoltenberg se vyjádřil takto: „Vyzývám Rusko, aby bylo transparentní. Takový je jeden z důvodů významu Rady Rusko – NATO. My ji využíváme k ohlášení vojenských cvičení a vojenských potenciálů“. Řekl, že Moskva nikdy neskrývala rozmisťování Iskanderů: „Viděli jsme, jak dodávali Iskandery do Kaliningradu a odváželi zpět. Zaznamenali jsme, že o tom informovali (pozn.: o stálé přítomnosti) a že investují do infrastruktury  a posilují vojenskou přítomnost v Kaliningradu.“

Odvetné akce

Moskva Stoltenbergovi připomněla, že se NATO v poslední době aktivizuje u ruských hranic. Iskandery jsou v Kaliningradské oblasti jen důsledkem aktivit aliance.

Andrej Klimov, předseda výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti, řekl: „Iskandery se tam objevily proto, že NATO rozšiřuje svoji vojenskou aktivitu podél našich hranic. Proto, až se vojenská aktivita NATO sníží a budou tuto složku odstraňovat, budeme mít méně důvodů ke znepokojení. Je potřeba připomenout, že vše děláme na své suverénní půdě. To je hlavní. Je to doba, kdy se systémy PVO USA rozmisťují daleko od jejich vlastních hranic. Válečný kontingent je kolem celého obvodu Ruska.“

Člen výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti Anton Morozov uvádí: „Eskalaci válečného napětí kolem ruských hranic začali západní společníci. To, že rozmisťujeme v Kaliningradské oblasti nějaké zbraně, je reakce na jejich akce. Ať začnou u sebe.“ Poznamenává, že požadavky jsou těžko pochopitelné, neboť prostředky sledování jsou dnes natolik dokonalé, že utajit se před nimi je prakticky nemožné. Uzavřel: „S přihlédnutím k současným prostředkům sledování je netransparentnost v podstatě nemožná. Znamená to, že jakákoliv vojenská technika, která se rozmisťuje na území kteréhokoliv státu, je vidět z kosmu.“

Odborníci tvrdí, že se NATO svými nároky na Rusko pokouší zbavit viny za své rozšiřování, které obyvatelům států aliance nezajišťuje plnou bezpečnost.

Vojenský expert, plukovník v záloze  a dnes novinář Viktor Murachovskij dal vysvětlení: „Je to tradiční informační manévr Severoatlantické aliance, aby odůvodnila údajnou obranu před agresí, nebo omezení agrese a rozmisťování dalších sil v Pobaltí a v Polsku. Oni potřebují vysvětlit svým lidem, proč bez ohledu na zvyšování vojenských výdajů  a restartování dalších válečných sil úroveň bezpečnosti prostých občanů těchto zemí klesá.“ Řekl, že nyní je dosahem Iskanderů pokryto  celé území Polska, Pobaltí a část Německa. Podle Peskova se Rusko nechystá nikomu vyhrožovat a svoje komplexy umisťuje výhradně na svém území.

Uznávají zákonnost

Bez ohledu na vykládání o obavách uznali v USA, že má Rusko plné právo upevňovat své postavení uvnitř země. Tisková mluvčí Pentagonu Michelle Baldanza řekla agentuře RIA Novosti, že ač se neporušují žádné dvoustranné dohody mezi USA a Ruskem, zvyšuje toto nasazení napětí mezi Ruskem a jeho sousedy. Proto jsou americké úřady připraveny tento proces sledovat. Podle ní mají Iskandery v Kaliningradské oblasti „destabilizující efekt“ pro své útočné možnosti a blízkost k některým spojencům NATO.

Převzato z RT.com

***

Lavrov názorně předvedl Evropě bojový bumerang

Gevorg Mirzajan

20. února 2018

Mnichovská konference byla letos v pořadí padesátá čtvrtá a podle politologů proběhla v nejnebezpečnějším období za posledních 30 let. Upozornil na to předseda konference Wolfgang Ischinger i generální tajemník OSN António Guterres.

Nejožehavější otázkou konference byla situace na Blízkém východě, kdy se mezi sebou utkali izraelský premiér Netanjahu a íránský ministr zahraničí Zafír. Každý měl svůj náhled na dosažení bezpečnosti v regionu. Izrael je vidí v úplném zneškodnění Íránu. Netanjahu vyzval Západ k vypovězení dohody s Teheránem a přislíbil vzepřít se Íráncům jakýmkoliv způsobem. Řekl: „Izrael nepřipustí, aby íránský režim navlékl smyčku teroru na náš krk. Budeme se bez zaváhání bránit. V případě potřeby budeme jednat nejen proti spojencům Íránu, kteří nás napadají, ale proti němu samotnému.“ Mával úlomkem íránského dronu sestřeleného nad Izraelem a pokřikoval na íránského ministra: „Pane Zafíre, znáte? Je to vaše. Můžete to považovat za diplomatickou nótu tyranům z Teheránu.“

Sám Muhammad Zafír v sále nebyl, ale řekl, že účastníci konference „byli ráno svědky představení, ba řekl bych cirkusu, který nezasluhuje odpověď“. V záležitosti jaderné dohody poznamenal, že „pokud nebudou zajištěny zájmy Íránu, potom Írán odpoví a odpověď to bude významná, taková, že tito lidé budou litovat svých chybných činů“.

Íránský ministr také chápe bezpečnost po svém. Svým kolegům v Perském zálivu navrhl zakopat válečnou sekeru a vypracovat obecný standard jednání: „Potřebujeme opatření k upevnění důvěry v regionu – od společných vojenských návštěv, až po oznamování vojenských cvičení, od průhlednosti v oboru zbraní a jejich nákupu, až do snížení vojenských výdajů. Ve výsledku z toho může být regionální dohoda o neútočení. Doufám, že k tomu dojde ne ve vzdálené budoucnosti.“

Íráncům se nyní dobře mluví – navrhují domlouvat se z pozice vítěze. Teherán vyhrál svoji kampaň v Sýrii a v Iráku a je na prahu vítězství v Jemenu.

Íránci upevnili svůj vliv v Libanonu a našli způsob koexistence s Turky. Dnes je jejich úkolem své úspěchy institucionalizovat. Proti jsou přirozeně Izrael a Saúdská Arábie. V chápání Saúdů se musí Islámská republika vrátit zpět do svých státních hranic a umožnit arabským monarchiím znovu vybudovat kolem íránské západní hranice (od Ázerbájdžánu po Kuvajt) sanitární kordon, a to vše za materiální podpory Izraele. Íránce taková perspektiva neláká.

Dalším zásadním tématem konference opět byla hrozba z Ruska. Speciální dokument organizátorů konference představuje Moskvu ne pouze jako obyčejný destabilizátor, ale přímo jako chytrý, celkově nebezpečný destabilizátor. Autoři uvádějí: „Při relativně nevelkých finančních nákladech s využitím lidských zdrojů se Moskvě povedlo rozvinout syrský konflikt, upevnit režim Asada a obnovit svou sílu i vojenskou přítomnost na Blízkém východě.“ Uvažují, že charakter konfliktu mezi Ruskem a Západem není časově ohraničen. Při takovém postoji není efektivní ani užitečné obhajovat se a vyvracet tvrzení o vměšování. Je to věc víry. Sergej Lavrov se na konferenci vystříhal ospravedlňování a soustředil se na sdělení příčin a následků nesprávného vnímání Ruska.

Podle ruského ministra je příčina v odmítání vidět Rusko reálně v celé jeho mnoho vrstevnatosti: „V minulých desetiletích nedokázala EU najít zlatý střed ve vztahu k naší zemi. V devadesátých letech dvacátého století převládal pohled na Rusko jako na žáčka, kterého je třeba metodicky, bez ohledu na nevhodnost, vyučovat podle západních standardů. Nyní panuje iracionální představa o všemocné ruské hrozbě, jejíž stopy se pokoušejí najít všude, od Brexitu po katalánské referendum. Oba stereotypy jsou velice chybné a svědčí toliko o nedostatku zdravého rozumu v chápání naší země.“

Odtud pochází neochota přijímat naše racionální návrhy. Rusko se nachází ve složitých geopolitických podmínkách více než kdokoliv jiný. Rusko má jako nikdo jiný zájem na systémových vztazích s evropskými sousedy, založených na vzájemné úctě a jasných pravidlech hry.

Kvůli předsudkům a neochotě najít způsob koexistence s „cizím“, ne však nepřátelským hráčem v podobě Ruska, je nyní Evropa v té situaci, v jaké je. Není to poprvé.

„V průběhu mnoha let po pádu Berlínské zdi a sjednocení Německa, v němž Rusko sehrálo rozhodující roli, jsme se snažili udělat maximum možného pro vybudování architektury rovné a nedělitelné bezpečnosti v euroatlantickém regionu. … Bohužel naše výzvy k rovnoprávnému dialogu, realizaci na principu nedělitelnosti bezpečnosti nechtěl nikdo slyšet.“

„Před osmdesáti lety se v mnichovské dohodě projevily všechny bolestivé body té doby. Přesvědčení o vlastní výlučnosti, nejednotnost a vzájemná podezíravost, sázka na budování „sanitárních kordonů“ a nárazníkových zón a netajené zasahování do vnitřních věcí jiných zemí.“

Američané těžko Lavrovova slova slyšeli. Pokračují v nátlaku na Rusko a Írán. Avšak Evropané potřebují přejít od nátlaku k normální diplomacii. Přirozeně, že se ruský ministr nevyhnul možnosti poukázat na rozdílnost zájmů EU a USA. Uvedl: „Zpoza oceánu nadirigovaný kurs  na změnu nežádoucích režimů a nasazení modelu zvenčí nevede jen k chaosu ve velkých regionech, ale jako bumerang vrací do Evropy reálné hrozby, mezi nimiž je v první řadě vzestup mezinárodního terorismu, ohromné vlny nelegální migrace a všeho, co je s tím spojeno.“

Otázka je, zda se to co řekl ruský ministr zahraničí o zájmech USA a EU nějak odrazí v praktických krocích Evropy. Ukáže to čas. Německý Deutsche Welle píše: „Po třech dnech konference je jasné jedno. Všechno nasvědčuje tomu, že konflikty budou pokračovat.“

Převzato z Rusvesna.su

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
75 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
26. 2. 2018 7:18

Tréner ruských hokejistov : „Slúžim Rusku“ !
http://sportky.zoznam.sk/c/173028/putin-medzi-prvymi-gratulantmi-ruskych-hokejistov-jeden-za-vsetkych-vsetci-za-jedneho
Víťazstvo ruských hokejistov na ZOH je v informačnej vojne jednoznačne úspechom Ruska a porážkou rusofóbov.To bude Pjakin vysvetľovať ťažko.
https://www.hlavnespravy.sk/sorosovci-zuria-ruski-hokejisti-spievali-zakazanu-hymnu-ale-niet-ich-kam-udat/1325178

fajt
fajt
26. 2. 2018 8:04

peter. napsal

Tréner ruských hokejistov : „Slúžim Rusku“ !
http://sportky.zoznam.sk/c/173028/putin-medzi-prvymi-gratulantmi-ruskych-hokejistov-jeden-za-vsetkych-vsetci-za-jedneho
Víťazstvo ruských hokejistov na ZOH je v informačnej vojne jednoznačne úspechom Ruska a porážkou rusofóbov.To bude Pjakin vysvetľovať ťažko.
https://www.hlavnespravy.sk/sorosovci-zuria-ruski-hokejisti-spievali-zakazanu-hymnu-ale-niet-ich-kam-udat/1325178

tak klidně ať si zpívají internacionálu, Kreml přitom vzorově slouží korporátnímu kapitálu ( a změna není v plánu ) – spíše bych sledoval elasťáka Peskova, to je takový kremelský trubadúr špatných zpráv směrem k ruským mužíkům ( a dělá mu to moc dobře) . ..)

orinoko
orinoko
26. 2. 2018 10:30

Trumpnosti není nikdy dost. Včera jsem mel v úmyslu tipovat , ale neudělal jsem to .
Fajta jsem hádal na první osobní vyhrez. Nakonec ma brozovku. Jesce Polska nezgynela , tot medyjalni exorcismus pane Fajta.
Lehký dotaz. Jaký ma polsky hulibrk pocity, když vyhuluje takového hnupa, jakým je soudruh Trump/h?

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
26. 2. 2018 10:32
fajt
fajt
26. 2. 2018 12:07

orinoko napsal

Trumpnostinení nikdy dost. Včera jsem mel v úmyslu tipovat , ale neudělal jsem to .
Fajta jsem hádal na první osobní vyhrez. Nakonec ma brozovku. Jesce Polska nezgynela , totmedyjalni exorcismus pane Fajta.
Lehký dotaz. Jaký ma polsky hulibrk pocity, když vyhuluje takového hnupa, jakým je soudruh Trump/h?

tož nejsem astmatik, tak přeci nemůžu mít medaili ( i tak bych ji přenechal sborné a jejich oligarchům v Londýně) … a s tou kontušovkou v CaK císařství opatrně nebo přijde doktor Grünstein a dostanou další klystýr a stejně povalí na Bělehrad … a na Rusa . ..)

fajt
fajt
26. 2. 2018 12:13

orinoko napsal
orinoko

PS : pak se mohou u rybníčku wieder převlíct do ruských hader. ..)

orinoko
orinoko
26. 2. 2018 12:26

České zbraně táhnou vítězné světem.
Kdo tvrdil, ze emerický Trump je kripl, mel pravdu. To jen nouze části českých intosu dodala život chimere.
Havel, Trump, Busch, Halík, Safr, Topolánek, Haleyova, Merkelova, Macron, Erdogan, Metan-yahoo … jedna obří srack/a.
Celkem neznám důvod, proč právě naše generace si musí užít tolika lidských sviní v politice.
Zajímavý byl porad o Polsku. Kdy si Rusové stěžovali, ze je periodicky ohrožovalo Polsko.
Polsko je Turecko Evropy.
Nikdo nikdy nebude vědět , jake-ho vno zrovna vypustí do evropských luhu a hajemstvi.

fajt
fajt
26. 2. 2018 12:48

orinoko napsal
České zbraně táhnou vítězné světem.

ano, dokážou ze zálohy i po expiraci sejmout kde jakého civilistu na BV.

radějí polskie szambo než dojče ordnung se sallám akbar ve zvednuté pravici. ..)

orinoko
orinoko
26. 2. 2018 13:22

Oko za oko, Metan za prd.
Svet se točí… A klidně i bez nás.
Budoucnost Polska mám u výfuku, ale myslím , ze CR by ho mela podpořit v disidentské činnosti vůči EUrosojuzu.
Ale Polska ma vlastni cíle: Hulit Emika a sefovat europitomcum.
Ale vcelku obdivují riznost, s jakou Polska ukazuje fakace světovému zidovi, izrazidovi obzvlášť.
Průmysl holokaustu začíná drhnout. Svědomí žida ovšem nikoli.

peter.
26. 2. 2018 13:32

orinoko napsal
Průmysl holokaustu začíná drhnout. Svědomí žida ovšem nikoli.

A to je koreňom všetkého zla.

fajt
fajt
26. 2. 2018 13:52

orinoko napsal
Ale vcelku obdivují riznost, s jakou Polska ukazuje fakace světovému zidovi, izrazidovi obzvlášť.

snad to ustojí, jewrejci na jaderném spídu jsou kontra ultra deprivanti – celá tisíci letí je po právu vyhazovali z Evropy a nakonec jim trubcové z evrosajůzu patří do posledního prziposraného atomu. ..)

fajt
fajt
26. 2. 2018 14:21

po válce ve Vietnamu byly spojené státy na lopatkách a i vnitřně šly k rozpadu, tehdy jim sovětský svaz nepochopitelně pomohl, pak Brežněv uvěřil Reaganovi ohledně virtuální ekonomiky a nekrytého dolaru a nakonec nechal samotným KGB vypracovat sloučení dvou velmocí ( prý za rovnostraných podmínek ), které bylo naplněno zradou Gorbačova – mám za to, že prostý člověk by NIKDY neměl věřit elitám, NIKDY by neměl spoléhat na lidské systémy a NIKDY by neměl věřit lidem, kteří to prý myslí státnicky a občansky dobře. ..)

peter.
26. 2. 2018 15:08

fajt napsal Kreml přitom vzorově slouží korporátnímu kapitálu ( a změna není v plánu ) – spíše bych sledoval elasťáka Peskova, to je takový kremelský trubadúr špatných zpráv směrem k ruským mužíkům ( a dělá mu to moc dobře) . ..) Viem dobre,že v Rusku prebieha predvolebná kampaň,ktorá vyplavuje na povrch všetku špinu. Minule som tu nechal odkaz,na ďašiu privatizáciu v majetku ruského štátu (občanov RF) v hodnote 1 bilión rubľov a dnes predkladám článok o Ministerstve železníc RF,čo je tiež poriadne svinstvo. Keď všetok majetok prejde do rúk korporácií,kde majú občania RF záruku,že si vlastníci korporácií nepresadia v Dume… Číst vice »

fajt
fajt
26. 2. 2018 15:17

peter. napsal
peter

Putin je prodloužený duch Jelcina – opravdu nevím, kdo by byl schopný zachránit Rusko a kdo by se ruským oligarchům a nadnárodním pijavicím dokázal postavit, prostě osud mužíka je dán, musí rabovat svou vlastní zemi pro kreatury, které je naprosto nenávidí … tohle je paradox, který by i Orwella zabil. ..

fajt
fajt
26. 2. 2018 15:20

peter. napsal
peter

ne nadarmo Klaus Putina tak obdivuje, ne nadarmo si ho Putin pozval jako hlavního řečníka na Valdaj, musím říci, že jako projekt globálních lichvářů je naprosto dokonalý, ale obecně pro lidstvo je neskutečné neštěstí. ..

Irena
26. 2. 2018 16:43

http://voicesevas.ru/news/36998-poroshenko-ukraina-budet-zaschischat-prava-cheloveka-po-vsemu-miru.html

Tak jednou mluvil Porosenko pravdu: Ukrajina ta lidská práva již hájí na plné obrátky a určitě v tom bude usilovně pokračovat vzhledem ke všem těm cvičištím „demokratické opozice i jednotlivých borců za svobodu“, kde je ta „lidská práva učí hájit“, co u nich na Ukrajině byla a jsou, jen to bude hájení lidských práv na „americký respektive západní způsob“, kterému tak skvěle naše demokratická republika dělá křoví, pokud tomu přímo aktivně nenapomáhá.

PPK
PPK
26. 2. 2018 17:25

Jak dojemná je ta polská a slovenská starost o osudy ubohého ruského mužika, sužovaného tím nezodpovědným oligarchou Putinem. Jeden by se z toho rozbrečel, kdyby ale ovšem nevěděl, že šíření farizejského poraženectví má vždy a u každého své kořeny především v tristní politické situaci jeho vlastní otčiny.

peter.
26. 2. 2018 18:33

PPK napsal šíření farizejského poraženectví má vždy a u každého své kořeny především v tristní politické situaci jeho vlastní otčiny. PPK! Vy bojujete za Putina?Ako prosím vás?Tak,že odmietate diskutovať o zjavných svinstvách ktoré sa v RF za prezidentovania Putina dejú,len preto aby ste nebol obvinený z porazenectva?Tak m prosím prezraďte v čom ten váš ľúty boj spočíva, čím sa na ňom podieľate a proti čomu(komu)bojujete?Vystupujete na tomto webe ako presvedčený marxista a priaznivec socializmu.A pri tom ste ochotný nevidieť svinstvá ktoré sa v RF dejú.Tomu sa zvykne hovoriť -pokrytectvo!Mne osobne sa nepáči budovanie ruského liberálneho kapitalizmu,dôvody som viac krát vysvetlil… Číst vice »

peter.
26. 2. 2018 19:08

V Dnepropetrovsku sa vo väzení (vraj sama)obesila žena,ktorá bola známa tým,že v divadle opery napadla ATOšnika v uniforme kladivom.Je známe,že v RF opoľčencov a ľudí ktorí hľadali v Rusku útočište pred ukrajinským režimom odchytávajú a šupom vracajú na Ukrajinu.Je zaujímavé,že zlodeja a vraha Plotnického do rúk ukrajinskej Chunty nevydali.K prípadu obesenej Rusky sa vyjadril na FB starosta Dnepropetrovska Boris Filatov takto :
„Na začiatku chodíš na mitingy za „Ruský svet“.Potom utekáš z Dnepra do Kramatorska.Potom sa vrátiš,aby si znova utekal pred políciou.Utečieš na Krym a „ruskí bratia“ťa obratom deportujú späť na Ukrajinu.“
https://ukraina.ru/news/20180226/1019984819.html

fajt
fajt
26. 2. 2018 19:20

peter. napsal peter. no hezky jste to,Peter,napsal :-) PPK – ve většině si cením vašich názorů, které máte na dění ve světě a vaší popisovou snahu dobrat se podstaty věcí a procesů, které jsou v pozadí dnešních a historických události, proto mi vaše zkratkovité haterské nálepkovaní, ke kterému se uchylují lidé bez argumentů, vlastních názorů a charakteru přijde dost zbytečné a od vás i překvapivé -to národní pohanění je od vás hodně za čárou a velmi primitivní -ale kupodivu i na tom se dá jistým způsobem stavět, proč dochází k rozporům v pohledu na jednu věc u vás a třebas… Číst vice »

fajt
fajt
27. 2. 2018 8:07

http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/iran-israel-could-go-war-next-year-24640 – pokud by Izrael napadl Írán, tak v tom íránci zůstanou sami – možná by ještě Turci mohli chvíli vzdorovat, ale i tam nemohou válčit na všech frontách a v zádech mít ruského medvěda s jewrejskými zájmy. ..)

Bety
Bety
27. 2. 2018 8:22

PPK napsal Jak dojemná je ta polská a slovenská starost o osudy ubohého ruského mužika, sužovaného tím nezodpovědným oligarchou Putinem. Jeden by se z toho rozbrečel, kdyby ale ovšem nevěděl, že šíření farizejského poraženectví má vždy a u každého své kořeny především v tristní politické situaci jeho vlastní otčiny. PPK- moc pěkné. Už delší dobu se někteří diskutující snaží seč jim síly stačí vytvořit zde něco na způsob Britských listů a otrávit zdejší čtenáře přinejmenším tak, aby přestali tento web navštěvovat – vše opět pod pokryteckým pláštíkem starosti o svobodu a další bla,bla, bla ruského lidu. Takže nakonec z toho… Číst vice »

fajt
fajt
27. 2. 2018 8:59

Bety, ruku na srdce, já tady někoho konkrétně přesvědčuji, aby neměl rád Rusko,Putina a nebo aby změnil svůj světonázor?? máte za to, že když přestanu glosovat některé ( pro mne zásadní) reálné události v Rusku, které tvoří současný stav věci tak dojde k nápravě?? … anebo bude jenom postačovat, abych už nic kritického nepsal ( nelinkoval) a vámi opětovně získaný čistý optimismus všechno zlé a nepatřičné ( v Rusku i ve světě) odstraní?? . ..)

peter.
27. 2. 2018 9:11

Bety napsal Za všechno mohou Rusové a v prvé řadě Putin. Zvlášť pěkné jsou výčitky Putinovi od někoho, kdo se třese strachem, že by od nás mohly odejít nadnárodní korporace a zavřít naše montovny… ORINOKO – s tou bronzovou jste mě fakt rozesmál – to bylo trefné!!! Bety! To čo ste napísala je podlosť ,lebo dobre viete,že klamete.Klamete len preto,že vám chýbajú protiargumenty a preto sa spolu s PPK uchyľujete k osobným útokom.Už nejaké tie roky tento web navštevujem a každý súdny človek ktorý moje príspevky číta,vie aké je moje politické zmýšľanie. Je krajne odporné ak ľudia ktorí sami seba… Číst vice »

Bety
Bety
27. 2. 2018 9:46

Ale, ale!! Co kdybyste vy dva trochu projeli historii svých příspěvků a vyjádřili v procentech počet vašich negativních soudů na vývoj v Rusku včetně Putina??? Britské listy by možná musely sklopit uši!! Je tohle podle vás vyvážený postoj? Peter dobře víte, že Česko na tom není o nic lépe než Slovensko. A troufám si říct, že Rusko přes všechnu snahu obnovit svou suverenitu je stále ještě příliš zaháčkováno v oboru bankovnictví i jinde tak, že bez skutečně velkých otřesů z toho nemůže vyklouznout. U nás se jakékoli HURÁ AKCE VELMI BOJÍTE, ale Rusku byste ji naordinovali bez váhání – tak… Číst vice »

PPK
PPK
27. 2. 2018 9:55

peter. napsal a preto sa spolu s PPK uchyľujete k osobným útokom No jo … Přilétl kámen ironie do hejna husí a potrefené klávesnice zakejhaly … Ano, požadovat rovnost před zákonem a spravedlnost v zemi VLASTNÍHO národa, to může být chápáno i jako marxismus. Jenže, sedět doma v českých, moravských, slovenských a polských zemích v politickém blátě statisíců systémově chudých dlužníků, uprostřed podvodnických mafií a vrahů soudců a novinářů a tvářit se od počítače jako bojovník za svobodu jiných národů, to už spíše vypadá na sice hloupě kavárenský, ale zcela jasný trockismus. Takže klídek prosím, pánové. Tibetskou ani ukrajinskou vlajkou… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 2. 2018 10:03

Pánové peter a Fajt: nechci se Vás dotknout, ale posuzujete na základě infrormací které máte. Odkud se vzaly do detailu nevíte stejně jako to, proč byly zrovna takto podány a proč právě nyní, ba vlastně mnohdy mnozí u mnohého nevíme, co jsou skutečně dezinformace a co informace. Vaše generace- odpusťte prosím- si zrovna moc na dějiny stěžovat nemohla. Na rozdíl od té předchozí jste třeba nezjistili britským velícím důstojníkům v jejich GŠ zda už „Bošům“ na Somě už došly do těch kulometů náboje, neběželi jste ve vlnových útocích beznaděje u Galipoli, ani se nekrčili mezi milionem mrtvých u Verdunu, nedostali… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 2. 2018 10:36
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 2. 2018 10:40
peter.
27. 2. 2018 11:26

PPK napsal No jo … Přilétl kámen ironie do hejna husí a potrefené klávesnice zakejhaly … Ano, požadovat rovnost před zákonem a spravedlnost v zemi VLASTNÍHO národa, to může být chápáno i jako marxismus. Jenže, sedět doma v českých, moravských, slovenských a polských zemích v politickém blátě statisíců systémově chudých dlužníků, uprostřed podvodnických mafií a vrahů soudců a novinářů a tvářit se od počítače jako bojovník za svobodu jiných národů, to už spíše vypadá na sice hloupě kavárenský, ale zcela jasný trockismus. Takže klídek prosím, pánové. Tibetskou ani ukrajinskou vlajkou „lických práv“ (snad) tady ještě nemáváte a tak jsem byl… Číst vice »

fajt
fajt
27. 2. 2018 11:45

Bety, a neměl bych taky začít vyváženě psát o americké korporaci, o korporátním kapitalismu, o EU, o inkluzi, o imigraci, o Bakalovi, o Klausovi, Babišovi a o celé české zaprodané vládě ?? na něco jsem se vás ptal, ale místo odpovědi mi tady ( zase) šermujete pěstičkama a nadáváte mi, že nejsem diskuzně dost loajální k vašemu idolu – škoda, myslel jsem , že máte na víc. ..)

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 2. 2018 11:53

pane peter, já od Vás snesu kritiku a snažím se ji brát jako kritiku, třebas i pro těch mých jen 47 let. Odhaduji ale, že panu PPK může být skoro i dvojnásobek… Takže si sám za sebe cením, že vůbec ještě ve veřejném prostoru působí. Rád bych se dočkal uklidnění situace mezi váženými diskutujícími i na OM. Vyrážím opět do lesů milovaných Jeseníků, zase něco „dozjišťovat“ jak jistě nejen Aleš ví… co ruce a nohy ještě snesou. V silnějších mrazech je zvláště na ledových láních Rýmařovska silný vítr velmi nepříjemný, ba i nebezpečný… Krásné zimní dny všem, a snad nám… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
27. 2. 2018 11:58

k předchozímu dodám jen že i „bez zloducha z Krmelu“, rozhazujícího po našich lesích spolu s „ekoteroristy“ brouky „s fridexovou náplní“- to aby mohli klidně žrát i v desetistupňových mrazech a silném severáku…
On ten problém tedy asi nejen v Jeseníkách nepochází „z Kremlu“
a asi není ani tak v „uklízejících“ broucích,
ani v „ekoteroristech“…
Nejspíše bude
hlubší…
Ba skoro „pekelný“…
:-(

fajt
fajt
27. 2. 2018 12:05

Martin (už bez taky m) napsal posuzujete na základě infrormací které máte. Odkud se vzaly do detailu nevíte stejně jako to, proč byly zrovna takto podány a proč právě nyní, ba vlastně mnohdy mnozí u mnohého nevíme, co jsou skutečně dezinformace a co informace. Martine, to je pravda, ale jedna z věcí nové Kremelské politiky, kterou před léty deklaroval sám Putin, byla politické otevřenost a transparentnost ruské politiky, která se ( dle něj) měla ubírat novým směrem – což se zjevně nestalo ( ta zahraniční je v podstatě dost nečitelná i pro samotné znalce kremelských poměrů ) – samozřejmě Rusko… Číst vice »

fajt
fajt
27. 2. 2018 12:13

to Peter

že jednou budu pasován na rozvračeče a likvidátora OM, že mi bude připisována postava trockisty a že budu označován za reakcionáře, tak to by mne nikdy nenapadlo :-)
ale zase mne těší, že vedle vás ( který to schytal stejně), jsem ve velmi dobré, nebojácné, bystré a kvalitní společnosti – děkuji a přeji hezký den. ..)

Aleš
Aleš
27. 2. 2018 12:24

peter, fajt: V jednom mi přijdete v otázkách Ruska podobní jako politici našeho samozvaného tzv. demokratického bloku. Také lépe víte než samotní voliči, kdo by byl pro ně lepší z nabízených možností. Onálepkovat pana PPK jako nekritického podporovatele pana Putina mi přijde dost nemoudré a nedokážu si to vysvětlit jinak, než že váš příděl manter na téma Rusko a jeho vláda byl vyčerpán. Ale myslím, že jak Martin, tak PPK vám píšou dost smířlivě, že není potřeba být na nože. No a ke slovům paní Bety mám jeden krátký komentář, jsou to slova George Orwella, která mám vedle PC a… Číst vice »

zajoch
27. 2. 2018 12:28

Peter, před časem, kdy jste se ohrazoval proti mým názorům, jste nakonec sám debatu ukončil s tím, že se dále nehodláte hádat. Velmi jsem s tím souhlasila a cenila jsem to. Ovšem ve sporech, které jste vyvolal zde reakcí na celkem obecné a neadresné konstatování PPK, kde jste se zachoval podle známého úsloví o potrefené huse, zřejmě nehodláte nikterak velkoryse svoji hádku ukončit. O co vám jde? Abyste měl nakonec poslední slovo? Váš podivný a jednoduchý pohled na politické dění se dá pochopit, ale proč se tak urputně přete o to své? Proč nenecháte v klidu smýšlení druhých, které se… Číst vice »

fajt
fajt
27. 2. 2018 12:33

to Aleš

??

Aleši, četl jste vůbec předmětnou diskuzi ? četl jste vůbec to, co jste napsal ? . ..)

fajt
fajt
27. 2. 2018 12:43

mno, nedá mi to, abych tady na diskuzi neviděl reminiscenci jedné významné události českých dějin s císařským vyústěním – slovutný Koncil – sice mě p. Zajoch už upálila, ale p. Peter se ještě může zachránit, stačí jediné, toliko v kotlině žádané a bohatě oceňované . ..)

fajt
fajt
27. 2. 2018 13:12

https://www.novinky.cz/krimi/464627-v-ostrave-nasli-tri-mrtve-nejspis-umrzle-bezdomovce.html – je pravdou, že bychom se místo na svět měli raději zaměřit na místní poměry a problémy, protože nám tady zbytečně umírají lidé – nechali jsme zemi na pospas hovadům a ti teď nemají žádné zábrany. ..

PPK
PPK
27. 2. 2018 13:28

fajt napsal https://www.novinky.cz/krimi/464627-v-ostrave-nasli-tri-mrtve-nejspis-umrzle-bezdomovce.html – je pravdou, že bychom se místo na svět měli raději zaměřit na místní poměry a problémy, protože nám tady zbytečně umírají lidé – nechali jsme zemi na pospas hovadům a ti teď nemají žádné zábrany. .. No právě! … Občas se někde dočtu, že prý tak zdánlivě nesrovnatelné skutečnosti jako svoboda, chudoba nebo situace oběti zločinu nejsou nic jiného, než jen poznaná nutnost. Možná, že by se to ještě dalo doplnit i výrokem, že také odvádění pozornosti od sociální otázky argumentačním útěkem k otázkám národnostním, rasovým a náboženským je skutečnost stejně jednoznačně poznaná a diskusně vždy… Číst vice »

peter.
27. 2. 2018 13:28

PPK napsal Jak dojemná je ta polská a slovenská starost o osudy ubohého ruského mužika, sužovaného tím nezodpovědným oligarchou Putinem. Jeden by se z toho rozbrečel, kdyby ale ovšem nevěděl, že šíření farizejského poraženectví má vždy a u každého své kořeny především v tristní politické situaci jeho vlastní otčiny. zajoch! Dal som sem odkaz na článok pojednávajúci o ministrovi železníc RF a vyjadril som obavy z toho,kam smeruje Rusko privatizáciou všetkého štátneho majetku.Zároveň som upozornil na to,že predvolebná kampaň vynáša na povrch špinu o ktorej by sa pravdepodobne za normálnych okolností mlčalo.Z mojej strany nedošlo k napádaniu žiadneho diskutéra. Odpovedal… Číst vice »

fajt
fajt
27. 2. 2018 13:37

PPK napsal
Jenom asociální buržoa v ideologické tísni diskuse musí zvolit politické řešení typu „Když už je ta pravda natolik silná, že nemohu lhát, tak alespoň ty ostatní donutím myslet na něco jiného, než je bezpráví a jejich vlastní chudoba“.

pak nezbývá nic jiného, než buržua nakrmit jeho vlastní medicínou … nekompromisně, bez zbytečných cirátů a bez bázně a hany – vypadá to jako klišé, ale v historii tohle vždy zabralo. ..)

zajoch
27. 2. 2018 13:56

Vážený peter, co ode mne žádáte je pro mne dost podivné. Proč bych já měla navrhovat společenské zřízení Ruska? Jsem si totiž vědoma svých nedostatečných znalostí ruské reality, protože zdroje mých informací jsou jen články z alternativních medií (jak se to nazývá) a ty určitě nejsou dostatečné pro nějaké sebevědomé postoje. Mohu posuzovat jen viditelné výsledky práce a ty u mne mluví ve prospěch ruského prezidenta. Jestliže vy, anebo někdo jiný vyjádří jiné mínění, dovolím si oponovat, ale to se snad smí. Vaše nervózní a útočné reakce na to se mě moc nedotýkají, ale když jste položil otázku, zdvořile vám… Číst vice »

peter.
27. 2. 2018 14:17

zajoch napsal
Vážený peter, co ode mne žádáte je pro mne dost podivné. Proč bych já měla navrhovat společenské zřízení Ruska

Pýtal som sa,čo očakávate a nie čo navrhujete.Je v tom podstatný rozdiel.

peter.
27. 2. 2018 14:54

fajt napsal

to Aleš

??

Aleši, četl jste vůbec předmětnou diskuzi ? četl jste vůbecto,co jste napsal ? . ..)

fajt:
Je vôbec nejaký rozdiel medzi tými,čo nám nasadili náhubok politickej korektnosti a ktorí sú rozhodnutí cenzurovať internet – a medzi tými ktorí označia za vyvrheľa každého,kto si dovolí kritizovať Putina?
Podľa mňa ten rozdieľ určite veľký nie je.

Bety
Bety
27. 2. 2018 15:10

Alternativní weby navštěvuji protože nechci být informována jednostranně, jinak bych mohla tupě zírat na ČT, či se krmit články v Reflexu a spol.
Slovník cizích slov: Alternativa – možnost volby mezi dvěma či více eventualitami.
Dále slovník pokračuje:Alternovat – střídat, nahradit, zaskočit za někoho.
Takže podle fajta mávám pěstičkami, když je mi místo alternativy předkládána sofistikovaná alternace? Ale,ale.

Ladislav Hinner
Ladislav Hinner
27. 2. 2018 17:32

Politika je iracionální nebo politika je racionální, pragmatická, záleží jen na pozici posuzovatele, alias kritika. Jinak se jeví nedostatečně informovanému, ke kterým většinově patříme, jinak organizátorům světa, nadaným prostředky k realizaci svých představ. Před léty, v době prvních pokusů o osvobození Chodorkovského z novodobého „gulagu“, jej v soudní při zastupoval kanadský židovský právnik, který na dotaz novináře, zda vězněný není arestován právě pro svůj židovský původ , se dočkal odpovědi, že nikoli, protože zná Putinův původ. Vzpoměňme na Gorbačova, kterého na světové politické nebe ( cestou k Thatcherové) vyslal Andropov, potom se usadil v Kremlu Jelcin, Medveděv… Buďme v posuzování… Číst vice »

fajt
fajt
27. 2. 2018 18:31

peter. napsal
fajt:
Je vôbec nejaký rozdiel medzi tými,čo nám nasadili náhubok politickej korektnosti a ktorí sú rozhodnutí cenzurovať internet –a medzi tými ktorí označia za vyvrheľa každého,kto si dovolí kritizovať Putina?
Podľa mňa ten rozdieľ určite veľký nie je.

jeví se to stejné, ale první skupina to dělá se zlým úmyslem ( a manipuluje) a ta druhá zase svému přesvědčení prostě nekriticky věří – ve výsledku to ale může být stejně destruktivní. ..)