Retro: Dejte lidem příběh

18. 1. 2015

Dejte lidem příběh a oni mu časem uvěří. Dejte do příběhu nějakou filosofii o smyslu jejich života a oni ji po čase přijmou za vlastní. Vložte do toho příběhu pravidla žití v nějakém Dobru a v boji proti nějakému Zlu a lidé to uvítají jako svůj základ jistot a bezpečí. Přijmou pak už nejen ten Váš příběh, ale i způsob žití v něm a rádi a ochotně začnou plnit jakékoliv povinnosti z toho plynoucí.

Sjednoťte tím systémem a jeho příběhem lidi do společenství na jimi poznaném území a prohlašte sami sebe za posly nějakých bohů na nebi. Lidé vám pak uvěří a rádi si vás zvolí za vůdce. Vůdcové jsou totiž vždy jen posly dobrých zpráv, zejména nesou-li těm druhým naději. I když to svým posluchačům neřeknete, oni si pak sami začnou představovat, že když právě Vy znáte ten Příběh, jeho Smysl a jeho Systém, tak proto musíte znát i budoucnost jejich životů.

Dejte lidem příběh. Příběh jich samých, jejich předků i potomků, jejich protivníků i spojenců. Tohle všechno učiňte a stanete se Mistry, šamany, papeži, generály i Vůdci a Spasiteli svých národů. Zkrátka – přineste jim Ideologii! Ideologii, která dává jim i všemu okolo myšlenkový tvar a silné emoce. Příběh, který jim objasní jejich minulost, ukáže pravidla soužití a dá najevo, že bezpečně zná i jejich budoucnost.

Sepište ten příběh do Knihy, vymyslete si historii těch, k nimž promlouváte a tím jim dáte jejich Náboženství. Dejte jim to náboženství a oni se rádi stanou Vašimi vojáky víry, Vašimi stoupenci a dobrovolnými služebníky. A to jenom za tu víru, kterou jste jim přinesl, se mnozí dokonce i stanou nejen Vašimi oddanými otroky, ale třebas i nejkrutějšími a fanatickými vrahy. Otroky a vrahy, kteří vždy ochotně a radostně vyplní všechny Vaše rozkazy, dnešní i ty budoucí.

Dejte lidem příběh a dali jste jim nejen smysl života a náboženství, ale přinesli jste jim i pocit spravedlnosti a bezpečí v systému jejich představ obecného a přirozeného práva. Zkrátka, zakotvili jste jim do životů politiku a zároveň jste se i stali vynálezci propagandy.

A ještě něco: Zapomeňte na dosavadní realitu! Od této chvíle totiž, budete-li chtít, tak všechny ty lidi už máte na lopatě…

4.9 7 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. W.
J. W.
23. 1. 2022 18:14

Udělejte z lidí bllbce, budou vám za to líbat ruce, a uděláte z nich občany, tj. svůj majetek a lidský dobytek.

Gatta
Gatta
24. 1. 2022 9:05

Zdravím – popsáno dobře, ale podle mne pravdy polovina. Hodně to zkrátím. Nožem se dá zákeřně zabít, nebo ukrojit chleba někoho jím nasytit. Stejně tak s náboženstvím.. Může lidi zotročit, nebo jim pomoci sněst těžkost života. Síla příběhu – to je také ta dnes popíraná podstata fungovàní lidské spolešnosti. A čím víc bàjí ptřečtete, tím víc vidíte jejich podobnost – jejichž zàklad je až kdesi v mlze staré Persie. Osobně pohádky nemám příliš v lásce, zvláště ne ty hodné českě čerty. Nejsem ale ani věřící. Častěji se v životě potkàte s typickým Ďáblem – nejinteligentnější bytostí a součaně s čistým… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
24. 1. 2022 11:20

Děsím se chvíle, kdy Hitlery Clinton bude znovu naléhavě bušit svojí tupostí do makulatury USA a křičet: Měli bychom se vrátit ke svému příběhu!
Ona tedy pravila STORY , pročež lituji českého termínu a sděluji – sorry.
Be happy, don´t worry.
To zase bude den. Může za to Trubka. Do mobilu bez přihlášení mi k mému překvapení nabídla Teorii strun. Tak jsem si ji se zájmem poslechl. A pak přilétla další bomba z relaxační muziky.
Jsa ve veřejné dopraose jsem tipoval Balkán a Srby. A nemýlil jsem se.

https://www.youtube.com/watch?v=8tHCKUbOW1Y

PPK
PPK
Reply to  Gatta
24. 1. 2022 17:59

Lidé potřebují představy příběhů, aby měli pevnější pocit, že svět není jen chaos bez práva a řádu. Chtějí příběhy jednoduché a nejsou rádi, když se nepotrestá intrika či přetvářka, natož složitější podvod. Takže, když např. lékař, novinář či aktivista NGO „bojuje“ za údajně lepší svět, pak lidem stačí jejich příběh a nechtějí znát, kdo a proč je živí svými penězi. A tak znalost jádra motivací špatných činů klidně přenechají bohům a politikům, kteří ji pak jen vyjímečně svěří soudcům a kriminalistům.

orinoko
orinoko
Reply to  PPK
24. 1. 2022 18:22

Proto nutně muselo vzniknout prvotní náboženství. Ucelené. Později notně učesané. Nějaký slezský Perun či co a vlašský Radegast působili velmi okultně. Nečouhala z toho budoucí idelologie. A věřiti v jednoho budeš.

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
24. 1. 2022 22:31

Možná se bavíme každý o něčem jiném.
Jedna věc je příběh – film „Vrtěti psem“ – kde má příběh zabránit lidem v myšlení,

Druhá věc jsou příběhy které nutí k zamyšlení a které vlastně vytvořily lidovou slovesností páteř lidské kultury. Pochopitelně ne vždy a všude všude stejné.

PPK
PPK
Reply to  Gatta
25. 1. 2022 9:13

Ano, je to o vrtění psem, zmiňuje to i Pjakin 10.ledna. Převrací se stoly debat, na úvahy o logice informací se už nehraje. Někdy dokonce i v rodinách. Mediální šmokové mainstreamu vrtí celými smečkami falešných „příběhových psů“, prodejní NGO nemakačenkové za bakšiš splní jakýkoliv úkol svých zahraničních páníčků a většině lidí připadá normální, že politici už jen předstírají demokracii. Nevhodné pravdy korporátky klidně zcenzurují a když voliči napíšou svému poslanci, tak šmokové Seznamu hned křičí – šikana!