Retro: Den, kdy zemřelo soukromí – kauza Carrier IQ

12. 12. 2011

Kdo to ještě nezaznamenal či se neorientuje, oč jde: americký výzkumník Trevor Eckhard letos v říjnu zjistil, že prakticky všechny smart mobily s Androidem (ale nejen ony) mají nainstalovaný program společnosti Carrier IQ, který splňuje všechna kritéria pojmu spyware – tento program zaznamenává, nebo toho je schopen, prakticky veškerou činnost uživatele mobilu a odesílá ji, nebo toho je schopen, právě této firmě a ta je dál předává mobilním operátorům – ale možná nejen jim. O existenci programu uživatelé nevědí, je to skrytá aplikace (rootkit), kterou není možné běžným způsobem odstranit, ani ji vypnout. Postižených mobilů a uživatelů je asi 150 miliónů. 

Na Lupě jsme o kauze Carrier IQ podrobně referovali zde.

Ne, to není hack, jak tomuto pojmu běžně rozumíme. Carrier IQ je program nainstalovaný na mobily s plným vědomím, ba na příkaz mobilních operátorů nejvěhlasnějších jmen. Firma Carrier IQ je vlastně jen dodavatel řešení pro mobilní operátory, jedná na jejich objednávku – pokud máme ukázat na jednoznačného viníka, je jím jen a pouze operátor, který (ve velké většině případů) je jediným obchodním partnerem dotčeného šmírovaného, tedy prostého občana – není jím ani výrobce mobilu a už vůbec ne Carrier IQ.

Celý článek na Lupa.cz

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
25. 12. 2018 11:57

Systém nás špehuje. No a co? Politici budou na oko zhrození a budou vytvářet jednu vyšetřovací komisi za druhou, protože se to od nich očekává, ale vsadil bych se, že většina z nich má z podobných možností mokré sny. Vždyť jak by pomohlo bezpečnosti / životnímu prostředí / atd. mít takové malé okénko přímo k jednotlivci, viďte? Carrier IQ bude asi těžko říkat něco jiného… že by prohlásil „vyvinuli jsme skvělý spyware a dali ho na všecky Androidy“, třeba… Právnický jazyk zvládne všechno. I ta kamera ve vaší ložnici by se dala označit za diagnostický hardware – diagnostikuje, jestli se… Číst vice »

Honza999
Honza999
26. 12. 2018 9:53

To už je staré a technologicky zaostalé. Vývoj pokročil a dnes na tomto úkolu – šmírování – spolupracuje ruku v ruce se softwarem i hardware. Jen ten zatracený Huawei své hardware nepodřizuje „standardům“ CIA a proto je rizikový pro bezpečnost (USA!!!)