Retro: Dopis ministru Sobotkovi

v Praze  7. 12. 2005

Vážený pane ministře,

jsem ekonom, absolvent VŠE z šedesátých let. Jako příznivec solidárního přístupu v politickém přesvědčení, a tedy volič sociální demokracie, jsem pozorně sledoval Váš  pokus upozornit neskutečně chamtivé vlastníky českých obchodních bank na jejich bezprecedentní chování ke svým klientům. Jde samozřejmě o školní případ zneužívání jejich kolektivně využívané pozice na malém českém trhu stejně tak, jako tomu je u distributorů pohonných hmot, plynu, telefonních a datových služeb a v poslední době i ČEZ pod patronací české vlády, podobně jako tomu bylo od 1995 i v případě Českého Telecomu. Je před volbami a já bych Vás chtěl upozornit na závažný problém, který může být použit jako jasný argument proti současné vládě a tedy i Vám osobně. Jste erudovaný právník, je Vám nepochybně známo,že vznik prvních bank v Itálii byl motivován snahou vypudit z hospodářského života lichvu. Snad jen pod vlivem volnotržního náboženství s českým biskupem Klausem na čele mohlo dojít k tak skandálnímu stavu, jakým je současná realita lichvy v dnešním Česku! Jenže vláda. která to dopustila, je ta, ve které  jste místopředsedou.

Příkladem by mohla být situace člověka, který je invalidním důchodcem s diagnozou roztroušené sklerozy, trpí ischemickou chorobou srdeční, má po infarktu myokardu a před nedávnem onemocněl lymskou boreliozou. Bohužel tou její nejhorší formou – s charakterem encefalomeningitidy. Jde o patologický stav mozku s chronickým zánětlivým postižením centrálního nervového systému. Tento člověk je mým bratrem. V posledních měsících mu umožnilo několik organizací zabývajících se půjčováním peněz se zadlužit v míře vyšší, než činí jeho celoroční čistý příjem z invalidního důchodu.

Že všechny ty peníze hned v bance dal do rukou podvodníkům, kteří ho o ně obrali jako malé dítě, není pro to, co Vám chci sdělit, podstatné. Ten člověk se pod tlakem věřitelů naprosto zhroutil, nemá nejmenší šanci dluhy splácet. Policie se zase nebude zabývat věcí, kdy někdo dobrovolně dá vypůjčené peníze druhé osobě.

Nechápu, jaký zájem může sledovat sociální demokracie tím, že nechá největší chudáky napospas lichvářům z Belgie, Rakouska, Velké Británie, Kypru a dalších zemí!  Nechápu, proč jste připustili veřejné půjčky s roční úrokovou mírou 170 a více procent! Komu  slouží na velmi problematickém českém, snadno monopolizovaném trhu všechny ty Financial Provident, Money GE Bank, Profireal a vlastně i většina odnoží privatizovaných bank? Od nepaměti byla lichva hospodářským morem a její návrat zahájený romskými lichváři v Ústí nad Labem do všech ekonomicky slabých vrstev národa je hříchem, na kterém máte bohužel i Vy, pane ministře financí, svůj podíl. Přinejmenším pak politickou odpovědnost.

Nemůže tomu být jinak. Politicky se to vrátí jako bumerang. Bylo by nepochybně trapné, kdyby prudce se zhoršující situaci zadlužených rodin využila ODS proti ČSSD v předvolební agitaci. Co potom budete moci říct voličům na svoji omluvu? Dnes je lichva  tiše akceptována jako kterýkoliv druh poctivého podnikání. Mohlo by tedy dojít např. k tomu,že by Vaše kolegyně Buzková nebránila dětem ve školách  půjčovat si u těchto čistých peněžníků na hrací automaty, marijánku a později třeba i na kokain. Anebo na školné?

Lidé s postižením jsou vůči lichvářům stejně bezbranní a manipulovatelní jako školní děti. Jednodušší lidé podléhají masivní reklamě. Jestliže ale jde o skrytý zločin s fatálními následky pro mnohé, dochází přirozeně k otázkám: Proč to vláda dopustila? Kdo lobboval a za kolik, u koho mezi IMUNY (jestli to nevíte, jde o poslance v souč. žargonu), aby se tu mohli lichváři (a nejenom oni) chovat jako na dobytém území?

S pozdravem…

Dodatek pro čtenáře OM: Víte, jaká byla odezva? Sekretariát MF dal tento dopis lichvářům na vědomí! Což jsem se dověděl od své známé, která u jedné z těch čistých podnikatelských firem pracovala za velmi lukrativních podmínek. Až do bratrovy smrti mu lichváři strhávali většinu penze a nechávali jen životní minimum. Tolik ke svědomí Bohuslava Sobotky, dobráka od kosti…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
3. 3. 2017 8:22

comment image?oh=155cadc86194fa195d4f1987eea36d2f&oe=59329F25

Gatta
Gatta
3. 3. 2017 10:57

Dopis Sobotkovi ?

Dost bylo slov … !

hudryper
hudryper
3. 3. 2017 13:24

Všimnul jste si Gatto data,kdy byl dopis Sobotkovi doručen ? Po 12 létech od té doby nemá právo vymlouvat se na své nezralé mládí,kdy z poslucháren právnické fakulty nastoupil prakticky do funkce ministra financí,o kterých neměl ani potuchy.A také ho neomlouvá fakt,že za svého poradce akceptoval M.Kalouska,v té době předsedu rozpočtového výboru PČR. Poté,co svou neschopností uvědomit si důsledky umožnil z titulu své funkce z leknutí okrást miliony na lichvu nepřipravených občanů. Vydatně mu pomáhal tehdejší prezident (a majitel PPF,tedy i Homekredit) Václav Klaus, který v TV i rozhlase nabádal občanstvo,aby bylo“světové“, aby nečekalo zpátečnicky,až si na auto našetří,ale aby… Číst vice »

zart
zart
3. 3. 2017 13:49

Dobře napsané – hodnoceno i po letech. Autor vlastně nechtěně chválí garnituru a její loutky a poskoky (politiky, odborníky aj.). O to přece jde, oblbnout, okrást, zneužít a zničit lidi…

Gatta
Gatta
3. 3. 2017 13:59

Re hudryper – omlouvám se, ale článek jsem jen obsahově proletěl. Popravdě se divím, že dosud nebylo vůči této zlovůli dosud více násilí ze strany lidí, kteří díky exekucím už nemají co ztratit.

Píšete: „Po 12 létech od té doby nemá právo vymlouvat se na své nezralé mládí …“.
Možná znáte příběh Král Oidipus – krásná antická tragédie – s antickým přístupem ke spravelnosti … Za každou vinu musí člověk zaplatit a to dokonce i za tu, které se dopustil v nevědomosti a bez své vlastí vůle.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1l_Oidipus

zart
zart
3. 3. 2017 14:05

Prosím vás, nerozumím tomu. Třeba mi to někdo na OMu dokáže vysvětlit: Vy jste těm prezidentům, premiérům, ministrům, politikům, odborníkům, umělcům, lichvářům, televizním zpravodajům a komentátorům, novinářům, zlodějům, hajzlům, šmejdům, sviním atd. někdy věřili? Mne tedy rozhodně nijak nezklamali. Osvědčili se přece na výbornou.

zedd
zedd
3. 3. 2017 14:49

Já jim více méně věřil tak nějak do konce tisíciletí. Pak můj světonázor zbytněl a obrátil se na hřbet.

Gatta
Gatta
3. 3. 2017 15:07

Vidíte, já, tedy až na pár ojedinělých okamžiků, jim asi od půlky od roku 1990 už nevěřil … a jsme na tom stejně …

zart
zart
3. 3. 2017 15:33

Gatta napsal

Vidíte, já, tedy až na pár ojedinělých okamžiků,jim asi od půlky od roku 1990 už nevěřil… a jsme na tom stejně …

Tak to jste vzácná výjimka. Nestačím se stále prodírat věřícími. Čím více je klamou, tím více věří, a kladou si to za čest (svět či klam chce být klamán). Kdo nevěří sobě, nevěří druhým, nemůže být sebou ani druhými zklamán. Po ovoci (činu) je poznáte. Měli bychom oceňovat kladnou úlohu hajzlů, neboť oni nás vedou k pravdě. Po dobrém je nám ukradená.

idiotronic
4. 3. 2017 5:57

zart napsal Měli bychom oceňovat kladnou úlohu hajzlů, neboť oni nás vedou k pravdě. Po dobrém je nám ukradená. Tahle prostá formulace je obdivuhodná. Moje uvědomění dokončoval teprve Kalousek. Ale to už jsem věděl hodně. Například když mi bylo odcizeno auto a jistá složka státu , která tuto agendu spravuje, nemohla nic zjistit (v evidenci opuštěných jej našla) a po půl roce šetření mi na Silvestra doručila doporučený dopis, němž bylo zkomolena SPZ (v používaném policejním editoru takový omyl nejde udělat, přesto dopis vznikl). Zároveň zmizely z ČSOB doklady o předchozím pojištění vozidla. A vida. Stačilo prohlásit, že jsem vozidlo… Číst vice »

hudryper
hudryper
4. 3. 2017 6:49

idiotronic napsal Stačilo prohlásit, že jsem vozidlo našel a nadále jej přestanu používat a budu se na něj pouze dívat na své zahrádce. Odevzdal jsem toto imbecilní prohlášení tomu správnému úředníkovi a mám pokoj . To je zajímavá kauza. Chtěl bych jí dobře porozumět. Znamená to,že Vám bylo naznačeno,abyste stornoval oznámení o ukradení vozu a poté Vám byl po půlroce,kdy ho používal někdo jiný, vůz vrácen jako nalezený s původní SPZ ? Jak s tím souvisí doklady o předchozím pojištění v bance ? Pojistnou smlouvu jste zajisté měl u sebe a zaplacené pojistné snad zůstalo zadokumentováno v historii Vašeho účtu.Nebo… Číst vice »

idiotronic
4. 3. 2017 18:00

hudryper napsal zajímavá kauza. Chtěl bych jí dobře porozumět. Budu se snažit. Popsaná událost je součástí historie, která začala zakoupením venkovského stavení přes prostředníka -,,realitáře“ jehož skutečšný prodávající se jmenoval Jindřich Lemon.,Před několika minutami jsem si ověřil, že na googlu je dostatek informací , včetnš těch o jeho zastřelení po Klausově amnestii. V domě se sice nacházely starožitné věci, jako kusy barokního nábytku, rámy obrazů s vyřezanými plátny, natřené žlutou stříbřenkou (omyl, byly zlaceně, jsem zjistil) Podstatné je, že v domě byly i osobní doklady osob z BRD , které se oíbvykle při prodeji auta nenechávají uvnitř. Část dokladů jsem… Číst vice »

hudryper
hudryper
4. 3. 2017 18:40

Takže jste nejen naletěl realitnímu podvodníkovi,ale zřejmě jste koupil výhodně i vůz z „dovozu“,
který Vám byl poté odejmut,aby byl po půlroce nalezen.A darebáci,kteří se kolem Vás po tu dobu
motali byli spřaženi se státními orgány. Měli na to, i když náznaky toho,co jste našel v interiéru
vozu a domu zřejmě ukazují,že původní majitelé dopadli mnohem hůř ,než Vy. Nemýlím-li se.

idiotronic
4. 3. 2017 18:47

o výsledku. Následovalo přibití kocoura na vrata, bezpočet propíchaných pneumatik a požár domu. Pojišťovna nahradila škody (kromě dveří, ty byly hermeticky svařeny a plněny argonem) a…..vypověděla pojistnou smlouvu. S tím musíte počítat, pokud je zřejmé, že požár vznikl podezřelým způsobem (hořící radiopřijímač Grundig po polití vodou hořel s mimořádným vývinem tepla, bylo zjevné, že nábytek byl zuhelnatělý z jednoho centra, kdežto ředidla zůstala nedotčena, pokud byla v průhledných lahvích. Protoe jsme zřejmě nevyhořeli dostatečně, odnesli nám ze skříní oděvy, abychom neměli v čem chodit. Ale Díky Bavorskému červenému kříži (jeho průkazka byla mezi zmíněnými doklady) jsme se mohli promptně obléci.… Číst vice »

idiotronic
4. 3. 2017 19:08

Auto jsem tedy neměl, ale mohlo být účastno při kriminální činnosti. Policista, který v létě sepisoval protokol o zmizení vozu se splést nemohl, existovalo hlášení o opuštěném autě. Průtahy způsobil někdo , s kým jsem do styku nepřišel. Všechna policejní šikana pocházela z jednoho oddělení v malém městě . Úředník v krajském městě mohl na základě mého prohlášení zrušit evidenci problematického vozidla. Buď pochválena firma ADOBE. Energie, která roztočila buzeraci, na jejímž konci jsou dva invalidní důchodci (ostatní aktéři vesměs mrtví), pochází z trestné činnosti j.l. a ranných 90 let. Podvodníci asi nebyli dost rafinovaní. Komplikace jim vyplynuly například z… Číst vice »

hudryper
hudryper
4. 3. 2017 19:13

Omlouvám se,nedošlo mi,že budete pokračovat v dalším příspěvku. Auto je tedy skutečný dar . Nechápu jak mohla Vaše žena prodat dům bez Vašeho vědomí,asi jste jí dal předtím plnou moc.
Začínám chápat. Srážka s volem. Sousedem s IQ tykve a nejlépe ještě s funkcí v zastupitelstvu.

idiotronic
6. 3. 2017 12:25

Závěrečný dodatek. Auto jsem dostal darem, ty 4000 Kč platil člověk, který znal vývoj případu zblízka, vzhledem k dobré kariéře se zmohl na lepší a já bych auto mohl využít k rychlejšímu přestěhování (stalo se) a k dojíždění za prací, přičemž ještě nebylo jasné kam (dnes je to jasné, ale auto dopadlo, jak řečeno). Dům byl zakoupen z peněz, získaných prodejem družstevního bytu ve výhradním vlastnictví mojí ženy a tak jsme tuto okolnost přenesli dál. Neplatí to pro náklady na úpravu (izolační okna) a další materiál , (Al slitiny nikl, olovo) jejichž cena raketově stoupala v 90. létech)jež jsem nakoupil… Číst vice »

hudryper
hudryper
6. 3. 2017 13:00

idiotronic napsal Nikoli srážka s volem, volové byli využiti jen jako výkonné složky. Šlo o srážku s organizovaným zločinem okrskové úrovně. Absurdní díry v zákonech Ano, na okresech se vytvořily poměrně krátce po převratu mafie s působností na svém území . Už za normalizace platilo,že když se na zcela nevinného člověka,který překážel,smluvili okresní policajt,prokurátor a soudce,neměl takový člověk šanci. To samozřejmě s malou přestávkou platí nadále a politika dotací EU jen přiživila „výnosnost těchto máfií“ na vyšší hodnotovou úroveň. Kdo se jim postaví,třeba jen tak,že není ochoten pracovat za žebráckou mzdu,toho ve vzájemné koordinaci doženou tam,kam si umanou,třeba k sebevraždě.… Číst vice »

peter.
6. 3. 2017 13:37

idiotronic: Po prečítaní príbehu vášho života ma napadli dve veci.Bezmocná zúrivosť z toho,ako za pár rokov po novembri 89 devalvovala hodnota ľudského života a poznanie,že v záujme ochrany svojho duševného zdravia si ľudia jednoducho prestali pripúšťať podobné ľudské tragédie.Filtrujú ich a odsúvajú bokom,aby na ne nemuseli myslieť. Z dediny Udavské pri Humennom pochádza významný hodnostár Vatikánskej kúrie kardinál Tomko.Múdry a veľmi vzdelaný človek.Ten,keď sa vrátil na Slovensko,niekedy v 90-tych rokoch okomentoval to čo sa deje takto cit.“ Voľakedy,keď sa v kraji stala vražda,tak ešte aj po 20 -tich rokoch na to ľudia s hrôzou spomínali.Dnes je vražda bežná.“kon.cit. Žiada sa… Číst vice »

Aleš
Aleš
6. 3. 2017 14:39

https://www.novinky.cz/komentare/431223-komentar-je-suis-marine-le-pen-vaclav-klaus-ml.html
I v tom podělaném Turecku vyšetřují vraždu, u nás se zametá a střílí z těch, co se volům postavili. Říšského kancléře Schulze budeme poslouchat, i kdyby kancléř o naší existenci ani netušil. Je suis om, poddajní a poslušní. NASSRAT jak na Havlovy kecy o občanské společnosti, Varšavské smlouvě a morálce.