Retro: Jak žít v Exekustánu

9. 3. 2011

1. Zatím mě to nepotkalo

Tento díl je nejdůležitější. Snažte se, aby Vás exekuce nepostihla. Pokud vás postihne, šance něco s tím udělat jsou minimální.

Pozor – k tomu, aby vás exekuce nepostihla, nestačí nikde nic nedlužit. Existují dluhy, o kterých nevíte. Snažte se dodržovat tyto zásady:

  • Pokud jste někdy ztratili občanský průkaz nebo pokud jste někdy platili pokutu za jízdu načerno, dojděte si na DP a zjistěte, zda nemáte pokuty, okterých nevíte. Pokud ano, buď je zaplaťe a nechte si vystavit potvrzení o bezdlužnosti, nebo je rozporujte. Pokud pokuty nemáte, nechte si vystavit potvrzení o bezdlužnosti. Pokud nemáte OpenCard, dělejte to aspoň jednou do roka.
  • Pokud jste někdy měli od nějaké instituce nebo lichvářské společnosti půjčené peníze a splatili jste je, nechte si od nich vystavit potvrzení o bezdlužnosti.
  • Nejméně jednou do roka zatelefonujte do své plynárny a k dodavateli elektrické energie, a zjistěte, zda jim něco nedlužíte.
  • Pokud se stěhujete nebo pokud měníte plynárnu nebo dodavatele elektrické energie, nechte si od nich vystavit potvrzení o bezdlužnosti.
  • Pokud jste leželi v nemocnici, vzpomeňte si, jestli jste uhradili poplatky.
  • Pokud jste někdy pracovali u zaměstnavatele, u něhož si nejste 100% jistí, že za vás platil zdravotní pojištění, dojděte si na zdravotní pojišťovnu a zjistěte si, jestli něco nedlužíte.
  • Dojděte si na všechny zdravotní pojišťovny, u kterých jste byli kdy pojištěni, a nechte si vystavit potvrzení o bezdlužnosti.
  • Pokud měníte telekomunikačního operátora nebo pokud jste vypověděli smlouvu s telekomunikačním operátorem, nechte si vystavit potvrzení o bezdlužnosti.
  • Vzpomeňte si, jestli máte zaplacené všechny pokuty za parkování, které jste kdy dostali, a všechny pokuty za dopravní přestupky apod. Vzpomeňte si, jestli jste někdy neodmítli zaplatit správní poplatek za cokoli, protože vám připadal nespravedlivý. Vzpomeňte si, jestli nedlužíte za odvoz popelnic nebo za televizi.
  • Pokud se nezdržujete v místě svého trvalého bydliště, zařiďte si, aby vám někdo přeposílal poštu nebo aby vás někdo alespoň informoval. Nebo si zařiďte přeposílání na poště. Pozor! Poště ale není co věřit. Vím o případech, kdy existuje podezření, že poštovní doručovatelé jsou domluveni s exekutory a soudní písemnosti záměrně nedoručují. Nejlepší je patrně zajít si na městský úřad a nahlásit jim adresu, na které se skutečně zdržujete. Nechte si o tom vystavit potvrzení. Oni by tu adresu měli zapsat do Centrální evidence obyvatelstva a soud by se na ni měl dotázat. Pokud městský úřad nebo soud pochybí, máte alespoň papír, že jste udělali, co bylo třeba.
  • Zařiďte si datovou schránku. Kontrolujte ji každých deset dní. Ještě lepší je zařídit si v ní upozornění na mail, který čtete denně. Dávejte pozor, pokud jedete na dovolenou delší než deset dnů. Nejlepší je požádat někoho, aby datovou schránku nebo mail kontroloval za vás a dal vám případně vědět.
  • Pokud máte staré rodiče, poučte je, aby za žádnou cenu nepodepisovali nic podomním obchodníkům. Často je navštěvujte, aby netrpěli přílišnou osamělostí, protože osamělí lidé jsou podomními obchodníky snadno ovlivnitelní. Dělejte to i v případě, že na své staré rodiče kašlete. Pokud jim exekutor kvůli nějaké splátce za nádobí sebere dům, tak ho nezdědíte.

Pokud toto všechno budete dodržovat, pořád ještě to neznamená, že jste před exekucí bezpeční. Takto pouze snížíte riziko na únosné minimum. Tento seznam nepokrývá všechno, jen ty nejčastější případy.

Připadá vám to jako hloupost? Není to hloupost. Exekutoři jsou podnikatelé. Každá exekuce pro ně znamená zisk. Pokud na vás vymáhají stokorunu, vydělají na tom minimálně 6500. Čím víc exekucí, tím větší vývar. Pochopte, že v některých městech se exekutoři znají osobně s manažery z plynáren, pojišťoven, dopravních podniků. Někde se znají s poštovními doručovateli. Každá pohledávka, kterou je možno proměnit v exekuci, se v exekuci promění. Každá upomínka nebo soudní rozhodnutí, které je možné doručit na jinou adresu, než bydlíte, se doručí na tu jinou adresu, aby bylo možno vyvolat exekuci. Každá pohledávka, kterou je možno rozdělit na dvě, pod jakoukoli záminkou, se rozdělí na dvě. Dvě pohledávky = dvě exekuce = 2 x min. 6500.

Hlavně nepodléhejte obecně oblíbeným omylům ohledně exekucí. Jako například:

  • Exekuci si člověk zaslouží, dluhy se mají platit. – Ne. Obrovské množství exekucí je vedeno kvůli dluhům, o nichž dlužníci nemají ponětí nebo na ně zapomněli. Podívejte se po netu.
  • Týká se to jenom „socek“ a „cikánů“, co se zadluží a neplatí. – Ne. Ve skutečnosti jsou pro exekutory daleko zajímavější lidé střední vrstvy, kterým je co vzít.
  • Exekutoři jsou slušní. – Někteří. Někteří ne. Slušný exekutor vás kvůli stokoruně obere o 7000. Neslušný exekutor vás kvůli stokoruně obere o 60000.
  • Já jsem slušný a poctivý, nic se mi nestane. – Pustá iluze. Viz výše.
  • Mně se to nestane, stává se to těm druhým. – Ne. Je to stejné jako s rakovinou, stává se to těm druhým, ale jenom do toho dne, než se to stane vám.
  • To přece nemůžou! – Probuďte se. Samozřejmě, že můžou. V naprosté většině případů jednají exekutoři v souladu s exekučním řádem.

Také si nemyslete, že datová schránka je samospásná. Na polovině soudů zapisovatelky vůbec nezjišťují, jestli máte datovou schránku, v případě fyzické osoby automaticky předpokládají, že ji nemáte. Můžete sice později řešit pochybení soudu, ale budete ho s největší pravděpodobností řešit vůči témuž soudu, který pochybil, takže…

Nenaleťte tzv. „centrálnímu registru dlužníků“, CERD. Sice vám za 200 nebo 300 Kč vyrobí výpis, ale ten je naprosto bezcenný. Nenaleťte ani stránkám www.registr-dluzniku.cz. Tam jsou vedeny pouze pohledávky, které jsou v současné době na prodej, tj. např. ty, které plynárna právě přeprodává vymahačské společnosti.

Pokud máte cca 4000 Kč ročně nazbyt, můžete posílit svou pozici tím, že se pojistíte u DAS (pojišťovna právní ochrany). Nechci jim tady ale dělat reklamu – četl jsem už i o případu, kdy svého klienta proti neoprávněné exekuci bránit odmítli.

Pokud máte problémového člena rodiny (syna, vnuka) a bojíte se, že kvůli jeho dluhům na vás přijde exekuce, doporučuje se zařídit mu trvalé bydliště na sociální správě a zaregistrovat ho jako bezdomovce. Tento přístup je prozatím spolehlivý, exekutoři správně vytuší, že si na těchto lidech nic nevezmou a dají jim pokoj (např. tedy zastaví exekuci pro nemajetnost.) Dokonce je pravděpodobné, že ten, kdo exekuci zadal – např. DP – to napříště neudělá, protože při nemajetnosti dlužníka hradí náklady exekuce on.

Co dělat, pokud někde něco dlužíte a bojíte se, že na vás přijde exekutor?

  • Předně si nemyslete, že se schováte. Neschováte. Najdou si vás.
  • Co nejrychleji zaplaťte.
  • Pokud nemáte na zaplacení, domluvte si splátkový kalendář. Obvykle to jde.
  • Pokud vám ho nechtějí dát, otravujte je, dokud vám ho nedají.
  • Pokud vám ho stejně nedají, posílejte jim alespoň nějaké malé částky na účet a schovávejte si doklady. Pak, až přijde exekuce, budete moci u soudu argumentovat, že jste se nevyhýbali placení, ale plnili, jak to šlo.

Můžete samozřejmě emigrovat. To obvykle pomůže. Exekutoři neumějí anglicky a řešit něco tak těžkého jako evropský exekuční příkaz kvůli vám nebudou. Jejich byznys kvete i beztak.

2. „Už je to tady“

Něco se pokazilo a jednoho dne máte ve schránce dopis od exekutora, nebo vám mzdová účetní v práci řekne, že máte srážky z výplaty, nebo vám z banky dají vědět, že museli zmrazit váš účet, nebo chcete prodat dům a zjistíte, že vaše vlastnická práva k němu byla zablokována.

Nejčastější jsou to ty první dva případy.

Ať tak či onak, obvykle to bude vypadat tak, že jste někde dlužili 100 korun a nyní máte zaplatit 19 tisíc. Nebo třeba 65 tisíc. Podle toho, jak hodný nebo zlý je exekutor, kterému vaše záležitost spadla na stůl.

  • Možná si vzpomenete na to, že vás před deseti lety revizor chytil za ruku zrovna ve chvíli, kdy jste si chtěli cvaknout lístek. Zdálo se vám to nespravedlivé, tak jste si řekli, že tu pokutu nezaplatíte.
  • Možná jste skutečně jeli načerno.
  • Možná jste ztratili občanku, někdo ji sebral, jel načerno tramvají, a když ho chytil revizor, prokázal se tou vaší občankou. Revizorovi je jedno, kdo pokutu nakonec zaplatí.
  • Možná jste jednou jeli načerno, chytil vás revizor a na vaše osobní údaje napsal 8 dalších pokut.
  • Možná jste měli auto na leasing a leasingová společnost vám „zapomněla“ poslat složenku na poslední splátku. Schovala si ji, nechala ji deset let bobtnat o úroky, a pak to předhodila exekutorovi.
  • Možná jste se stěhovali a poslední vyúčtování za plyn vám přišlo na starou adresu, kde to příští nájemník hodil do koše.
  • Možná jste dostali účet za plyn na 749 Kč 15 haléřů a poslali jste jen 749 Kč. Na těch 15 haléřů vám teď přišla exekuce – a zaplatíte třeba 70 tisíc.

Nejhorší je vždycky ten první šok – šok z toho, že kvůli pár korunám musíte zaplatit tolik. Že kvůli pár korunám letos ani příští rok nevezmete děti k moři. Nebo že kvůli pár korunám budete ještě několik let jezdit v té staré felicii. Nebo že kvůli pár korunám si příštích několik let nebudete moci koupit ani nové boty.

Ten šok je velice důležitý. Je součástí exekutorské taktiky. Má ve vás vyvolat pocit, že oni si mohou dovolit všechno a že jste proti nim bezmocní. Je to podobné jako „shock and awe“ neboli „šok a hrůza“ – metoda, kterou používají vojáci ve válce. Jde o to, vzbudit v protivníkovi takovou hrůzu, že se nezmůže na odpor.

Bude to podobné, jako když vám lékař sdělí, že umíráte na rakovinu.
Vaše psýché to bude zpracovávat v pěti fázích.

  • Popírání  – „to se mě vůbec netýká, exekutor nebo soud se plete, to není možné, já ne!“
  • Hněv  – „kdo za to může, kdo to na mě ušil, kdo se na tom tak hrozně obohatí?“
  • Smlouvání  – „třeba se to ještě podaří nějak odvrátit, když budu hodný, třeba mi ještě část odpustí“
  • Deprese –  zoufalství, pocit úplné porážky, bezedný smutek
  • Akceptace – přijetí exekuce jako nedílné součásti života v této „prosperující“ společnosti a zároveň smíření se s tím, co se děje

Projděte si těmi pěti fázemi, a pak otevřete oči a pohlédněte pravdě do očí.

Co teď?

S největší pravděpodobností to budete muset zaplatit. Nemá cenu předstírat, že na to nemáte. Exekutor má vaše majetkové poměry zjištěny, ví, kolik máte na účtě, ví, kde máte chatu atd.

Nemá cenu psát srdceryvné odvolání, že máte 3 děti a že vaše žena je bez práce. Nikoho to nebude zajímat. Ani exekutora ani soud.

Nemá cenu psát exekutorovi nebo soudu nebo komukoli, odkazovat se na zdravý rozum a dokazovat jim, že platit 50 tisíc za stokorunový dluh je zcestné, že je to v rozporu s dobrými mravy atd. Nezajímá je to. (Ve skutečnosti je zajímá těch 50 tisíc, protože velká část z nich je jejich přímý zisk.)

Nezkoušejte to. Zkusily to tisíce lidí před vámi. Nestojí to za námahu.

Co v žádném případě nedělat?

  1. Neobracejte se na žádnou firmu, která vám nabízí oddlužení.
  2. Nepůjčujte si peníze na vyplacení exekuce. Pokud nemáte na výběr, pak jedině od rodičů nebo dobrých přátel.
  3. Nevyhrožujte exekutorovi, nenadávejte mu. Nemá to cenu, je na to zvyklý, poslouchá to od rána do večera.
  4. Pokud se objeví u vás doma, nepolemizujte s ním. To, co přišlo k vám domů, je s největší pravděpodobností polovzdělaný primitiv opilý vlastní mocí nad vámi. Budete soptit zlostí, až se vám bude procházet po bytě jako pán a posmívat se vám, ale pokud se s ním budete prát, odskáčete si to vy.
  5. Pokud ten dluh způsobila vaše žena, která kdysi ztratila občanku, nebijte ji za to, neřvěte na ni, nevyhazujte ji z domova. Nejspíš je na tom teď psychicky ještě hůř než vy.
  6. Nečekejte, že najdete pochopení u přátel. Pokud se jim svěříte, řeknou vám, že jezdit na černo se přece jenom nemá, a přestanou se s vámi stýkat. Pochopte, oni nechtějí žít ve strachu, že se jim to stane také. Nechtějí, aby jim to pohled na vás připomínal. Nechtějí, aby jim vaše neštěstí kazilo radost ze života. Raději si řeknou, že si za to můžete sami, kdežto oni jsou poctiví a slušní, a tedy se jim to nestane. Nebo si začnou myslet, že jste v minulém životě něco hodně podělali.
  7. Nemyslete si, že když se vám podaří doplatit vaši první exekuci, že to máte za sebou. Pokud jste zaplatili bez odporu a rychle, pro exekutora je to signál, že máte peníze, a tak vám při příští příležitosti v nákladech exekuce započítá pětkrát služební cestu do Olomouce.
  8. Nechoďte do bezplatné právní poradny, kterou zřídila Exekutorská komora. Právnické ucho, které tam bude sedět, je tam pouze proto, aby vám vysvětlilo, že odpor je marný a nezbývá vám, než zaplatit všechno do pětníku a strávit zbytek života ve třasu, kdy na vás zase něco vyletí.

Dobře, takže co tedy dělat?

  1. Smiřte se s tím, že váš život se na čas, na dlouho nebo navždy změní. (Nejhorší bude ten stres. Stres z toho, že kvůli jedné exekuci nezaplatíte plyn a přijde na vás další. Možná se z toho hned tak nevymotáte. Možná se z toho nevymotáte nikdy.)
  2. Najděte firmu nebo instituci (třeba DP), která na vás exekuci poslala, a zjistěte, zda jim nedlužíte ještě další částky. Pokud ano, zaplaťe je hned. Je možné, že už jsou na cestě další exekuce, pokud zaplatíte dříve, než dorazí, máte dobrou šanci, že se vám podaří ty další exekuce zastavit.
  3. Domluvte si splátkový kalendář. Obvykle to jde. Pro exekutora je to pohodlnější než zabavovat vaše staré auto a někde se ho snažit prodat.

Můžete se také zkusit bránit. Ale o tom bude až další pokračování tohoto článku.

Převzato z blogu autora Exekustán

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments