Retro: Jedno malé svědectví o americké zdravotní péči

1. května 2008

Je mi skutečně záhadou, proč chcete v ČR přebírat zrovna americký model zdravotnictví, který funguje pouze pro určitý segment populace. Pokaždé, když se objeví něco nového, je třeba to nastavit tak, aby to vypadalo lákavě, zejména, když se dodají pouze selektivní informace. Nikoho by nemělo překvapovat, že se lidé lákají na nové a neznámé koncepty hmotnými pobídkami.Celých čtyřicet sedm milionů amerických občanů nemá zdravotní pojištění ani preventivní lékařskou péči. Určitě by ji rádi měli, kdyby si ji mohli dovolit. Někteří zaměstnavatelé dokonce přijímají nové lidi s tím, že na zdravotní péči nic nepřispívají a pro čtyřčlennou rodinu je měsíční částka 450 USD příliš vysoká. Jiní zaměstnanci mají větší štěstí, zaměstnavatel přispívá polovinu sumy, ale i ty nejlepší pojišťovny po svých klientech požadují spoluúčast. Její výše se pohybuje v průměru kolem dvaceti procent z každé služby, jak při návštěvě lékaře, při platbě za lék, při hospitalizaci.

Nejhorší je to u chirurgických zákroků, kde se jedná o astronomické sumy, takže zaměstnavatelé zřizují speciální konta pro své zaměstnance, kde si v pravidelných měsíčních intervalech můžete střádat ze svého platu,  pro čtyřčlennou rodinu to dělá kolem 5 – 6 tisíc USD za rok, které si pak můžete v případě nutnosti vyzvednout na zdravotní péči. Pokud však tuto částku v průběhu roku nespotřebujete, propadá a nelze ji převést do dalšího roku.

Jak sleduji debatu o připravovaných reformách v ČR, neobávám se, že vznikne pouze jedna monopolní pojišťovna. Zdravotních pojišťoven bude sice několik, ale všechny budou postupovat podle stejného konceptu. Když uzavíráte v USA pojistku s určitou pojišťovnou, existuje seznam úkonů, které jsou hrazeny. Pokud náhodou onemocníte nemocí, která vyžaduje nákladnou či terminální péči a její léčba není na této listině, máte smůlu. Žádná další pojišťovna vás již nepřijme, protože musíte před podpisem smlouvy pravdivě uvést všechny své diagnózy a průběh svých nemocí od svého narození a v tomto případě se stáváte nepojistitelným, protože se pro novou pojišťovnu stáváte nesmírným rizikem.

Ve Spojených státech existuje tzv. Medical Information Bureau, které shromažďuje veškeré informace o pacientech včetně platu, sociálního zařazení, nemocí všech členů rodiny, údajů o tom, kdy a na jakou nemoc zemřeli vaši prarodiče. V registrech MIB jsou také informace o všech klientech, kteří jsou v procesu uzavírání pojistky. Tyto údaje potom vyhodnocují pomocí metod pojistné matematiky, vyhodnocuje se riziko a určuje se, za jakých finančních a věcných podmínek vás pojistí nebo naopak pojistit odmítnou.

A to není všechno. Zdravotní pojišťovny o svých potenciálních klientech získávají informace také přímo od bezpečnostních orgánů, kteří za peníze rády poskytnou informace o tom, s kým se stýkáte, jestli nemáte záznam v rejstříku trestů, jak vás hodnotí vaši sousedé, kolikrát jste překročili rychlost na dálnici, kolikrát jste byli u soudu apod. Dále mají přístup k informacím z databází lékařů. Pokud výslovně neuvedete, že si nepřejete, aby byly údaje o vás dále předávány, lékaři v tom nic nebrání. On je nakonec placen pojišťovnou a nemá moc na výběr, když na něj dupnou a pohrozí vypovězením smlouvy.

Nemám velké iluze o tom, že by tyto informace nepředávali i tehdy, když s tím vyslovíte nesouhlas. Neustále totiž podepisujeme, že si nepřejeme předávat naše informace dále, např. v bance, přesto nás nepřetržitě kontaktují ostatní instituce, dokonce mají informace, o kterých jsme si mysleli, že jsou soukromé a neprůstřelné. Jak se k nim tyto instituce dostaly? Je to velký kšeft a tyto informace se prodávají. Máte nějakou obranu? Téměř každý den se dozvíte, že celá databáze té či oné banky byla vytunelována, banky hned upozorňují své klienty, tvrdí, že se to vyšetřuje, ale co si na kom vezmete, když vám někdo například ukradne vaše sociální číslo a pak vám udělá sekeru v různých institucích za miliony.

Lidé, kteří přijdou o práci a zdravotní pojištění nemají, dostanou lékařskou péči pouze s tím, že musí dodat o sobě veškeré finanční informace a předem podepíší revers, že náklady uhradí osobně. V případě, že mají nemovitost, dají ji do zástavy, pokud ji již nemají zatíženu hypotékou. Znám případy, kdy lidé museli obnovovat hypotéku, banka si ovšem z insolvenčního rejstříku zjistila, že mají pohledávku za dva dny v nemocnici ve výši 27 000 USD a rozhodla se hypotéku neobnovit. Ten člověk přišel o svůj dům.

A na závěr: Proč si myslíte, že zdravotnictví je jedním z hlavních témat současných primárek? Kdyby bylo funkční, není se o čem bavit.

Jak bude vypadat český model? Zde

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kchodl
kchodl
23. 7. 2015 5:03

Zdravotní systém v USA není zdravotní systém, ale legalizovaný organizovaný zločin.
Článek je starý, z roku 2008, nikdo se podobné zvěrstvo v ČR zavést nechystá. Jen je nutné zavést opatření proti tunelování zdravotnictví přes privátní nemocnice a lékaře, kde je tunel již předkopán legislativně.

aram
aram
23. 7. 2015 6:05

kchodl napsal
Článek je starý, z roku 2008, nikdo se podobné zvěrstvo v ČR zavést nechystá.

Ani nechystal? http://blisty.cz/art/40660.html
Zkuste článek porovnat s dnešní situací
Moje ordinace – existuje
Agel – existuje
a další.
To, že to nedotáhli do konce (zatím) neznamená, že to vzdali.

zajoch
23. 7. 2015 6:17

kchodl napsal Zdravotní systém v USA není zdravotní systém, ale legalizovaný organizovaný zločin. Článek je starý, z roku 2008, nikdo se podobné zvěrstvo v ČR zavést nechystá. Jen je nutné zavést opatření proti tunelování zdravotnictví přes privátní nemocnice a lékaře, kde je tunel již předkopán legislativně. Možná se nyní nikdo nechystá, ale myslím, že je dobré, že Stan připomenul situaci v dřívější době článkem, který napsala před sedmi léty Clair. Nevzpomínáte si na ministry zdravotnictví Julínka a Hegera? To oni podnikali zjevné kroky k doprivatizování zdravotnictví, jestli se nemýlím. A do budoucna? Možná máte informace takové, že dokážete předpovídat, ale… Číst vice »

Sio
Sio
23. 7. 2015 6:44

aram napsal
Ani nechystal? http://blisty.cz/art/40660.html
Zkuste článek porovnat s dnešní situací
Moje ordinace – existuje
Agel – existuje
a další.
To, že to nedotáhli do konce (zatím) neznamená, že to vzdali.

Rozhodně to nevzdali. Jen si všimli, že strana, která tohle chce zavést jde do kopru. Julínkovy reformy se podařilo opozici slušně zúročit. Profitovala ČSSD, dnes by to už mohlo znamenat profit pro komunisty. Lidem došlo, že tady jde o kejhák. Ať udělal Rath cokoli, jeho likvidace byla útokem na udržení status quo ve zdravotnictví. Vždyť za jeho ministrování klesly výdaje na léky! Tohle ti hajzlíci nemohli tolerovat.

mirror
mirror
23. 7. 2015 7:22

Vítám osvětovou činnost OM. Díky paní Clair. Chtělo by to navázat kontakt s panem Jirovcem.

Měl jsem v rukou dopis emigranta z Rakouska z roku asi 1980. Text překypoval nadšením jak si nechali všichni v rodině spravit zuby. Rodina se přestěhovala do USA a teď manželka toho emigranta jezdí zpátky domů pro levnou péči o svoje zuby. V USA by se nedoplatila.

kchodl
kchodl
23. 7. 2015 7:23

Jistě, že to nevzdali, ale nyní jsou bez vlivu, nepodařilo se jim zatím zkorumpovat lékařský stav natolik, aby se každý doktor stal zločincem dobrovolně. I díky Rathovi a jeho působení, ať již předtím v rámci LOKu nebo později, když měl vliv na ministerstvo. Rath na to šel chytře – na začátku odchytl všechny ambiciózní nenažrance, kteří se již viděli jako nová intelektuální šlechta s motýlky, pak se přemístil do vedení idealistů, když nenažrancům típl tunely přes VZP. Proto musel být odstraněn. Faktem je, že nůž do zad mu bodli jeho vlastní z ČSSD, kteří snadno přišli k hotovému předkopanému tunelu… Číst vice »

Béda
23. 7. 2015 7:31

Tento systém je „kouzelný“ v tom, že si nikdo nikdy nemůže být jist, že nějaká lumpárna, podvod, zlodějna je definitivně skončena. Velcí zloději mají „svatou“ trpělivost a sedí na hromadách peněz. Stačí jeden správný moment, loupežníci si nwchají prohlasovat další křivárnu, proběhnou věcně právní převody a šmitec. Každá další lumpárna má své inkubační období, kdy se vytvářejí příznivé podmínky pro její provedení a pak následuje akce. V případě, že se hned nezadaří, upadne do stavu „cystického“ a čeká se na další vhodné období. To všechno je možné jenom proto, že z „cizího“ krev neteče. Důvěřiví lidé se pod hesly, že… Číst vice »

abx
abx
23. 7. 2015 7:54

kchodl napsal
Zdravotní systém v USA není zdravotní systém, ale legalizovaný organizovaný zločin

ked retro, tak retro
***
legalizaciu organizovaneho zlocinu v oblasti zdravotnictva na Slovensko svojho casu vykonal minister Zajac, ktory neskor chcel radit aj Hegrovi, ale ten sa ho rychlo zbavil (svedci o tom, ze Heger nebol uplny hlupak) a posunul ho Kalouskovi. co je typicke pre tychto dobrodruhov v sluzbach financnikov, tak Zajac (povodnym vlastnym menom Wetzler) sam priznava, ze nic z toho co planoval nevyslo – a nechape, ako je to mozne, ako sa to mohlo stat, ved on (Zajac) mal tie najlepsie umysly…
http://zivot.cas.sk/clanok/10469/rudolf-zajac-ako-v-bangladesi-vsetci-by-chceli-mat-vyssie-platy

aram
aram
23. 7. 2015 8:13

Dobře, že byl vzpomenut Rath. Postaral se, aby byla odejita Musílková z čela VZP, na Šnajdra už nedosáhl. Už z vazby poslal do sněmovny ještě návrh zákona o neziskových nemocnicích. z návrhu „Neziskové nemocnice by mohli podle předlohy zakládat stát, kraje, obce i soukromníci. Na řízení by se podílela správní rada. Veškerý zisk takové nemocnice by mohl být využit jen na zajištění její činnosti. Nemocnice by neplatila daně, nemohla by podléhat exekuci a nesměla by také poskytovat úvěry nebo ručení za jiné fyzické nebo právnické osoby. Hospodaření nemocnic by kontroloval zřizovatel a Nejvyšší kontrolní úřad.“ MMch dnes by měl být… Číst vice »

Sio
Sio
23. 7. 2015 13:47

Bohužel, potvrzuje se pravidlo, že pokud náš establishment přes média a soudy po někom jde, tak zcela určitě proto, že vadí řádově větší nepostižitelné kur/vě než je on sám a zřejmě něco udělal pro lidi. To se neodpouští.

Vaska
Vaska
23. 7. 2015 15:06

jo pánové – tomu se říká salámová metoda – tuhle ukrojej malé kolečko salámu jindy zase támhle a než se lidi rozkoukaj tak salám je sežranej (rozuměj rozkradenej)

Dana
Dana
23. 7. 2015 16:04

Clanek je o situaci pred zvolenim Obamy , ten zavedl povinny plan zdravotniho pojisteni. Nevim, kolik lidi si to stejne neplati, nase rodina ma bezplatnou nadstandardni federalni peci zadarmo a tak se nas to netyka.. Americans who make up to 400 percent of the federal poverty level — which works out to be $94,200 for a family of four — are eligible for subsidies that ensure they’ll only pay a certain percentage of their income for a health plan. Using census data on Americans’ income levels, researchers were able to extrapolate how many of them would be paying less than… Číst vice »

Sio
Sio
23. 7. 2015 16:10

Zůstává záhadou, čím se tedy Obama v tom svém obamacare zabýval, když všechno fungovalo a funguje tak skvěle. V dokumentu SICKO jsem viděl od jiného Američana jiné názory.

Dana
Dana
23. 7. 2015 18:06

Copak pisi, ze neco skvele funguje ? Bezplatne zdravotnictvi jako v Kanade nemame, lidi, nebo jejich zamestnavatel musi platit do semi-privatniho zdravotniho pojisteni. . Neplatis, zasij si rozbite koleno sam. Obama se naivne domnival, ze nekteri clenove jeho mensiny prestanou mit duvod plakat, ze nemaji na mesicni pojistovaci poplatky, a tak je holt dotuje. Obamacare je vesnmes jen byrokraticke prerozdelovani socialnich vydaju. Socky stejne bydli zadarmo v socialnim bydleni, , zivi je Food Stamp, u lekare vytahnou kartu Medicaid. . No a jeste prisel B.Obama s jeho programy o socialnim zaclenovani.. Nevim, proc tyhle zivly musi podporovat stredni trida.. Obamacare… Číst vice »

PPK
PPK
23. 7. 2015 23:29

Správný a informačně stále velmi cenný článek paní Clair i po létech. Je zřejmé, že v tomto tématu si pan propagandista Dana už ani dnes příliš rady neví, jak by ten americký systém zdraví pozitivně omluvil, když mezitím bylo natočeno Sicko a bylo prokázáno, že zdravotní péče i v desítky let embargované Kubě je sociálně a kvalitativně nesrovnatelně lepší, než ta selektivní velmocenská péče o vlastní občany v Americe. Jak je vidět, v rasové a sociální oblasti má American Dream své těžce horrorové černé můry pořád. Ostatně, kdyby tu stále mohli vládnout Julínkové, tak by to byl i český oficiální… Číst vice »

Dana
Dana
24. 7. 2015 0:47

Kritika americkeho zdravotnictvi je neustala , no a co. V konecnem vysledku se Kuba opatrne priklani opet ke kapitalistickemu systemu , statisice vysoce tehotnych mexickych zen se s krvacejicima nohama zenou do USA, aby, v tom „hroznem“ systemu mohly porodit a jejich dite se stalo automaticky Americankem. Konecny vysledek je ten, ze se Americane dozivaji vyssiho veku nez treba Rusove, mnozi emigranti jako ja si zde vylecili nemoce zanedbane v jejich starem systemu , Americane jsou sami celkem se zdravotnictvim spokojeni , coz je nejzasadnejsi. Az nebudou , zmeni to. . Vase kunkani na Ameriku bych doporucila pro zdejsi ghetta,… Číst vice »

Alena
Alena
24. 7. 2015 18:30

paní merlin, vyvraťte tento rozhovor výše, vy jste odbornice

peter.
24. 7. 2015 18:38

p.Alena:
Ruku na srdce!Odmietla by ste dať očkovať svoje deti(vnukov)?

Alena
Alena
24. 7. 2015 18:42

to naprosto nechávám na svých dětech, ani je neovlivňuji negativně.
Připadá mi, že člověk si musí vybrat menší zlo, protože současným lékům nevěřím.
Pokud by ovšem můj vnouček byl autista, budu předpokládat, že to má z očkování.Ten dokument na ČT 2 je dosti otřesný

peter.
24. 7. 2015 18:51

Dana napsal
Pokrytec Moore by se mel odstehovat na Kubu

Dana:
Bol som na Kube v 70 -tich rokoch.Som veterinár a teda mám medicínske vzdelanie,čo ma oprávňuje k tomu aby som vedel posúdiť úroveň kubánskej medicíny.Už vtedy bola o mnoho vyspelejšia ako v celej Latinskej Amerike a dnes je na špičkovej svetovej úrovni.Viete,keby som dnes dostal ponuku na povedzme trojtýždňovú dovolenku v rôznych končinách sveta včítane v USA turistických destináciách,tak si vyberiem Kubu.A hneď po nej,by som aspoň raz v živote chcel stráviť aspoň týždeň pri Bajkale.Nie v USA.