Hnutí Duha: Byla uzavřena 200. americká uhelná elektrárna

Tisková zpráva Hnutí DUHA

ČÍSLO TÝDNE: 200. BYLA UZAVŘENA 200. AMERICKÁ UHELNÁ ELEKTRÁRNA. ČISTÉ ZDROJE NAOPAK PŘIBÝVAJÍ

ČR STÁLE ZBYTEČNĚ PÁLÍ UHLÍ NA VÝVOZ ELEKTŘINY

středa 22. července 2015

Ve Spojených státech amerických byla v těchto dnech uzavřena dvoustá uhelná elektrárna z celkového počtu 535, které v zemi ještě před pěti lety fungovaly [1].

Toto omezené spalování uhlí a tedy menší znečištění zajistí, že 60 000 Američanů nebude trpět astmatem a 6 000 unikne infarktu [1]. Zdravotnictví ušetří celkem 4,2 miliardy dolarů.

Emise skleníkových plynů klesnou ročně o 313 milionů tun, což je téměř trojnásobek ročních emisí celé České republiky.

Také u nás je možné zavřít staré uhelné elektrárny, které zbytečně plýtvají uhlím a vyrábějí elektřinu na vývoz [2]. Nižší škody na zdraví a životním prostředí menším spalováním uhlí by snížily o 20 miliard korun ročně státní výdaje, čerpané z daní a zdravotního pojištění, které nyní platí firmy, zaměstnanci i živnostníci [3].

Kvůli jedné ze zastaralých uhelných elektráren (Chvaletice) se dokonce vede debata o limitech těžby hnědého uhlí na velkolomu ČSA. Většinu uhlí z tohoto dolu totiž spotřebuje právě tato elektrárna [4] a způsobuje tak škody za tři miliardy korun ročně.

Spojené státy odstavují uhelné elektrárny i díky obrovské občanské kampani, do níž se zapojily stovky expertů a miliony dobrovolníků [5]. I prezident Obama usiluje o omezení uhelných elektráren. Před rokem spustil zavádění přísnějších pravidel pro uhelné zdroje, což povede k jejich dalšímu zavírání [6].

Studie renomované poradenské společnosti ICF International zjistila, že pokud bude odstavování starých a znečišťujících uhelných elektráren pokračovat, sníží se větší energetickou efektivitou a výstavbou čistých zdrojů elektřiny účty amerických domácností o 13 miliard dolarů a firem dokonce o 24 miliard ročně [7].

Stejná studie zjistila, že investice do energetické efektivity a obnovitelných zdrojů zároveň vytvoří 274 tisíc pracovních míst po celé zemi. Uzavírání uhelných elektráren tak přinese ekonomické oživení tradičně průmyslovým oblastem USA.

Již dnes tvoří většinu nově instalovaných zdrojů elektřiny v USA obnovitelné zdroje. Za 1. čtvrtletí tohoto roku tvořily 75 procent nových zdrojů. Zbytek zajistila nová výroba ze zemního plynu [8].

Uhelné elektrárny zavírají také ve Velké Británii [9] a Německu [10]. Přísné limity začíná zavádět Čína.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Ekologické organizace, miliony dobrovolníků i prezident Obama si dnes připisují úspěch v podobě uzavření dvousté uhelné elektrárny v USA. Díky tomu budou mít americké děti méně astmatických záchvatů, staří lidé menší riziko infarktu, zdravotnictví méně výdajů a domácnosti i firmy nižší účty.“

„Česká vláda by se měla v USA inspirovat a začít se plýtvavých škodlivých elektráren zbavovat. Naopak by měla pomáhat rodinám a obcím, aby si mohly vyrábět čistou místní elektřinu fotovoltaickými panely na střechách či obecními větrnými elektrárnami.“

„Nejisté směřování energetiky symbolizované přetrvávající absencí slíbeného antifosilního zákona vede k tomu, že se řeší absurdní dilema prolomení limitů na velkolomu ČSA, který přitom funguje zejména jako zdroj uhlí pro starou uhelnou elektrárnu Chvaletice, vlastněnou uhlobarony Pavlem Tykačem a Janem Dienstlem.“ 

Poznámky:

[1] http://sierraclub.org/compass/2015/07/beyond-coal-milestone-coal-plant-200-announced-retire

[2] ČR – jako 7. největší světový exportér elektřiny – vyváží 17 TWh elektřiny ročně. Výroba elektráren Počerady, Mělník, Tisová, Hodonín, Dětmarovice a Chvaletice je dohromady 16 TWh.

[3] Měrné externí náklady výroby elektrické energie v uhelných parních elektrárnách v České republice, COŽP, UK Praha: http://cozpserver1n2.jinonice.cuni.cz/wp/12/01.pdf

[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetsinu-uhli-z-velkolomu-csa-polyka-vlastni-elektrarna-uhlobaronu

[5] http://content.sierraclub.org/press-releases/2015/07/united-states-phases-out-200th-coal-plant-momentum-renewable-energy-grows

[6] http://www.wsj.com/articles/epa-power-plant-proposal-will-seek-30-carbon-dioxide-emissions-cut-by-2030-sources-1401650325

[7] NRDC: New Carbon Pollution Standards Can Save Americans $37.4 billion on Electric Bills, Create 274,000 Jobs  http://www.nrdc.org/media/2014/140529.asp

[8] http://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/75-nove-instalovane-kapacity-v-usa-jsou-oze/

[9] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/dalsi-uspesny-rok-britskeho-antifosilniho-zakona-vytlacuje-stare-nepotrebne-uhelne

[10] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-3-nemecka-vlada-dnes-rozhodne-o-omezeni-provozu-uhelnych-elektraren

[11] http://www.chytraenergie.info/index.php/chytra-energie-novinky/dopravafosilni-zdroje/321-bref

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
22. 7. 2015 13:50

Chytrá energie , pokud nenachází v ekonomice žádné uplatnění, mohla by se využít účelně k nahrazení kamionové dopravy železniční dopravou .Nákladní železniční doprava je výdělečná a nevyžaduje stavbu silnic, na kterou nemáme dosud zvládnutou technologii. Železnice ČR naopak jsou pro nákladní dopravu volné, posledních 25 let evropská osobní doprava Českou republiku objíždí. Elektřina by se nemusela vyvážet, vyvážela by se dopravní služba ve formě tranzitní dopravy.

mirror
mirror
22. 7. 2015 14:35

Vzhledem k technické kvalifikaci členů Hnutí Duha bych jim zadarmo poskytl jeden nápad, který zajistí několik grantů z ministerstva životního prostředí. V Itálii je jak známo touto dobou horko. Slunce pálí až to štípe na kůži. Doporučuji jejich teplo pytlovat a posílat do České republiky. Mohly by se také nahřívat cihly, které by se daly v zimě pod peřinou do postele a tak ušetřilo na topení. K úspoře energie a snížení znečistění ovzduší by se mohl obnovit provoz na koněspřežné železnici z Lince do Českých Budějovic. Teplo, jak známo nic neváží (dosaďte do vzorce E=mc^2 a vyjde vám zanedbatelné m),… Číst vice »

Sio
Sio
22. 7. 2015 14:52

Tady se rád přidám. Pálení uhlí v elektrárnách, zvláště hnědého, je pořádné svinstvo. To už raději jaderky. Ještě raději plyn, ale tady jde o vztahy s Ruskem.

humbru
humbru
22. 7. 2015 15:13

Až fosilními zdroji nejvíce plýtvající Američané sníží jejich spotřebu alespoň na Evropskou úroveň, zatleskám. S uhlím je více práce než s ropou a plynem a tak se jim to přestává rentovat.

Béda
22. 7. 2015 15:17

Včera jsem dával odkaz na aktualitu ohledně problémů jedné z největších jaderných elektráren v Evropě, která se nachází na území „demokratické“ Ukrajiny poté co kyjevští antirusky zapálení idioti rozhodli o přechodu ukrajinské energetiky z ruského na americké jaderné palivo.

cnemo
22. 7. 2015 17:57

Sláva souhlasím se Duhatýma:)

Spalovat uhlí pro elektřinu na export je skutečně hovadina!
Chvaletice jsou skutečně na odpis (však to také ČEZ prodal:) A kdyby soudruzi z Duhy věděli, jak to chtějí majitelé „rekonstruovat“ tak by je odvezli do Bohnic a ještě by měli pravdu:)

Zbytek raději nebudu komentovat, abych si to u nich zase nezkazil:)

idiotronic
idiotronic
22. 7. 2015 21:17

cnemo napsal
hvaletice jsou skutečně na odpis

Chvaletice produkují tři metráky rtuti ročně. (zatím přímo do ovzduší) Vesmír 2014