Retro: Jsou oligarchický systém a demokracie slučitelné?

1. 2. 2015

V poslední době se stále častěji setkáváme s informacemi různých katastrofistů, pro účely tohoto článku jim říkejme třeba konspiračních teoretiků (vědců – sociologů, ekonomů, statistiků), kteří se pomocí suchých čísel snaží zdokladovat a dokázat něco, co je v kapitalismu zcela logické a přirozené. Totiž, že kapitalisté dál úspěšně koncentrují ve svých rukou majetek. Někteří z těchto katastrofistů a konspirátorů již dospěli ke konstatování, že největší kapitalisté, pro účely tohoto článku jim říkejme vševlastníci, tedy 1 procento nejúspěšnějších, nejflexibilnějších, nejprogresivnějších, nejdynamičtějších, nejdravějších, „nejinteligentnějších“ … kapitalistů nakupilo ve svých rukou tolik bohatství, kolik má ve svém vlastnictví zbylých 99 % obyvatel planety.  Tato svá tvrzení odvozují ze statistik, které chronologicky zaznamenávají strmý procentuální nárůst zisků  bohatství jednoho procenta vševlastníků za současné stagnace anebo klesajících příjmů (prosím neplést se stoupajícím mírným růstem mediánu nominálních příjmů – na který většina společnosti nedosáhne – který znehodnocuje rostoucí inflace) zbytku kapitalistické společnosti.

Zjednodušeně se dá říct, že ať je konjunktura, stagnace, krize, anebo válka, ať 99 % lidí chudne anebo příjmově stagnuje, 1 % stále bohatne – pomyslné nůžky mezi světem bohatství a chudoby se stále víc rozevírají. Ti nejodvážnější a největší katastrofisté dokonce předpokládají, že když tento trend bude zachován, 1 % vševlastníků časem bude vlastnit díky geniálnímu vynálezu penězoměnců, kterým je ekonomický konstrukt zvaný dluh, násobky majetku zbylých 99 % obyvatel planety, až nakonec budou vlastnit veškerý jejich majetek i potenciální majetek jejich potomstva, který by mohlo svojí prací v budoucnosti vytvořit a získat (viz kupř. v ČR Občanský zákoník po novelizaci, pojednávající o dědičnosti dluhů).

Zkusme nyní přijmout data a tvrzení těchto vědeckých  konspirátorů jako vysoce pravděpodobnou hypotézu a pokusme se zamyslet nad vládou lidu (demokracií) v takovémto ekonomickém systému. V návaznosti na výše řečené si položme otázky:

  1. Může existovat vláda lidu v systému, kde 1 % nejbohatších má v rukou finanční systém – soukromé bankovnictví – přičemž i dočasní zaměstnanci takzvaných centrálních bank států, kteří kontrole a pokynům států nepodléhají, jsou v naprosté většině bývalými a budoucími zaměstnanci (servisními elitami) onoho 1 % vševlastníků?
  2. Může existovat vláda lidu v prostředí, kde vševlastníci (pomyslné 1 %) díky kontrolním balíkům akcií v klíčových podnicích kontrolují ekonomiku států a drží ve svých rukou jejich bankovní konta a dlužní úpisy?
  3. Může existovat vláda lidu v prostředí, kde 1 % vševlastníků drží ve svých rukou „kontrolní balík“ státních dluhopisů?
  4. Může existovat vláda lidu v prostředí, kde 1 % vševlastníků drží ve svých rukou klíčová „mainstreamová“ média, v nichž redaktoři – „hypotekární statusová“ služební elita jednoho procenta – je existenčně závisla na svých zaměstnavatelích i ochočená „veřejnoprávní“ média (skrze reklamní „sponzoring“ na kterém závisí jejich „konkurenceschopnost“ ve srovnání se soukromými médii, zaměstnanost v nich a funkce managementu)?
  5. Může existovat vláda lidu v prostředí, kde si pomyslné 1 % buďto předplácí, kupuje anebo pronajímá celou vládní koalici, kupuje vládní stranu (viz příklady oligarchů Bakaly a Babiše v ČR) anebo drží ve svých rukou volební dluhopisy klíčových politických stran, či kupuje po volbách klíčové poslance – „jazýčky“ na politických vahách? Komu asi budou sloužit politici v takovémto prostředí? Všemu lidu, tedy svým voličům, anebo onomu pomyslnému 1 %?
  6. Čí zájmy bude vyjadřovat zákonodárství (zákony), daňové předpisy, bezpečnostní předpisy, zahraniční politika, finanční předpisy, obchodní předpisy, pravidla v oblasti bankovnictví, exekucí… v takovém prostředí? Všeho lidu, anebo spíš onoho 1 % vševlastníků?
  7. Komu vyhovují „války za demokracii“, tj. vývoz vlastní ideologie a buržoaznědemokratické revoluce, podpora terorismu a následné vlny migrace, sebevražedné sankce, „vaření žáby“, rozeštvávání formou konfliktů, multikulturalismu, genderismu, podpory nacismu … a pak následné oklešťování občanských práv, posilování sledování, zavádění NWO (TTIP a pod.)?
  8. Odkud pramení veškerá moc (včetně té politické) onoho 1 % v tzv. buržoazní demokracii? Co ji udržuje a generuje, co ji podmiňuje a bez čeho je nemyslitelná?

Ať si každý, kdo dočetl tento text až sem, zkusí podle svých zkušeností v duchu udělat malou bilanci reality, která nás obklopuje v každé ze zmíněných oblastí a zodpovědět položené otázky.

5 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
7. 2. 2022 16:15

Právě jsem v hospodě způsobil skandál, když tu nějaký debil vykládal, že je přihlášen na prvního boostra. To byla síla. A hospoda mlčela. Jak to vždycky dělá uvědomělý občan.
Oligarchové boostrace žijí. Ale už dost chciple.
Na konci podvodu už debil odmítá výsledek. Jen tak na okraj: Pro některé je čočka čímsi jako komunikací s okolím nebo coklem partnerem. Tak to se JIM fuck povedlo.