Retro: Kam až se lze prolhat

14. 2. 2015
WP Clipart

Prezidenti lžou nebo udělují nepochopitelné amnestie, historici zamlčují nepohodlná fakta a vyzdvihují ta marginální. Nedůvěra ve slovo je předzvěstí krachu systému, v němž se pohybujeme.


Miloš Zeman je zase „propírán“ na titulních stranách našich deníků i v televizních novinách. Ve svém projevu k výročí osvobození Osvětimi najdete zde prý nehorázně lhal. Podle historika Petra Zídka nám nehrozí ani tak Zemanem v projevu avizovaný superholokaust z Islámského státu jako spíše superdebilita z Hradu, viz zde. Proč to všechno? Zeman osočil ze selhání tváří v tvář fašismu a nacismu některé intelektuály, z nichž jmenoval novináře Ferdinanda Peroutku, ministerského předsedu Winstona Churchilla a nositele Nobelovy ceny Knuta Hamsuna, přičemž tato tvrzení jsou více než problematická. Historik a novinář Zídek se diví, proč Zemanovi někdo projevy nekoriguje? Odpověď se sama nabízí. Protože tyto polopravdy a vyložené lži poutají pozornost. A o to jde. Kdyby Zeman pronesl korektní projev, nikdo by si jej nevšiml. Metoda takového lhaní je zřejmě Miloši Zemanovi vlastní. Můžeme si jí všimnout již v projevu v revolučních dnech roku 1989 kdy vysypal na nadšené publikum několik statistických dat o zaostalosti tehdejšího Československa, klikněte na zdroj zde.

Československo se za posledních dvacet let ocitlo z 22. na 72. místě ve světě pokud jde o podíl výdajů na vzdělání na národním důchodu ….takže jsme na 49. místě na světě, dokonce nás předstihuje Nepál se 7 %. Máme největší úmrtnost dospělé populace v Evropě…

Později Miloš Zeman přiznal, že si čísla vymyslel, aby připoutal pozornost. Co na tom. Lež splnila svůj účel a Zeman šel do televize. A jak se říká: „Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“. I ono Masarykovo „nebát se a nekrást“ se změnilo zejména v devadesátých letech minulého století na oficiální privatizačně neoliberální „nebát se a nakrást“.

Tenkrát se to líbilo, dnes se to už nelíbí. A tak je to se vším. Když vyhrávají „naši“, na prostředky se nehledí. Když nefér hrají ti druzí, spustí se pokřik. Argumenty již příliš neplatí, informace na sebe štěkáme. Zemanovi se hodil Peroutka, tak jej použil. Co mu záleží na nějakém novináři a vězni koncentračního tábora Peroutkovi, který navíc dávno nežije? Ani trochu více, než intelektuálům z pražské kavárny a editorům České televize na žijícím prezidentu Zemanovi.

Lež a pravda ztrácejí smysl, slova jsou používána jen jako zbraně. Prezident úmyslně pronese lež, aby připoutal pozornost. Dostane se mu rozhořčené odpovědi, která ovšem fakta posune zase tak trochu na druhou stranu, protože Peroutkovy články po Mnichovu skutečně nesnesou dnešní měřítko. Dnes by za takové texty, které vyšly v Peroutkově Přítomnosti v roce 1939 bylo vězení. Podívejte se na jeho texty do archivu Přítomnosti. Tehdejší texty a projevy jsou jistě hodny historického zkoumání, nicméně v dnešní atmosféře jsou výstupy z takového bádání velmi problematické. Žijeme v období nedůvěry v nikoho a nic, pokud se ovšem našim intelektuálům nenabídne „kníže, co má k lidu blíže“. Prezidenti lžou nebo udělují nepochopitelné amnestie, historici zamlčují nepohodlná fakta a vyzdvihují ta marginální. To má samozřejmě následky.

Nejde tu už jen o nějakou pohodlnou lež o nějaký omyl a jednotlivá nedopatření, jde o podřezávání větve, na které všichni sedíme. Kolik ještě zbývá? Zafouká vítr a bác. Kdoví, kam až spadneme, a koho a jak to bude bolet. Taková nedůvěra je totiž předzvěstí krachu systému, v němž se pohybujeme. Ten se může rozložit jako domeček z karet, a už jsme to jednou sami zažili.

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hudryperman
Hudryperman
23. 2. 2022 12:43

Celá operace „covid“ je jedna lež za druhou a je jen málo těch,kdo svým slabým hláskem volají,že král je nahý.Každý běžný Čech a Češka měli za ty dva roky mnoho příležitostí se od odvážných a skutečných vědoucích odborníků na medicínu dovědět,že vše co píší nebo promítají mainstreamová media o covidu,rouškách,lockdownech a hlavně očkování není nic jiného,než jen lži šířené s temnými motivy a popírajícími vše,čeho medicína až donedávna dosáhla.Z uvedené skupiny nutno vyjmout děti a teenagery,protože zlo na nich páchané je věcí takových dobráků,jako je nomen omen Válek od slova válka,či naprosto nekompetentních sdružení rodičů a přátel školy.Stupidita je ještě… Číst vice »

Irena
23. 2. 2022 13:56

Nabízí se zákonitá otázka – kde byli všichni ti političtí činitelé posledních osm let, kdy kyjevský režim, který se dostal k moci v důsledku státního převratu a vedl proti svým občanům kárnou vojenskou operaci, při níž zahynulo čtrnáct tisíc civilistů, kdy docházelo k hrubému porušování minského „Komplexu opatření“ tím, že proti Donbasu byla uvalena tvrdá dopravní a ekonomická blokáda, zastaveny výplaty důchodů a sociálních dávek jeho obyvatelům, které V. Zelenskij nazýval „individui“ a nabízel jim, aby odešli z Ukrajiny. Takové kroky mají všechny znaky genocidy. Po celé ty roky měl generální tajemník OSN požadovat, aby Kyjev plnil Minské dohody, a… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Irena
23. 2. 2022 17:18

Dobré prohlášení. Generální tajemník OSN a další „významní“ činitelé tohle sice dobře vědí, ale zaprvé neškodí jim to předhodit takovým způsobem ze kterého je jasné, že Rusko paty nesrazí, a zadruhé připomenout tyto skutečnosti širší veřejnosti. Vsadila bych se například, že velmi mnoho lidí u nás ani netuší, že Ukrajina „ušetřila“ na těchto územích tím, že už léta nevyplácí prý „svým“ občanům důchody, ani jiné sociální dávky. Nemluvě o masakrech v Oděse i jinde, kde těmto občanům názorně předvedla, jakým způsobem se k nim hodlá chovat. A jak to také mají vědět, když naši komentátoři razí zásadu, že o čem… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Bety
23. 2. 2022 17:24

Špatně jsem se vyjádřila – ne o čem se nemluví, ale o čem naši komentátoři nemluví, protože páníček naší kolonie by se zlobil, a oni by přišli o dobré fleky placené ovšem z našich daní.