Retro: Kauza WikiLeaks – páka na regulaci internetu?

11. 12. 2010

Zavedou nám „řidičák“ na internet? Otázka nezní zda, ale kdy…

Vlastně je jedno, jestli jsou Assange a Manning odbojáři a zveřejnění amerických depeší, které připravili, je aktem občanské revolty (či informačního anarchismu), nebo se jedná o variaci na zapálení Reichstagu, jejímž cílem je výroba souhlasu s restrikcí svobody slova, obojí může snadno vyústit do volání po regulaci přístupu k internetu a jeho využití.

A nebude to ani tak kvůli vyzrazeným depeším, na které se dříve nebo později buď zapomene, nebo je přehluší další skandály, jako kvůli relativní úspěšnosti, s níž Assangeho mstitelé z řad hackerů zasahují proti serverům společností, které WikiLeaks podle jejich názoru poškodily. V případě hacknuté webové prezentace jde „jen“ o ostudu, ale podařilo-li by se paralyzovat servery například takového Amazonu, jednalo by se už o přímé hospodářské škody.

A to korporace určitě nebudou chtít riskovat. Návrh na omezení přístupu k internetu a jeho využívání proto na sebe nedá pravděpodobně dlouho čekat. A ve hře nemusí být nic menšího, než plány, které se již objevily ve Francii v souvislosti s tažením proti pirátskému (zejména audiovizuálnímu) obsahu: obdoba řidičských oprávnění pro internet, kdy by se každá fyzická osoba mohla k internetu připojit pouze pod svým individuálním účtem. Samozřejmostí je kompletní monitoring jejích aktivit na síti, a pokud by byly vyhodnoceny jako závadové (stahování nevhodného obsahu, návštěva nevhodných stránek, nahrávání nevhodného obsahu), byl by jí vysloven zákaz přístupu na internet (zabaven „řidičský průkaz“) a účet uzamčen.

Příslušné rozhodnutí by nemusel ani přijímat žádný správní úřad, nebo dokonce soud, čímž by odpadla nutnost prokazování a zdůvodňování, ale dalo by se realizovat v rámci smluvního vztahu mezi dotyčnou osobou a poskytovatelem připojení. Pro zvýšení efektivity budou zavedeny registry závadových osob podobné dnešním registrům dlužníků.

Porušení zákazu používání internetu by pak bylo hodnoceno jako trestný čin ekvivalentní maření úředního rozhodnutí.

Něco podobného nás asi dříve či později stejně nemine, ale kauza WikiLeaks může vývoj podstatně uspíšit. Internet samozřejmě zůstane a na první pohled bude i svobodný, protože přílišné restrikce by snižovaly zisky z poskytování připojení a obsahu, jen to bude svoboda řízená a podchycená, která nebude škodit zájmům mocných.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vlastimil
Vlastimil
11. 12. 2017 14:58

Postupným tlakem na lidi se objeví jiná síť a nějaký internet skončí jako tiskoviny.
Akce a reakce. To je přírodní zákon, ten se okecat nedá. Podívejte se na televize. Zválcovaly rozhlas a to podstatně. Ale kdo se na ně dívá? Neustálým opakováním zdevastovaly samy sebe. Osobně si nedám kazit sledování reklam filmovými vstupy, byť klasickými. Tuhle mi dávali reklamu na uzenáče a do toho kus filmu s Gabenem. No není to zvrhlost? :-)!

idiotronic
12. 12. 2017 2:11

Podobné regulaci podléhal za normalizace například telefon Na přidělení telefonní přípojky se čekalo celá léta a zaměstnanci spojů byli i příslušně indoktrinováni: ,,Na Slovanech? Tam se nedočkáte telefonu ani za deset let!“
Stalo se v Plzni L.P. 1992. Za dva roky zvonili zaměstnanci Telecomu a nabízeli instalaci přípojky jen tak, zadarmo, pro případ, že by někdo v budoucnu (to už jsem měl dvě mobilní čísla) chtěl někdo pevnou linku. Pochopili, že přechodem na mobilní telefon mohou přijít o chleba. Podle oficiálních statistik jsme měli na obyvatele méně telefonních přípojek, než Bulharsko. Tehdy regulace padla.

senil
senil
12. 12. 2017 4:25

Ach jo. Tlak neomarxistů se stupňuje na všech frontách. Regulace internetu, Inkluze ve školství, tlak na masovou migraci, tlak korporací jako facebook a google na cenzuru, vnucování multikulti a lgbt supermarkety… Musíme se bránit, jinak je s námi konec.
http://www.epshark.cz/clanek/232/tlak-progesivisticke-levice-graduje