Retro: Kdo jsou přátelé lidu a jak bojují proti sociálním demokratům

3. 9. 2013

Moderní západní levice dávno odbourává takové pozůstatky rudého teroru, jako je zákoník práce, veřejná zdravotní péče nebo bezplatné školství. Cítíte při těch slovech svědění? Dávejte pozor, možná vás právě omotává ostnatý drát.

Moderního levicového politika nemůžete oslnit luxusem, protože v něm vyrostl. Zato jeho východní protipól v přepychu stráví nanejvýš prodloužený víkend o líbánkách, a i na to si musí od západních přátel půjčit. Ani tu blonďatou nevěstu nedostane bez hypotéky. Západní levicový politik vyhraje soud nad novináři, kteří si dovolí napsat o jeho vlasech, že jsou obarvené. U jeho postkomunistického obdivovatele si toho nikdo nevšimne.

Moderní západní levice není populistická, neprosazuje referenda k složitým otázkám, kterým volič nemůže rozumět: americká vojenská základna, vstup do vojenského paktu, bombardování bývalých přátel nebo dokonce výše daní. Vždyť volič někdy ani správně neporozumí, proč volit moderní levici. Ve stále ještě nedokonalé demokracii – která je nejlepším z nejhorších vesmírů, ačkoli se přes nepřetržité sebezdokonalování ideálu dokonalosti spíše vzdaluje – je takový volič vystaven rizikovému vlivu nesystémových svůdců, extrémistů a demagogů, kteří vůči nedokonalostem demokracie necítí žádnou odpovědnost. A kde nepomůžou přátelé, nastupuje hygiena, chirurgie a možná i mezinárodní společenství.

Celý článek najdete na A2larm.cz

3.5 6 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
1. 11. 2020 12:25

Doporučuji všem knihu Jana Kellera – „Společnost věčného mládí“.

Nečte se to moc dobře už pro poměrně odborné pojetí knihy, a ani z dúvodu nutnosti si poněkud poupravit pohled na „levici“ a její protagonisty, a to už od těch krásných 60. roků až do současnosti.

Klidně mě můžete mínusovat, ale autora knihy lze jen těžko podezírat z neznalosti, nebo pravicové předpojatosti.

Last edited 6 měsíců před by Gatta
orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
1. 11. 2020 13:59

Ach ano, hlasování začíná překvapovat i jinde. A to hodně. Do mínusu. Dobře míněné příspěvky. .. A už mám zase aforismus.
Jenže ono nejde o jejich obsah … a vo tom je. Leckdy to připomíná učivo ve škole. Text lze přečíst, ale když má někdo sdělit, o čem to je, tak to může být problém. A není to v rovině mušky jenom zlaté a básníkových kolenou … jaký je výklad básně? Protože básníci básní a vykladači vykládají, přičemž vykradači vykrádají. Klidně i nesmysly.