Retro: Naše hodnoty

Bude mi sedmdesát, dodělávám a nestačím se divit. Přičítám to senilitě stáří. Byl jsem například na přednášce o zlém komunismu, a jak říkám, nestačil jsem se ve své stařecké demenci divit tomu, co nám to tam navykládal nějaký dvacetiletý lektor.

Netušil jsem, jak byl ten komunismus špatný a zlý. Když v něčem žijete, tak o tom nemáte to správné ponětí. Získáte jej teprve až s odstupem času od těch, kteří to nezažili. Je to podobné jako u soudu, kde vás soudí soudce, který souzený zločin nevykonal. Ten má o zločinu jistě to nejlepší ponětí. Stejně tak nevíme, jak je skvělá ta svoboda a demokracie, když ji právě prožíváme. Máte se na co těšit, vy mladí, kteří se dožijete jejích konců. To budete čubrnět, jak jste nevěděli, v čem jste žili.

Vůbec jsem nevěděl, jak byl ten reálný socialismus odporný, hnusný a špatný. Z těch socialistických filmů, které pořád všude vysílají v televizi, se to vůbec nedozvíte. Jak moc byl špatný socialismus, jsem nezjistil, ačkoliv jsem byl nespravedlivě odsouzen, naší velkostatkářské rodině sebrali majetek (jednu krávu a žebřiňák), nemohl jsem studovat a nebyl jsem v KSČ a jiných komunistických organizacích. Z toho všeho je vidět, že jsem byl pěkně hloupý, a proto jsem také nemohl správně pochopit ty strašné zločiny a závady socialismu. Proto jsem se nechtěl politicky angažovat do jeho budování a trpěl diktaturou (tomu) proletariátu.

Teď, jak na nás táhnou ty hordy fanatických musulmanů a teroristů, tak se pořád mluví o tom, že bychom měli chránit naše hodnoty. Jsem rozhodně pro, abychom je chránili. Jen si občas lámu hlavu, které to jsou, ty hodnoty. Sám žádné hodnoty v bance ani ve slamníku nemám. Mám jenom dnu, revma a umělé zuby, které na noc vyndávám z huby. S bezprizorním nezaměstnaným synem žiji v podnájmu, který sežere celý důchod. A tak vybírám popelnice a v hospodě myji nádobí. Žiji si jako na zámku. Nejsem na hodnoty náročný, a tak si chválím.

Televizi nemám. Jen když si přivydělávám v hospodě tím mytím nádobí, tak se na ni sem tam pohlédnu. Pak mám možnost sledovat ty naše hodnoty, které máme bránit. Jinak nemám čas je hledat. Blaží mne, že žijeme ve vyspělé demokracii, neboť máme svobodu, možnosti a pozitivní myšlení. Již se nemusíme nijak omezovat. Jde o hodnoty.

Například, tuhle jsem v té hospodě sledoval ty hodnoty v televizi. Jeden velice známý lékař tam odpoledne dětem doporučoval přípravek na erekci. Oblažilo mne, jak ta lékařská věda velice pokročila. Za nás, když jsme byli mladí, jsme žádné přípravky na topoření údu nepotřebovali. Byli jsme zaostalí. Vědecký pokrok nás nezajímal.

Když jsem včera večer po práci opouštěl hospodu, zakopl jsem na ulici o jednu slušně vypadající, pomočenou, zlitou a zfetovanou dívku. Ležela bezvládná na zemi. Kalhoty měla napůl stažené z potetovaného zadku. Jedno prso měla obnažené a ksichtem se válela ve zvratcích. Přicházející a odcházející hosté ji poklidným tempem demokracie překračovali.

Nedovedu si představit, že by naše dívky a ženy musely chodit po ulicích zahalené, nemohly se válet ve zvratcích na ulici, anebo si na koupališti nemohly sundat všechny díly plavek a opalovat si své vyholené a ocvočkované přirození. Vždyť by to byla naprostá totalita. Co by to bylo za hodnoty, za svobodu a demokracii, kdyby naši lékaři nemohli našim dětem v televizi prodávat přípravky na erekci? Přece byste nechtěli, aby se ti zlí komunisté vrátili, a aby vám zase zauzlovali vaše ohanbí.

4.9 47 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
29. 12. 2022 16:21

Ono těm mladým pomáhá i dost starých – asi pro pocit zvýšení vlastní důležitosti. Jako jedna dáma, která mi v roce 68 vykládala, že jejich rodina vlastnila 40 krav a zlato maminka musela před komunisty schovat do stodoly – abych se po dlouhých letech čirou náhodou dozvěděla, že kráva byla jedna a zlato měli jedině ve snubních prstýncích. Tenkrát se vůbec dost lidí začalo chlubit tím, že pocházejí z „lepších“ rodin a i proto si myslím, že to byla taková „generálka“ na osmdesátýdevátý. Ostatně ať už komunistům vyčítají cokoli, nelhali. Otevřeně řekli, že se jedná o diktaturu proletariátu (což pochopitelně… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  Bety
30. 12. 2022 15:00

A pak je tu ještě hodnota zvaná vzdělání.

V dlouhých třiceti létech ještě do dnesška od některých diskutujících zaznívá, jak kvůli svému demokratickému smýšlení až do konce té tvrdé totality nesměli studovat, aby hned ve druhé větě dodali, že byli tak hrdí a ten marxismus leninismus studovat vždycky odmítali.Tak už tenkrát neskutečně trpěli dokud je konečně neosvobodila ta správná revoluce

Jen tím dnes tak snadno dosažitelným titulem je pravda a láska zapomněla odškodnit.

zart
zart
Reply to  Alva
31. 12. 2022 8:44

Pravda a láska lidi zpitoměla. Jako zuřivý bývalý antikomunista, tj. osoba nesympatizující s kariérními, hloupými a pokryteckými komunisty (kolaboranty a oportunisty), jsem vlastně starému režimu vděčný. Donutil mne abych jako Maxim Gokrkij studoval „moje univerzity“.Kdo chce skutečně studovat, nepůjde přece do školy, kde mu to studium příšerně otráví. Tím, že nám nenapravitelným lumpům ti zlí „komunisté“ nedovolili studovat, mnohé z nás donutili studovat. Avšak, jak mnohý příklad známe, vůl zůstane volem, pařez pařezem…

Alva
Alva
Reply to  zart
31. 12. 2022 12:50

Ono takovým šlo stejně jen o titul, ne o vědomosti. :-)
Máte pravdu – komu šlo o vzdělání, ten si cestu a způsob našel a nepotřeboval k tomnu mít potvrzení ve formě titulu.

zart
zart
Reply to  Bety
31. 12. 2022 8:58

Jistě. Diktatura proletariátu – napřed toho proletariátu, a potom tomu proletariátu. Určitě souhlasíte. Jenomže soudruzi kapitalisté se poučili. Buržoazie díky vědeckotechnickému pokroku a přestěhování tovární výroby do Asie, zlikvidovala ve „vyspělých demokraciích“ klasický proletariát, a tak jí žádná proletářská revoluce nehrozí. Zůstala nepřiměřeně zbytnělá a zbytečná tzv. střední třída, maloměšťáci a maloburžoazní ksindl, která jako lepivé bláto či mrva na botách buržoazie rozhodně postrádá jakékoliv třídní napětí, avantgardní nadšení a revoluční charakter, a pouze skuhá a doprošuje se drobných hospodářských ústupků u vládnoudí třídy, která logicky snižuje její stavy – což je současnost, kterou prožíváme. Maloburžoazie je mentálně zaostalý a… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
30. 12. 2022 11:07

Přemýšlejte, vnoučci, přemýšlejte o těch hodnotách… Váš děda a vaše bába, stejně jako já, zásluhou vás mladých budou mít v nejbližších letech hluboko do peněženek. Po prvních náznacích je jasné, že jim nebude v plné výši valorizován důchod, že začnou více platit za potraviny vlivem zvýšení DPH a zvýší se jim poplatky u lékaře, v nemocnici, ceny za léky, dále nájmy a kdoví co ještě, aby se naplnila prázdná státní kasa. Ta kasa, kterou rozkradli tuneláři, zloději a vyvezli ji do daňových rájů, či jinak zašantročili. Umožnili jim to provést i vaši dnešní obdivovaní, včetně Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga, Petra… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  Botičky od Diora
30. 12. 2022 15:25

Výborné shrnutí.

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Alva
30. 12. 2022 16:53

Ještě v tom shrnutí chybí taková maličkost. Zatím ji zřejmě berou vážně mladí Poláci,kteří houfně opouštějí ojčiznu,protože vědí co za šílence mají ve vládě
a nechce se jim umírat v zákopech.Takže si můžeme to shrnutí doplnit o :
Rozsiahle prípravy na mobilizáciu Čechov a Slovákov pokračujúMožno se dočíst na dnešním cz24.news

Alva
Alva
Reply to  Hudryperman
31. 12. 2022 4:49

Už jsem taky něco podobného našla. Ono popsat všechny nuance současnosti, kdy i z nenápadné maličkosti se nakonec může vyklubat průšvih, se dnes vyloučit nedá. Např. nestačí, že vládní rétorikou se ČR zařadila po bok USA mezi smrtelné nepřátele Ruska, tedy jednoznačně „bojuje za trvalý mír trvalou válkou“, ale ještě to vykřikuje do světa a vyloženě „strouhá mrkvičku“ Putinovi. Jak hrdinské. A stačilo jen trochu slušnosti a diplomacie. „Česká iniciativa Dárek pro Putina shromáždila za rekordních 50 dnů na 90 milionů korun. Na Ukrajinu díky tomu odjede patnáct kulometů umístěných na terénních autech“ https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ukrajinci-diky-rekordne-rychle-ceske-sbirce-ziskaji-genialni-zbran-na-drony-222174# Kdo přispěl jsem ani nehledala. Možná ty peníze… Číst vice »

zart
zart
Reply to  Alva
31. 12. 2022 8:48

Popisovat a vysvětlovat všechny nuance a maličkosti je nutné blbcům, kteří je stejně nijak nepochopí. Mluvím z učitelské praxe. Nehádám z vody.

zart
zart
Reply to  Hudryperman
31. 12. 2022 8:47

Utíkat před mobilizací není možná úplně dobré. Není lepší se nechat vycvičit, připravit a ozbrojit proti nepříteli? Což jsme zapomněli na příklady z I. světové války…(Prosím domyslet.)

Alva
Alva
Reply to  zart
31. 12. 2022 12:59

Možná i to bude úplně zbytečné. Nová doba si žádá nové přístupy. :-)

Rakouská ministryně obrany Klaudia Tannerová včera (29.12) oznámila, že už není otázka, zda Putin zaútočí, ale, kdy Putin zaútočí. A ihned vydala rozkazy, aby se rakouská armáda začala opevňovat ve 100 soběstačných kasárnách (self-sufficient barracks), ve kterých by vojáci se zásobami vydrželi vzdorovat následkům útoku nejméně dva týdny. A dalších 12 kasáren nařídila ihned přebudovat na bezpečné úkryty (Sicherheitsinseln) pro civilní pomocníky (Helfer), a příslušníky pořádkových sil (Ordungkräfte)!
https://www.michalapetr.com/map-1554-rusko-zautoci-na-rakousko-oznamila-vcera-rakouska-ministryne-obrany-a-vydala-rozkazy-k-priprave-obrany-alpske-pevnosti/

A civilisti ať si poradí, jak umějí – stejně pořád vládu něčím otravují a jen vznášejí požadavky.

no one
no one
30. 12. 2022 11:17

Všem zdejším přeji pohodový a bezproblémový rok 2023. A vzhledem k tomu, že začátek příštího roku bude u nás ve znamení prezidentských voleb, neodpustím si jeden postřeh, se kterým zde mnozí nejspíš nebudou souhlasit. Jde o to, že se mezi kandidáty odkrývá tzv. hurá „patriot“ a není jím nikdo jiný než Bašta. Proč si to myslím? Na základě těchto odkazů (zde a zde). Těmito prohlášeními Bašta vlastně řekl, že když neuspěje on (a nalijme si čistého vína, on nemá sebemenší šanci uspět), tak nepřímo podpoří Nerudovou nebo generála Pavla. A ač si o Babišovi můžeme myslet cokoliv s vědomím toho,… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  no one
31. 12. 2022 4:50

Taky se mi zdá, že po „odstranění“ J. Skály a A. Vitáskové jiná volba není.

Bety
Bety
Reply to  Alva
31. 12. 2022 8:00

No já nevím. Zase je to volba mezi špatným a ještě horším. Navíc vzhledem
k tomu, že žijeme v počítačovém věku nějak se mi těm volbám nechce věřit.

jb
jb
Reply to  no one
31. 12. 2022 14:56

Retro: Naše hodnoty Vladimir Vladimirovič Putin poprvé pronesl novoroční projev ne na pozadí Kremlu – tradiční projev pronesl ruský vůdce obklopený armádou. https://www.vesti.ru/article/3128624 (vnořené video) + stroj. překlad: Rok 2022 byl rokem obtížných a nezbytných rozhodnutí, nejdůležitějších kroků k plnému získání ruské suverenity a úplné konsolidaci naší společnosti, zdůraznil prezident. Tento rok se stal hranicí, na které jsou položeny základy naší skutečné nezávislosti. „To je to, za co dnes bojujeme,“ řekl Putin a zdůraznil, že suverenita naší země závisí na naší síle a vůli. Západ lhal o míru a připravoval se na agresi, kterou dnes bez váhání přiznává. A Ukrajina… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by jb
jb
jb
Reply to  jb
31. 12. 2022 15:26

 ne na pozadí Kremlu – tradiční projev pronesl ruský vůdce obklopený armádou.

Generál Surovikin, dnes obdržel státní vyznamenání.
Řád svatého Jiří III. stupně.

Řád mu byl udělen za „odvahu, statečnost a obětavost při výkonu vojenské povinnosti“. „Sloužím Rusku!“ řekl generál.
https://www.rbc.ru/politics/31/12/2022/63b035629a79475d6b310ccc?ysclid=lcc39xpo3i746778951

zart
zart
31. 12. 2022 9:00

Přeji všem na OMu šťastný nový rok 2023, víru a naději, že se poměry výrazně zlepší v prospěch nás obyčejných lidí!

Alva
Alva
Reply to  zart
31. 12. 2022 17:27

Připojuji se k vašemu přání a přidávám pro všechny ještě „dárek“, který se mi ale zdá až tak moc optimistický, že bych snad i radila k opatrnosti. Začátek připomíná humoristický silvestrovský klip, pokračování už vyznívá jinak . „O letošních vánocích se ve Washingtonu strašně vyděsili, co že se to ve světě děje; a jak to, že je nikdo nežádá o souhlas, aby mohl uzavřít mír! A tak hned 25. prosince zrána nechali probudit ministra zahraničí Blinkena, a poslali ho do světa vyzvídat! Blinken proto zatelefonoval svému čínskému protějšku Wang Yi, a snažil se ho výhružkami donutit, aby Američanům prozradil, na… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by Alva
Alva
Alva
Reply to  Alva
1. 1. 2023 4:17

A hned po dárku optimistickém další, tentokrát „studená sprcha“ – tak to s tím „otužováním“ vláda zas přehánět nemusí.

Do nového roku s novým dluhem. .
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-vlada-chce-od-unie-pujcku-az-150-miliard-40418732#
„Vláda se má v únoru rozhodnout, zda si za výhodných podmínek půjčí od Evropské komise (EK). Podle informací Práva jsou tomu ministři nakloněni a výše případného úvěru by se měla pohybovat v rozmezí 100 až 150 miliard korun. Komise přitom Česku nabízí až 350 miliard Kč“.

Ale nám stačí necelá polovina. Co že je vláda najednou tak šetrná?

Bety
Bety
Reply to  Alva
1. 1. 2023 8:57

„Ale nám stačí necelá polovina. Co že je vláda najednou tak šetrná?“
Možná, že je výše těch dluhů přece jen začala trochu děsit?
Nebo že by ty dluhy začínaly být překážkou našeho začlenění
do německé Říše?
Omlouvám se za svou jedovatost.

Alva
Alva
Reply to  Bety
1. 1. 2023 9:58

Žádnou jsem nezaregistrovala.
Pro naši vládu je každá téměř lichotka.:-)

Last edited 1 měsíc před by Alva
PPK
PPK
Reply to  Bety
1. 1. 2023 17:46

Šetrnost Fialovy vlády:
MAP 1538 Česká i Slovenská vláda se zaručily za dluhy Ukrajiny u bankéřů! Co z toho plyne? 14 prosince, 2022

https://www.michalapetr.com/map-1538-ceska-i-slovenska-vlada-se-zarucily-za-dluhy-ukrajiny-u-bankeru-co-z-toho-plyne/

Alva
Alva
Reply to  PPK
1. 1. 2023 18:44

Četla jsem a pěkně mě to vytočilo. A v médiích žádná reakce, možná o tom ani nevědí – naši „psi hlídající demokracii“. :-(

Aspoň že v Parlamentu zazněla otevřená kritika vlády – i když po ní to steče jak voda po skle a pojede se dál ve stejných kolejích.
https://www.youtube.com/watch?v=__ga4PdRTws

Alva
Alva
Reply to  Alva
1. 1. 2023 18:50

PS: Video ze září, ale stále aktuální. A „národ“? NIC.

Last edited 1 měsíc před by Alva