Retro: Návrh důchodové reformy zavání hyenismem

16. 2. 2011

Hlasy, že tento stát se chová nemravně, už zaznívají delší dobu. Chová se nemravně k absolventům, které svojí politikou postavil na okraj společnosti, chová se nemravně ke střední podnikatelské vrstvě, které dodnes nebyl schopen vytvořit řádné podmínky pro podnikání, chová se nemravně k nemocným, pro které se brzy stane lékařská péče luxusem a chová se nemravně k důchodcům, na které připravuje podvod století, zvaný důchodová reforma. Poté, co na světlo boží vypluly první informace o této reformě, nelze už slušný výraz „nemravně“ použít, stát se totiž chová jako hyena.

Horečně připravované privátní penzijní fondy, případně životní pojišťovny, do nichž se má povinně spořit na důchod, by totiž v případě smrti klienta shrábly zůstatek jeho peněz, naspořených celoživotní prací. Navíc klienti by si nesměli vybrat naspořené peníze jednorázově po odchodu do důchodu a penze by se jim začala vyplácet až po uplynutí stanovené doby odchodu do důchodu, tedy nejdříve v 65 letech. To všechno se má týkat všech lidí, mladších 40 let! Prakticky tedy bude docházet k tomu, že řada lidí se penze ani nedožije, nebo zemře krátce po jejím získání a všechny jejich peníze propadnou do soukromých kapes. Jejich rodiny ostrouhají. Tomu se říká kšeft století, jinými slovy onen hyenismus!

Celý tento neskutečný paskvil, zvaný důchodová reforma, je postaven na premise, že důchodový systém se zčásti přelije do soukromého sektoru, který bude mít volné ruce ke kapitalizaci prostředků, nashromážděných povinnými odvody pojištěnců. Co to v praxi znamená? Soukromé penzijní fondy už se dnes třesou na spuštění důchodové reformy, která pro ně bude doslova zlatým dolem. S penězi pojištěnců budou vesele hospodařit bez jakýchkoliv záruk s výsledkem, který dobře známe například ze Spojených států, kde na jejich záchranu musela vláda vysolit stovky miliard dolarů.

Důchodová reforma, šitá horkou jehlou na koleně týmem „expertů“ (jinými slovy lobbistů penzijních fondů) má jediný cíl, vytahat z kapes daňových poplatníků co nejvíce peněz a nalít je do soukromého sektoru. Za celou reformou vůbec nestojí potřeba radikálních a zbrusu nových změn důchodového systému, ale dravá lobby finančníků, úzce provázaných s ODS a TOP09. Tato lobby má dnes v současné vládě hlavní slovo, ať se pan Nečas dušuje, jak chce, že to tak není. Není divu, jde tady o celý bilion korun z povinných odvodů na penzi, se kterým by hospodařily soukromé fondy. A to už je pořádný balík, který stojí za hodně drsné lobování ve vládě.

Víme, že ke změně penzijního systému dojít musí, protože současná situace je neudržitelná. Nicméně, pokud by tomuto státu šlo opravdu o účelnou změnu důchodového systému, nebude v žádném případě nastupovat cestu největšího rizika, cestu, která připraví státní pokladnu nejméně o 50 miliard, vytvoří rizikové fondy s neprůhledným hospodařením, cestu, kterou se dnes nevydává ani jediná země na celém světě. Je to tak. Neexistuje na světě jediná země, která by připravovala na podobný podvod na svých obyvatelích!

Právě tuto cestu, tedy povinných odvodů do privátních fondů, si totiž vyzkoušely mimo Česka a Slovinska už všechny postkomunistické země a dnes od ní velmi rychle couvají. Reformy tam stály miliardy, ale jejich soukromé penzijní fondy už se stačily u prostřeného stolu dostatečně napást, a protože přinášely nulové zhodnocení, tiše z celého projektu couvají. A stát to platí. Tyto země tedy čekají další změny důchodového systému a další miliardy, vyhozené na jejich praktické uskutečnění.

Pokud by tato vláda chtěla opravdu uskutečnit důchodovou reformu, která nebude výhodná pouze pro finančníky a jejich privátní penzijní fondy, ale především pro budoucí důchodce a pro tento stát, přijme už hotový a osvědčený Panevropský penzijní systém. Ten s nějakými povinnými odvody do soukromého kapitalizačního pilíře vůbec nepočítá. Navíc zohledňuje i lidi s vyššími příjmy a je dokonale vyzkoušen. Nechává přitom klientům volnou ruku, zda se chtějí ještě zapojit dobrovolně do plně kapitalizovaného (ale rizikového) soukromého důchodového pojištění.

Tento systém, který jako jediný rozumný nám doporučuje i Světová banka, se osvědčuje v celé řadě zemí a je možné bez jakýchkoliv dalších nákladů na něj přejít prakticky okamžitě. Bez drahých komisí, nákladů na vybudování nové struktury a převodů finančních prostředků ze státního pojistného systému do soukromého sektoru. Ušetřil by stát, ušetřili by pojištěnci a zmizelo by riziko, že o své celoživotní úspory přijdou. Jenže my máme asi chytřejší experty, nežli jsou ti ve Světové bance. Navíc je to cesta, která se Nečasově vládě vůbec nehodí do krámu. Tato vláda má jediný cíl, vytahat další miliardy z kapes svých občanů a přelít je do kapes soukromých, především do kapes svých kamarádů.

Pavel Přeučil je šéfredaktorem vědeckého magazínu 21. STOLETÍ, v senátních volbách kandidoval jako nezávislý za Českou pirátskou stranu. Pravidelně publikuje na blogu iDNES.cz.

Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
17. 2. 2018 9:59

a pak že pro dnešní čtyřicátníky není válka východiskem. ..)

Drak
Drak
17. 2. 2018 20:46

A proč sem dáváte článek z roku 2011?

peter.
18. 2. 2018 7:11

fajt napsal

a pakže pro dnešní čtyřicátníky není válka východiskem. ..)

fajt:
Ešte vždy si môžeme v dôchodku zatancovať
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=5a1NL9DKHCE

peter.
18. 2. 2018 7:39

peter. napsal
fajt:
Ešte vždy si môžeme v dôchodku zatancovať
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=5a1NL9DKHCE

Rokenrol je tanec,pri ktorom penzisti nestrácajú svoju dôstojnosť ako pri tom šliapaní kapusty v kruhu.S mojou „starou“ ešte vieme na zábave vypáliť taký rokenról,že aj mladí len pozerajú!

fajt
fajt
18. 2. 2018 9:02

peter. napsal
peter.

Peter, my ještě můžete trsat i na hymnu, ale ta singl generace, co jde za náma je už totálně v prrrrdeli, ti se utancují v montovnách, u drog a pak pod mostem – tedy až fest poslouží nějakým ručníkovým barbarům. ..)

ale to je už jejich problém… se chystám na Kubinky a pak Oravská Lesná, prý je tam zima jak v ruském filmu, ideální kombinace jak strávit hezký týden. ..)

peter.
18. 2. 2018 9:45

fajt napsal
Oravská Lesná, prý je tam zima jak v ruském filmu, ideální kombinace jak strávit hezký týden. ..)

V Oravskej Lesnej som nikdy nebol,ale je to vraj najchladnejšie miesto na Slovensku kde namerali – 37,1 stupňov C.Tak aby vám neodmrzol …. nos!

peter.
18. 2. 2018 10:20

fajt napsal
Peter, my ještě můžete trsat i na hymnu, ale ta singl generace, co jde za náma je už totálně v prrrrdeli, ti se utancují v montovnách, u drog a pak pod mostem – tedy až fest poslouží nějakým ručníkovým barbarům. ..)

Takto zúria nové,nikým nechcené „európske hodnoty“v EP
http://www.meras.cz/2018/02/szmalcownice-roza-verhofstadt.html

fajt
fajt
18. 2. 2018 11:34

peter. napsal Takto zúria nové,nikým nechcené „európske hodnoty“v EP http://www.meras.cz/2018/02/szmalcownice-roza-verhofstadt.html Peter, dávám si odstup od eurožoldáků v v ojro parlamentu, krom toho vím, jak to vypadá v rzeczipospolitej ( neříkám, že důkladně, ale dost na to, abych měl nějaký reálný obraz ) a i tam jsou politici, kteří patří na hnůj a pak zase patrioti ( které v česku rozhodně neuvidíte) , kteří dokáží světu ( a jeho poskokům ) pěkně nakopnout podolek, dělný lid je na tom jako v každé ojro zemi, ale zase svým vrozeným i historickým charakterem a naturelem dokáží dnešním mocichtivým okolnostem a plánům NWO na… Číst vice »

Aleš
Aleš
20. 2. 2018 6:59

Štěch včera v TV útočil na Babiše, jak všechen sociální program minulé vlády Babiš blokoval a nakonec v pravý čas tento bývalý volič ODS se zaskvěl nějakým levicovým krokem. Pěkná pohádka. Kdo sociálním demokratům v roce 2013 kázal se paktovat s lidovci? Konstelace tenkrát byla taková, že jen 3 hlasy chyběli k tomu, aby byla většinová levicová vláda bez Babiše a i s Babišem by se vládlo ČSSD lépe, kdyby KSČM a Úsvit nebyly vytlačeny do opozice. KSČM měla v roce 2013 dvojnásobnou podporu, ČSSD byla vítěz voleb a v tu samou dobu dobře fungovali krajské a komunální koalice ČSSD… Číst vice »