Retro: O odpovědnosti v kapitalismu

20. 2. 2013

Traduje se, že pod vládou jedné (totalitní levicové) strany byla ekonomika málo výkonná, málo motivující a její management neměl motivaci k odpovědnosti, protože neměl ke státnímu majetku bližší vztah.

Liberální ideologie na základě toho hlásá, že jedině soukromé vlastnictví je to správné ořechové, protože lidé při něm mají motivaci chovat se odpovědně a až na silové složky, vrcholový státní management a právní systém je potřeba osekat všechno státní až na kost a převést pod privátní sektor, který učiní zázraky, všechno zefektivní a všichni budou spokojeni.

Jaká je však skutečnost? Jaká je odpovědnost vrcholového státního managementu – vlády a „zastupitelů“ za tvorbu právních paskvilů, které umožňují tunelování ekonomiky a vládních představitelů za „odpovědné“ hospodaření a mrhání státními prostředky? Jaká je odpovědnost vrcholových bankéřů, kteří vkladatelům a střadatelům způsobují extrémní majetkové škody a stát, tedy daňový poplatník nese na bedrech jejich sanaci a škůdci berou bonusové odměny? Jaká je odpovědnost burzovních makléřů za majetkové škody, které způsobí svým klientům? Jaká bude odpovědnost managementu druhého důchodového pilíře vůči svým klientům?

Jak je možné, že když je v kapitalismu tak vysoká finanční motivace a soukromé vlastnictví svým charakterem přímo vybízí k vysoké odpovědnosti, že kapitalistické státy (nejenom východní kolonie) a mezi nimi velmoci jsou těžce předluženy takovým způsobem, že jejich dluhy jsou nesplatitelné, že jsou tunelovány megabanky, že jsou na burze zcela beztrestně denně ve velkém okrádáni investoři, že beztrestně krachují důchodové fondy a lidé přicházejí o úspory, které si v nich ukládali na stáří?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
8. 3. 2020 3:28

Jeden z fundamentálních Bédových politologických postřehů o ekonomické a morální ubohosti Systému kapitalismu (natož feudalismu)! Slovo motivace k zodpovědnosti zde totiž nemá význam celospolečenský, ale výhradně a pouze individuálně sobecký. Pokud se totiž jednotlivci držícímu majetek či pravomoci v kapitalismu vyplatí – něco či někoho SVOBODNĚ podvést, zkorumpovat, fyzicky či finančně znehodnotit, okrást, zničit nebo zabít, resp. nechat cokoliv či kohokoliv zničit, zkrachovat nebo nechat zabít atd. – tak to ten jednotlivec vždy a bez váhání udělá právě ze dvou základních důvodů filosofie kapitalismu: Jednak má k tomu sobeckou motivaci právě tohle udělat, pokud mu to přinese zisk, prospěch či… Číst vice »

Gatta
Gatta
8. 3. 2020 9:26

S článkem lze jen souhlasit, ale problěm odpovědnosti bych v zásadě nastavěl politicky, ale systémově. „Odpovědnost vzniká tam, kde existuje záporná zpětná vazba na příslušnou KONKRÉTNÍ osobu, která se nemůže nijak vyhnout následkům svých činů.“ A to jak v socialismu, tak v kapitalismu, tak i v meilidských vztazích. Jen pár příkladů. Znám mnoho případů (i z vlastniho života) kdy madí žijící u rudičů a jsou tragicky nepořádni, a po osamostatnění je jejich nečekaně zlomově domácnost téměř vzorová. Co se týká podnikání – jedinou formou odpovědného „kapitalisty“ je jediný vlastník firmy. Ten sice může dělat špatná rozhodnutí, ale nese za ně… Číst vice »