Retro: Oles Buzyna (*1969 – †2015) – R.I.P

24. 4. 2015

V Kyjevě byl zavražděn vynikající ukrajinský spisovatel , novinář , historik Oles Buzyna (Бузина, Олесь Алексеевич)

Narodil se 13.července 1969 v Kyjevě.

Studoval v Kyjevě na specializované škole Tarasa Ševčenka. V roce 1992 absolvoval jazykovědnou fakultu Kyjevské národní univerzity.

Pracoval sice jako novinář, ale jeho proslulost byla ve spisovatelské tvorbě. Jeho knížky se na Ukrajině staly bestselery. Mluvil velice dobře jak rusky, tak ukrajinsky. Po puči v Kyjevě se dostal na černý seznam a bylo mu zakázáno vystupovat v ukrajinské televizi.

Knihy:

Démon Taras Shevchenko (Вурдалак Тарас Шевченко 2000)

Tajná historie Ukrajiny-Rusi (Тайная история Украины-Руси 2005)

Vraťte ženám harém (Верните женщинам гаремы 2008)

Revoluce v bažině (Революция на болоте 2010)

Vzkříšení Maloruska (Воскрешение Малороссии 2012)

Svaz pluhu a trojzubce. Jak vymysleli s Ukrajinu „(Союз плуга и трезуба. Как придумали Украину 2013).

Dokijevská Rus ( Докиевская Русь 2014)

Poslední veřejné vystoupení Buzyny v rádiu „Věsti“ 13.4.2015

Krátká historie Ukrajiny

Rozhovor z 20. 2. 2014

Bohužel, naše přitroublá česká média, technologií Ctrl-c/Ctrl-v, sdělovala ovčanům jen informace typu: „Na Ukrajině byl zavražděn proruský novinář, nebo báchorky typu: „…byli odklizeni jako možní svědci ze zákulisí hnutí Antimajdan, které se stavělo proti prozápadním demonstracím v Kyjevě“.

Nejen že naše tzv. demokratická a svobodná média do vraždy neslyšely jméno spisovatele Olese Byzyny. Dokonce to ale nebyl člověk, byl to proruský. Myšleno ten, co má jiný názor než junta v Kyjevě. Proto není třeba se bát, dělat v TV speciální pořady, posílat pana Karase do Kyjeva, nebo provozovat procházky politiků v ulicích Kyjeva. Přitom Byzyna byl na Ukrajině takovou osobností, že nějaký Charlie mu nesahá ani po kolena.

Jen si představte, že by podobní lidé jako na Ukrajině byli zlikvidování v Rusku, a to během jednoho roku! Dvacet čtyři hodin by se v TV řinuly ústní zvratky komentátorů na Putina:

 • Alex Kolesnik, bývalý hejtman Charkova, nalezen oběšený;
 • Stanislav Miller, bývalý poslanec ze Strany regionů, zastřelen;
 • Sergej Walter, bývalý starosta Melitopole, oběšený;
 • Alexander Borďuk, zástupce vedoucího ministerstva vnitra Melitopolu, oficiální důvod – zemřel na hypertenzi;
 • Alexander Pekljušenko, bývalý guvernér Záporožské oblasti, střelná rána;
 • Michail Čečetov, bývalý šéf Fondu národního majetku, předseda Strany regionů a frakce v Nejvyšší radě, vypadl z okna;
 • Sergej Melnyčuk, bývalý prokurátor Oděsy, vypadl z okna;
 • Nikolaj Sergyjenko, bývalý zástupce šéfa ukrajinských železnic, zastřelen;
 • Olga Moroz, šéfredaktorka „Netešinského věstníku“, zavražděna;
 • Oleg Kalašnikov, bývalý poslanec ze Strany regionů, zastřelen u vchodu do svého domu;
 • Oles Buzyna, novinář a spisovatel, byl zabit nedaleko svého domova;
 • Sergej Suchobok, spolupořadatel on-line publikací ProUA a „Obkom“, zavražděn;
 • Ruslan Kocaba, novinář, momentálně ve vězení, souzen za vlastizradu, hrozí mu 12 let;

Spisovatel Buzyna a politik Kalašnikov, kteří byli zavražděni, se nacházeli na seznamu serveru Mírotvůrce (Миротворец), kde najdete nejen jména, ale také plné adresy a telefonní čísla všech nepohodlných osob, tzv. separatistů nebo pomahačů Kremlu.

Databáze k 9. 1. 2015 obsahovala 9000 záznamů. Tyto stránky mají podporu ukrajinského ministerstva vnitra, bezpečnostní služby Ukrajiny a dalších bezpečnostních složek. Jmenovitou podporu mají od náměstka ministra vnitra Antona Geraščenka.

Nepřipomíná vám to něco? Například seznamy demokratické novinářky Sabiny Slonkové? Nebo echo24.cz?

Ale to je málo! Takový demokratický seznam by si měli zaplatit daňový poplatníci. Však jde o jejich duševní zdraví. „Premiére, vyvěste seznam proruských webů, spolupracujte s BIS. Republiku si rozvracet nedáme“ – požádala vládu Miroslava Němcová, členka Občanské a také Demokratické Strany.

Takže se ptám, kdy u nás začnou záhadné vraždy „agentů Putina a rozvracečů českého státu“? Kdy se začnou budovat internační tábory pro „nepřizpůsobivé“?

Na Ukrajině je ještě několika svobodných médií. Tam panuje zajímavý názor. Až to jedno skončí, budou stát před soudem a obvinění z válečných zločinů nejenom politici a lidé v uniformách, ale poprvé i novináři. Za rozdmychávání válečného konfliktu a nenávisti mezi lidmi.

Více najdete na http://www.buzina.org/

5 17 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
2. 5. 2022 12:19

Paměť Ouu-děsy… soudržko, Květo!

https://www.youtube.com/watch?v=gxm7o-pvpa0

Gatta
Gatta
2. 5. 2022 17:26

Z článku:

Tam panuje zajímavý názor.
“ Až to jedno skončí, budou stát před soudem a obvinění z válečných zločinů nejenom politici a lidé v uniformách, ale poprvé i novináři. Za rozdmychávání válečného konfliktu a nenávisti mezi lidmi.“

Jinak stojí za přečtení – nebnoť neznalost zákona neomlouvá.
https://www.podnikatel.cz/zakony/zakon-c-40-2009-sb-trestni-zakonik/f3921763/#cast2-hlava13-dil2

John Powder
John Powder
3. 5. 2022 10:29

Zaslechl jsem, že studující potomci finančních elit otevřeně označují všechny běžné lidi jako dobytek. Je to zrůdné a nelidské. Ale ještě horší asi je, jak se v posledních letech opět ukazuje, že je to přirovnání do značné míry pravdivé…

Bety
Bety
Reply to  John Powder
3. 5. 2022 20:37

To, co lidé bezmyšlenkovitě opakují má do pravdy daleko, jak se můžeme denně
přesvědčit, poslední dvě léta jsou názorným příkladem. Proto ale nejsou ještě
dobytek. Dobytek je ten, kdo se jako dobytek vědomě chová. Takže podle mne
to jsou v první řadě ty elity a potomci těch elit.

idiotronic
Reply to  John Powder
7. 5. 2022 12:44

Marně přemýšlím, kde se zhroutila ekonomika z důvodu nedostatku finančních elit, resp, nedostatku spekulantů. I my je máme. Vzpomeňte, jak nám pomáhají v distribuci pitné vody nebo elektřiny, bez nich bychom vodu či výrobu a rozvod elektřiny snad ani neměli…

Irena
3. 5. 2022 10:29

Putin podepsal výnos o protisankcích Putin podepsal výnos o odvetných ekonomických opatřeních proti nikoliv přátelským státům Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o protisankcích. Dokument je zveřejněn na oficiálním portálu právních informací. Podle výnosu budou přijata odvetná ekonomická opatření proti státům, které podnikly nepřátelské kroky proti Rusku. Ruským kontrahentům bude zakázáno provádět obchody a plnit své závazky vůči zahraničním fyzickým a právnickým osobám, které se dostanou do sankčního seznamu. Rovněž bude zakázáno dodávat produkci a suroviny do zemí uvedených na seznamu. Seznam osob zařazených do seznamu vláda sestaví ve lhůtě deseti dnů. Výnos vstupuje v platnost okamžikem jeho podpisu prezidentem.… Číst vice »

Irena
3. 5. 2022 10:34

Z internetu: Rozhovor ministra zahraničních věcí RF Sergeje Lavrova pro italskou televizní stanici Mediaset – „MOŽNÁ SE MÝLÍM, ALE A. HITLER MĚL TAKÉ ŽIDOVSKOU KREV“ Sergej Lavrov mimo jiné v rozhovoru řekl: „Ti, kteří se dostali k moci krvavým protiústavním pučem, zahájili válku proti vlastnímu národu, proti všemu ruskému, zakázali ruský jazyk, školství a média. Přijali zákony podporující nac.istickou teorii a praxi. My jsme je varovali. Všechna naše varování narazila na hradbu mlčení. Jak nyní chápeme, Západ v čele se Spojenými státy se již tehdy rozhodl všemožně vyhovět ukrajinským vůdcům (Porošenkovi a jeho nástupci Zelenskému) v jejich touze vytvořit hrozbu pro… Číst vice »