Retro: Patří liberalismus na smetiště dějin?

5. srpna 2008

Pod slovem liberál, konzervativec či socialista si lze docela dobře představit cokoliv. Gustáv Husák a s ním spoluvládnoucí normalizátoři byli nazývání konzervativním křídlem ve straně, Dubčekovi reformátoři byli počastováni nálepkou pravicových revizionistů. Z pohledu dnešních konzervativně liberálních antikomunistů (z nichž pro většinu platí, že poturčenec horší Turka) je to všechno stejná komunistická svoloč. Komunistická Čína či Chile za Pinochetovy diktatury tak mohly být chváleny MMF za liberalizaci ekonomiky, za liberály v politickém slova smyslu můžeme považovat tak rozdílné představitele, jako jsou například Ron Paul a Barack Obama

V našich podmínkách se za liberály označují lidé, jímž je podle jejich slov svoboda a volný trh nade vše. Slovo liberál zní vznešeně, zvláště může-li takový člověk své myšlenkové oponenty vykreslit jako odporné bolševické zrůdy, které chtějí své odpůrce zavřít do koncentráku, vydat celou zemi napospas Rusům, potom vše znárodnit, zavřít hranice a postavit nás zpět do front na toaletní papír.

Velmi často jsem se setkal s tím, že se za ty opravdové liberály prohlašují hlasatelé svobody, lidských práv a volného trhu, kteří svým verbálním liberalismem ve skutečnosti jenom maskují svůj více či méně skrývaný odpor k tzv. „sockám“, pod kteréžto označení se vejde každý, kdo nedosahuje jejich společenského statutu.

Pokládám se též za vyznavače volného trhu, ale na rozdíl od liberálů netvrdím, že jeho regulace (a tím i regulace celé společnosti) je největším zlem, ale naopak jsem přesvědčen, že právě praktické požadavky výrobců, prodejců a kupujících na ochranu jejich více či méně oprávněných práv generují tu liberály nenáviděnou regulaci. Spotřebitel má totiž právo na to, aby místo jogurtu nedostal synteticky upravené muchomůrky, prodejce má právo na to, aby se proti němu ostatní prodejci nespikli a pomocí kartelové dohody jej nezlikvidovali, výrobce má právo, aby dostal za své zboží včas a řádně zaplaceno, jeho zaměstnanci mají právo na slušné zacházení. Bez regulací tohoto typu nemůže volný trh správně fungovat, protože by se dříve či později stal trhem monopolním a mafiánským.

K dalším mantrám liberalismu zpravidla patří ta o nízkých a rovných daních. Souhlasím s liberály, že daně jsou z velké části civilizovaná forma výpalného. Bez daní, případně s příliš nízkou úrovní daní, však bude výpalné vyžadováno necivilizovanou formou, tedy nikoliv finančním úředníkem s klotovými rukávy, ale výrobcem dvoumetrových plotů a dokonalých zabezpečovacích zařízení v tom lepším případě a zbídačeným lumpenproletariátem či výrostkem s kalašnikovem v ruce v té pesimistické, leč velmi pravděpodobné variantě.

Třetím dogmatem liberálů je to o škodlivosti státu. Stát je zlo a jeho pravomoci musí být všemi způsoby omezovány. Propánajána, tak proč to zlo chtějí řídit? Jak takové řízení může dopadnout? Tak, že tito lidé ten stát vyloupí a zmrzačí k obrazu svému a nakonec, s kapsami plnými peněz daňových poplatníků, řeknou – vidíte toho zmrzačeného a neschopného chudáka, my jsme to vždycky říkali, že stát je zlo.

Velkým liberálním tématem je též svoboda a ochrana lidských práv. Pokud bude těmito „liberály“ prosazován princip, že co není zakázáno, je povoleno, a budou vyžadovat respekt ke svým právům a pod různými záminkami ho upírat zbytku společnosti, vzniká ta nejhorší a nejpokrytečtější despocie. Její formování bohužel vidíme v přímém přenosu a symboly jsou Abú Ghraib, Guantánamo, pasy s biometrickými údaji, seznamy protiválečných aktivistů a Američanů arabského původu a další líbeznosti, o kterých většina z nás nemá ani tušení.

Z těchto důvodů jsou pro mne liberálové smrtelným nebezpečím této civilizace – přes všechny proklamace ve skutečnosti podkopávají demokracii a rovnost před zákonem, prosazují neregulovaný trh, nízkými daněmi a nevýhodnou privatizací snižují schopnost státu stanovovat a vynucovat pravidla. A to vše ve jménu prosperity, svobody, demokracie a lidských práv. Podle ovoce poznáte je, praví se v bibli.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zart
zart
11. 9. 2015 8:45

Na smetiště dějin určitě nepatří liberalizmus a liberálové, ale my zbyteční většinoví občané. Mouřenín posloužil, mouřenín může jít. Liberálů a jiných mafiánů je mnohem více nežli nás. My jsme každý sám v milionových počtech laciného vydání – každá sám proti všem. Čím vyšší třída, tím je lépe uvědomělá a organizovaná. Nemusí se složitě přivádět k příčetnosti, vzájemně se domlouvat, hádat, hašteřit, potírat a nesnášet jako třídy nižší, které čím jsou níže, tím více si převelice zakládají na své individuální atomizaci a prožívání, a které bytostně pohrdají uvědomělostí, organizací, spoluprací, soužitím, solidaritou, společným vědomím atd. Dobře jim tak. Ty vyšší třídy… Číst vice »

zajoch
11. 9. 2015 11:54

Nepřipadá mi, že by daně byly z velké části civilizovaná forma výpalného. Myslela jsem, že daně jsou jakési příspěvky do fondu státu k hrazení potřebných výdajů státu na společné a potřebné činnosti ve prospěch občanů, jako je ochrana občanů před zločinem, ochrana státu před nebezpečím zvnějšku i zevnitř, sociální výdaje, údržba veřejných prostor a veřejného majetku a mnoho dalších. To, že jsou zneužívány, rozkrádány a že jsou z nich placené zbytečné nebo dokonce škodlivé záležitosti není věc daní, ale vadné správy státu. To, že jsou daně velké vzhledem k jejich skutečnému užitku je rovněž důsledek vadné správy státu.

zart
zart
11. 9. 2015 16:46

Pravíte, že jste „myslela“, z čehož vyplývá, že nyní si to již nemyslíte, že jste vystřízlivěla. A nyní, nemyslíte si (spolu s Karlem M.), že „stát je organizovaná forma násilí“, a že „stát je nástrojem vládnoucí třídy“? Myslíte si, že jste tou vládnoucí třídou, a že do ní patříte? Podílíte se přímo nebo nepřímo na vládě nebo na správě státu? Volíte „svého“ poslance v podvodném systému voleb, který vždy vyplivne k moci tu samou parazitní garnituru? Uznáváte konkurenci? Nechrání stát (ten dnešní) „legálně“ i ilegálně organizovaný zločin a relativně také své zmanipulované a vysávané rukojmí, otroky či majetek? Myslíte si… Číst vice »

zajoch
11. 9. 2015 21:27

zartovi: Prosím vás, já o voze a vy o koze. Dokážete pochopit smysl napsaného? Nebo se jen potřebujete vypovídat a od něčeho se odrazit? Nechcete si k tomu příště vybrat někoho jiného? Na každý pád jste si vykoledoval, že vaše moudra budu napříště přecházet bez povšimnutí. Důsledně.

orinoko
orinoko
11. 9. 2015 21:52

Jiz jeden pokrokovy emericky miliarder byl pravil: Platim dane rad. Je to prispevek na civilizaci.

Dve veci jednoduche. Jenom hovada bez ducha maji problem.
Celkem se uz tesim, az vymenime neplaceni dani za moznost poridit si strelnou zbran. S nesmirnou rozkosi rozstrilim lebku kazdemu hovadu, ktere ma problem s civilizacnimi danemi.
Skoncila doba kecu.
Je treba prejit k akci. Cesti vojaci to uz pochopili.

zart
zart
12. 9. 2015 2:11

zajoch napsal zartovi: Prosím vás, já o voze a vy o koze. Dokážete pochopit smysl napsaného? Nebo se jen potřebujete vypovídat a od něčeho se odrazit? Nechcete si k tomu příště vybrat někoho jiného? Na každý pád jste si vykoledoval, že vaše moudra budu napříště přecházet bez povšimnutí. Důsledně. Myslím si o vaší reakci přesně to samé. Že nedokážete pochopit smysl napsaného. Že já o koze a vy o voze. Mně vyrazil dech ten naivní názor, že „daně jsou jakési příspěvky do fondu státu k hrazení potřebných výdajů státu na společné a potřebné činnosti ve prospěch občanů“ atd. Ten snad… Číst vice »

zart
zart
12. 9. 2015 2:35

orinoko napsal Jiz jeden pokrokovy emericky miliarder byl pravil: Platim dane rad. Je to prispevek na civilizaci. Dve veci jednoduche. Jenom hovada bez ducha maji problem. Celkem se uz tesim, az vymenime neplaceni dani za moznost poridit si strelnou zbran. S nesmirnou rozkosi rozstrilim lebku kazdemu hovadu, ktere ma problem s civilizacnimi danemi. Skoncila doba kecu. Je treba prejit k akci. Cesti vojaci to uz pochopili. Skončila doba keců, začala civilizace. Máte zcela pravdu. Srozumitelněji řečeno, ten pokrokový miliarder (milion murder), pokrokový k úpadku a zotročení lidské bytosti pravil: „Platím daně rád. Je to příspěvek na degeneraci.“ Bodejť by nepodporoval… Číst vice »

Petrc
Petrc
12. 9. 2015 3:41

zart napsal Máte zcela pravdu. Správně řečeno, ten pokrokový parazit pravil: „Platím daně rád. Je to příspěvek na degeneraci.“ Příspěvek na degeneraci vlastní i na degeneraci hostitelského stáda. Otázka je, komu daně platíme a za co? Bodejť by ten miliardář nepodporoval parazitní systém, ze kterého lstivě, bezpečně a lukrativně žije. Často se setkávám u poměrně vyspělých inteligentů s názorem, že člověk bez civilizace je naprosté hovado (např. úchylná masožravá zrůda, vrah, zločinec, deviant atd.). Kde se bere v lidech ten pocit, že druhému s rozkoší musí rozstřílet hlavu, když jim někdo neplatí daně? No, Vy (zart) jste tomu dal. A… Číst vice »

PPK
PPK
12. 9. 2015 4:16

Vidím, zarte, že sebevědomí Vám nechybí, leč to ještě neznamená, že Vás to opravňuje arogantně a nevychovaně reagovat na slušně formulované názory druhých, zvláště pak žen. Prosím, uberte plyn, myslete a zapomeňte na indoktrinaci individualistickým (neo)liberalismem, která Vás nakazila a dovedla k zoufalství nad vlastním společenským statusem (mouřenín posloužil, mouřenín může jít), který nepochybně příliš prožíváte a nyní zasluhujete politovat. Uvědomte si, že všechno funkční na světě je vždy souhra více prvků. Jeden neznamená nic. Protože paní zajoch psala o daních – a to je tedy téma, dovolte proto pár slov k tomu i ode mne. Předem však upozorňuji, že… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
12. 9. 2015 8:12

Vážení, proč ty hádky, proč ty emoce? Daně na smysluplné společné služby a věci, solidní a pro občana funkční stát POTŘEBUJEME VŠICHNI. Tady je třeba PŘEJÍT KE KONKRÉTNÍ AKCI. Ta ale orinoko těžko může mít smysluplný efekt -jen a pouze- v tom o čem jste psal… Zahoďme ty emoce, co nás rozdělují. Každý/á jste tady napsali svůj díl pravdy. Cihla sama o sobě špatná není, lze z ní postavit stejně tak dětský domov či nemocnici – jako koncentrační tábor… KLÍČ JE V LIDSTVÍ A LIDECH, V OCHOTĚ SDÍLET A SPOLUPRACOVAT – nejen ovšem informace, ale i ten „svět kolem nás“…… Číst vice »