Retro: Rozfrcat! Rozfrcat! Rozfrcat!

17. 11. 2011

Ekonomický deník E15 v článku Chalupa a Kalousek se poperou o stamiliardy z povolenek napsal: „Ministerstva financí a životního prostředí svedou v příštích týdnech souboj o výnosy z emisních povolenek, které budou země Evropské unie prodávat v aukcích. Suma, již díky těmto povolenkám stát do roku 2020 získá, se přitom bude pohybovat ve stamiliardách korun. (…) Ministerstvo financí obecně prosazuje princip univerzality příjmů a výdajů. Domníváme se, že by příjmy z prodeje emisních povolenek měly být příjmem státního rozpočtu.“

Stamiliardy korun. To je o dva řády více, než kolik se vláda zdráhá dát na platy lékařů, je to mnohonásobně více, než kolik se ušetří snižováním platů a drastickými škrty sociálních dávek. Jak s takovou sumou vláda naloží? Použije ji na investice do infrastruktury, do vzdělávání, na vědu a výzkum? Nebo je použije na reformu důchodů místo sociálně necitlivého zvyšování DPH? A co státní dluh, který údajně představuje natolik fatální problém, že je pro jeho řešení třeba omezit lidská a občanská práva (omezování přístupu ke zdravotní péči, omezování dostupnosti vzdělání, zavádění prvků nevolnictví do pracovního práva). Co takhle ty peníze z povolenek použít na jeho alespoň částečnou úhradu? Nebylo by efektivnější, než zastrašovat veřejnost falešnými složenkami na cizí dluh?

Ale je zde ještě možnost ty peníze prostě rozfrcat. Rozpustit je ve státním rozpočtu a pak je rozfrcat v rozmanitých tunelech, rozfrcat je v cinknutých výběrových řízeních, rozfrcat je v předražených veřejných zakázkách, rozfrcat je v outsourcingu a nákupu konzultačních služeb, nebo je rozfrcat v arbitrážích.

Existuje celá řada způsobů, jak s penězi naložit tak, aby z nich veřejnost nic neměla a ony plynule přetekly do kapes pletichářů, korupčníků, podvodníků a příživníků a dalších příslušníků elity. Peníze vyšumí, privilegovaní se pomějí a národu zase zbudou jen oči pro pláč, a to ještě bude moci mluvit o štěstí, že za těmi stamiliardami, které by bohatě vynahradili drastické a krátkozraké škrty, nezůstanou nové dluhy a nové arbitráže.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jogín
jogín
19. 2. 2018 22:17

No a samozřejmě se žádné CO2 působené globální oteplení nekoná. Jenže bilion korun je třeba odklonit ze státního rozpočtu. Takže si budeme číst o strašlivém oteplení i kdyby venku bylo minus sedmdesát.