Retro: Silvestrovská gulajda

30. prosince 2009

Tak vám to šlo s tím světem s kopca. Samá revoluce, reforma, restituce, rebélie, represárie a restaurace, až zbylo jen jedno jediné království, poslední, to nejmenší ze všech. Však tam taky rostú chlapi jak topoly a teprve až ve stáří se třesou jako topol osika. A že jsou samá gula od hlavy až k patě, celí nabitý gulosterónama nebo jak se ty hormóny jmenujou, a ve škole už odmalička taky samá gula, říkali jim Gulohlavci. Hlavy majú krásně gulové jak fotbalová mičuda, jenjen dávat góly.

„Co říkáš, stará? No podívajte sa na ňu, prý jakýpak hlavy gulový, spíš gumový a uvnitř teprv gulový a na těch gulách gumových bílé klobúky a na nich cizí peří, kterým se chlubí. Nojo,ženské, ty ničemu nerozumí. Radši si zakvedlej povidla na plotně, ať ti nevybublajú!“

Tak jak vám povídám, gula jak mičuda. Však jste viděli ten plakát na mistrovství světa, jak tam ten ogar má místo hlavy merunu, tak to je naše princátko. Ale to vám povídám, majú pořádný gule i tam, co je musí mít každý chlap. Ale co říkám gule, guliska ložiskový to sú. Závistivci jim taky říkají ošklivě, ale kdepak, jsou to hřebci nad hřebce, žádní valaši. A taky nevěřte, že všechno zkoní, to je pomluva.

Ale proč vám to vyprávím zrovna dnes? On je totiž konec roku a na svatého Silvestra-Pilzvostra připadá vždy volba krále. No, ona to ani není volba, je to spíš výběrové řízení alebo konkurz, takové klání. Kandidáti se sejdú už za rozbřesku v královském sklípku. Ten jim slouží zároveň jako hrad i chrám. Jenom v nich pořád přežívá to pohanství, a tak vedle svatého Špiritusa vzývají i svatého Bumbala a svatého Frťánka. Společně s nim, ale až pod nimi, za nimi uctívají ženské bohyně, svatou Srandu a svatou Prču, ta byla svatořečená teprve před deseti lety.

Abych neodbíhal, vraťme se k tomu konkurzu. Tak v tom královském sklípku už je všechno připraveno. Baby, robky a děvuchy to tu vyzdobily a nanosily dobroty. A pak už je vyháněl velekněz Arcikoštýř z Vícegrádů. To je přece vážná politická procedura, nic pro ženské! Těm je dovoleno jen zvenčí obdivovat špalír kandidátů toho roku, na švarných koních, v bělostných košulkách a gatích, které jim s láskou vyšívaly a nažehlily, na hlavách klobúky s brkem, které jim tam s láskou ty jejich ženské sakramentské přiheftly.

U vchodu ta švarná kavalerie zastaví, chlapi sesedlají a hodí uzdu babám. Ty se jim ukloní a odvedou koně domů. Dobře vědí, že na zpáteční cestě poslouží jiný dopravní prostředek. Tak už to tam chodí. Naši gulohlavci jsou totiž nejen paťani, ale taky patriarchové a patrioti. Ženské jsou pro ně baby, robky a děvuchy a jsou především na práci, na plození potomstva a pro chlapské potěšení. A tak se tam zachovává mnohoženství, nikoli jako harém, co pěstují třeba machometáni. Ne všechny najednou, ale jednu po druhé, protože se rychle opotřebovávají a ona by to taky žádná tak dlouho nevydržela. A když gulohlavce přepadnou choutky, popadne valašku a jde na zálety. Tak to tam mají chytře zařízené.

Teď už s nimi pojďme na tu pijatyku, teda na ten konkurz! První jde král, v ruce místo žezla koštýrku. Tu hned předá veleknězi a ten zahájí modlitbou. Když zakončí obvyklým „Gloglo in excelsis“, odebere valašky, rozdá skleničky, rozesadí přítomné na vysokou úzkou lavici jako kohouty na hřadlo a vyzve k nábožnému přijímání ducha Špiritusového. Nasaje poprve koštýrku a naplní skleničky. Chlapi třikrát zvolají bojové „Brmrm hurrrááá, brmbrm hurrrááá, brmbrm hurrrááá!“ a kopnou to do sebe. Pak povstane král a spustí vlasteneckou:

„Piju já, piješ ty, rozohníme těla,
gule sa nalívaj,
my zme jako děla.“

„Piju já, piješ ty, prepijeme všecko,
predsa ťa  ubráním
moje Gulovecko.“

Všichni se k němu přidají sborem, chytí se za ramena a zatančí pořádný gulový trdlovák, až se chvěje zem. A pak už se pořád nalejvá dokola. Když už mají změklé mozky, ztvrdlý jazyk a chůzi topolnou, nastává posvátný to stav vytržení pro věštění budoucnosti světa. Když to všechno vykoumají, posilní se po zásluze pěkně pálivým gulášem a jinými pochoutkami, odskočí si ven k nějakému stromu a vracejí se s obnovenými silami a splávkem. Tak to jde pořád kolem a dokola, až spadne první, druhý a další, jako padančata, jako shnilé švestky. Kdo vydrží až do konce, a to trvá hodně dlouho, to mi věřte, ten se stává králem pomazaným a namazaným na celý příští rok. Pokud se to nepovede, musí se řízení opakovat, dokud někdo nezůstane nakonec na této lavici jako špalek.

Poslední léta toho ale nebylo zapotřebí, protože náš současný král Čolek Nalívka má dlouhé nohy, hlavu pevně v oblacích, umí chlastat jako duha a umí sedět pěkně ztuhle, jen oči mu trochu plavou. A taky za dobu panování už nadělal hodně srandy, vyměnil hodně robek a podnikl spoustu záletů. Taky se zasloužil o kupu princátek,o princezničkách ani nemluvě.

Když volby skončí, otevře velekněz vrata a provolá krále. Za vraty už čekají ženské a odvážejí si padlé na tragaču anebo autem. Ty jediné totiž mají řidičák. Král sice nespadl, ale chůze též není schopen, a tak ho jako prkno donesou do ověnčeného žebřiňáku, zabalí do houní, prásknou do koní a tradá dom, vydatně si odpočinout po bohatýrském výkonu.

Po bohaté novoroční hostině, k níž smí přisednout baby i děcka, pronese král novoroční projev, proložený škytáním, a druhého dne už začíná normální život. Děcka do školy, dospělí do práce. Chlapi vyrábějí gořalu a klobásy, tuny srandy, švandy, konin a legrace, okna speciál, bílé myšky, pověstnou dvojitou optiku a beztížný stav mysli spolu s gravitačním přetížením hlavy jako škopek. To ostatní dělají ženské, které výborně ovládají nejen ručky prčky, ale jsou i vynikající kuchařky, uklizečky, zahradnice a obstojí i v jiných profesích.

I když jsou někdy hašteřivé a svárlivé, nutno jim přiznat i dobré vlastnosti jako trpělivost a výdrž.

Velkou ekonomickou výhodou tohoto královstvíčka je malá závislost na penězích. Tady je vždy na prvním místě nějaká ta dobrá …ovice. To jim taky umožňuje širokou investiční nabídku. Vyberte si, zda radši investujete do trnkovice, do slivovice, třešňovice nebo vínovice a ještě více. Navíc to má tu výhodu, že to zakopete do země, pak už jen bez práce roste kvalita i cena. Jediný problém je pak ten poklad najít, protože většinou se ukládá ve stavu mysli, kdy paměť moc neslouží, takzvané okno. A tady máte současně tajemství výroby oken, která se sice nedají úspěšně vyvážet do zahraničí jako gořala,okurky a frgále, ale zase mají o ně velký zájem zahraniční turisti.

A ti se sem jen hrnou, jak je jim tu blaze. Kdo přijede,už ani nechce nazpátek. Co nechce, on ani nemože, protože by mu policajti hned odebrali řidičák.A tak zůstávají a učí se pěkně zpívat a tancovat. Panuje tam bodrá mluva, nálada bujará, hraje jim k tomu cimbál a fujara. Kdo neumí na tyhle inštrumenty nebo na basu, housle, tak popadne vozembouch a hnedle je z něj taky muzikant. Takhle pěkně tam panuje slavný a veselý král-klaun Čolek Nalívka se svými kámoši z mokré čtvrti.

Málem jsme zapomněli na jejich chov ušlechtilých gulových koní. Po těch je taky velká sháňka i v cizině, hlavně po těch bílých,co jim pak dělají jednatele sro. Pak tu máme ještě valašky, co s nimi robí tunely. Ty se musí speciálně zakalit, a to je gulové tajemství.

Království se může rovněž chlubit svým zdravotnictvím. Oni sice moc nestůňou, mají doma tu skvělou medicinu a léčí se preventivně. Když je něco zlobí, tak leda ledviny. Proto tam zřídili největší urologickou kliniku v Evropě a taky založili nový medicinský obor játrologii. Tato klinika je uznávaná v celém světě. Starobince tam vůbec nevedou. Hrdý gulohlavec umírá buď vstoje nebo vleže, ale vždy se sklínkou v ruce a nikdy v posteli. A do posledního dechu je samý žert a špás. V tom je jejich spása.

Nemají ani krematoria, ani balzámovače, žádnou pohřební službu, protože jejich těla jsou tak dokonale impregnována špiritusem, že se dočkají Posledního soudu v plné kráse a zachovalosti.

Kdo nevěří, ať tam běží. Ale ať počítá s tím, že zpátky se už nevrátí. Leda na tragaču.

„Stařenko, teď bych si zasloužil kapku slivovičky, frťánečka prťavého na osvěžení vyprahlého hrdla. Co pravíš? Aj ty si možeš líznuť. A nedurdi sa, když jsi to tak dlouho vydržala, tak to vydržíš ještě chvilku.Vidíš, jak jsem dopad? Už popíjam enem doma. Ani toho tragača není zapotřebí. Tak šťastný nový rok!“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
30. 12. 2016 15:05

No tak daj Boh,aby sa aj „Koulohlavci“ vrátili k hodnotám,ktoré ešte stále vyznávajú Gulohlavci.Nech im v Novom roku znovu narastú „gule“a nech sa začnú správať ako sa patrí na Gulohlavcov.Ešte donedávna totiž aj „Koulohlavci“ boli „Gulohlavcami“.Len namiesto „valašiek“nosili“čekany“.Mať poriadne „gule“je dnes dôležité!

peter.
30. 12. 2016 16:16

peter. napsal
.Len namiesto „valašiek“nosili“čekany“.Mať poriadne „gule“je dnes dôležité!

Jan Sladký-Kozina napr.
To bol typický gulohlavec s guľami.