Retro: Soumrak svobodné vůle

1. 12. 2013

Svobodná vůle, svobodný jedinec, osobní odpovědnost – to všechno jsou velké a vznešené myšlenky, které tvoří osu, kolem níž se některým lidem točí svět (a kolem níž by jím chtěli otáčet druhým). Bohužel, poslední výzkumy ukazují, že jsou to pohříchu jen ty idee, které se poněkud míjejí s realitou. Jaký vliv na chování savců, a tedy i člověka, má prvok toxoplasma gondii, již nemohou ignorovat ani ti největší zastánci bagatelizace vlivu vnějších podmínek na chování a rozhodování člověka, nyní se ale ukazuje, že tento prvok není jediný, kdo může ovlivňovat lidské chování na (neuro)chemické úrovni:

Bakterie [lidského mikrobiomu, pozn. red.] produkují široké spektrum molekul a tyto látky se přes střevní stěnu mohou dostávat do tkání a orgánů, jež na ně reagují změnou funkcí. V poslední době byly předloženy studie, podle kterých tyto látky ovlivňují dokonce centrální nervový systém. Je tedy možné, že při duševních chorobách, kdy je narušena rovnováha mezi molekulami regulujícími činnost mozku, může být příčinnou i změna v zastoupení bakterií v našem trávícím traktu.

Převzato z blogu Tribun

3.4 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
19. 12. 2020 18:04

Věnováno Flégrovi?

fajt
fajt
19. 12. 2020 20:29

https://echo24.cz/a/SC5WU/univerzita-palackeho-je-bez-rektora-rezignoval-i-kvuli-sikane-udavani-a-vyhrozovani?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=MNN2JXyKUji-202012192016&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box – prý vědci, no spíše stádo zdivočelých prasat, která zacítila pořádně plné koryto – má to zase plus, tihle nic užitečného nevymyslí, no a škodí neoliberalismu, což je žádoucí. ..)

idiotronic
21. 12. 2020 13:03

Oni všichni ti Národní Hosté ve střevním traktu, včetně původců cholery, úplavice či tyfu dodávají do krevního oběhu látky, procházející celým tělem. U prvních tří uvedených je účinek známý , na ty další nás upozorňuje Tribun.Dodejme pro jistotu, že mezi jejich produkty patří i řada vitamínů.Ale ono je to z politického pohledu daleko horší. Buňky střevního traktu jsou rozměrově menší, než třeba buňky lidských svalů či buňky královny veškeré živé hmoty – lidského mozku (jak kterého, že), ale co do počtu – počítají se buněčná jádra DNA -pak buňky s DNA homo sapiens jsou v menšině! Kdyby se konaly v… Číst vice »