Retro: Spiknutí proti outsiderům, bitevní pole, rybařící trollové a vékávéčka

26. 11. 2009

Teplý a slunečný listopad je možná příčinou toho, že jsem ještě nepropadl hluboké depresi a beznaději. Sleduji totiž dění v mé „hospůdce“ pro outsidery a nestačím se divit, jaká iracionální směsice to vzniká v diskusích pod články, které nedělají nic jiného, než že nás informují o tom, v jaké hluboké všeobecné krizi se nacházíme, a to za tím prostým účelem, aby každý z nás sám za sebe v těžkých  životních situacích, se kterými se setkává a bude setkávat stále častěji, jednal přiměřeně a rozumně.

Místo věcné diskuse a snahy o nalezení osobních i kolektivních strategií přežití s údivem sleduji, jak si někteří diskutéři vyřizují své účty z minulých bitev na jiných serverech, vzájemně se urážejí a vyhazují, vyhrožují odchodem a odcházejí, aby se sem opakovaně vraceli. Další pojímají své diskusní příspěvky jako bitvu, v níž musí zvítězit, místo toho, aby hledali v diskusi prostředek, jak se přiblížit k pochopení dnešní složité reality. Jiní si z diskuse udělali jakási „vékávéčka“, nekonečný seriál, v němž nejde o diskusi k tématu v daném článku, ale o vyjádření pocitů, sebeprezentaci, bezobsažné a unavující plácání o něčem jiném nebo přímo o ničem. A nemohu se vyhnout dojmu, že je tu ještě jedna skupina diskutujících, jejichž jediným cílem je diskusi rozbít všemi myslitelnými způsoby, od osobních útoků a urážek, přes okopávání kotníků až po nejjemnější metody manipulace, které mají diskusi odvést od merita věci. Snad jsem jen příliš paranoidní, ale možná začínáme vadit.

Pokusím se nastínit pár receptů, které by mohly zamezit zbytečným nedorozuměním a zkvalitnit zdejší diskuse:

  1. Oponent není nepřítel a diskuse není boj. Pokud vás názory vašeho oponenta obohatily nebo přinutily podívat se na problém i z jiného pohledu, pochvalte ho a rozejděte se jako přátelé, a to  i v případě, že sami zastáváte názor zcela odlišný.
  2. Admini nejsou soudcové ani vykonavatelé vašich přání. Věřte nám, že máme plné ruce práce s udržením svých webů v chodu a jejich obsahem.  Navíc potřebujeme vydělat peníze na živobytí a občas se i vyspat. Funkce cenzora je protivná a byl bych rád, kdybych ji musel vykonávat jen velmi výjimečně.
  3. Nekrmte trolly. Máme zde jednoho čistokrevného a několik dalších, kteří k takovému chování inklinují. Jejich cílem není diskuse, ale baví se tím, že nahodí háček s návnadou a čekají na oběť. Potom jenom s potěšením sledují, jak se tato jejich oběť mrská a vzteká na háčku. Platí zásada, že při první osobní urážce od neznámého diskutéra je nejlepší metodou hovor rázně ukončit a už v něm nikdy nepokračovat.
  4. Čtěte pozorně názory ostatních diskutujících a v případě nejasnosti se raději zeptejte, co svým vyjádřením přesně mysleli. Je dobré také v odpovědi zopakovat hlavní teze oponenta, než je začnete zpochybňovat nebo vyvracet.
  5. Neobviňujte své oponenty ze lží, podvodů či kriminální činnosti. Nenálepkujte je a nepoužívejte podpásovou metodu „ad hominem“. Většina diskutujících je anonymní a jejich skutečná identita může být velmi překvapivá. A tak, i kdybyste se náhodou trefili, a váš oponent byl skutečný lhář, podvodník a zloděj, stejně to nemůžete ostatním dokázat. Takovými tvrzeními jenom oslabujete svoji argumentační pozici a zabíjíte diskusi.
  6. Nežádejte mne o poskytování kontaktů na ostatní diskutující. Po jedné nemilé zkušenosti jsem se rozhodl, že tuto službu nebudu poskytovat. Pokud si s někým chcete začít dopisovat, domluvte se s ním v diskusi napřímo.
  7. Na závěr velká prosba speciálně pro autory. Posílejte mi, prosím, své příspěvky pokud možno v typograficky správné podobě. Používání klávesy enter uvnitř odstavců, zdvojené mezery mezi slovy a mezery před interpunkcí jsou mojí černou můrou, protože oprava mě stojí spoustu času, který bych mohl věnovat vlastní tvorbě, překladům, opravám pravopisných chyb (ty se naopak opravují snadno a rychle) a editaci vašich textů.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments