Retro: Stéphane Hessel – Rozhořčete se!

Pamflet Indignez-vous! z pera francouzského diplomata, spisovatele a veterána francouzského odboje přeživšího koncentrační tábor – Stéphane Hessela. Je to text vášnivý (jaký také jiný, když je to pamflet), možná naivní, zcela jistě čpící nostalgií po časech, kdy revoluce byla živá a revolucionáři mladí, ale přes to přese všechno je to text aktuální a inspirativní, když v ničem jiném tak v tom, jak jednoduše a otevřeně lze některé věci pojmenovávat. Citováno z překladu na Indymedia:

Můj konec už není příliš daleko. Stále však zbývá dost času na to, abych mohl ostatním připomenout, co stálo na počátku mé politické angažovanosti. Byla to léta odporu proti nacistické okupaci Francie (Résistance) a program sociálních práv, vypracovaný před 66 lety Národní radou odporu.

Je na nás, zda se zasadíme o společnost, na kterou budeme moci být pyšní. Ne současnou společnost imigrantů bez dokladů, kde je vyhošťování na denním pořádku a na přistěhovalce je nazíráno s podezřením. Ne společnost, kde je zpochybňováno sociální zabezpečení, důchody a všeobecné zdravotnictví. Ne společnost, kde jsou média pod kontrolou bohatých. Toto jsou věci, které bychom nedopustili, pokud bychom se opravdu hlásili k odkazu Národní rady odporu.

Po roce 1945 zbytek Národní rady odporu realizoval ambiciózní projekt na vzkříšení společnosti poznamenané hrůzami války. Vzpomeňme na ně, pokud mluvíme o všeobecném zdravotnictví a důchodovém systému, které byly zavedeny na popud Rady. (…) Zdroje energie, elektřina, plyn, doly a velké banky byly znárodněny. Na doporučení programu: „… navrátit lidu monopolizované prostředky výroby, plody společné práce, zdroje energie, bohatství z dolů, pojišťoven a velkých bank; vytvořit opravdovou ekonomickou a sociální demokracii, zbavit se velkých ekonomických a finančních lenních pánů a jejich vlivu na hospodářství.

Všechny společenské výdobytky pramenící z práce Resistance jsou dnes v ohrožení.

Někteří si nám troufají tvrdit, že stát už si nemůže dovolit výdaje k pokrytí těchto výdobytků. Jak mohou dnes chybět peníze k udržení a rozvoji těchto výdobytků, když produkce bohatství značně vzrostla od dob Osvobození, kdy byla Evropa v ruinách? Opak je pravdou, problémem je moc peněz, proti které se Resistance zásadně stavěla, a moc velkých, tučných, sobeckých mužů se svými lokaji v nejvyšších vládních kruzích.

Banky, které jsou už opět v soukromých rukou, dokázaly, že před veřejným zájmem dávají přednost starostem o své dividendy a vysoké platy vedení. Rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími ještě nikdy nebyly tak propastné. Ještě nikdy zde nebylo prostředí burcující k hromadění peněz a soutěživosti typu „urvi, co můžeš“, jakou známe dnes.

My, veteráni hnutí odporu a bojovníci za svobodnou Francii vyzýváme mladou generaci, aby převzala odkaz Resistance a žila dle jeho idejí. Říkáme – nastupte na naše místo – Rozhořčete se!

Politické, ekonomické a intelektuální špičky, stejně jako celá společnost se nemusí vzdávat. Nemusí se podřídit mezinárodnímu diktátu finančních trhů. Diktátu, který ohrožuje mír a demokracii.

Je pravda, že dnes nejsou důvody k rozhořčení tak zřejmé jako dřív a že svět se zdá být příliš složitým. Hybné síly, které mu vládnou, není snadné rozpoznat a rozlišit. Stále se však dějí věci, které nesmíme tolerovat. Abychom je ale viděli, je třeba se dívat. (…) Nejhorším z přístupů je netečnost; když se říká „Nic nezmůžu, nějak to přežiji.“ Takhle se připravujeme o jeden z atributů lidství: schopnost rozhořčit se nad něčím a nést následky z toho plynoucí.

Je nutné uvědomit si, že obrátit se k násilí znamená otočit se k naději zády. Je třeba dát přednost naději před násilím. Nenásilí je cesta, po které se musíme naučit jít nejen my, ale i naši utlačovatelé.

Terorismu se zbavíme tím, že začneme jednat o tom, jak ukončit utlačování.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Patrik
Patrik
21. 4. 2020 6:08

„Je pravda, že dnes nejsou důvody k rozhořčení tak zřejmé jako dřív a že svět se zdá být příliš složitým. Hybné síly, které mu vládnou, není snadné ROZPOZNAT a ROZLIŠIT.“
Velmi s tím souhlasím, ovšem s dodatkem od Pjakina: „Informace znamenají moc“. Nebýt netečným totiž nejednou může být naopak službou právě těm hybným silám (viz např. oslava Havla, který může být jenom rád, že se nedožil toho, jak by dnes byl nežádoucí stejně jako neoconi i jeho přítel z Tibetu).

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
21. 4. 2020 7:13

A davy v době, kdy přístup k informacím nemá v historii obdoby? Dám příklad. V lednu (a téměř ve shodě s nástupem coronaviru) americká tv spustila obdobu „Big brothers“ („Vyvolení“) s názvem The Circle (Kruh), což ale je původně britská reality show https://en.wikipedia.org/wiki/The_Circle_(British_TV_series) Letos má být naplno spuštěna v několika zemích světa a na rozdíl od „Vyvolených“ v ní mají být účastníci izolováni a komunikovat mají pouze přes sociální sítě (nepřipomíná to něčím současnou dobu?). Už teď se ale očekává, že sledovanost bude veliká https://wave.rozhlas.cz/muze-zaplnit-nova-reality-show-circle-diru-na-trhu-po-vyvolenych-podle-divaku-8157137 Takže davy budou přilepeny u televizních obrazovek, zatímco „hybné síly“ se budou bavit. Protože –… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
21. 4. 2020 8:56

„V příštím životě bych chtěl být smrtelným virusem“ Související: Pjakin z 13.4., čas od 14:17 zde https://outsidermedia.cz/v-v-pjakin-otazky-a-odpovedi-ze-dne-13-4-2020/ část o britské královně a o WWF . Ale ona celá ta úvodní část o tom, jak má být snížena především ruská populace, jak určitá část lidstva má být zachována především pro obnovu ekologie, nemluvě o tom, že Pjakin říká, že centrem procesu jak tažení proti Rusku, tak ovládnutí všech světových zdrojů má být opět Evropa, je související. A jestli pořád někdo věří tomu, že koronavirus je dílem neokonů, tak já ten názor nesdílím, za mě od začátku jde o dílo globalistů (a… Číst vice »

hudryper
hudryper
Reply to  Patrik
21. 4. 2020 10:28

Dnes už známá historie prací na coronovirech jasně dokládá,že COVID-19 byl vypiplán v režii neoconů,a to dokonce s vědomím čínského vedení. Jinou věcí je jeho vypuštění do optimálních podmínek pro jeho šíření nejdříve v Číně a poté z Číny do světa. Tady mi připadá jednání globalistů jako metoda boje judistů využívající sílu protivníka k jeho vyvedení z rovnováhy a poté útok. Záhadou zůstává kontaminace podhůří italských a částečně i rakouských Alp. A také zjištění,že tam byl zdrojem nemoci jiný kmen viru. Jako kdyby organizátor pandemie dodatečně zareagoval po rychlou a účinnou protiakci Číny rozprášením dalšího kmene viru navázaného na mikročástečky… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
21. 4. 2020 6:14

Povzbuzující text pro uvadající zájem o dění pro naši pomalu ale jistě končící generaci .
Jenomže : co zmůže naše rozčilení proti síle peněz a moci, a proti síle oné u nás přetrvávající přibližné polovimy bezmozků nevidících si dál než do zdánlivě medii či reálně podvody naplněného svého koryta?

PPK
PPK
21. 4. 2020 10:45

Ekonomická krize kapitalismu probíhá na globální úrovni a historicky nekonečně opakovaně potvrzuje, že ideologie trhu jako samoregulačního mechanismu prosperity ekonomiky je hloupý výmysl. Výmysl zkonstruovaný propagandou lži údajné svobody v podnikání kohokoliv a jakkoliv bez ohledu na hranici kriminality. Bezuzdní trhovci živelné výroby vytváří neprodejnou nadvýrobu a tak generují nezaměstnanost. Bludný kruh vykrývání krize ekonomikou služeb půjčovatelů peněz, rádců, právníků, sluhů a úředníků se opět uzavřel. Zboží mračen nových aut na starých letištích je neprodejné, protože vládnoucí třída rentiérů a jejich sluhů už všechno má a mzdově vykořisťovaná třída zaměstnanců a malých OSVČ nemá peníze a vše vydává na přežití.… Číst vice »