Retro: Tiché šílenství finančních trhů

Obr3

Lidé nechtějí věřit, když jim říkáme, že mají v peněžence místo peněz jen poukázky na sny. A že přestali mluvit o práci a o produktivních vztazích, a melou jen o těch poukázkách.


Lidé nechtějí věřit, když jim říkáme, že mají v peněžence místo peněz jen poukázky na sny. A že přestali mluvit o práci a o produktivních vztazích, a melou jen o těch poukázkách. Tak se jim podívejme na zoubek. První graf je nejdůležitější, je to výkon světové ekonomiky v tzv. formátu Global Gross Domestic Product (GDP) v letech 2004-2014, a to v miliardách dolarů. Nic na tom není, představte si roční výdělek v domácnosti, a převeďte to na zeměkouli.

Obr5

Pokud by peníze měly mít cenu, pak plus mínus musí kopírovat vývoj ekonomiky, protože jinak nejsou ničím kryté. A nyní se podívejte na vývoj financí ve Federálních rezervách (FED) za stejné období, tj. produkci dolarů v USA.

Obr4

Vidíte dramatický nárůst masy QE3, což je finanční šrot, o němž trvale píšeme v našich článcích o ekonomice. Bankéř Ben Bernanke jako šéf FEDu začal od září 2012 praxi tzv. Quantitative-Easing. Prostě sedl k počítači, dal tam jedničku, a pak k ní přidával libovolné množství nul. Výsledek přes „Enter“ pak emitoval do světa jako tzv. „fiat money“. Z finančního guláše, který už i tak byl jen šlichtou, FED udělal čistou vodu. A co udělala burza, když dostala šlichtu, přesněji řečeno finanční heroin? Podívejte se na hlavní burzovní index.

Obr3

Srovnejte si vývoj burzy s dávkou heroinu, čili s poměrem nekrytých peněz z FEDu. A pak se pro srovnání podívejte na reálný výkon světové ekonomiky. Kdo i tak není doma, ať jde na VŠE za děkanem Ševčíkem, protože neoliberální ekonomové také nepotřebují zdravý rozum. A nyní se vraťme před nástup fašismu, do průběhu největší hospodářské krize v období tzv. velké deprese.

Obr1

Burza vesele rostla před krachem téměř exponenciálním tempem a pak se najednou zhroutila. Důvody nebyly úplně stejné jako ty z let 2006-2010. Ale stejně jako za fašismu funguje stejný vzorec chamtivosti, iracionality a nepoučitelnosti. Nikdo se nepoučil ani na konci 20. století, po dvojité krizi. To ukazuje poslední graf dvou krachů burzy z posledních let.

Obr2

Podle let jsou zde zachyceny všechny tři hlavní krize posledních let. Internetová bublina, hypotéční bublina, i ta největší, tj. derivátová a finanční bublina, která ještě nepraskla. Jistěže za to může Putin, proto je třeba válku s Ruskem přeměnit ze studené na horkou. Zloděj musí nějakého obětního beránka najít, protože ta poslední bublina bude fakt globální nadělení.

Hlavní zdroj článku zde.

5 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
7. 4. 2022 0:11

Jako ilustrace serióznosti kapitálových trhů může posloužit nedávná historie firmy Theranos majitelky Elizabeth Holmes.Zanechala studií a založila firmu, která slibovala
moderní přístroje na rozbory krve z vlastního vývoje, řadu rozborů také provedla (ale na cizích přístrojích, sama žádné nevyrobila), navázala četné kontakty s vlivnými lidmi a výsledkem dokonalé propagace byly disponibilní peníze (rizikové investice) a ocenění její úplně prázdné firmy na deset miliard dolarů. Podrobněji:

  1. Theranos (google vás navede na anglickou wikipedii a nabídne i překlad)
  2. Petr Kubáč blok záloga (kliknete na kapitolu chemie pro šílence, je to poslední článek)
Hudryperman
Hudryperman
7. 4. 2022 7:27

Ví někdo jak se dostat na zpravodajství Jurie Podoljaka ? Včera se už na youtube neukázal a dnes rovněž ne.Přitom právě v těchto dnech probíhají přípravy k bitvě na Donbase,která má pro Tusy ,a nejen pro ně,důležitost bitvy u Stalingradu za II . WW

Irena
Reply to  Hudryperman
7. 4. 2022 7:59

Война на Украине: Киев – развал экономики, Херсонская, Запорожская области – начало возрождения

Крым и те территории Херсонской и Запорожской областей, а затем и далее все территории Украины, которые попадут под контроль российских военных, станут единым хозяйственно-экономическим комплексом, который позволит этим территориям не только выжить, но и в перспективе хоть как-то восстанавливать разрушенное войной хозяйство.
В то же самое время, территории подконтрольные Киеву в экономико-хозяйственном плане стремительно деградируют. 

https://www.youtube.com/watch?v=q7Qv2O1I1WM

ВНИМАНИЕ!!! Мои официальные каналы:
Телеграмм: https://t.me/yurasumy
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCSQSxUJb4zH1SEpzNerSLLg
ВК: https://vk.com/id291496944 
Яндекс-Дзен: https://zen.yandex.ru/id/593c6b678e557d896dc5cde1
Рутуб: https://rutube.ru/channel/23502473

Сайт: https://naspravdi.info

Ссылка на канал Михаила Онуфриенко: https://www.youtube.com/channel/UCXTRKOLLH-ZgOG7_dNqgPhA

Irena
Reply to  Hudryperman
7. 4. 2022 8:03

Poslala jsem info, ale čeká na schválení. Jinak je lepší si v dnešní době pořídit Telegram.
Tohle je odkaz na jeho kanál: https://t.me/yurasumy

Také je dobrý kanál, kde je info překládaná do slovenštiny
https://t.me/newsfrontsk

V ruštině například tady:
https://t.me/new_militarycolumnist

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  Irena
7. 4. 2022 8:44

Děkuji Vám,Ireno.

Irena
Reply to  Hudryperman
7. 4. 2022 8:04

ВНИМАНИЕ!!! Мои официальные каналы: (Podoljaka)
Телеграмм: https://t.me/yurasumy
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCSQSxUJb4zH1SEpzNerSLLg
ВК: https://vk.com/id291496944 
Яндекс-Дзен: https://zen.yandex.ru/id/593c6b678e557d896dc5cde1
Рутуб: https://rutube.ru/channel/23502473

Hudryperman
Hudryperman
7. 4. 2022 7:28

Oprava : jedná se o Rusy a ne Tusy.