Retro: Tucet rad pro budoucí důchodce

 1. Nespoléhejte se na důchod od státu. Státní důchodový systém v současné podobě nejvíce připomíná letadlo před pádem.
 2. Nespoléhejte se na soukromé penzijní systémy. Většina penzijních fondů dnes totiž připomíná letadlo po těžké havárii.
 3. Nemyslete si, že vás zachrání peníze v jakékoliv podobě. Současná finanční krize je může kdykoliv proměnit ve smetí.
 4. Ani zlato nemusí být ta pravá volba. Nastupující hospodářská krize může způsobit, že jednoho dne zlato rádi vyměníte za běžné věci denní potřeby.
 5. Nemovitosti mohou být jistým způsobem zajištění, uvědomte si však, že jejich hodnota zpravidla závisí na tom, jak o ně budete pečovat, což pro vás může být v pokročilejším věku velmi obtížné. Pokud je poté vyměníte za peníze, platí bod č. 3.
 6. Nespoléhejte se na své děti. I pokud nějaké náhodou máte, uvědomte si, že jste nebyli zvyklí podporovat své rodiče, a proto děti nezmění své chování a nebudou ve stáří podporovat vás.
 7. Věnujte pozornost svému zdraví a tělesné kondici. Třikrát týdně sportující sedmdesátník mívá lepší tělesnou kondici než nesportující čtyřicátník.
 8. Připravte se na stálou ekonomickou aktivitu, netěšte se na období, kdy budete mít čas na své záliby a koníčky, ale věnujte se jim už dnes. Buďte připraveni na to, že budete pracovat, dokud vám to dovolí zdraví.
 9. Snažte se měnit včas zaměstnání tak, abyste v práci nepřepínali ubývající fyzické a psychické síly a naopak využili své bohaté životní zkušenosti.
 10. Věnujte čas svým přátelům a známým.
 11. Budujte a utužujte dobré vztahy v rodině.
 12. Modlete se, abyste jednou zemřeli zdraví.
4.3 21 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
8. 12. 2022 8:22

👍 – život důchodce za socrealismu a za dnešního korporátního fašismu je jako nebe a peklo – čím více jde tahle obludná společnost do středověké minulosti, tím více se kvalita života obyčejné ovečky stává mizernější. .. už docela chápu význam smrti u takových Vikingů ( i když ti měli stáří – tedy podle skutečných zásluh – v úctě ), už malým byla ukázána krása umírání v boji ( a čím bolestnější, tím lépe), proto kult násilné smrti byl nejvyšším piedestalem a jediným pravým smyslem jejich existence … nakonec jejich odpadlíci zničili jejich životní styl ( i tady převládla chamtivost a… Číst vice »

Gatta
Gatta
8. 12. 2022 13:45

K článku – těžké téma. Body 1-6 vyjadřují oprávněnou nejistotu všech druhů běžného zajištění. Bod 7 je stěžejní – protože pokud vás potká vážné onemocnění, tak je vše jinak, a na body 8-12 můžete zapomenout. A ubývání sil a to nějaké nečekané onemocnění do 80 potká téměř každého. Ano v 70 je mnoho ještě zdatných, 75 letech ještě se tací najdou v 80 letech je to už jen vyjímka. Rozprodávat majetek – a udržet si tím tak svůj „už zbytečný a často i nešťastný žívot“ ? Co to je „umřít zdravý“ ? – snad smrtelný úraz, utonutí, těžký infarkt, nebo… Číst vice »

fajt
fajt
8. 12. 2022 21:12
fajt
fajt
9. 12. 2022 6:49