Retro: Včera byl a dnes už není

30. 1. 2011

Býval u nás mlékomat. Začal svou osvětovou misi na místě po trafice. Dýchal z něho závan starých časů, kdy jídlo mělo svou přirozenou chuť, stejně samozřejmou jako utržený šťovík. První dny měl slavné. Technici ho naleštili, naplnili a opentlili. V den slavnosti přestřižení pentle u toho byl i pan starosta, obecní kronikář a kameraman.

Byly dny všední, plné tichého vrčení čerpadel a spokojeného chrastění mincovního zásobníku. Technici pravidelně přijížděli, něco opravili, přeleštili, doplnili. Domeček mlékomat měl jejich návštěvy rád, dávaly mu jistotu, že nikdy své zákazníky nezklame. Po deštivém podzimu udeřila zima. Domeček vypnul chlazení a začal topit. Dělal si starosti o namrzající čistící trysky. Malá frekvence používání mu začala dělat starosti. Technici přijížděli nepravidelně a jen tak nakrátko. Otevřít, postrčit, vytáhnout, nasadit, zatáhnout, zavřít a pryč. Děti s lahvemi chodily málo, jeho tlačíka a mrkací display jim už zevšedněly. Maminky chodily až navečer, po práci, a tak se občas utvořila fronta. To pak domeček pracoval, až pára od čistících trysek syčela.

Těch nárazovek ale najednou začalo ubývat. Domeček po nocích i za dne přemýšlel o řečech, které zaslechl. Nejspíš nejvyšší hygienik, co už má asi i osobního kadeřníka, ho ošklivě pomluvil. Prý on, domeček, ohrožuje lidské zdraví tím, že se stará o čerstvé mléko. Slyšel i jiné řeči o tom, jak si státní úřad pozval vybrané novináře do privátní nálevny. Tam jim proškolení úředníci vysvětlovali, jak on je svou prací ohrožuje. Povídá se, že se do té nálevny chtěl dostat jeho pan technik a vrchní farmář, ale majitel nálevny je nechal vyhodit.

Domeček to nechápal, ale moc ho mrzelo, že po těch hloupých pomluvách chodí méně dětí a maminek. To ho opravdu trápilo. Na své věrné zákazníky se těšíval o to víc. Měl velmi rád ty pomalé lidičky s berličkami, co si z hloupých řečí nic nedělali, a svým vnukům pořád nosili jeho bílou dobrotu. Právě tito lidičkové trpělivě doma vysvětlovali, že když je něco čerstvé, je to přece chutné a zdravé. Domeček slyšel i mnoho jiných řečí. Poslouchal velice pozorně, co si povídají technici, když otevírají mincovník. Že když nevydělá, odpojí ho a odvezou do skladu. Dělal, co mohl, aby každému vyhověl, ale zákazníky si přivést nemohl. Jednou ráno nastal den poslední. Přijeli technici s jeřábem a velkým autem. Za hodinu bylo naloženo a místo bylo zase prázdné. Lidičky, dejte si pozor, co za mléko pijete a kupujete. Domeček-mlékomat, ten o tom věděl všechno a o svoje mléko se staral dobře. To vám potvrdí každý, kdo ochutnal, poznal to na jazyku.

Domeček tu včera ještě byl a dnes už není.

Převzato z Umlaufovin

1
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Autoři komentářů
jaa Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
jaa
Člen
jaa

Takže už domeček ve Starém Lískovci není? Škoda jej. I když se muselo dojíždět autobusem. Protože osazenstvo bohunického rahtouzu – vše české rušící jej v Bohunicích nechtělo … tak ledá Lídl, Billu .. i toho Hrušky, kde ceny byly přiměření a zboží české jaxitaxi .. jo holt to lidovcům vadilo…. Nebylo to dost „světové“.