Retro: Vše pro dobro světa a Nošovic

21. 10. 2011

Nakonec se mi podařilo dnes večer shlédnout na ČT2 svatokrádežný dokument Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic. Proč svatokrádežný? Protože zneuctil posvátné zahraniční investice. Stavba automobilky firmy Hyundai na zelené louce a pracovní podmínky v ní z Klusákova dokumentu totiž nevychází jako oslava jako krásného industrializačního dobrodružství, ale jako bolest pro lidi i pro krajinu.

Ale samozřejmě, že ne pro všechny. Někomu nová automobilka imponuje, někdo z ní má prospěch, někomu nevadí.

Smutný pohled je na dělníky, kteří sice nejsou spokojeni s pracovními podmínkami, ale zatnou zuby a ohnou hřbet, protože práce je vzácná a oni o ni nechtějí přijít. (Zajímavé je, že žádný z nich nepojmenuje svoji situaci jako „vykořisťování“. Je to proto, že se toho termínu bojí, nechtějí se jím stigmatizovat, neznají jej, nebo jen ještě nebyla překročena únosná mez a oni se tak prostě necítí?).

Běžnou metodou jednání s dělníky jsou podle všeho vydírání a zastrašování. Firma se tím ani netají, naopak se tím chlubí a kasá se, že stejně jedná i s ostatními „partnery“.

Co ale zaskočí nejvíc jsou „drábové“, nejníže postavený management a různí „bezpečáci“, kteří přikazují, zakazují, nakazují a vůbec buzerují a evidentně si užívají moc jim svěřenou a přičinlivě chrání zájmy firmy.

Sami posuďte, jestli jsme to jako republika s automobilkou v Nošovicích vyhráli.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Svoboda
Svoboda
2. 11. 2018 17:22

Co a proč se stalo s páteří dělníků i pracující inteligence, co se stalo s odbory, kolik je skutečně nezaměstnaných, jak dnes zaměstnavatelé dodržují zákony a normy, jak se chovají personalisté a ředitelé v době, kdy firmy údajně „nemohou sehnat“ lidi, kdo a proč přiživuje a udržuje v oběhu „žádoucí“ schémata v pohledu nezaměstnané …to jsou všechno témata, kterým se i řada investigativců zatím spíše vyhýbá ( čest výjimce v osobě S.Uhlové ). Sám mám o tom řadu informací, které značně zpochybňují oficiální, mainstreamový výklad. Možná by to fakt stálo aspoň za článek. To už je asi to poslední, co… Číst vice »

racek
racek
7. 11. 2018 21:15

Když jsem mluvíval s lidmi odtud, stěžovali si hlavně na pracovní metody .. Ovšem nejhorší je jejich chování. Chování vyšší rasy k otrokům… Dokonce i nevěstince mají svoje…