Roberts a Martjanov o výbušné situaci na Ukrajině

P. C. Roberts položil svým způsobem otázku:

Martjanov věří, že washingtonská garance Ukrajině je bouří ve sklenici vody, protože Washington nebude ochoten riskovat přímý vojenský střet s Ruskem. Mám obavu, jestli Martjanov na straně washingtonské vlády nepředpokládá větší stupeň rozvahy, než tam skutečně je.

Kdyby totiž Washington četl současnou situaci správně, dal by jeho ministr obrany Ukrajině garanci proti ruské intervenci? A to v situaci, kdy Ukrajina, nyní Washingtonem lépe vyzbrojena, své útoky na Donbas obnovuje? Washington chce konflikt Ruska a Ukrajiny a cílem garance USA Ukrajině není nic jiného, než tento konflikt vyprovokovat. Možná má Martjanov pravdu v tom, že Ukrajina je příliš obezřetná na to, aby se na tuto garanci spoléhala, a též v tom, že Washington by za svou garancí skutkem nejspíš nestál. Jenže ona eskalace konfliktu může mít svůj vlastní hybný moment. Zveřejněná garance by totiž extrémistické síly na Ukrajině a ukrajinského prezidenta mohly vehnat do bláznivého činu. A neokonzervativci a intervencionisté v USA by v zájmu americké reputace mohli trvat na dodržení washingtonského slova a žádat Bidena, aby přispěchal Ukrajině na pomoc.

Souhlasím s Martjanovem v tom, že by šlo o válku založenou na šíleném nesmyslu, ale takovéhle věci se skutečně dějí. Saker a Martjnov jsou o situaci na Ukrajině lépe informováni, než já, já víceméně jen kladu otázky. Nicméně mám za to, že riziko je vysoké a že američtí občané budou ještě moc a moc litovat toho, že dovolili vojensko-bezpečnostnímu komplexu použít tupých demokratů k tomu, aby prezidentu Trumpovi znemožnili normalizovat vztahy s Ruskem.

A Andrej Martjanov na svém blogu odpovídá:

Plně souhlasím s tím, že konfrontace se může velmi rychle proměnit ve válku se vším všudy, zvláště když do úvahy vezmeme ohromující nedostatek kompetence a mimořádnou aroganci a stupiditu současné americké administrativy. Ale Washington v posledních 20 letech, a možná ještě mnohem déle, Rusko špatně četl a špatně hodnotil. A právě v tom spočívá celý problém. Lavrov a Putin Ukrajinu už mnohokrát varovali, aby nepodléhala tlaku Washingtonu, který potřebuje válku, do které by bylo zataženo Rusko. Washington nemá vojenské zdroje, se kterými by na Ukrajině s Ruskem cokoli zmohl. Vojenské jednotky USA v Evropě, a to v jakékoli konfiguraci, nejsou pro Rusko, v případě, že je Washington „na podporu“ Ukrajiny použije, ničím jiným než cíli. To vše se může udát velmi rychle, což s sebou nese nebezpečí eskalace směrem k nukleární válce, protože válku konvenční nemohou Spojené státy vyhrát.

Ale opět je zde to, co říkám už roky, totiž že si USA zoufají z toho, jak ekonomicky i vojensky upadá jejich vliv v celé Euroasii. A pokud si toto zoufání a tento bezútěšný duševní stav amerických „elit“ uvědomíme, nepřekvapí nás, že USA jsou hotovy učinit i „nemyslitelné“, aby si udržely to, co z amerického impéria ještě zbývá. Jediným, co v tom případě může rozbouřené americké hlavy uklidnit, je náš klidný, ale pevný postoj. Lidé ve Washingtonu vědí, že ukrajinské ozbrojené síly by byly v případném střetu vyhlazeny, ale počítají s tím, že právě tohle by jim poskytlo záminku k totálnímu oddělení Ruska od Evropy.

Co k tomu říct? Rusko již dokončilo svoje přeorientování na Asii, takže je na Evropě, aby se rozhodla, co chce dělat.

Rusko a Spojené státy se dnes nacházejí na nesmiřitelných pozicích a dialog se současnými „elitami“ USA není z geopolitických, ekonomických, historických a hlavně morálně etických důvodů možný.

Účastníci výměny názorů:

Paul C. Roberts je americký ekonom, který byl náměstkem ministra financí v někdejší Reaganově vládě.

Andrej Martjanov je ruský vojenský analytik a autor několika knih s vojenskou tématikou.

Z Martjanovova blogu Reminiscence of the Future vybral a přeložil Lubomír Man

4.7 12 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
10. 4. 2021 15:43

Když se dva perou, třetí se směje. Když se rvačka nekoná, ten třetí má smůlu.

fajt
fajt
10. 4. 2021 16:32

„Osvobození dočasně obsazených území násilím by nevyhnutelně vedlo k smrti velkého počtu civilistů a mnoho obětí by utržila i armáda, to je pro Ukrajinu nepřijatelné,“ řekl Ruslan Khomchak, náčelník generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil – zdá se, že Lavrov měl pro bidenova poskoka argumenty k nepřekonání ( samozřejmě fašistům se nedá věřit ani pozdrav, takže těch 14 ruských divizí / některé jsou silně speciální/ u banderovské Ukrajiny asi ještě chvíli zůstane). ..)

Irena
Reply to  fajt
10. 4. 2021 18:31

Směšné a málo uvěřitelné prohlášení od režimu, který se o ty oběti od roku 2014 pilně stará. Spíš je to předehra k parádní provokaci. Trapný fašistický alibismus.

takže je na Evropě, aby se rozhodla, co chce dělat…

Copak na to Petříček, jakpak ten se asi rozhodne, jenže z toho místa, kde se nachází jeho hlava je asi špatný rozhled.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
11. 4. 2021 11:52

Tak dlouhý ruce nemáme.
Komu lezeme do zadku, toho nemůžeme fackovat. 

Irena
11. 4. 2021 6:43

https://www.youtube.com/watch?v=yARJP2XVcmI

Tady je takové kratší shrnutí situace na Donbasu…

Já si ale myslím, že pokud k něčemu takovému dojde, padne celá Ukrajina,
tj. fašistický režim… Ať už bude přímo dobyta ruskou armádou, nebo
zaúčinkuje vnitřní povstání proti němu…

Jak jsem slyšela od jednoho Ukrajince s celkem rozumnými názory,
a já s tím plně souhlasím, tak fašistický režim lze porazit jen zvnějšku,
protože zevnitř, všechny takové pokusy likviduje už v zárodcích.
A jakými metodami asi víme, že?

Ten Ukrajinec zde:
https://www.youtube.com/channel/UCSQSxUJb4zH1SEpzNerSLLg

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
11. 4. 2021 8:20

Kdosi se mě zeptal soukromě, jaký bude podle mě výsledek? To je samozřejmě složité, ale některé základní obrysy asi lze odhadnout. Vojensky by to na Halič dopadlo velmi rychle – rozpad státní struktury a tím de facto i státu. Ale co s tím? Kdo by chtěl živit totálně chcíplou a vymyškovanou strukturu? Takže konec Ukrajiny jako státu a urychlení rozpadu USA. – Tato struktura je dneska už federálně v rozkladu, civilizačně blouzní, a na celém území běží válka proti asiatům, bílým a částečně i latinoameričanům. Rusko by mělo obsadit pobřeží Azovského moře, celý Donbas a území od Krymu přes Oděsu… Číst vice »

Irena
Reply to  orinoko
11. 4. 2021 8:43

Rusko Ukrajinu dělit nebude mezi nikoho, to dává jasně najevo od samotného začátku. Pokud bude nuceno Ukrajinu vzít pod svá křídla silou díky útoku na Donbas (možná i Krym), tak to bude Ukrajina CELÁ! Byli by idioti, kdyby nechali evropským krysám k dispozici další rusky mluvící teroristy. Je nutné je přivést k rozumu na jednotně spravovaném území, kdy snad některým z nich konečně dojde, že byli jen zneužíváni, aniž by se vůbec někdo staral o jejich životní úroveň. Nikdo nepočítá při těch útocích a dobývání s vnitřní silou. Jakmile totiž lidé pocítí, že se mohou pod záštitou „republik“, či přímo… Číst vice »

Irena
Reply to  Irena
11. 4. 2021 10:54

В какой-то момент кто-то грустно вздохнёт и тихо скажет «Ну, агрессия так агрессия, уговорили». И на этом Украина закончится очень быстро.

Собственно, за семь лет майданного рулежа Украиной население доведено до такого отчаяния, что большинство тайно ждёт «оккупацию».

http://voicesevas.ru/news/58060-ukraincy-ustali-ot-licemeriya-kak-kievskogo-rezhima-tak-i-ih-zapadnyh-hozyaev.html

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
11. 4. 2021 12:10

Русские танки не дойдут до Одессы – они сломаются под Херсоном… Под тяжестью цветов :-)))

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  orinoko
11. 4. 2021 12:07

Kdo že by chtěl živit totálně chcíplou a vymyškovanou strukturu? Dokonce v červnu 1945 taková otázka nebyla aktuální, i když to tehdy bylo miliónkrát horší, a zvládlo se. Putin sice není Stalin ani Berija, ale má lepší výchozí pozice. A prostředky. Problém je v 5. koloně (překlad gůgl): Ve všech zemích, když se blížila hrozba války, přijaly úřady aktivní opatření. Prováděla preventivní zatýkání, internovala nebo deportovala „nepřátelské živly“, které podporovaly potenciálního nepřítele nebo se k němu hypoteticky přidaly. To je to, co USA udělaly s Japonci. Asi 120 000 lidí, z nichž většina měla americké občanství, bylo během druhé světové… Číst vice »

Irena
Reply to  Irena
11. 4. 2021 8:33
Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
11. 4. 2021 11:58

Jak porazit fašo-režim? Jeden z diskutujících k výše uvedenému klipu má akceptovatelný návrh:
„В конце пришла Рaбоче – Крестьянская Красная Армия. И вахханалия закончилась.“

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 4. 2021 12:21

11. dubna 1945 se na celém světě slaví jako Den osvobození vězňů nacistických táborů. Slavný a smutný den, protože na Ukrajině opět panují nacisté a opět provozují koncentrační tábory …

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 4. 2021 13:31

Яков Кедми. Право знать! 10.04.2021 https://www.youtube.com/watch?v=7fCu4NHtyR8 Zelenský při své „návštěvě předních bojových linií“ u Donbasu coby karikaturní voják „Dobrý voják Švejk“… Alespoň skrze J. Haška jsme ve svěové politice stopu zanechali… :-) Potvrzení vyjádření, že „Vojenské napadení republik na Donbase bude koncem Ukrajiny“… Odpověď na konání nebude taková jakou čekáte a jakou jsi dovedete představit… riziko inscenace velké válečné akce na Ukrajině může přejít ve skutečnou válku tato předem připravená ukrajinská akce vychází z vnitřní situace na Ukroruině, Šašek na prezidentském postu Ukrajiny představuje ostudu, člověka který si vůbec neuvědomuje a nechce přijmout žádnou odpovědnost nejen na Ukrajině není funkční… Číst vice »

orinoko
orinoko
11. 4. 2021 15:00

Kdo NATO má nervy, může shlédnout. Čistokrevná NWO propaganda řezaná zoufalstvím ujíždějicího vlaku. Info pro prosťáčky, fanatiky a imbecily. Spousta věcí vypadla. To se debilům stává běžně. Prostě příčina a následek dostaly jiné milníky. Vlastně , je to JEJICH problém. A dále: Já nestačím žasnout nad vylízaností veřejně prezentovanou českým patolízalstvím. Dneska se prý nic neutají. To víte, sociální sitě a kdesi cosi. Takže víme úplně všechno o chystané ruské agresi. Kva, kva, chro, chro, hesi, hesi … omakala mu ho potajmu. To si opravdu nějako info pako myslí, že Rus to, co považuje za podstatné, nechá natáčet kdekoho okolo?… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 4. 2021 18:54

Сильный фильм про войну с Грузией [ Горячая точка ]
https://www.youtube.com/watch?v=ZNr19PP0o8Q