Ron Paul ve volební kampani 2012: 1 000 temných bodů

Leden 09, 2012

 

http://ireporters.files.wordpress.com/2011/12/ronpaulpersonofyear1.jpg

 

MEREDITH, New Hampshire — V projevech Rona Paula nejsou žádné povzbuzující vize:

Jsme národem, který dovoluje vraždění civilistů a místem, kde vás může podle své libosti zavřít armáda. Hladina nezaměstnanosti je vyšší, než úřady připouštějí. Ekonomika kodrcá na cestě ke krizi. Na obzoru jsou násilné pouliční demonstrace. Vláda stojí na hraně tyranie a diktatury.

V projevech Rona Paula skutečně nejsou žádné světlé povzbuzující představy, není zde vidět světlo na konci tunelu. Je to ponurá, tisícibodová jeremiáda, v porovnání s kterou jsou kritické projevy ostatních republikánských kandidátů, popisující Obamovu éru, pohledem do sluncem ozářené Ameriky.

Ovšem o okamžiku, kdy voličský optimismus mizí, Paulův vzkaz začíná rezonovat. Poté, co skončil těsně třetí v Iowě, nejnovější primárky v New Hampshiru ho usadily na druhé místo za Mittem Romneyem, a na jeho vystoupení chodí pravidelně zástupy, aby si poslechly jeho chmurný scénář „státu, kde jsou osobní svobody v ohrožení“ a jehož ekonomika „může spadnout ze srázu a rychle se zhroutit“.

“Tuším ekonomickou krizi, a pokud nevyčistíme naše zákony, pak se naše ekonomika zhorší natolik, že důsledkem bude destrukce naší měny a to bude mít divokou odezvu a ne-li přímo násilí, pak určitě pouliční demonstrace“, řekl Paul na shromáždění studentských svazů Univerzity New Hampshire v radniční hale v Durhamu. “A zákony jsou nastaveny proti tomu. Jestli patříte třeba k protiválečným organizacím … nemůžete vědět, co s vámi mohou udělat.”

Paul je oponentem federálního utrácení, ale místo, aby se zaměřovat na standardní cíle svých republikánských rivalů, to jest na Agenturu ochrany životního prostředí nebo na Ministerstvo školství, stěžuje si Paul i na CIA a Ministerstvo obrany. Konkurenti mají péči o to, že Americe hrozí plíživá ruka socialismu, Paul varuje před svírající se pěstí fašismu.

“Velká část světa je řízena tyrany a diktátory,” řekl nedávno posluchačům ve městě Atlantic v Iowě, „a my k tomu sklouzáváme též.“

V Durhamu varoval: “Neměli bychom být tak zastrašení, abychom dovolili našim presidentům získat takovou moc, aby mohli bez obvinění zabíjet americké občany.”

Temný tón, jaký používá Paul, představuje dramatickou změnu v porovnání s tradičními proslovy v prezidentské kampani – v jeho Americe je soumrak, nikoliv svítání. Jeho rétorika se výrazně liší od toho, co říkají jeho rivalové, i když i oni kritizují řízení státu presidentem Obamou. Tam, kde oni vidí mrhání, podvody a neschopnost federální vlády a Kongresu, Paul vidí lži, intriky a konspiraci.  

“Podívejte se, co se dělalo za Velké deprese …… nezaměstnanost je nyní blízko 20 procentům. A tady je rozpor.  Vláda říká, jak se mají lidé cítit, ale oni se cítí hůř,“ řekl Paul. „Nezaměstnanost je mnohem vyšší, inflace je mnohem horší.“

Setkání s voliči se v New Hampshiru konaly v neděli, a to s Paulem a s Jonem Huntsmanem (Pozn.překl.: Ten již od kandidatury odstoupil) a ukázaly propast mezi Paulem a jeho konkurenty.  Zde v Meredithu nařkl Paul federální vládu z „podpírání statistik“ s cílem zaretušovat skutečný stav ekonomiky, poznamenal, že „Evropa se právě teď hroutí“ a varoval před nevyřešenou americkou dluhovou krizí.   


Více na: http://www.politico.com/news/stories/0112/71249.html#ixzz1jhjUo7xl

 

Politico je organizace amerických novinářů se sídlem v Arlingtonu, Virginia, která šíří statě svých členů přes televizi, Internet, tisk a rozhlas.

 

Pozn. překl.: Další ze série článků k pravděpodobně nejzajímavějšímu z republikánských kandidátů. Ačkoliv se mu nedávaly žádné naděje, jeho nepatrný odstup za vítězi v Iowě a druhé místo v New Hampshiru naznačuje, že své stoupence má.

 

Překlad: onlooker

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments