V loňském roce přibylo i díky švarcsystému 60 000 podnikatelů

Leden 11, 2012


V loňském roce v České republice přibylo bezmála 60 000 nových podnikatelů – fyzických nebo právnických osob. Už čtvrtým rokem tak prakticky stejným tempem pokračuje rychlý nárůst počtu podnikatelů, který odstartoval už v roce 2008. Vyplývá to z aktuálních údajů živnostenského rejstříku, které zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. "Na každou tisícovku obyvatel České republiky tak dnes připadá 217 lidí, kteří mohou podnikat," říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.


Celkem živnostenský rejstřík k 31. prosinci 2011 registroval 2 293 241 subjektů, které mohou podnikat; 1 950 323 z nich bylo fyzických osob, 342 918 právnických osob. Všechny dohromady mají celkem 3 146 013 živnostenských oprávnění. Mezi podnikateli, kteří působí v Česku, je celkem 93 059 cizinců. Nejvíce živnostenských oprávnění u nás mezi cizinci mají „podnikatelé“ původem z Ukrajiny, bezmála 36 tisíc, poté z Vietnamu, kteří mají necelých 35 tisíc živnostenských oprávnění; třetími nejčastějšími podnikateli původem ze zahraničí jsou Slováci s bezmála 14 tisíci živnostenskými oprávněními.

"Vlády ODS se vždy snažily podnikání maximálně usnadňovat a otevírat příležitosti pro nové podnikatele. Věřím, že nárůst z posledních let je odrazem této snahy, ve které já chci pokračovat a budu dál snižovat administrativní zátěž, která stojí v cestě svobodnému podnikání,"  chlubí se nekriticky ministr Kuba.

Celá záležitost kolem nárůstu podnikatelů má jeden velký nedostatek. Valnou část podnikatelů na živnostenský list totiž tvoří podnikatelé bez zaměstnanců. Proto v rámci EU zaujímá Česko v tomto ukazateli páté místo. Vyplývá to z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Za vysokým podílem podnikatelů v Česku je podle analytiků trend zaměstnávání lidi s živnostenským listem v rámci tzv. švarcsystému.

Je to důsledek toho, že ČR má dvojí metr na klasické zaměstnance a na lidi, kteří jsou zaměstnáni skrze živnostenský list. Zaměstnávat na živnostenský list, v takzvaném švarcsystému, je pro řadu zaměstnavatelů z daňového hlediska výhodnější. Další příčina je v tom, že s nimi zaměstnavatelé mohou daleko „flexibilněji“ zacházet. Nejsou totiž tolik omezováni zákoníkem práce. Za tuto anomálii podle něj Českou republiku už kritizovala řada mezinárodních organizací, včetně OECD.

Podle údajů ČSÚ tvoří v Česku podstatnou část podnikatelů ti, kteří nemají žádné zaměstnance. Z celkového počtu pracujících jich je 13,4 procenta. Přitom například v Německu je podle statistiků tento podíl 2,3krát nižší.

Před trendem zaměstnávání lidí ve švarcsystému již delší dobu varují odbory. „Systém zdanění osob výdělečně činných je neuvěřitelným způsobem vychýlený,“ řekl esondám Martin Fassmann, makroekonom ČMKOS. Znamená to podle něj velký zásah pro veřejné rozpočty.

Například VZP spočítala u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) ztrátu na zdravotním pojištění na zhruba 15 miliard korun ročně. U důchodového pojištění pak ztráta činí přes 30 miliard.

Zdroj: eSondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments