Roste počet exekucí z důchodu, loni se týkaly 75 tisíc penzí

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zajišťovala v loňském roce exekuční srážky u 75 315 důchodů. To je přibližně o 4300 více než předešlého roku. Za leden až prosinec 2014 poukázala na účty oprávněných a exekutorů 1 527 884 000 Kč. Narůstá i počet podání souvisejících s exekuční agendou. S každým podáním se úřad musí vypořádat. Za loňský rok jich ČSSZ obdržela přes jeden milion, meziročně se jejich počet zvýšil o téměř 75 tisíc.

Exekuční srážky ČSSZ provádí ze všech druhů důchodů, tedy ze starobních, invalidních a pozůstalostních a rovněž příplatků k důchodu. Není výjimkou, že u jednoho důchodce eviduje ČSSZ ne pouze jeden, ale dva nebo dokonce několik exekučních příkazů. U více než 40 tisíc důchodů eviduje ČSSZ exekuční titul, ale protože důchod nedosahuje tzv. zabavitelné výše, nemůže exekuční srážku zařídit. To však neznamená, že dluh zaniká. Pokud ho důchodce neuhradí jiným způsobem, ČSSZ výkon rozhodnutí eviduje až do doby, kdy se částka důchodu zvýší nebo se změní počet vyživovaných osob u důchodce tak, že je možné zařídit srážku.

ČSSZ je jako plátce důchodu povinna provádět srážky na základě doručeného exekučního příkazu, přesněji řečeno na základě nařízení výkonu rozhodnutí soudem, správního řízení, exekučního příkazu soudního exekutora, konkurzního nebo insolvenčního řízení. ČSSZ exekuční srážky z důchodu provádí do doby, než je dluh plně uhrazen, a to včetně úroků a nákladů řízení. Poté srážky z důchodu ukončí. O zahájení exekučních srážek z důchodu a jejich výši zasílá ČSSZ vždy příjemcům důchodu písemné oznámení, ve kterém je uvedeno i číslo jednací exekučního titulu a vydávající orgán. Domnívá-li se občan, že jeho exekuce je neoprávněná, musí se obrátit na instituci, která exekuční titul vydala.

V souvislosti s exekucemi obdržela ČSSZ a okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) za loňský rok 1 022 468 podání, což představuje průměrně přes 80 tisíc podnětů měsíčně, a to nejen od příjemců důchodů, ale i od oprávněných osob, tedy těch, kterým srážky jsou nebo mají být posílány, exekutorů, soudů, či insolvenčních správců.

Pokud klient není schopen splácet své finanční závazky, může požádat o osobní bankrot podle zákona o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon). Insolvence je specifickou situací, kdy o způsobu oddlužení vždy rozhoduje usnesením insolvenční soud. Jedním ze způsobů oddlužení je plnění splátkového kalendáře, kdy od jeho schválení začne ČSSZ z dlužníkova důchodu srážet soudem stanovené částky a poukazuje je insolvenčnímu správci. Takto zahájené srážky se provádí po dobu 5 let, nerozhodne-li insolvenční soud o jejich dřívějším ukončení. Insolvenční soud však může ČSSZ také uložit, aby celý důchod dlužníka poukazovala na účet insolvenčního správce.

Zdroj: Esondy

0 0 hlas
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirror
mirror
1. 2. 2015 17:30

Bydlím v malém městě, kde lidi žijí ve svém, a proto nejsou nuceni si půjčovat jako ti, co mají vysoký nájem. Kdo nemá na opravy domu, prostě neopravuje, i kdyby mu spadl barák na hlavu. Brutální exekuce se stala na ulici, kde bydlím. Nijak zákeřný člověk se nechal přinutit šéfovou ze soukromé firmy, aby ji ručil na půjčku. Dáma nesplácela a utekla před dluhem k našemu spojenci z NATO, tj. do USA a je tam k nedohledání. Ten člověk o dost skromný barák přišel a zdá se, že mu nedali ani zbytek peněz, co zůstal po prodeji nemovitosti. Zrůdné na… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
1. 2. 2015 18:31

Pamatuji si mirrore dobře s jakou nechutí jsem snášel dotazy pracovnice u přepážky České spořitelny na mé finanční poměry když jsem si bral počátkem 80-tých let půjčku na vysněné auto. Štvalo mě to, jako hodně věcí tehdy. Nechápal jsem – tehdy – proč mě „chrání“ když o to nestojím. Teď už to chápu. Jako hodně věcí které jsem dřív viděl jinak. Byli jsem vedeni ke slušnosti, poctivosti, důvěřivosti. Blbá výbava pro dnešek. Pozdě bycha honit se tomu říká …

idiotronic
idiotronic
2. 2. 2015 4:53

Petrpavel napsal
Byli jsem vedeni ke slušnosti, poctivosti, důvěřivosti. Blbá výbava pro dnešek.

Snad jsem se nestal neslušným, nepoctivým. Ale nedůvěřivým , to ano. Nepochybně nejsem sám. Půjčky vnucují důvěřivým občanům agenti s charakterovou vadou, kteří jinak přijdou o práci. Šíření nedůvšry ve společnosti
je počátek jejího pádu.

iri
iri
2. 2. 2015 6:39

Žijeme ve zrůdném Absurdistánu, kde důchodci živí banky, exekutory a právníky. Začíná to u bank a dalších vypočítavých věřitelů. Následně právník musí dosáhnout na řádné prebendy, když dělá tak zodpověnou práci. Potom exekutoři ve všeobecném zmaru sahají skoro na lidské životy. Prostě ber, kde ber i když někdy majetek patří úplně někomu jinému. A teď jakou úlohu hraje televize a jiná média. Zhruba před 10ti lety, kdy byl ještě v televizi pořad Na vlastní oči, se jednalo o půjčku 25tis. Dlužníci si nevzali lupu, aby si přečetli text drobným písmem a jednoho dne neměli na splátku nejspíš proto, že byli… Číst vice »

tatar
tatar
2. 2. 2015 10:08

Možná není problém v tom, že důchodci jsou důvěřiví. Možná taky pomáhají svým mladým, kteří sami potřebují půjčit. Pro děcka uděláte i to, co byste neudělal pro sebe. Z svého okolí znám jednoho důchodce, co mu exekutoři zabavili dům, protože si ho zadlužil na synovo podnikání.

Jinak pevně doufám, že tato doba bude jednou stejně emotivně zpracovaná jako kolektivizace a že se dočkám dojemných filmů placených státem jak zlý exekutoři vyhánění nebohé důchodce z domů.

iri
iri
2. 2. 2015 10:24

Souhlasím, že důchodci udělají ledacos pro své děti, i na svůj úkor. Myslím, že systém s tím i počítá, syčáci. Je nutně zapotřebí přijmout fakta a vyhnout se těmto děsivým problémům. A že to jsou problémy,které se dotýkají existence lidí, to si může každý zapsat. Systém se nestará o prevenci tohoto jevu, tak by se lidé měli mezi sebou upozorňovat na nebezpečí. Společnost není nakloněná běžnému člověku . Myslí na něj jako na „ovčana“ a chrání honicí psy…

humbru
humbru
3. 2. 2015 8:08

Vážení, tomu se říká prrrrávní stát, jak nám narrráčkovával velký humanista VH po vzoru Velkého bratra. Chytrost nejsou žádné čáry. Budeš-li oškubám dohola, já si nahrabu, o tebe se postará stát nebo „humanitární církev“ nebo budeš přežívat krádežemi na ostatním hloupém stádu.

DavidVozak
DavidVozak
4. 2. 2015 8:43

Dobrý den.

Situace s exekucemi seniorů je vyústěním řady společných důvodů. Je třeba pamatovat na to, že reálná hodnota důchodů se neustále snižuje, došlo k deregulaci nájemného, zvyšuje se marketingová rafinovanost a dostupnost půjček na hranici lichvy.

Nejen tyto důvody přispívají ke zvyšování počtu exekucí. Zajímavé a logické je i to, že se současně zvyšuje počet seniorů, kteří žádají o oddlužení. Jedná se skutečně o jedinou cestu, jak legálně vyřešit úpadek (čili platební neschopnost) dlužníka.

Hezký den
JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz