Rostislav Iščenko o výsledcích roku 2020…

Podle názoru politologa, publicisty a prezidenta Centra systémových prognóz Rostislava Iščenka krize toho roku na pozadí celé světové historie ničím nevybočovaly z řady.

S jakými nejvážnějšími výzvami se Rusko střetlo v končícím roce?

Výzvy se nemění z roku na rok, v politice se každoročně nové výzvy nekladou jako dárky pod vánoční stromeček. Státy existují po staletí, některé i tisíciletí, ale výzvy jsou stále stejné.

Válka v Karabachu může roznítit i další konflikty v postsovětském prostoru.

Nemůže, protože skončila.

Nicméně, Ázerbájdžán ukázal, že územní konflikty lze řešit vojenskou cestou. Nebude jeho příklad následovat třeba Ukrajina?

Před Ázerbájdžánem to ukázaly mnohé další státy – nic nového se nekonalo. Ázerbájdžán navíc po 30 let hovořil o tom, že pokud otázka nebude vyřešena mírovou cestou, bude řešena silou zbraní. Nebyl to Ázerbájdžán, kdo jako první vytvořil ozbrojené síly. Předtím územní spor vojensky řešila Arménie a částečně ho vyřešila – před 30 lety obsadila pět okresů, plus částečně i dva okresy Ázerbájdžánu, bez započtení Náhorního Karabachu.

Čím ohrožuje Rusko posílení Turecka v Zakavkazsku – jeho role při vítězství Ázerbájdžánu je přece jen velká.

Když Arménie před 30 lety ve válce zvítězila, její vedení se  orientovalo na USA. Můžeme snad tvrdit, že Turecko dnes v Zakavkazsku porazilo USA?

V Moldávii vyhrála prezidentské volby prozápadní vedoucí představitelka Maria Sandu. Co to znamená pro Rusko?

Toto také není poprvé. Svého času tak vítězil zjevný prozápadní lídr Sněgur, který dokonce začal válku v Podněstří. A Sandu není v politice první rok a nevyhrává ve volbách poprvé. Problém Podněstří existoval před ní a bude i po ní. Svého času v prezidentských volbách vyhrál Dodon… a zmizel problém Podněstří? Uběhl rok 2020, začal 2021… Nic zvláštního se ve světě nezměnilo…

Takže pandemie koronaviru, která zasáhla celý svět, je rovněž běžná událost?

Není běžná, ale přece jen pandemie koronaviru neměla na planetu nějaký zdrcující vliv. Protože systémová krize ve světové politice začala minimálně 10 let před pandemií koronaviru. Pandemie ji jistě popohnala a zhoršila situaci, ale kardinálně nic nezměnila. Zesílil tlak na drobné a střední podnikání, spojené s logistikou, cestovním ruchem, dopravní infrastrukturou, sférou služeb. Tyto procesy ale probíhaly už předtím. Z politického a ekonomického hlediska krize už existovala, v roce 2021 bude ještě hůř, to ale není nové. Z geopolitického a ekonomického hlediska se nic kriticky nového nestalo a nestane. Za posledních 100 let to byla Velká Vlastenecká Válka a rozpad SSSR. Jak dlouho ještě můžeme čekat na podobné události, to nevím -snad sto let, možná dva roky. Lidstvo čekají stejné tendence a stejné problémy…

Dá se očekávat, pokud jsem Vás správně pochopil, v Bělorusku také neuvidíme nic nového. Stejná Lukašenkova prohlášení a vystoupení lidí nespokojených s jeho vládnutím…

Možná, pokud protesty uzrají, Lukašenka smetou. Pokud dozraje Lukašenko, tak začne skutečnou, a ne fiktivní reformu. Teď se pokouší přetřít plot novou barvou a zůstat stejným prezidentem, jakým dosud byl. Zda mu to vystačí na 365 dní, to nevím. Jistě, Lukašenka mohou odstranit, ale běloruská krize se tím nevyčerpá. Bělorusko jako systém nemůže existovat 10 let, jeho adaptace k dnešnímu světu se nekonala. Systém existuje díky vnějšímu financování. (Zahraniční dluh Běloruska dosáhl ke konci listopadu loňského roku 18,151 mld. USD – a k tomu připočtěme prosincových 1,5 mld. USD nového ruského úvěru. To při HDP necelých 60 mld. USD a 9,5 milionech obyvatel– pozn. překl.) Už asi před 10 lety Rusko dalo na vědomí, že mu taková situace už nevyhovuje a Lukašenko by se měl změnit. Lukašenko se změnit nechtěl a rozhodl se sehrát jednoduchou a všem dostupnou hru pod názvem mnohovektornost. Budu všecky strašit: Západ tím, že se dám k Rusku, a Rusko tím, že odejdu na Západ. Tato hra byla pochopitelná a průzračná jak pro Rusko, tak pro Západ. Když se Lukašenko opět rozhodl postrašit Rusko, pochopil, že ho Západ už nepotřebuje a dokonce proti němu zorganizoval státní převrat. Bělorusko je celistvý systém, vytvořený v politickém a ekonomickém smyslu, aby zajistil Lukašenkovi neomezenou moc. Tento systém přestal fungovat, je nutné ho změnit, nebo se zhroutí. Je už jasné, že ho běloruský lid zboří – pokud ne letos, tak napřesrok, nebo v roce dalším. Dokonce i v těchto dnech se může cosi stát, a v příštím roce běloruské národní povstání, i samého Lukašenka může postihnout mrtvice. Má těžkou náročnou práci, zvláště pokud má za to, že má pravdu. Systém se může zhroutit zevnitř, zvenčí, mnohé se může transformovat v příštím roce. Anebo Lukašenko bude i nadále hrát na kočku a myš se svými opozičníky a honit je po dvorech – možné je všecko. Otázka nespočívá v tom „jak“ – možná je i klidná transformace, ale může dojít i ke změně násilné. Otázka zní – „kdy“. A na tuto otázku odpovědět nelze.

Překlad: st.hroch 20210104

 

5 7 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
6. 1. 2021 10:27

 „…k tomu připočtěme prosincových 500 mld. USD nového ruského úvěru…“
Stojí za opravu.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Stan
6. 1. 2021 18:14

Teď to sedí, Bělorusko dostane nový úvěr 1,0 – 1,5 mld. usd:

comment image

orinoko
orinoko
6. 1. 2021 16:41

Iščenko je velmi uměřený. Žádná proroctví volských OK, inzerovaných jako milníky šamanů esoteriky. Všechno a všichni jsou jakoby zpaření. Dílem v údivu, že je něco takového možné, částečně proto, že se nejeví žádné známky odporu tam, kde by měly být samozřejmostí, a percentuálně /nebo procentuálně?/ také proto, že lze lidi násilně oddělit , uzavřít je do koncentráků a mohutně s nimi vyjebávat. PřeveDEMO do reality: Nějaká banda s obřím vlivem fluše do ksichtu i nejmocnějším vládám světa, každou chvíli má potřebu důkazu, že jsou neustále v lati a tak je zkouší každý druhý den novými a novými mutacemi téže coronercorony.… Číst vice »

orinoko
orinoko
6. 1. 2021 17:08

Pokračování: Odhlédnuto od dění na obci je třeba nezapomínat, co děje mimo nás, co se bude dít mimo nás , a co se stane vůbec. Vynechám TRUMPolínu. Ten je odkecaný a je úplně jedno, jak se to stalo. Byl nástrojem, ačkoli sliboval pravý opak. V Rusku zjara skončí korona. Čína už ji ukončila definitivně. Coronercorona vyjadřuje míru závislosti na světových švábech, kteří si opravdu myslí, že něco řídí. … Ale ano, opravdu: svůj vlastní definitivní konec. Tak končí každý blb, který se domnívá, že našel ŠÉM ke konečnému řešení ve prospěch vlastní vize Agendy 2000. První zásadní problém přeformátování světa… Číst vice »