Rozhovor Skeptika a Nostalgika o osmašedesátém

Skeptik: „To je zase dneska všude plno nechutného a stupidního žvástání o svobodě a demokracii, která byla „rozdrcena pásy ruských tanků“. Celé to slouží jen k přiživování antiruského šovinismu a nacionalismu. Prostě se jen o dvacet let oddálil nástup kapitalismu ve vší jeho nádheře, to je to celé.“

Nostalgik: „Ale kdepak, Skeptiku, socialistická myšlenka byla tehdy ještě živá a kapitalismus tehdy nikdo nechtěl, lidé chtěli reformovat socialismus, přáli si „socialismus s lidskou tváří.“

Skeptik: „Ano, počátkem šedesátých let se zdálo, že socialismus (ve skutečnosti se jednalo o státní kapitalismus) již jakoby zvítězil a je třeba usilovat o odstranění jeho deformací všelijakými formami „stalinismu“. Vznikaly fikce a iluze o přímém podílu pracujících na řízení podniků, což je dodnes marným a neuskutečnitelným snem. Žádný pracující, dělník, nejen že není schopen podnik řídit, ale nemá k tomu ani motivaci, tohle nikdy nikde nefungovalo. Neschopným československým reformátorům se začala situace vymykat z rukou a směřovala k vlastnicko-systémovému převratu, což se tenkrát nehodilo ani Východu, ani Západu.“

Nostalgik: „Žádný vlastnický převrat nehrozil. Společenské vlastnictví velkých, rozhodujících podniků nebylo zpochybněno ani na okamžik, něco takového jako změna vlastnických struktur nebylo v rámci východního bloku vůbec myslitelné. Privátní měly být některé služby, řemesla, snad se v cílové variantě uvažovalo se soukromými firmami o desítkách zaměstnanců.“

Skeptik: „Na papíru určitě vlastnický převrat nehrozil. Ale jinak je situace ne nepodobná té v 90. letech. Stačí si vzít do ruky tehdejší tiskoviny a můžeš sledovat, jak proces demokratizace postupně opouští rámec daný ideologií „socialismu s lidskou tváří“ a stává se trojským koněm všech myslitelných reakčních sil. Vše směřovalo k restitucím a k tomu, co už dnes dobře známe. Bývalí vlastníci nevymřeli a zuby si brousili noví, a byli by blázni, kdyby tak nečinili, když se jim to nabízelo.“

Nostalgik: „Sociální stát funguje a fungoval v západní a severní Evropě po tři desetiletí, dnes je demontován nenažraným kapitalismem.“

Skeptik: „Sociální stát bude v podmínkách liberálního, pluralistického vlastnického systému fungovat jen tak dlouho, dokud ho kapitalista bude chtít platit, dokud se na jeho reprodukci bude chtít podílet z důvodu reprodukce kapitálu v prostředí pluralistické konkurence. Jakmile ho naopak začne ohrožovat, tak ho utne, a já se mu vůbec nedivím.“

Nostalgik: „Trvám na tom, že Pražské jaro bylo nadějí, která byla zmařena příchodem tanků. O tom, jak opravdu kladné a přátelské ovzduší panovalo ve společnosti ten nadějný rok, o tom se dnes lidem ani nezdá.“

Skeptik: „No, pokud si přeješ zažít nějaké pozitivní a přátelské ovzduší, tak si zajdi na nějakou křesťanskou mši – tam se ti dostane obojího přehršel.“

***

P.S.: Rozhovor je fiktivní a jakákoliv podobnost s žijícími osobami je čistě náhodná, proto prosím nikoho nejmenujme ani v případné diskuzi.

Převzato z ostrova Janiky

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
83 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
lomikel
lomikel
22. 8. 2015 6:30

stale dokola, dnes uz je nasne ze bylo lze/teoreticky but zustat v zone SSSR nebo prejit do zony USA. 68 byl z pohledu USA takova mala rozhravka aby se videlo jak SSSR bude reagovat. Bohum zel Dubcek(vybrali ho protoze nikomu nevadil) a spol. nebyly schopni vyvoj uridit v mezich ktere obektivne/geopolitkcy existovali. Nektere z vedeni IMHO ani nenmeli zajem to uridit, to by nebylo SSSR dostatecne tetovano z pohledu USA. Takze misto reforem pod kontrolou UV doslo k nerizenemu rozkladu smerem k udalostem v Madarsku. Nakonec to nedopadlo zas tak spatne , pro CR. Pro SSSR to byl mini afganistan.… Číst vice »

fajt
fajt
22. 8. 2015 6:39

http://artlanguagefactory.blogspot.cz/2012/09/konopi-je-jako-romove.html – tož ať to není jenom o politice ( i když tady je ji taky požehnaně). ..)

hudryper
hudryper
22. 8. 2015 7:14

Historik amatér lomikel ve funkci propagandisty jedině správného vývoje lidské společnosti ! Máte
zřejmě osobní zážitky z té doby,když tak průzračně hodnotíte proces poctivě myšlených korekcí československého socialismu (ano, státního kapitalismu,ovšem s ideologií,která nedovolovala ani náznak majetkových výstředností papalášů). Vaše přízemní černobílé vidění světa přesně vyhovuje
těm,kteří se bez skrupulí po 89.vrhli do okrádání svých spoluobčanů,vydávajíce to za nezměnitelný
způsob existence lidské společnosti.

mm
mm
22. 8. 2015 7:15

teoreticky bylo možností vela, ako by povedal Dubček. Bouhužel, dva tisíce slov stály na nereálném podkladě, vezměme jen Procházku Jana, jak řečnil o tom, že každá socialistická země má svou cestu, kdy v NDR jsou třebas i soukromé obchody, optiky. Ty tam spolu s jinými byly ovšem proto, aby při spojení s NSR, se kterým Chruščev počítal, NDR měla své lidi mezi střední třídou, aby to nebyli jen samí zemědělci a dělníci z průmyslu. Problémem je, že místo Ceausesca a Tita měla Praha pozvat Kim Ir Sena a Mao Ce Tunga, Mao vydal za tisíc ruských divizí, a jim podpořený… Číst vice »

lomikel
lomikel
22. 8. 2015 7:25

hudryper – pokud povazujete clanek pani Prochazkove za vyvazeny, tak jste sam obet toho co me prisujuzujete, jen v trochu jinem gardu. Ja bych na to ani nereagoval, na Prochazovou, kdyby do toho netahala to NATO a vinu kterou ted mame a tehdy jsme nemeli.

Delate taky wosli mustek v tom ze kdo neadoruje 68 automaticky adoruje 89 a nasledny vyvoj. Zkuste popremyslet a treba nahlednete ze tak jednoduche jak si to predstavujete to neni, a nebo ne coz je mi celkem fuk :).

lomikel
lomikel
22. 8. 2015 7:32

jsem si procetl diskuse pod clankem p. Prochazkove na runzych serverech, nejsme sam kdo prodelal vyvoj smrem k demythologizaci 68. A kupodivu hydrypere jsou to i lide kteri ho zazili.

Uprime nevim co tim pani Prochazkovva sledovala za cil, kriseni mrtvol nic neprinese, takze snad jen dalsi kolektivni ceska vina za NATO ? Jak jsem uz psal, ukazala se jako osoba nepoliticka, a imho nepouzitelna jako leader.

Alena
Alena
22. 8. 2015 7:39

nechci se vyjadřovat k roku 68, který jsem nezažila co by dospělý jedinec, ale již podruhé je mi vnucována má vina. Poprvé na tomto webu, podruhé nyní v článku paní Procházkové.
Subjektivně žádnou vinu necítím. Bylo by zapotřebí urychleně uzákonit lidové referendum za příznivějších podmínek, než navrhuje pan Dientsbier. Buď jsme svéprávní občané, nebo jen nevzdělané stádo, se kterým se manipuluje.
Byli jste pro vstup ČR do NATO? Já ne! proč se mám nyní cítit vinna?

lomikel
lomikel
22. 8. 2015 7:40

btw myslim ze uz jsme se takto dohadovali loni ci predloni v srpnu. Neberte si to ve zlem ale o vas mi nejde, zajima me nazor zdejsiho fora na ten clanek. Jeste jsem totiz takto umne propleteni 68 a dneska necetl, bohum zel mi to pripada jako dalsi krizek na hrobecku levice, byt v tomto pripade dobre mineny autorkou.

lomikel
lomikel
22. 8. 2015 7:44

alena – zazila jste cokoli pred svym narozenim ?:) a stejne se k tomu vyjadrujete. tak si neberte servitky, za chvli se k 68 uz budou vyjadrovat jen nepametnici :))

ono v podstate ani nejde o to co bylo cilem, protoze to by se muselo jid do vetsi hlubky a rozkryt jenotlive platformy a hlavni protagonisty, jedna se jen o pokus o rizeni skrze historii. no a pac mi clanek pani prochzkove nerika jasne kam se pokusi ridit a rotoze pouziva ten nevyrovane pouzity koncpet viny tak je to pro me zajimave.

peter.
22. 8. 2015 8:13

hudryper napsal
státního kapitalismu,ovšem s ideologií,která nedovolovala ani náznak majetkových výstředností papalášů). Vaše

Demokratický(kapitalistický)socializmus je oxymoron.Vždy zákonite prerastie do kapitalizmu.Friedman sa mýlil,keď pripúšťal možnosť fungovania „demokratického“socializmu.

peter.
22. 8. 2015 8:42

Vážený p.hudryper : Na tému „Pražská jar“sme už na OM diskutovali a naše postoje k nej sme si myslím dostatočne vyjasnili.Ja si nesmierne vážim vaše názory a konanie v tomto období histórie nášho vtedy ešte spoločného štátu,aj keď s nimi vo všetkom nesúhlasím.Som totiž presvedčený,že k tomu ako ste v tom období jednali vy osobne, vás viedli čisté a čestné pohnútky.Bohužiaľ,nie som presvedčený o tom,že z podobných pohnútok ako boli tie vaše,jednali všetci protagonisti „Pražskej jari“.Dnes už je to všetko pasé a ja si myslím,že vracať sa k tomu obdobiu síce treba,ale vyvodzovať z neho nejaké závery pre budúcnosť už… Číst vice »

mm
mm
22. 8. 2015 9:03

no já se musím hudrypera zastat. Česta Císařů bral deset papírů měsíčně, a nikdy by ho nenapadlo, že kromě obálky od Tondy a vejslužky kandovanýho ovoce v řádu litru má k funkci, třeba po návštěvě konzerváren v UH dostat víc. Taky by moh dostat deset let. Proboha vždyt si přečtěte, co vyfabulovali na Šejnu, krajskej Mamula, a co na generálských aktivech žvanil generál Špaček z Hranic. Jak by řekl jiný důstojník ČSLA, Topolánek: absolutní shit. Tady, kromě zahrpol. situace, kterou sem nebudu tahat od Bandungu v padesátém pátém, přes pančašílu Gandhího, bylo pevné pouto s ČLR, viz návštěva maršála ČU… Číst vice »

fra
fra
22. 8. 2015 9:16

Paní Lenka Procházková ve svém článku na Parlamentních listech pouze popisuje některé významné okamžiky a osobnosti období kolem roku 1968. Naprosto nedává do žádných souvislostí události roku 1968 s NATO. To je zmíněno ve dvou případech, kdy píše o době jeho vzniku a dále o jeho současné činnosti. K současné činnosti NATO bylo zde v diskuzích napsáno mnoho a nevyznělo to jako chvála a myslím, že i zásluhou obou protagonistů kteří nyní článek paní Procházkové tak kritizují. Ten článek je podle mého názoru spíš určen mladé generaci která tu dobu nezažila a nikde není řečeno že máme mít pocit kolektivní… Číst vice »

mm
mm
22. 8. 2015 9:25

civilizovaný názor. Díky.

hudryper
hudryper
22. 8. 2015 9:43

lomikel napsal lomikel • 22. Srpen 2015 alena – zazila jste cokoli pred svym narozenim ?:) a stejne se k tomu vyjadrujete. tak si neberte servitky, za chvli se k 68 uz budou vyjadrovat jen nepametnici :)) Ano, dá-li NWO,dožijete se toho ve středním věku. Dokud pamětníci světové války žijí,soudruzi Rotschildové,Rockenfellerové či jejich poskoci Sorosové si na tu další jen hrají, vědí,že bez pamětníků se ta další,jimi připravovaná dá uskutečnit snadněji , také se snáz provozuje sociální inženýrství a utahují šrouby salámovou metodou bez toho,aby pamětníci lepších časů srovnávali a tím zneklidňovali právě fungující a zdánlivě nejlépe řízeně informovanou Vaši… Číst vice »

Amenre
Amenre
22. 8. 2015 9:46

Nevím, proč by se k historickým událostem měli vyjadřovat jen pamětníci. Rok 1968 bude interetovat jinak někdo, kdo byl třeba v nějakém politickém vedení, než dělník z továrny. Jinak ho prožíval někdo z Václaváku, kde na něj stříleli a zcela jinak někdo jiný z „Horní Dolní“, který za těch 21 let Rusa ani nepotkal. Stejně jako Alena žádnou subjektivní vinu necítím. Chtěl jsem ČR v NATO ? Ne. Volil jsem nebo volím tu verbež, co nadšeně posílá naše vojáky / žoldáky bojovat za USA do cizích zemí ? Ne. Miloval jsem nekriticky našeho nejlepšího prezidenta, humanitarního bombardáka? Bože, jen to… Číst vice »

mm
mm
22. 8. 2015 9:46

http://www.kalev.ee/ru pro zájemce o kastovnictví v SSSR. Tato firma v Estonské SSR vyráběla žvýkačky. Pokud Estonec přiletěl na Vnukovo s kapsami plnými žvýkaček Kalev, v pořádku. Pokud by byl chycen Rus z Vladimiru, byly by mu žvýkačky zabaveny oproti záznamu o zabavení, pokud by neprokázal, že je koupil v Berjozce za legálně nabyté poukazy- valutu. Vot CCCP. nebo Bom CCCP.

Alena
Alena
22. 8. 2015 9:52

fra napsal Paní Lenka Procházková ve svém článku na Parlamentních listech pouze popisuje některé významné okamžiky a osobnosti období kolem roku 1968. Naprosto nedává do žádných souvislostí události roku 1968 s NATO. To je zmíněno ve dvou případech, kdy píše o dobějeho vzniku a dále o jeho současné činnosti. K současné činnosti NATO bylo zde v diskuzích napsáno mnoho a nevyznělo to jako chvála a myslím, že i zásluhou obou protagonistů kteří nyní článek paní Procházkové tak kritizují. Ten článek je podle mého názoru spíš určen mladé generaci která tu dobu nezažila a nikde není řečeno že máme mít pocit… Číst vice »

fra
fra
22. 8. 2015 10:19

Amenre, nemám absolutně žádné výhrady k tomu co píšete a jak to cítíte, dokonce jsem přesvědčen, že to jak jste se vyjádřil je mnohem víc než nějaký niterný pocit studu. Přesto pořád nenacházím v článku LP to tvrzení o kolektivní vině. V odstavci „Kolektivní vina neexistuje, kolektivní stud ano“ se uvádí cituji: „Mnozí odborníci se shodují v tom, že kolektivní vina neexistuje. Je to stanovisko, se kterým přemýšlivý člověk může obecně souhlasit. Ale v konkrétních případech, kdy vidí, že jednotky NATO místo proklamované obrany lidských práv zbavují zdecimované země práv na těžbu nafty či jiných, pro ně nevýhodně umístěných zdrojů,… Číst vice »

abx
abx
22. 8. 2015 10:21

ako skeptik si myslim, ze socializmus 21. storocia sa moze zrodit jedine v konkretnej konfrontacii s kapitalizmom a jeho chapadlami, akymi su napriklad eurounijni bankstri Profesor politickej teórie na King’s College London a bývalý člen ústredného výboru strany SYRIZA, Stathis Kouvelakis napísal pre článok. Predstavuje v ňom tri základné piliere radikálne ľavicovej politiky, ktorá by mala mať internacionálny charakter: „Ľudová jednota je názov nového politického hnutia, ktorého cieľom je opätovne spojiť 13 organizácií radikálnej ľavice (na základe textu podpísaného 13. augusta ako Front of the No/Hnutie za NIE). Zároveň je vyšším cieľom hnutia spojiť všetky sily, ktoré bojujú proti úsporným… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 10:26

Levice je mrtvá? To je zajímavé. Tady u nás jsem ještě svoje parte nezahlédl. Problém je, že na levici se nahlíží předpotopní optikou. Je to stejné jako kdybychom dnešní ženské poměřovali Věstonickou Venuší. Která není tak kyprá, tak prostě není ženská. Nebo třeba dnešní ruská PAK FA není letadlo, protože to není dvojplošník. A dnešní levice když se neohání srpem a kladivem, tak to není levice. Zamrzlé představy z doby krále Klacka uplatňované na dnešní reálie mi přijdou silně zdětinštělé. Svět za humny je takový, jaký ho vidím já. Po levici musí být poptávka. Musíme NATO nahlížet pragmaticky. A jak… Číst vice »

Alena
Alena
22. 8. 2015 10:38

Ale vůbec nejde o předpotopní optiku, o oprášení srpu a kladiva. ČSSD není levice, dle mého. KSČM? to je středová strana. Kroutím hlavou nalevo, a napravo, žádnou levici zde nevidím

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 10:40

V reakci napsané výše připisuji: Někde jsem narazil na text, kde si nějaké západní hovado stěžuje, že v konfrontaci s Ruskem nemá Západ v informační válce šanci, protože je prý CHARAKTERNÍ. !! – Ten Západ. Tohle může vyslovit jen óbr hovado. Ale jinak nic překvapivého. Když se západní bezcharakterní hovado shlédne v infantilním , těžce asociálním a nemravném Havlovi, tak nikdy nemůže nic vypadat jinak. Soudruh měl například velký problém , když někdo veřejně upozornil na přítomnost Jima Čerta na nějaké akci. Jim Čert byl těžký udavač , a dělal to za peníze , ne ze strachu. A ani neměl… Číst vice »

fajt
fajt
22. 8. 2015 10:43

je to o slušnosti a odvaze ve všech směrech – plavání v proudu ( i když jsem bystrý a pohotový jako predátor ) levici nezachrání. ..)

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 10:44

Njn, škoda slov. Všichni jsme pravice. A děláme to s rozmyslem. Jedině tak lze totiž pravici rozvrátit.
Jestli si někdo myslí, že státní socialismus byl kýženým ideovým cílem klasiků marxismu-leninismu, tak je jakákoli výměna názorů zbytečná.
Monopol na pravdu. Monopol na vidění. Monopol na hodnocení.
Katastrofa. Pak se nemůžeme divit, že se k ní přidružuje ještě jedna.

peter.
22. 8. 2015 10:47

peter. napsal
Demokratický(kapitalistický)socializmus je oxymoron.Vždy zákonite prerastie do kapitalizmu.Friedman sa mýlil,keď pripúšťal možnosť fungovania „demokratického“socializmu.

http://www.sds.cz/rservice.php?akce=tisk&cisloclanku=2013041204

fra
fra
22. 8. 2015 10:48

Vše souvisí se vším a tak si sem dovoluji dát odkaz na článek v němž je v hutném tvaru vyjádřeno několik pravd o systému v něž dnes žijeme.
http://www.czechfreepress.cz/svet-kolem-nas/paul-rosenberg-tohle-je-rim-roku-460-tecka.html

Alena
Alena
22. 8. 2015 11:19

Máme oligarchy, máme nadnárodní monopoly, a volič volí údajnou pravici a údajnou levici. Ty politické strany pouze změní sazbu daně, ale výrobní prostředky zůstávají v rukou těch oligarchů a monopolů. Není snaha získat zpět přírodní zdroje, vodu. Teď do toho nastoupí ještě TTIP, a můžeme si politiky jako zcela neužitečný článek strčit někam. Je to fakt katastrofa, jak z těch jižních čech fouká

Sasin
Sasin
22. 8. 2015 12:14

Inu cílem 68.tek ve skutečnosti bylo to, čeho jsme dnes svědky. Jelity se proháňájí za všeobecných a lidem neřídících podmínkách místo na traktorech v nablízkaných fárech zahraničních výrobnců, můžou si svobodně kupovat vozíky balené vody a jsou spokojení ze sociálního smíru totáně zdebilizované společnosti, která tu hru na pracovním trh otroků dotahuje do netušených možností. Děti a přízeň jelitářů se zabydlela ve státní apanáži a předvádí nekonečné zeprízy „volte nás volové, my víme nejlépe co potřebujete“, a je vidět, že to má úspěch. Vysloužilí šmejdi přeskočili všechny tlusté čáry a startovací lajny snožmo a z místa do zlo dějského systému,… Číst vice »

fajt
fajt
22. 8. 2015 12:22

mi tak příjde, že lidi stále nechápou, do jakých sraček se dostali a jak moc s nimi ti na hoře vyjebali. ..)

mm
mm
22. 8. 2015 12:55

orinoko napsal V reakci napsané výše připisuji: Někde jsem narazil na text, kde si nějaké západní hovado stěžuje, že v konfrontaci s Ruskem nemá Západ v informační válce šanci, protože je prý CHARAKTERNÍ. !! – Ten Západ. Tohle může vyslovitjen óbr hovado. Ale jinak nic překvapivého. Když se západní bezcharakterní hovado shlédne v infantilním , těžce asociálním a nemravném Havlovi, tak nikdy nemůže nic vypadat jinak. Soudruh měl například velký problém , když někdo veřejně upozornil na přítomnostJima Čerta na nějaké akci. Jim Čert byl těžký udavač , a dělal to za peníze , ne ze strachu. A ani neměl… Číst vice »

abx
abx
22. 8. 2015 15:07

ako by to dopadlo? prazska kavarna nie je zalezitostou nejakych poslednych 25 rokov, ale zalezitostou dlhsou, prichadzajucou prinajmenej z cias Rakusko-Uhorska. tito kaviarenski paraziti su na svete uz davno a vyckavaju na vhodny okamzik. kontrou bola generacia mladych reformnych komunistov, ktora mala za sebou skoly a videla problemy a tiez si mysleli, ze vedia ako ich riesit. mali znalosti, vedeli co je existencionalizmus, co napisal Sartre, nemali vsak skusenosti starych komunistov, ktori vysli z ludu a boli jednoduchi, snad aj primitivni, ale ovladali ine veci – chytali vlnenie, ktore ti mladi nemali sancu zachytit. v prvej faze, ktora stihla prebehnut,… Číst vice »

PPK
PPK
22. 8. 2015 15:52

Rok 1968 jsem zažil jako sice mladý, ale už dospělý člověk a otec rodiny. Člověk, který se sice funkcím v politice vždy vyhýbal, nicméně to politické dění sledoval. Sledoval ovšem přiměřeně svým tehdejším a ještě nijak bohatým životním zkušenostem, kdy teprve mnohem později jsem pochopil, jak zrádnou roli tehdy sehrála pro politické uvědomování nás obyčejných lidí mediální propaganda té doby. Takže, dlouho jsme věřili, že skutečně půjde o socialismus nový a spravedlivý, který bude mít vskutku lidskou tvář. Nevěděli jsme však, proč již dříve nemohl mít lidskou tvář víc, než měl. Zkrátka, neměli jsme dost informací. Příliš málo a příliš… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 15:54

K Ves Krnovi mnohe chybi. Je to jasne … zcela zamerne. Cela situace bude potrebovat postup proti propagande vskutku archeologicky. Pojdme dale: Ves Krna je jednim z nejvetsich svetovych lharu. A chlapsky typ? Detina, ktery potreboval zaopatrujici zenskou, ktere vstipil, ze kdyz bude sukat s jinymi /on Ves Krna/, tak je to prostredek boje s komunistickym prudernim rezimem. Kecat umel, ale uz po dvou letech ho busisticky kapik semlel tak , ze si radeji hodil raka. – Musel se nadechnout. Havel – to je zcela zasadni omyl ceskych dejin. Bohuzel … Na jeho „velikosti“ zapracoval bilakovsky normalizacni rezim. Nebyt v… Číst vice »

Béda
22. 8. 2015 16:06

Technický dotaz. Nemám zcela jasno, co znamená termín STÁTNÍ KAPITALISMUS v souvislosti se společenským systémem, ve kterém existuje pouze společenské vlastnictví (státní, družstevní) veškerého kapitálu (ve smyslu ekonomické terminologie. Dokážu si představit státní kapitalismus jako systém, který je dnes v Číně, kde nomenklatura soukromovlastnické oligarchie srostlá s politickou špičkou určuje z pozice státu pravidla a vedle sebe funguje státní a soukromý sektor, existují zde vedle sebe spekulanti, miliardáři, rentiéři, burza…

Ale ČSSR jako státní kapitalismus? Pak by i komunismus musel být státním kapitalismem (bez třídy kapitalistů), nebo snad ne?

Béda
22. 8. 2015 16:12

dovětek: … existují zde vedle sebe spekulanti, miliardáři, rentiéři, burza…, „proletariát“ (= lidé živící se svou námezdnou prací zcela závislí na vlastnících kapitálu, vystaveni jejich nátlakovým metodám (s osekanými pracovními právy) , „třída“ nezaměstnaných, bezdomovců, ghetta – to všechno co je typické pro každý kapitalismus.

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 16:14

PPK si vazim … my se vlastne vcelku zname … ale …. tentokrat si vec „68“ ponekud zjednodusil. NIKDO … na celem svete nema sanci dobrat se pravdy. CeskoSlovensko ma svuj Osmasedesaty, Emerika ma svych 911. – Vnimate ten rozdil? Nebyt 68 nebylo by 911. Ja si nasich 68 pamatuji. Ale to je jenom jedno cislo. Cela dekada pred tim byl jeden obrovsky nadejny MEJDAN. Neplest s Majdanem. Nikdo na svete nema sanci to cele popsat. Krome jineho nam to letelo i hlavami. Nemam mit rad Rusko kvuli zasahu Varsavske smlouvy , kterou tehdy nutil k zasahu predevsim Honecker a… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
22. 8. 2015 16:15

Protože jsou tu ti, kteří 68 zažili, chtěl bych se zeptat, jestli třeba neměli podobný okamžik, že je něco silně zatahalo za uši jako mně v 89. Anebo měl 68 prostě to „štěstí“, že byl zardoušen téměř v kolébce a všichni na to tím pádem vzpomínají jako na idylu ?? Opravdu jsem jenom zvědavý. U mě to byl moment, kdy večer po pražském klíčocinkání, myslím ve středu, ještě kdosi přiskočil k mikrofonu a vykřikl do rozcházejících se davů, že ve Švýcarsku profesor Ota Šik dává dohromady tým nositelů Nobelovy ceny za ekonomii, který prý postaví naše hospodářství na nohy. Následovalo… Číst vice »

Béda
22. 8. 2015 16:25

68 – formálně šlo o internacionální pomoc smluvních politických partnerů VS na základě zvacího listu č.1 „Pragováků“. Po sametovém převratu již za „demokracie“ došlo k rozdělení Československa z „vyšší politické moci“ (o nás bez nás). Pak došlo ke vstupu do NATO z „vyšší moci“ o nás bez nás, ke vstupu do četných válek z „vyšší moci“ o nás bez nás. Nyní dochází k povinnému přijímání migrantů z „vyšší moci“ o nás bez nás, k sankcím proti Rusku z „vyšší moci“ o nás bez nás, k podpoře převratu na Ukrajině a k podpoře fašistické junty v Kyjevě z „vyšší moci“ o… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
22. 8. 2015 16:49

Bédo, s tím státním kapitalismem mi to taky vždycky vrtalo hlavou. Zatím jsem zjistil pouze tolik, že západní marxisti se o to nedohádali. Zdravým rozumem bych to viděl stejně + viz např. shora odkaz Petera na článek na sds.cz. (U té Číny, těžko říct, protože SK předpokládá stát jako největšího podnikatele, a Čína je spíš SK + NEP. Ale na druhé straně, pokud si stát drží kontrolu nad bankovnictvím, nerostným bohatstvím, půdou…) Byrokracie opravdu není žádná třída a výrobní prostředky nevlastnila. Takže socialismus, přes všechny výhrady. Deformovaný dělnický stát, jak říkal Trockij. Má to ale podle mě pořád dva háčky,… Číst vice »

hudryper
hudryper
22. 8. 2015 16:52

abx napsal Na IV. sjezdu SČSS (27.–29. 6. 1967) byla v řadě projevů vyslovena dosud nejostřejší kritika komunistického režimu. Milan Kundera v úvodním referátu vyzdvihl kvality literární tvorby posledních let a zdůraznil morální roli spisovatelů ve společnosti. O svobodě a nesvobodě v literárním i občanském životě hovořili Pavel Kohout (zde) a Alexander Kliment (zde), stávající kulturní politiku podrobili kritice i A. J. Liehm (zde), Ivan Klíma a Václav Havel a s nejostřejším projevem útočícím na podstatu komunistického systému vystoupil Ludvík Vaculík (zde). Velmi správně jste připomněl sjezd spisovatelů v červnu 1967. Byl to důležitý mezník šedesátých let a byl spontánní… Číst vice »

Béda
22. 8. 2015 17:00

Levici a SSSR v ideologické rovině zlomily vaz Maďarsko 1956, 1968 v ČSSR a Afghánistán.

Zajímavé, že USA nezlomil vaz Mc Carthysmus, Vietnam, četná latinskoamerická extempore, Irák, Libyie, Sýrie ani ukrajinský fašistický převrat. Světová veřejnost je stále na straně „pravdy, lásky, svobody, demokracie, míru“ velkého bratra. Obama dostal Nobelovku za mír, Trvalá svoboda (okupace) je svoboda, fašistický pževrat je demokratické převzetí vlády, válka je mír… Co by se muselo stát, aby mainstream veřejně jako dítě z císařových nových šatů ukázalo na největšího světového šejdíře, podvodníka, teroristu, lupiče a válečníka a nazval jej pravým jménem?

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
22. 8. 2015 17:38

Co by se muselo stát ?? SSSR, ať byl jaký byl, jednak „hrál v oslabení“ a taky lidem doma i světě něco sliboval. Nemůžete se dlouhodobě tvářit jako jediná naděje pokrokového lidstva a dělat si z Maďarska polygon nebo posílat tanky do socialistického Československa. I kdybyste to, dejme tomu, původně mysleli dobře. Nemůžete dlouhodobě vyhlašovat, že do tehdy a tehdy dohoníte a předhoníte, a za zlato dovážet pšenici, aby lidi měli co žrát. Pak už následují jen ty Husákovy (a Brežněvovy) „stažené záclonky“. Pravdu lidem říkal Che (viz Komárkovy vzpomínky), říkal jim, že ekonomicky na US nebudou mít hodně dlouho,… Číst vice »

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 17:42

Hudrypere … a opět budu jaksi v opozici … Je zvláštní, že snad 5 holek mě v opojné době řeklo: Ale ty budeš vždycky proti, to nemá se socialismem nic společného. – Bystré holky… Víš, Hendrych je dneska vysmíván, ale on prý pravidelně nechával na stole Novotnému poslední číslo Svědectví od Tigrida. – Mimochodem … apel Tigrida: Nechtě mě v klidu umřít.! – je velmi výmluvný. Hendrych nebyl fotogenický, byl to dost tolerantní ouřada. A díky této „vadě“ také mělo jaro z Prahy lehce nazelenalý průběh. Ježíši … je to asi pomilionté … PROČ!!! Tak snad jednou provždy na OM.… Číst vice »

Béda
22. 8. 2015 17:46

Tigrid prý byl agentem 4 rozvědek. (ani jedna nebyla československá) Byl to velký vlastenec.

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 17:47

Hendrych je svůj a tajemný …. podobně jako Hegenbart … ten je dodnes také svůj a také tajemný. Asi proto byla vynalezena funkce – tajeMNÍK.
A byl jsem to já , kdo s Hegenbartem z OM zkusil komunickovat. Vzpomínáš?

orinoko
orinoko
22. 8. 2015 17:52

Bédo , to by odpovídalo. Tak například jenom na OM já sám osobně jsem byl – fašista, pravičák, levicový anarchista, civilizační chaot, opruzený socan, příležitostný komunista … klasický puberťák.
Nemůžu si stěžovat. Život mi celkem dopřává.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
22. 8. 2015 17:55

Tak hlavně si člověk může říct „vším jsem byl rád“ :-)

Béda
22. 8. 2015 17:57

Orinoko,

Tigrid – ze životopisu tohoto velikána na ČT (prý byl agentem US, izraelské, francouzské a britské zpravodajské služby).